עירית לינור: מה שקרה אתמול שווה יותר מוועדת חקירה - סרוגים

עירית לינור: מה שקרה אתמול שווה יותר מוועדת חקירה

אשת התקשורת שעברה בשנים האחרונות מהשמאל לימין הרך, לא חוסכת בקורת מראש הממשלה על מצבה של מערכת המשפט אך מרוצה מהפלת הצעת החוק של סמוטריץ'

author-image
עירית לינור: מה שקרה אתמול שווה יותר מוועדת חקירה
  (צילום: יח"צ)

אשת התקשורת והמגישה עירית לינור, דווקא מרוצה מהפלת הצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להקמת וועדה שתחקור את ניגוד העניינים של השופטים, ואומרת כי מה שקרה אתמול הוא הרבה יותר מוועדת חקירה.

לינור, שעשתה בשנים האחרונות את המעבר מהשמאל לימין הרך, לא חסכה בקורת גם מראש הממשלה בנימין נתניהו וכתבה: "קיסרנו האהוב נתניהו, למרבה הצער, הוא חסיד גדול של בית המשפט העליון, על כל קלקוליו הרבים. למעשה הוא אף התרברב בכך. גם כיום הטענות היחידות שיש לו כלפי מערכת המשפט מסתכמות במנדלבליט. זהו פגם רציני של נתניהו, אבל הוא תמיד היה שם ויש לשער בצער שעמדתו לא תשתנה".

לינור התייחסה לגופה של הצבעה וכתבה: "ניגודי העניינים של שופטי ביהמ"ש העליון, שנחשפו לאחרונה בעבודה עיתונאית מרהיבה של קלמן ליבסקינד, הם חמורים מאוד, ועם כל חומרתם הם אחד הפגמים הזוטרים שלהם, ומתגמדים בהשוואה לפלישתם לתחום הפוליטי והתערבותם במדיניות הממשלה בניגוד לחוק – דוגמה עדכנית היא פסיקותיהם החוזרות ונשנות בעניין הסתננות, ופסילת כל חוקי ההגירה של המדינה. האחרון שבהם חוק הפיקדון".

אפילו לא תחילת הדרך

"למעט חופן של ח"כים, קומץ אזרחים וקורט אנשי תקשורת – אף אחד לא מתעניין בתחלואי בית המשפט העליון ובהשפעתם על הדמוקרטיה. לא מאשימה את הרוב. הרוב גם לא מתעניין בכלכלה מעבר לתלוש המשכורת שלו. זה מצב בריא מאוד לנפש הפרטית, אבל מקשה על ניהול קמפיין להארת עיני הציבור. מה גם שתיקון מערכת המשפט הוא עניין ממושך וסבוך, עמוס במונחים משפטיים וכמובן במנה גדושה של דמגוגיה. הוא גם דורש הסכמה פוליטית רחבה שתישען על הסכמה ציבורית רחבה. שתי אלה לא הושגו. אנחנו אפילו לא בתחילת הדרך".

"מבחינה פוליטית, זכינו בקואליציה ביזארית וחומצית, שמבוססת על בסיס מוצק ומכוער: שלוש מערכות בחירות שלא הביאו להכרעה. על הבסיס הזה נוספה הקורונה, והפחיתה עוד יותר את החשק ללכת לבחירות רביעיות. תוסיפו לזה את חוסר הרצון המולד של נתניהו לבקר או לתקן את ביהמ"ש העליון בעניינים הרציניים יותר, ותקבלו אפס רצון להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתדגמן "טיפול" בבית המשפט העליון".

עוד באותו נושא

בית הנשיא: "דבריו של מיקי זהר שקר וכזב"


5

"הסערה הימנית בעד ועדת החקירה התחוללה בעיקר בטוויטר, שם עסקו בה אולי 300 צייצנים. זה הספיק כדי שנתניהו יסכים לדגמן הצבעה ליכודית שתומכת בה, וזו כבר בעיה כי הטוויטר הוא לא העולם וגם לא הליכוד וגם לא מרכז הליכוד. טוויטר, כמו שכתב יהונתן גפן, הוא "מקום קטן, עלוב ומשוגע" ולא צריך לתת לו להכתיב מדיניות".

נתניהו נושא בחלק לא מבוטל מהאחריות

על הפלת הצעת החוק כתבה: "אז ממש לא נורא שלא קמה ועדת החקירה. מה שנורא הוא התנהלות ביהמ"ש העליון לאורך שנים בכל הנוגע לסמכויות שנטל לעצמו. מה שנורא הוא הימנעותה של המערכת הפוליטית מהצבת גבולות בין הרשויות, וכאן אחזור על הביקורת שלי כלפי נתניהו: הוא נושא בחלק לא מבוטל מהאחריות. אבל עמדתו כלפי מערכת המשפט מייצגת גם הסכמה ציבורית רחבה ובעיקר אדישות ציבורית רחבה".

לינור מוצאת דווקא תרונה חיובית של הפלת ההצעה וכותבת: "הקרב על דמותו של בית המשפט העליון לא הבשיל לכלל מהלך פוליטי ולא הצליח לעניין את הציבור מספיק כדי שיניע פוליטיקאים לפעול בעניין. וכאן להצבעה הכושלת דווקא יש תרומה חיובית: הריב הפוליטי הצליח לעניין את התקשורת בכלל, ולו כדי לשמוח לאידו של נתניהו, או להתפעל מח"כ סמוטריץ', שהציע את הקמת ועדת החקיר".

עוד באותו נושא

ההצעה של סמוטריץ' נפלה: 11 ח"כים מהליכוד נעדרו


20

לינור מציינת כי "עד עתה לא הייתה התגייסות עיתונאית להדהד את גילוייו של ליבסקינד. הם הרי מציגים את שומרי הסף באור שלילי מאוד, ומוטב לפתוח מהדורות בעדכונים מחקירת עוזרות הבית במעון ראש הממשלה. אבל במסגרת הדיווח על הסערה בכנסת טפטפו בכל זאת כמה מילים חדשות שעד עתה לא פילסו את דרכן לתודעה: שופטי בית המשפט העליון פוסקים בניגוד עניינים, מיטיבים עם חבריהם ועם קרובי משפחתם, נשיאת ביהמ"ש פסקה לטובת חברה שמיוצגת על ידי בעלה, וכשמבקשים מהם להגיב – הם משקרים. ועכשיו הציבור הרחב יודע משהו חדש, ובפעם הבאה יידע יותר. בפעם הבאה הוא יהיה אדיש פחות. וזה שווה יותר מוועדת חקירה פרלמנטרית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
עירית צינור המלכה צודקת
אישה אמיתיתי | 09-07-2020 12:45
עיתונאית אמיצה ומעניינת
צודקת הצדקת
צודקת הצדקת | 09-07-2020 15:50
צודקת הצדקת
אולי עירית לינור...
הרואה בקפה | 09-07-2020 14:44
אולי עירית לינור אמיצה ועניינית - אבל לא הביאה דוגמה של ממש לדבריה. אם, כדבריה, שופט שיקר אודות ניגוד העניינים בו היה מצוי, הדבר חמור וראוי שתביא דוגמה ספציפית לדבריה.
2
מכשפה רעה עם...
קובי אריאלי לילי | 24-08-2020 3:25
מכשפה רעה עם משקפיים
3
הדג מסריח מהראש.ומה...
מישל | 22-08-2021 10:44
הדג מסריח מהראש.ומה לעשות העליון הוא הראש שעל פיו ישק דבר.ראו את עץ השורשים של בני ובנות השופטים לאן מגיעים להתמחות קח את בני אליך להיתמחות ואני אקח את האחיין שלך אליי ללישכה להיתמחות .דוגמא קטנה בלבד למחשבה