אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לראשונה בכנסת: שדולה לשיפור שירותי הדת בישראל

שדולה לשיפור שירותי הדת בישראל תפעל לראשונה בכנסת, בעקבות יוזמה של ח"כ מתן כהנא. לדבריו, "השדולה תפעל לשיפור מערכות מתן שירותי הדת לאזרח, ולחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית לישראל כגורם מוביל בתחומי ההלכה"

לראשונה בכנסת: שדולה לשיפור שירותי הדת בישראל
  (צילום: דוברות הכנסת)

במשך עשרות שנים עוסקת המערכת הפוליטית בשירותי הדת בישראל: הממשלה הקימה לאורך השנים וועדות שונות שדנו בנושא הרבנות הראשית, המועצות דתיות, כשרות, ומינוי רבנים, מבקר המדינה פרסם דו"חות חמורים, וועדות הכנסת קיימו דיונים, בג"צ דן בעתירות, ואפילו ברבנות הראשית הוקמו וועדות פנימיות וגובשו המלצות – אבל בפועל כמעט ולא חלו שינויים בהתנהלות שירותי הדת בישראל, והליקויים שמלווים את עבודת המערכת לא תוקנו. כעת יוזמה חדשה תשנה את הטיפול בנושא – לאחר שיו"ר הכנסת יריב לוין אישר אתמול (רביעי) את בקשתו של ח"כ מתן כהנא להקים שדולה שתפעל לשיפור שירותי הדת בישראל.

"במטרה להביא שינוי אמיתי החלטתי להקים את השדולה שתפעל לשיפור מערכות מתן שירותי הדת לאזרח, ולחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית לישראל כגורם מוביל בתחומי ההלכה, ותשאף לייצר פתרונות שיזכו להסכמה רחבה של המפלגות השונות והארגונים האזרחיים הפועלים לשיפור שירותי הדת" אמר כהנא. "הנושאים שהשדולה תקדם כוללים בין היתר את הסדרת מערכת הכשרות בישראל, שיפור מנגנון מתן כשרות על מוצרים ביבוא ישיר ומקביל, מינוי רבנים מקומיים והרכבים למועצות הדתיות, וגיבוש מנגנון למתן שירותי דת ברשויות בהן לא פועלת מועצה דתית".

לדבריו, "השדולה תקדם חקיקה שתיצור וודאות ותצמצם את המעורבות הפוליטית בשירותי הדת בישראל. כל פעולות השדולה יעשו תוך שמירה על ההלכה האורתודוכסית ועל מעמדם של הרבנים הראשיים והמקומיים, ושמירה על מנגנוני מתן שירותי הדת לאזרח, ומתוך הבנת ההיבטים הכלכליים של שירותי הדת ושימת דגש על הפחתת הנטל מבעלי העסקים, שיפור מעמדם של משגיחי הכשרות ועובדי המועצות הדתיות, והפחתת הרגולציה בתחום שירותי הדת. השדולה גם תהווה כתובת לפניות של אזרחים, בעלי עסקים, רבנים, ארגונים אזרחיים, ועובדי מערכת שירותי הדת עצמם, ותפעל לפתרון בעיות ולהנגשת מידע לציבור הרחב על עבודת הרבנות הראשית לישראל, מדיניות המשרד לשירותי דת ועבודת המועצות הדתיות והרבנים המקומיים".

"שיפור שירותי הדת הם צורך ניכר של החברה הישראלית" התחייב כהנא. "בכוונתי לפנות בימים הקרובים לחברי וחברות כנסת ממגוון סיעות הבית ולהציע להם להצטרף לשדולה. לאזרחי ישראל מגיעה נציגות בכנסת שתטפל באופן הרציני ביותר בבעיות הקיימות כיום בשירותי הדת בישראל"

את עבודת השדולה ילווה כיועץ עו"ד עמיחי פילבר ששימש בעבר כמנהל תחום כשרות במשרד לשירותי דת וכמנהל בפועל של מחלקת יבוא הבשר ברבנות הראשית לישראל. עו"ד פילבר מביא איתו ידע וניסיון רב בתחום שירותי הדת, וכן תוכנית מקיפה שגיבש להסדרת מערכת הכשרות בישראל. בנוסף ילווה את השדולה הרב ש"י ויצמן, יועצו הפרלמנטרי של ח"כ כהנא ולשעבר יועץ סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, אשר מכיר מקרוב את המערכת ואת צרכיה.

כזכור, כהנא הציג את היוזמה לראשונה בראיון באולפן סרוגים, בו אמר כי."זו לא שדולה שתפגע בהלכה, אני חלילה לא אפגע בפסיק מהשולחן ערוך. אני רוצה שנתעסק בשירותי הדת. אני חושב שהעיסוק שלנו דווקא בסוגיות האלו יאחד את כולם, יש לנו דרך, יש לנו תורה, על הרוב אנחנו מסכימים, אנחנו אנשי ציונות דתית, אנחנו תורה ועבודה, נמצא את דרך האמצע". עוד טען כי כי הוא מכוון אל תפקיד שר הדתות: "ביום מן הימים אני לא יהיה ישר שר האוצר או שר הביטחון, הלוואי והייתי יכול להתחיל את דרכי כשר הדתות אני חושב שזה דבר כל כך חשוב לעם ישראל ולמדינת ישראל שהלוואי והייתי יכול לטפל בנושא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כל הכבוד לח"כ מתן כהנא, הליכוד הפקיר את הדתות
יוזמה ברוכה | 02-07-2020 14:10
הליכוד הפקיר את שירותי הדת במדניה לתנועת שס. תנועה אשר שירותי הדת לא באמת מעניינים אותה, אלא ג'ובים למקורבים, ומצביעים לכנסת. ראשי המועהד והרבנים בשליחות שס מגייסים את המתפללים לתמיכה בשס, ומעודדים הורים להעביר את הילדים לחינוך חרדי, ללא לימודי ליבה ושירות בצהל. והכנסה של עוד ועוד משפחות לקו העוני, ללא אופק תעסוקתי די להפקרות של הליכוד.
2
נראה כמו ניסיון של הניאו-רפורמים להתנגח !!!!
א | 02-07-2020 15:11
לא אתפלא עם אלעזר שטרן ונשות כחול לבן הפמניסטיות יהיו חברים... כל מי שהצביע לימינה צריך לחזור בתשובה על שנתן את קולו למתיוונים שמתנגחים בתורה...
3
הצעת ייעול לשדולה
מישהו | 05-07-2020 15:38
במשך עשרות שנים עוסקת המערכת הפוליטית בשירותי הדת בישראל אולי פה טמונה הבעיה? שזה לא משהו שאמור לקרות בכלל קודם כל ואחרי זה פשוט לא אמור לקרות במדינה נורמטיבית או תקינה... השדולה תקדם חקיקה שתיצור וודאות ותצמצם את המעורבות הפוליטית בשירותי הדת בישראל. כל פעולות השדולה יעשו תוך שמירה על ההלכה האורתודוכסית ועל מעמדם של הרבנים הראשיים והמקומיים ואוו, איזה קריסה לוגית בתוך משפט, מצד אחד השדולה אמורה לנתק את הדת מהמערכת הפוליטית ומצד שני לשמור על מעמד הרבנים? זה בערך כמו שאני אומר שאני מסלק אותך מהכנסת תוך שמירה על מעמדך כשר בלי תיק.. זה לא מפגר- זה כבר עבר את זה לפני כמה שנים...