אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

באיטליה התגלה ספר התורה העתיק ביותר בעולם

בספריית אוניברסיטת בולוניה, התגלה ספר תורה עתיק המתוארך ככל הנראה למאה ה-12. כתב היד הוא ספרדי, וצורת הכתיבה יחד עם שיבושים קלים בנוסח, מלמדים כי ספר התורה נכתב לפני תקופת הרמב"ם שקבע את כללי כתיבת ספרי התורה המקובלים כיום.

באיטליה התגלה ספר התורה העתיק ביותר בעולם
  ספר התורה העתיק (צילום מסך ספריית האוניברסיטה)

אוניברסיטת בולוניה טוענת כי מצאה את ספר התורה העתיק ביותר בעולם.

ספר התורה שנשמר בספריית האוניברסיטה, נבדק בשנת 1889 ותוארך למאה ה-17, אולם בבדיקות חדשות שנערכו לקלף הכוללות גם תיארוך של פחמן-14, הסתבר לחוקרים כי הספר קדום בהרבה.

על פי ההערכות, ספר התורה נכתב לפני המאה ה-12 ואם כך הרי שמדובר באחד מספר התורה העתיקים שנמצאים בידינו, אם לא הקדום שבהם.

לתיארוך נוספת גם הערכת החוקרים כלפי תוכן ספר התורה. צורת העיבוד של הקלף, אופן הכתיבה ויותר מכל צורת העימוד של המילים, מלמדות כי ספר התורה נכתב לפני תקופת הרמב"ם, דהיינו לפני למעלה מ-850 שנה.

חיזוק נוסף להערכת החוקרים, הוא מתיקונים שנעשו בספר התורה, כשבמידה והסופר השמיט מילים, נכתבו אלה בצד העמודה, באופן האסור כיום בספרי התורה שלנו. את קביעת ההלכה הנפוצה כיום בעם ישראל קבע הרמב"ם בספרו משנה תורה, ו'תיקונים' מהסוג המופיע בספר התורה היו רווחים לפני פסיקתו.

נתון מעניין נוסף הוא כי למרות שהמגילה נמצאת באוניברסיטה איטלקית, כתב היד של המגילה הוא ספרדי והחוקרים מעריכים כי מקורו של ספר התורה הוא מבבל או מתימן.

שימו לב לצורת האותיות בשירת הים, למשל לאות ט המסולסלת במילה נטית לתגים ולהידבקויות של אותיות למשל במילה נאדר. (צילום מסך מתוך אתר האוניברסיטה)

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
ובמקום להשקיע מאמץ וכסף לרכשו שייבנו בכסף דירות
אפיקורס | 30-05-2013 10:13
השקעות
אילן | 05-10-2019 0:22
במקום להשקיע באף 35. שיבנו דירות. במקום להוציא על הבחירות 1.7 מיליארד שח. שיבנו דירות. בקיצור אין לדבר סוף. אבל תורת ישראל חשובה מכול דבר אחר אי עצם קיומנו
2
ישתבח שמו,איזה יופי.
תודה לאל | 30-05-2013 11:10
תודה רבה לבורא. הקדוש ברוך הוא,ברא אותנו בני האדם,אף על פי,שידע שבני אדם רבים ימרדו בו,שרבים יעשו נגד רצונו.כשבני האדם חוטאים למלך בשר ודם,אותו מלך טובח בהם והורג בהם באותו רגע,אך אין מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא כן,כשחוטאים לו בני האדם,הוא נותן להם חיים,ועושה איתם ניסים רבים בשעה שחוטאים לו,בשעה שעושים נגד רצונו,ונותן לבריות זמן רב בכדי לתקן מעשיהם הרעים,עד שמגיע העונש.וגם אין אנו יודעים מעשינו הרעים שעשינו בגלגולים קודמים. מצווה גדולה,לומר בכוונה(ואפשר לומר פעם אחר פעם ברציפות,כמו פרקי תהלים). בורא עולם,אילו פינו,של כל הנבראים כולם,מלא ברכות כגודלך*,זה עדיין לא יספיק להודות לך ולברך אותך מלך העולם,על אפס קצהו של דבר אחד שעשית איתנו הנבראים: בורא עולם,אילו פינו,של כל הנבראים כולם,מלא שירה כגודלך,ולשוננו רינה כגודלך,ושפתותינו שבח כגודלך,עדיין זה לא יספיק להודות לך מלך העולם,על אפס קצהו של דבר אחד שעשית איתנו הנבראים: בורא עולם,ברוך אתה כגודלך,מהולל אתה כגודלך,משובח אתה כגודלך,מפואר אתה כגודלך: בורא עולם,קדוש אתה כגודלך,טהור אתה כגודלך,חסיד אתה כגודלך: ברוך,אתה בורא עולם,ושמך**הגדול והקדוש,תמיד,ביותר מכל הברכות,וביותר מכל התשבחות ונחמות והילולים ופארים והודאות ושירות וזמירות ורינות ותהילות,שנכתבו ושנאמרו,מרגע שנבראת***,ועד עתה,ושיכתבו ושיאמרו,ושלא יכתבו ושלא יאמרו ****,לעולמי עולמים,לנצח נצחים,לעד, בורא עולם,ברוך אתה,תמיד,בברכה הזו,יותר ממספר כל הנבראים*****שבראת ,ושתברא,ושלא תברא,לעולמי עולמים,לנצח נצחים,לעד: *(העולם נמצא בתוך ה',ה' פינה מקום בתוך עצמו וברא את כל הבריה הזו,היכן שמסתיימת הבריה הזו,כל מה שיש אחרי זה מסביב זה ה',ואין סוף לגודלו של ה') **( שם שנאמר בסיני,ושאר שמותיו של ה') ***(לה' אין בורא,השם ברא את עצמו,ולפניו לא היתה שום בריה). ****(שלא יאמרו,הם בין היתר ברכות שהבריות חשבו עליהם ולא אמרו אותם). *****(חלק מהנבראים הם,מלאכים,שרפים,אופנים,חיות הקודש,שמש,ירח,כוכבים,בני אדם,חיות,צמחים,כל גרגיר אבק-בריה בפני עצמה היא,כל גרגיר חול-בריה בפני עצמה היא,כל טיפת גשם-בריה בפני עצמה היא,וכו'). (נוסח מספר 19 מתוך 19) (אין זכויות שמורות,מצווה להדפיס,לצלם,להעתיק,ומצווה להפיץ לזיכוי הרבים)
3
?!
כרמל | 30-05-2013 11:11
איך הכי עתיק כשיש את מגילות קומראן ?
4
כתב היד הוא ספרדי
סתיו | 30-05-2013 11:28
5
אהבתי,חזק ביותר.העתיק את זה והקרא מידי פעם בלי נדר.
תגובה ל 2 | 30-05-2013 12:05
6
ל-2, השם לא ברא את עצמו ! טיפש !!!
אביגדור לביא | 30-05-2013 13:38
אם אינך מבין למה את כותב לך אל רב שילמדך השם היה תמיד ויהיה תמיד אין אפשרות להעדרו וקיומו אינו נערך במושגי זמן . ובמקום לגבב מלל ריק מתוכן באינטרנט לך ותלמד.
7
לכרמל - בקומראן לא נמצא ספר תורה שלם אלא רק קטעים
אברהם | 30-05-2013 13:46
(לא גדולים ד"א) מחמשת החומשים כמו מרוב ספרי התנ"ך. אין ספר תורה שלם ששרד מתקופה מוקדמת לספר הזה. ישנם רק קטעים. בהם קטע אחד משירת הים שנמצא בגניזה.
8
ספר תורה
ירון | 26-03-2020 20:48
מה האתר של האוניברסיטה