אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המוהל גרם לתינוק זיהום מוחי; מצבו קשה

תינוק בן 3 שבועות מאושפז במצב קשה במרכז הרפואי בני ציון בשל זיהום באיזור ברית המילה שהתפשט לזיהום במוח עם פרכוסים. בדיקות המעבדה מצאו שהוא נדבק בנגיף ההרפס מסוג 1 בסבירות גבוהה מהמוהל

המוהל גרם לתינוק זיהום מוחי; מצבו קשה
  ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

תינוק בן 3 שבועות מאושפז בשבוע האחרון במרכז הרפואי בני ציון בחיפה, לאחר שנדבק מנגיף ההרפס ממוהל. בשלב הברית המוהל ביצע את המילה באופן "מציצת דם" שלא צריכה להיעשות וכך הדביק בנגיף ההרפס את התינוק.

מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי 'בני ציון', פרופ' יצחק סרוגו סיפר על המקרה ואמר: "התינוק אושפז במצב קשה, עם תמונה של דלקת של המוח מלווה בפרכוסים ממושכים ובזיהום קשה בעור שהתחיל מאזור המפשעה במקום שבו בוצעה ברית המילה".

התינוק הובהל לבית החולים בני ציון על ידי ההורים מיד לאחר שהם הבחינו בזיהום מאוד מפושט באזור איבר המין, לאחר הברית.

הורי התינוק ציינו שהמוהל השתמש באקט המציצה שבו נשאב דם מאזור הברית – דבר שמעלה את האפשרות שההדבקה בהרפס קרתה מהמוהל.

במהלך האשפוז במחלקת הילדים התגלה נגיף ההרפס בנוזל חוט השדרה במוח וגם מהנגעים שהיו על העור. התינוק פרכס בבית החולים בשלושה ימים הראשונים לאשפוזו למרות הטיפול כנגד הפרכוסים וכנגד הנגיף.

פרופ' סרוגו סיפר כי "הטיפול האנטי ויראלי שהוא קיבל מטרתו להשמיד את הנגיף במוח ועל מנת למנוע התלקחות של המחלה במערכת העצבים – התינוק יאלץ לקבל טיפול זה במשך חצי שנה".

סרוגיו הסביר: "עדויות על זיהום בהרפס מפושט בילוד עם התפשטות למוח והקשר שלו לאקט המציצה בגלל ברית מילה מתוארים כבר מזה 200 שנה".

לדבריו, "נגיף ההרפס יכול לגרום אחרי ברית לזיהום בעור, שיכול להתפשט למוח ולגרום לדלקת קשה במוח ואף למוות. נגיף ההרפס בילוד יכול גם להיגרם בזמן המעבר בתעלת הלידה. אולם מבוגר שמפריש את הנגיף באזור השפתיים יכול גם לגרום להדבקה".

עוד באותו נושא

שו"ת כאן: ברית מילה אצל מוהל או אצל מנתח?


3

מהמרכז הרפואי בני ציון נמסר: "אופי הפיזור בתינוק וההתחלה שלו באזור המפשעה והמשך פיזור הנגעים מרמזים על הדבקה במהלך הברית בשלב אקט המציצה כשיש מגע בין הפה של המוהל לדמו של התינוק".

עוד נמסר כי "ניתן לעקוף את השלב הזה על ידי ביצוע ברית מילה כשבמקום שלב המציצה ישנה שאיבה לא ישירה על ידי שפופרת, שבאמצעותה נמנע המגע הזה בהתאם להמלצה של איגוד רופאי הילדים ומשרד הבריאות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו