אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

להציל את יהודי הגולה – לא את הגלות

אין שום אפשריות לחזק את הזהות היהודית למשך זמן כאשר יהודי חי על אדמה זרה, בתוך תרבות זרה, בארץ זרה. קמפיין עליה כזה של מעשים תכליתיים יהווה דחיפה נהדרת לכלכלה המקרטעת של ישראל

להציל את יהודי הגולה - לא את הגלות
  עולים חדשים בארה"ב, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

ממשלת ישראל אישרה "מתווה אסטרטגי כולל להבטחת קיום העם היהודי בתפוצות". את המתווה הגישה שרת התפוצות עומר ינקלביץ', "ברוח מסקנות הוועדה הציבורית המיוחדת שהוקמה לבחינת עתיד העם היהודי", כך על פי ההודעה.

השרה ינקלביץ' אמרה: "אנו נמצאים ברגע הכרעה היסטורי בכל הנוגע ליחסי מדינת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו עוברים בתכנית הזו מפעולות טקטיות לאסטרטגיה יהודית עולמית. ממשלת ישראל הכריזה היום כי אנו לא רק 7 מיליון יהודים שחיים בישראל, אלא אנחנו עם אחד גדול של 15 מיליון יהודים בכל רחבי העולם".

עוד באותו נושא

תקציב ארגון 'נתיב' קוצץ ברבע מליון שקלים

במקום לשלוח אלפי עותקים של התוכנית למנהיגים יהודיים בתפוצות ולקהילות יהודיות ברחבי העולם, עצתי לכל המעורבים המוערכים השותפים בפרויקט להכניס את המסמך המקורי למגרסת נייר. מדוע לבזבז כל כך הרבה כסף על תוכנית שהיא בדיחה?

אתם וודאי שואלים מהי הבדיחה?

ראשית, התוכנית גובשה על בסיס מחקרים שנערכו לפני מגפת קורונה, לפני הנפילה הכלכלית העולמית שבאה בעקבותיה, לפני המהומות הנפוצות למען שוויון זכויות השחורים, ולפני התפרצויות האנטישמיות שמצביעות אצבע מאשימה כלפי היהודים. כל הזעזועים שמגפת הקורונה הביאה איתה עשויים להתגבר בעתיד המיידי ואולי גם בעוד מספר שנים. כל תוכנית המבוססת על החיים שהיו לפני הקורונה כבר היסטוריה.

התוכנית יוצאת מנקודת הנחה שחיים יהודיים בתפוצות הם מציאות נצחית, ובכך התוכנית מבקשת לאמץ ולקבל את היהודים שבחרו לגור שם ומצהירה באצילות כי כל יהדות העולם היא אחת – כאשר במציאות של היום, ככל שהגלות תסתיים מהר יותר כך זה יהיה טוב יותר ליהודי התפוצות.

שנית, התוכנית חיסלה את אלוהי ישראל מעתידו של העם היהודי, כאילו הוא אינו גורם שיש לקחת בחשבון. אולי הוא יצא לחופשה. אולי בהבנתם של מגבשי התוכנית, הוא כבר לא קיים. במה שקראתי, לא מצאתי אזכור של בורא העולם ומנצח ההיסטוריה היהודית. אין שום התייחסות לעובדה שהגולה מעולם לא נועדה להחזיק מעמד לנצח.

בתורה, תכנית האב המקורית לעם היהודי, הגלות היא לשמש כעונש וקללה זמניים שבסופו של דבר מסתיימים – דבר שיכול היה לקרות עם הקמת מדינת ישראל, אך לא התרחש מכיוון שמיליוני היהודים שמצאו נחמה במערב לא רצו לעלות למולדת היהודית, לאחר שגילו ארצות מובטחות חדשות בצרפת, אנגליה, אמריקה, אוסטרליה, דרום אפריקה ובשאר העולם. לזכותה של שרת התפוצות החדשה, ראשי התיבות של "בצרת השם" מופיעים בראש ההודעה לעיתונות של המשרד, אך זו הפעם היחידה שמלך העולם, ויוצר האומה היהודית, מופיע בתוכנית החדשה. חבל שאיש לא טרח לשאול אותו איזה סוג עתיד הוא רוצה ליהודי התפוצות, אף על פי שהמסר של נביאי ישראל מופיע בתנ"ך שוב פעם ושוב פעם שחור על גבי לבן שהגלות אמורה להסתיים.

שלישית, התוכנית מבטלת את ישראל כמולדת הלגיטימית היחידה ליהודים. בדיוק כמו שתנועות פוסט-ציוניות, פלורליסטיות ומניפסטיות ליברליות, בחסות כספים זרים, מנסות להשקות את כל היהדות במדינת ישראל, כולל התורה, החינוך היהודי, המשפט היהודי, וחיי משפחה יהודיים מסורתיים, כך גם תכנית פלאי שאושרה על ידי הממשלה וראש הממשלה, תחת הכותרת "כולנו משפחה אחת", מכירה ב"מציאות חדשה" שהחיים היהודיים בתפוצות והחיים היהודיים בישראל זהים, על בסיס שווה, אחד לגיטימי כמו האחר, עם ישראל במרכז, אך ללא שום התחייבות לגור כאן. הציונות, כפי שהצהיר לאחרונה הנשיא ריבלין בכנס העוסק ביחסי התפוצות-ישראל, כבר לא פירושה תנועה שמטרתה לחיות בציון.

פירושו של המושג ציונות כרגע הוא רק להיות קשור לציון. עכשיו יש גם תפוצות, במטרה לחזק את הגולה, לא לחסל אותה, את האופן בו היא הייתה אמורה לחסל על ידי קיבוץ הנדחים. אבל אלוקי ישראל לא חופש ולא ישן, ונצח ישראל אינו משנה את תכנית המאסטר שלו לעם היהודי כך שיתאים לגחמות העידן המודרני. לרוע המזל, מכיוון שיהודי המערב העשיר לא נטשו את הגלות לבדם, מכת קורונה ותופעות הלוואי הנבזות שלה מחסלות אותה, מכיוון שסבלנותו של ה' עם ילדיו הנודדים ככל הנראה מגיעה לקצה.

בין אם אנו מחברים את קהילות התפוצות למכונת הנשמה הווירטואלית של תכנית הסולידריות החדשה הזו, ובין אם נשאיר אותה למות בכוחות עצמה, הגלות מתקרבת לסיומה. היא עשויה לשרוד שנה נוספת, או חמש שנים, או עשר, אך הגלות חולה סופנית. שום תכנית לא יכולה להציל אותה. ממש כמו שחלוצי העבר ייבשו את הביצות שנגרמו למלריה, כדי לבנות מחדש את האומה הישראלית בארץ ישראל, אדון ההיסטוריה מייבש את הגלות בעזרת נגיף הקורונה ועל גלי שנאת היהודים שמלווה אותה. מזמן קבע ה' את האמת – יש מולדת יהודית אחת, לא שתיים.

פלסטרים בגוונים שונים

האסטרטגיה הגלובלית החדשה מורכבת מ- 6 פלסטרים בגוונים שונים, שנועדו לחלץ מטופל בשלבים האחרונים של דום לב. הם: יותר מעורבות ישראלית במערכת החינוך היהודית ברחבי התפוצות, עם דגש על חיזוק הקשר למדינת ישראל וחיזוק הזהות היהודית באמצעות תכניות נוספות כמו תגלית ומסע; להגביר את המודעות של הישראלים לאתגרים העומדים בפני יהדות התפוצות ולעודד השתתפות פעילה יותר של ישראלים בחיי התפוצות; לעודד צעירים יהודים לקחת חלק ב"תיקון עולם" באמצעות פרויקטים שיעזרו לאנשים נזקקים ברחבי העולם באמצעות חידושים בתחום הטכנולוגיה, המדיה החברתית, והעסקים; יישום הממשלה של טכנולוגיה מהפכנית בכדי לשפר את הקשר עם התפוצות; שימוש בנתוני מחקרים מקיפים ומחקרים דמוגרפיים לגיבוש מתודולוגיה לבחירת התוכניות החינוכיות המתאימות לקהילות שונות; וניסוח הצהרת משימה משותפת בין ישראל ליהדות התפוצות, המבוססת על הקונצנזוס הרחב ביותר האפשרי, ומתווה את היעדים העתידיים של יהדות העולם המאוחדת. בקיצור, יותר מאותו דבר, מצופה סוכר במינוח היי-טק ריק.

חשוב לציין כי השרה החדשה לענייני התפוצות, עומר ינקלביץ', וצוות אנשיה המסורים בעליל, לא היו קשורים כלל לגיבוש התוכנית, שנכתב לפני שמונתה לתפקיד. התוכנית מבוססת על מסקנות ועדה ציבורית, שמונתה על ידי הממשלה "לבחון דרכים להבטיח את עתידו של העם היהודי."

הוועדה מונתה לפני כשנה וחצי לבחינת פעילויות הממשלה הנוגעות ליהדות התפוצות, ובראשה עמד מנכ"ל אינטל ישראל לשעבר ומנכ"ל סטארט-אפ ניישן סנטרל. אתר אינטל ישראל מתאר את החברה כ: "אינטל היא חברת טכנולוגיה מובילה שפלטפורמות המחשוב שלה מניעות מרכזי נתונים ברחבי העולם, מחברות מיליוני התקנים ניידים והתקני 'אינטרנט של הדברים' ומספקות הגנה למערכות מידע ארגוניות וממשלתיות". סטארט-אפ ניישן סנטרל היא "חברת לתועלת הציבור שמטרה העיקרית היא יצרת חיבור בן תעשיית ההייטק הישראלית לארגונים ומשקיעים מהעולם".

כל זה טוב ויפה, אבל מה זה קשור ליהודים, התבוללות וחיזוק הזהות היהודית? מה זה קשור למניעת מוישי להתחתן עם בריג'יט? אני בטוח שכל האנשים בוועדה הם אנשים טובים ורציניים, ושהם התייעצו עם מומחים בתחום ההתבוללות, שלא בשני העשורים האחרונים הצליחו להפריע לנישואי תערובת ברחבי העולם, אבל כל תכנית ההיי-טק החדשנית הזאת נידונה לכישלון, מכיוון שיש רק פתרון אחד לבעיות התפוצות המתפוררת, והיא העלייה.

רק העלייה יכולה להציל את היהודים המוטמעים בבוץ של תרבויות זרות, ועלייה לא מוזכרת בתוכנית. הנושא טעון מדי. זה מפריע לרגישותם של אוהבי ארצות הזרות, ולכן הוא נשלל מסדר היום של משרד התפוצות, שמא אחינו ואחיותינו מעבר לים יכעסו ויצטרפו לחרם נגדנו.

אז תכנית הגלובלית החדשה לחיזוק הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות ולחיזוק הזהות היהודית בארצות סנטה קלאוס וחג המולד, נידונה לכישלון, מכיוון שהתרבויות הטמאות של מדינות זרות אוכלות את נשמת היהודי עד שהוא מציב את וושינגטון, ניו יורק, לוס אנג'לס וברלין על ראש שמחתו, וכשהוא או היא אומרים, "השנה הבאה בירושלים", אף אחד לא באמת מתכוון לזה.

הוסיפו עוד 20 תכניות כדאיות כמו תגלית ומסה ולא ישתנו את מצב האבוד של הגלות. צבא של 10,000 שליחים מישראל לא יעצור את נישואי התערובת. כפי שהזהיר הגאון מווילנה, תרבויות הגויים אוכלות את קהילות היהודיים בגולה, אפילו החרדים ביותר, כשם שתולעים זוללות אט אט גוויה. כעת עם בואה של מגפת קורונה, המהומות האלימות, וצונאמי האנטישמיות שבוודאי יתפוצץ, הגולה הגיעה לקיצה – ועלינו להודות לאלוקים על כך. משימת ממשלת ישראל אינה להציל את הגולה הגוססת, אלא להציל את היהודים הגרים בה. וזה יכול להיעשות רק על ידי החזרתם הביתה לישראל – כמה שיותר מהר.

לכן צריך לגרוס את התוכנית החדשה. לסגור את משרד התפוצות, יחד עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, ולהעביר את תקציביהם האסטרונומיים למשרד העלייה והקליטה. הקימו רשת הצלה של נפש בנפש בכל מדינה והצהירו שמיום זה קמפיין העלייה הלאומי הוא העדיפות מספר אחת של מדינת ישראל. שנקרא, פרויקט "הצילו את יהדות התפוצות".

הכניסו עולים צעירים לאוהלים, זוגות צעירים בקרוואנים, משפחות בקראווילות, ותנו להם לבנות לצד ישראלים "עירי עולים" ענקים, באתר המושב מודיעין השרוף והנטוש, ובין עלי לשילה, ובנגב, עם בית חולים חדש לרופאים היהודים אמריקאים, ופארק תעשייה להייטק, סטארט-אפ, ליהודים מעמק הסיליקון, והעתק מדויק של שכונות קראון הייטס ובורו פארק לחרדים, עם גשר ברוקלין אם צריך, לגרום להם להרגיש בבית, תוך כדי שהם מרגישים תחושה שאנחנו באמת רוצים שהם יישארו כאן לנצח, ולא רק לטיול של עשרה ימים לחופשה.

אין שום אפשריות לחזק את הזהות היהודית למשך זמן כאשר יהודי חי על אדמה זרה, בתוך תרבות זרה, בארץ זרה. קמפיין עליה כזה של מעשים תכליתיים יהווה דחיפה נהדרת לכלכלה המקרטעת של ישראל, ויספק אלפי הזדמנויות ומשרות חדשות – וכמה מהר הערבים יברחו מגבולותינו כשמיליוני מהגרים יהודים חדשים יגיעו לחופינו! מרצונם החופשי, צאצאי ישמעאל יפנו את בתיהם, וישאירו את הבתים והדירות של עזה, שכם, חברון ורמאללה ריקים כדי שהעולים החדשים יכנסו במקומם!

תנו לגולה להסתיים. ואז, לאחר שנאמר קדיש רועם שנשמע בכל רחבי העולם, נשיר כולנו את "הווה נגילה" בשמחה מאוחדת, כל היהודים יחד, במולדת היהודית. אז נרקוד כולנו הורה בעוד דבריו של דוד המלך מהדהדים על גבעות התנ"ך ועמקי הארץ המובטחת, "בשוב ה' את שיבת ציון היינו כחולמים. אז ימלא שחוק פינו, ולשוננו רנה".

 

צבי פישמן הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בּוּשָׁה וּכְלִמָּה, וּבִּזָּיוֹן, וּגְּנַאי,
בּוּשָׁה וּכְלִמָּה, | 09-07-2020 15:25
ממש בושה, כ”ק האדמו״ר מסקווירא הרה״צ רבי דוד טוורסקי שליט”א, ביקור השבוע אצל האדמו״ר מסדיגורא שליטא ששוהה בלוס אנג’לס. מלבד האדמו״רים ופמליותיהם השתתפו בפגישה אף שני נגידים מגדולי תומכי עולם התורה, ר’ ברי וייס שליטא, שאירח את האדמו״רים, וידידו-שכנו ר’ דוד הגר. בשולי הביקור נרשמה אפיזודה מעניינת כאשר הגר, הידוע כאחד ממייסדי הנח״ל החרדי הטמאה רחל ומגדולי התורמים לו רחל, שוחח בחום עם האדמו״ר מסקווירא, הנוקט בשיטת סאטמר בענייני הציונים. וכאן הבן שואל: האם לאדמור הכל מותר בשביל כסף וכסף ועוד כסף????? עפרה לפומיה. הרי ידוע שהנחל החרדי מקום שמד וכפירה… וג' עבירות החמורות וכו', שכל הרבנים וכל גדולי עולם יצאו נגד הנחל השמדי הטמאה הזה!!! המעשה הזה בּוּשָׁה וְחֶרְפָּה של ממש. דהיינו: בּוּשָׁה וּכְלִמָּה, וּבִּזָּיוֹן, וּגְּנַאי, וּדֵּרָאוֹן, וּחֶרְפָּה, וּכְּלִמָּה, נִכְּלָמוּת, קָלוֹן, וּשֵׁם רָע עליהם.
ליהודי חרדי מדינת ישראל היא היא הגלות
מצוה לגור בחו''ל | 09-07-2020 23:15
רומסים דורסים מכפישים את היהודי החרדי בכל המדינה. השמאל רודף את החרדים כמו בגרמניה שלפני השואה. אין שום מצוה לגור בימים אלו במדינה. השוטרים ימח שמם קורעים לגזרים את החרדים וכולם שותקים.
2
הקשיבו לאיש . הוא מכיר את הגולה היטב
שראל חזני | 09-07-2020 15:59
פישמן בספריו המצויינים אותם קראתי בשקיקה מנתח היטב את המציאות . לצערנו כשהמשרד לתפוצות היה בידי נפתלי בנט, חלק גדול מהעבודה של המשרד היה לשלוח מקורבים לטיולים להכרת הקהילות. רבים בהם עתונאים . הם עסקו בביצור הגולה במקום בפירוקה. חששו שאם לא תהיה גולה לא יהיה משרד התפוצות. חחחח
3
יוסי | 09-07-2020 18:23
יופי. סוף סוף מישהו חושב מחוץ לקופסא. רעיון מבריק