אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מבחני הלכה לנשים? מדהים; אבל מה המטרה?

הנקודה העיקרית בנושא הזה היא לא האם מותר לאשה להורות בתורה אלא – כמו בכל דבר מה מטרת המהלך. אם המטרה היא להעמיד עוד דמויות נשיות גדולות כלייבוביץ' וברזאני אז בוודאי שזה יהיה ברכה לעולם התורה

מבחני הלכה לנשים? מדהים; אבל מה המטרה?
  ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: הדס פארוש\ פלאש90)

לראשונה: המדינה תאפשר לנשים לגשת למבחני רבנות ולזכות בהכרה ממלכתית על הידע התורני שלהן – הכרה שמקבילה לתעודת ההסמכה לרבנים מטעם הרבנות הראשית.

ידיעה מרעישה? על פניו כן, ככל הנראה היא לא תשנה כל כך את המציאות. מי שמכיר כיום בסמכותן של נשים בתחום ימשיך ומי שלא מכיר, לא הצלחתן של הנשים במבחן היא מה שתשנה את דעתו. במיוחד שהמבחנים האלה לא יהיו כלל מטעם הרבנות הראשית – כמו אצל הגברים, אלא מטעם משרד החינוך או המל"ג.

אומר לכם את האמת, נדמה לי שהנקודה העיקרית בנושא הזה היא לא האם מותר לאשה להורות בתורה אלא – כמו בכל דבר מה מטרת המהלך. כבר היו מקרים בעבר של נשים גדולות בתורה שגם תלמידי חכמים למדו את תורתן כמו – נחמה לייבוביץ' המורה האגדית לתנ"ך וכן מקרה מרתק ועלום של הרבנית אסנת ברזאני – תלמידה חכמה בקהילה היהודית בכורדיסטן לפני כ-400 שנים ששימשה שם כראש ישיבה, שלטה בכל מקצועות התורה כולל גמרא והלכה, והשאירה אחריה אגרות ופיוטים. יש אפילו רחוב על שמה בישראל.

שוב; השאלה היא מה המטרה? אם המטרה היא להעמיד עוד דמויות נשיות גדולות כלייבוביץ' וברזאני אז בוודאי שזה יהיה ברכה לעולם התורה. כשמניטו נשאל על לימוד תורה של איש ושל אישה הוא ענה שיש תפיסה גברית של התורה ויש תפיסה נשית משום ש…ואני מצטט…הנפש של האיש והנפש של האישה אינן בנויות מאותה מתכונת. אישה לא תופסת את החכמה מאותו צד של האיש והאיש לא תופס את החכמה מאותו צד של האישה".

זה עד כדי כך רגיש ש:"כשאיש שואל, השאלה לא מובנת לנשים וכשאישה שואלת, השאלה לא מובנת לאנשים".

אז מה ההבדלים? מסביר מניטו:"בדרך כלל האיש תופס את הסברא שיש בנושא והאישה תופסת את התוכן, את החכמה שיש בנושא". האם זה מחוייב ככה? הגברים הם כאלה והנשים הן כאלה? מסיים מניטו: "ויש יוצא מן הכלל, מדרגות מדרגות".

=======

הרב ספי גלדצהלר, ראש בית המדרש 'הרוח הגדולה', מוזיקאי ומרצה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
עובדה
גלגל | 01-07-2020 2:03
לאיש יש בעיה כלפי נשים. לאישה אין בעיה כזו.
לא נראה ככה....
יוחנן | 01-07-2020 10:54
לא נראה ככה. להפך!
2
קשקושים פוסט מודרניים...
סכנה לעתיד עם ישראל | 01-07-2020 3:16
קשקושים פוסט מודרניים של רפורמיים שחצו לשמאל
מה רפורמי בדבריו?...
תפוזי | 01-07-2020 10:54
מה רפורמי בדבריו?
3
המטרה? להשליט את הפוסטמודרניזם ועבודת האלילים
טל | 01-07-2020 9:21
המערבית על מדינת היהודים. זה לא ברור עדיין?
4
ליבוביץ- ביקורת המקרא?? עדיף שלא...
ישת | 01-07-2020 9:37
לת
5
מתוך לשמה באים שלא לשמה
דבר אב"ד | 01-07-2020 13:25
איזהו חכם , הרואה את הנולד... הרב ספי ! , חשבת על הטרמפיסטים שינסו לעלות על העגלה רק כדי לקעקע את ההלכה? , חשבת על נתינת רגל לבגצ בהחלטות הלכתיות , חשבת על הכנסת ערכים שהם בכלל יפיפותו של יפת באהלי שם? מחשבתך רצויה אבל מעשיך ממש אינם רצוים
6
אין גאולה בלי תורת נשים
משה אהרון | 01-07-2020 14:48
הגיע העת גם לתורתן של נשות ישראל 01/07/2020 14:32:11 הרשתות מלאות בתגובות לא אוהדות לנשים המבקשות למצות את עצמן בלימוד התורה וההלכה . הרקע העיוני של הסוגיה די דל וביקשתי גם לצרף את דעתי בעניין : הדינאמיקה שאנו עדים לה למעשה הינה חלק מובנה מתהליך הגאולה. שגם על כך נאמר שבזכות נשים צדקניות תבוא הגאולה. בתורה יש את אור פניהם של כל בני האדם עלי אדמות . היא התורה תגיע לפירקה הגאולי . כשכל אדם ישכיל להאיר בה את אור פניו שלו ולצרפו לכלל האור הגנוז הגדול. נשמע פואטי או הזוי אך אנו מאמינים בכך. עד אז לא יתקיים ומלאה הארץ דעה את ה' כמים לים מכסים. ועד אז לא תבוא עלינו הגאולה השלמה. ועתה צאו וראו העולם הגברי כמעט וכבר מיצה עצמו בהארת פניהם של גברין יהודאין בתורת ישראל . ונותר עוד רחוק הביטוי של פניהן של נשות ישראל בתורת ישראל . שאם לא כן לא נגיע לגאולה השלמה המיוחלת . הביטוי והיו לבשר אחד משקף גם ייעוד של בשורה אחת . תורת ישראל מייחלת גם לבשורתן של הנשים שיהיו לבסוף לאחד. ביחד עם בשורת הגברים. הנה כי כן ,בלעדי שלב חיוני זה גם לא נגיע לרמה ההיכרחית לה לגאולה של :ומלאה הארץ דעה את ה'. אז יאלה, שחררו ,תנו ואפשרו לנשות ישראל להאיר גם את פניה האחרים והמשלימים של תורת ישראל. שרק בגלל צדקניות שבהן תבוא עלינו לבסוף גם הגאולה השלמה. . והנותן..... והאומר....
אף אחד לא אמר לנשים לא ללמוד תורה
אישה | 01-07-2020 19:39
להיפך! אבל כאן מדובר על רפורמים שמנסים להכניס נשים שלהן לבחינות לרבנות בתור תיבת פנדורה במסווה של פמיניזם, כמו שהם הכניסו לכותל עבודה זרה רפורמית עם ברכות מזויפות שהן ברכות לבטלה וכל זה במסווה של פמיניזם. ואנחנו התמימים בולעים את הצפרדע.
7
בחור נחמד, אבל
ממתי ספי הוא רב? | 01-07-2020 16:21
הוא לא רב יותר ממישהי שלמדה במדרשה
רב?
מאיר | 01-07-2020 22:22
אולי תשאל אותו
8
עצם זה שהיא נקראת תלמידה חכמה
אני | 01-07-2020 16:29
ולא תלמידת חכם, או תלמידת חכמה, בדומה לתלמיד חכם שהוא תלמיד של חכם ולא שהוא תלמיד שהוא גם חכם, מראה מאיפה זה יונק
9
כתבה מדהימה; אבל... (כנסו)
יעקב ר. | 01-07-2020 17:21
מתי יקום הגיבור ויאמר מִי יִתֵּן כָּל עַם ה' נְבִיאִים כִּי יִתֵּן ה' אֶת רוּחוֹ עֲלֵיהֶם ויפסיקו לפחד מהוספת עוד לומדות למעגל. נשים לומדות - ...וַתָּנַח עֲלֵיהֶם הָרוּחַ וְהֵמָּה בַּכְּתֻבִים וְלֹא יָצְאוּ הָאֹהֱלָה וַיִּתְנַבְּאוּ בַּמַּחֲנֶה. העסקנים המפוחדים - וַיָּרָץ הַנַּעַר וַיַּגֵּד לְמֹשֶׁה וַיֹּאמַר אֶלְדָּד וּמֵידָד מִתְנַבְּאִים בַּמַּחֲנֶה. הרבנים - וַיֹּאמַר אֲדֹנִי מֹשֶׁה כְּלָאֵם. הגיבור - הַמְקַנֵּא אַתָּה לִי וּמִי יִתֵּן כָּל עַם ה' נְבִיאִים כִּי יִתֵּן ה' אֶת רוּחוֹ עֲלֵיהֶם
איך אתה מעז להמציא פירושים
ענבי | 05-07-2020 14:19
חדשים מקרוב באו... מי שמך לסמכות ככה לחלוק על הרב!
10
רק
נועם | 01-07-2020 20:37
רק פה שלושה ראשי ממשלה נחקרים הליכוד שס הבית היהודי בנימין נתניהו אלי ישי נפתלי בנט