אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

וועדת החינוך של הכנסת תדון בקריסת החמ"ד

פיטורים של אלפי מורים ומורות, קיצוץ שעות תפילה ושיעורי קודש: ועדת החינוך של הכנסת תקיים בתוך עשרה ימים דיון על מצב החינוך הממלכתי דתי, בהתאם לדרישת ח"כ אופיר סופר

וועדת החינוך של הכנסת תדון בקריסת החמ"ד
  סופר ומתן כהנא עם ראשי איגוד הישיבות הגבוהות וההסדר

ועדת החינוך של הכנסת, תקיים דיון דחוף בעקבות קריסת החינוך הממלכתי דתי, לאחר סיכום בין ח״כ אופיר סופר ליו"ר הוועדה ח"כ רם שפע. מדובר בפיטורים של אלפי מורים ומורות וקיצוץ שעות תפילה ושיעורי קודש.

הדיון יתקיים בתוך עשרה ימים, אליו יוזמנו שר החינוך ומנכ״ל משרדו וכמו כן נציגי האוצר וראשי מוסדות החינוך הדתי.

ח״כ אופיר סופר: "בעקבות אי העברת כספים בשנה האחרונה לחינוך הממלכתי דתי שאחראי על חינוכם של מאות אלפי ילדים מסורתיים ודתיים כאחד בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים – מאות בתי ספר בסכנת קריסה ואלפי מורים פוטרו. אני מודה ליו״ר ועדת החינוך".

(צילום: יוחנן בלייך, עריכה: אריאל ליבא)

במהלך ראיון שהעניקה ח"כ איילת שקד באולפן סרוגים, היא התייחסה למפגשים עם ראשי המוסדות של הציונות הדתית ודרישות התקציבים. "אני פונה למצביעי הציונות הדתית: היו הרבה שהתלבטו בינינו לבין הליכוד, ולפני הבחירות ישבתי פה באולפן וניסיתי להסביר לאותם אנשים שאם מצביעים ליכוד – אי אפשר שהאינטרסים שלנו יישמעו" אמרה. "אני אפילו לא מדברת רק על האינטרסים האידאולוגיים – גם לאינטרסים החומריים הליכוד לא דואג".

עוד תקפה את השרים הסרוגים בליכוד: "יולי אדלשטיין, זאב אלקין, ציפי חוטובלי – אין להם מנופי לחץ על ראש הממשלה וישראל כץ. זה לא נקמה, זה חוסר יכולת. בסופו של דבר מי שדואג לצרכים של הציונות הדתית זו מפלגת הציונות הדתית, ורק אנחנו יכולים לדאוג לצרכים האלה.. לחמ"ד חסרים עכשיו מעל 150 מיליון ש"ח – ואנחנו צריכים מהאופוזיציה לדאוג לזה, שזה הרבה יותר קשה כי אין לנו כסף קואליציוני לחלק. לכן אני אומרת – בנוסף לערכים האידאולוגיים תזכרו שיש למגזר הזה גם צרכים. בבחירות הבאות תזכרו את זה טוב – מי שידאג לזה זה רק אנחנו ולא אנשי הליכוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
הסמוטי שלהם לא הביא תוצאות שיאכלו אותה!
מור | 25-06-2020 19:50
הוא השלה אותם שהם יתמכו בו והוא יחזיר להם בתקציבים ציבוריים ובסוף הוא לא הביא להם את התוצאה והם הביאו 6 מנדטים עלובים ונשארו באופוזיציה עם 5 מנדטים מי שמהמר על הסוס הלא נכון שלא יבכה
2
קריסת החמ"ד ? זה שמופלה לטובה?
המורה להיסטוריה | 25-06-2020 20:01
החמד מקבל תקציבי עתק ביחס לשאר מערכת החינוך . כיתות יותר קטנות, בתי ספר יותר קטנים, מימון עודף ממשרדים שונים, ועוד ועוד. אחוז הכיתות הקטנות בחמד גדול בהרבה ביחס לאחוז הכיתות הקטנות בחינוך הממלכתי. כנל אחוז בתי הספר הקטנים. אתם מפרידים בין בנים ובנות ובכך מקטינים את גודל הכיתות ומקבלים תקציב גדול יותר. אז על מה אתם מזדעקים? באיזו מדינה מתוקנת מממנים לימודי דת? לדעתי מי שרוצה ללמד את ילדיו את הפולחן הדתי שלו - מממן זאת בעצמו. למה המדינה צריכה לממן לימודי דת? המדינה צריכה לממן לימודי מתמטיקה, מדעים, אנגלית ושפה. דת היא עניין פרטי. לא ציבורי.
עשינו עסק. שירותי דת עולים הרבה יותר מכדורגל
ליאיר | 26-06-2020 0:43
אם אתה מוכן לוותר על מימון כל שירותי הדת במדינה - שזה אומר שמאות אלפי רבנים יפסיקו לקבל משכורת מהמדינה, כל בתי הכנסת, הישיבות, המועצות הדתיות, וכל אותם שירותים שהמדינה שלנו מממנת - אנחנו איתך. זה גם אומר הפסקת האוטונומיה של החמד שמשתמש בחלק גדול מתקציב החינוך ללימודי פולחן דתי, וכמובן - גולת הכותרת - הפסקת כל התמיכות בחרדים לצורכי ענייני דת. כמו שיש בית ספר של יום ראשון בחול שאליו יהודים שולחים את ילדיהם ללמוד קצת דת, אז אפשר שמי שרוצה שילדיו ילמדו תפילות, ישלח אותם ללימודי העשרה על חשבונו. אין שום סיבה שהמדינה תממן שירותי דת. כל קהילה שתממן את עצמה. ככה זה היה תמיד, ואנחנו מאד בעד מסורת.
לינוי -- תבדקי נתונים בבקשה
ללינוי | 26-06-2020 0:34
זה שבכיתה שלך היו הרבה ילדים לא רלוונטי לטיעון - תבדקי את גודל הכיתות הממוצע ביסודי בחמד ואת גודל הכיתות הממוצע ביסודי בממלכתי. אחכ תחשבי אחוזונים - אחוז הכיתות עם פחות מ 30 ילדים, אחוז הכיתות עם פחות מ 25 ילדים, ותשווי את המספרים. ואז נוכל לדבר. העובדות מאד ברורות וקשה להתכחש אליהן - בחמד, גם בערים עם רוב דתי, יש כיתות פחות צפופות מאשר בממלכתי, וגם בתי ספר ברובם יותר קטנים. אצל החרדים - דרך אגב, המצב עוד יותר קיצוני . החינוך הממלכתי מופלה לרעה כבר שנים רבות - כמעט כל שרי החינוך הם אנשים דתיים , וזה ניכר בתקציבים.
וואי איזה שטויות!...
לינוי | 25-06-2020 23:23
וואי איזה שטויות! הכיתות בחמד ממש לא יותר קטנות מאשר במגזר הכללי. בתור אחת שלמדה ב2 המסגרות.
יממן וגם ישלם...
יאיר | 25-06-2020 22:39
יממן וגם ישלם מיסים? אני לא מעוניין לממן את הספורט והפסודותרבות שלך
3
מי מהציונות הדתית...
מושיקו | 25-06-2020 20:13
מי מהציונות הדתית שהצביע לבנט ושקד עשה טעות חמורה! הם בגדו בציונות הדתית פעמיים. במועד א' הם עזבו את הבית היהודי והשאירו אותם עם חובות כבדים, אז בנט אמר שהמפלגה שלו היא מפלגה של עם ישראל ולא מגזרית. במועד ב' הצמד חמד(בנט שקד) חזרו להיות מגזריים. במועד ג' בשמונה בערב הם אמרו שהם מפלגה לא מגזרית והם רוצים לקחת קולות מכחול לבן. בעשר בלילה הם אמרו שהם מפלגת מגזר. יום למחרת הם וסמוטי הכריחו את הרב לבגוד בעוצמה יהודית יחד עם סילמן הבוגדת. לאורך כל הבחירות הם אמרו שהם מפלגת מגזר ומה קרה במשא ומתן לכניסה לממשלה?! המשא ומתן לא נפל בגלל שהם לא קיבלו תקציבים למוסדות הציונות הדתית! הוצע להם את תפקיד שר החינוך שזה התפקיד הכי רלוונטי לציונות הדתית. אבל, הצמד חמד לא נכנסו רק בגלל שהם לא קיבלו את התפקידים שהם רוצים(בריאות ותחבורה). מה הקשר בין הבריאות והתחבורה לצרכי הציונות הדתית?!?! תשובה:אין שום קשר. מי שיבחר בהם בפעם הבאה יקבל בגידה שלישית מצמד הבוגדים בנט הרפורמי וציפי שקד.
בסוף כל הדיבורים...
בני | 25-06-2020 23:08
בסוף כל הדיבורים שלך ..בנט הביא את הכסף למוסדות החינוך בעשור האחרון. עכשיו תתכבד ותשלם מכיסך או שתפנה לביבי שיתן לך כפי שהבטיח...
4
כמה שטויות וחוסרי...
לוי | 26-06-2020 7:07
כמה שטויות וחוסרי אמתות. במוסדות החמד משלמים הון עתק. אין שקיפות, אין דיווחים, אין כלום. איילת שקד מספרת לנו על כספים קואליציונים. על מי היא עובדת? לו הם היו דואגים לחינוך הדתי, הם היו מכניסים את התקציבים לבסיס התקציבים של משרד החינוך, כמו שאריה דרעי עשה בזמנו, וכך לא צריך לדאוג לכסף כל שנה מחדד. אבל כאשר מקבלים אתנן, הרבה יותר נוח.
5
כל הסכנה והצרה...
זה המחיר שעם ישראל משלם על כך שהצביעו לימינה ולא לעוצמה יהודית | 26-06-2020 8:10
כל הסכנה והצרה הזאת באה לציבור שלנו ביגלל נפתלי בנט שיהיה ברור בנט כשהיה שר החינוך הוא מינה הרבה שמאלנים קיצוניים לתפקידים רמי מעלה במישרד החינוך למשל את מנכל הקרן החדשה לאראי על כל התוכן של סיפרי הלימוד במישרד החינוך
6
שקד באמת בעיה.......
יעקב | 26-06-2020 14:29
שקד באמת בעיה.... מה היא תעשה עם כל המורים של הילדים שלה... אה! שכחתי הם לא לומדים בחמד????
7
צודקת לחלוטין ...
א | 26-06-2020 18:54
צודקת לחלוטין
8
לא בחרו בכם...
יגור | 28-06-2020 15:03
לא בחרו בכם כי נמאס מההתנהגות המנותקת שלכם.התנשאות זילזול.