אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מלמד: חושבים שמי שמחזיק בחרם נחשב צדיק

הרב אליעזר מלמד ממשיך להחזיק בעמדתו כי אסור להחרים את הרפורמים וכי יש להיפגש איתם ותוקף את תרבות ההחרמות בציבור הדתי: "חושבים שככל שיחזיקו יותר בחרם, כך ייחשבו יותר צדיקים"

הרב מלמד: חושבים שמי שמחזיק בחרם נחשב צדיק
  (צילום: ישיבת הר ברכה)

ראש ישיבת הר ברכה, הרב אליעזר מלמד, ממשיך להתייחס לסערה שעורר בעקבות המפגש הוירטואלי שערך עם ה'רבה' הרפורמית ותוקף את "שיטת ההחרמות", כהגדרתו, שחדרה גם לציבור הדתי.

במאמר שפרסם באתר 'רביבים' תחת הכותרת 'להתרחק מן החרם', כתב הרב מלמד: "בעקבות השימוש התכוף בדורות האחרונים בהחרמת תנועות, נוצרה מציאות מחרידה, שיהודים חושבים שככל שיחזיקו יותר בחרם, כך ייחשבו יותר 'צדיקים'. במקום לחזור ולבדוק מעת לעת האם החרם מוצדק, מתחזקים בטעות ומחילים אותו על עוד אנשים, ותוקעים עוד חרבות בלב האומה".

"אלה מחרימים ציונים ואלה מחרימים חיילים ואלה מחרימים ניאו-רפורמים ואלה מחרימים אקדמיה ואלה מחרימים רבנים שלא החרימו את האקדמיה או את הציונות או את מי שלא הודה שפלוני הוא גדול הדור. כך קורה שאחים אדמו"רים וראשי ישיבות לא מדברים זה עם זה שנים, ואנשים 'יראי שמיים' מקבלים זאת בהבנה כ'שיטה קדושה', כאילו אין כאן הפרת תורה פומבית".

הרב מלמד ממשיך וכותב כי "בזמן האחרון שיטת ההחרמות חדרה גם לציבור הדתי. ועיקר הדיון התורני הניצב לפתחם של חלק מהרבנים הנכבדים הוא היכן עובר הגבול, כלומר את מי צריך להחרים. ועמי הארץ בוחשים בקלחת, לוחשים באוזני רבנים, מספרים לשון הרע ועלילות, ויוצרים מצב שאצל חלק מהרבנים, אסיפה 'קדושה' חייבת להצהיר מראש מי פסול בעיניה ואת מי היא מחרימה. או אז יוכלו לדון בשאלה 'הגורלית', מה "התהליך המסוכן החדש", שרק האירועים הכי חמורים בהיסטוריה משתווים לו בחומרתו, וממילא – מי האישים האשמים בכך, ואיזה אמצעי יש לנקוט נגדם".

עוד באותו נושא

הרב אליעזר מלמד: למה נפגשתי עם 'רבה' רפורמית? צפו


10

בסוף דבריו כתב הרב מלמד כי הוא מתכוון לפעול בצורה אחרת: "בכל אופן, כשלעצמי, אם ייתן לי ה' כוח, אשתדל ללכת בדרך ההפוכה, ובכל עת שתעלה יוזמה להחרים אנשים שכוונתם טובה, גם אם לדעתי הם טועים מאוד – אם יזדמן בידי, אפגש עימם בפומבי, בכבוד ובאהבה. ואם יתקפו אותי על כך, אפגש שוב ושוב, ואתכלל בקדושת כנסת ישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מאן יהיב לן נגרי דפרזלא ונשמענך
שמואל | 18-06-2020 12:06
יישר כח
מה מלמד מלמד? מה בין עבודה זרה לרפורמים?
עידו 2 | 21-06-2020 11:16
אין לי ספק כי לולא היה שומע מרן הראי''ה זיע''א את מה שאומר ר' מלמד, היה מחרים ומנדה אותו, נידוי שאין לו התרה. הפלא הוא שרבני ישראל הסרוגים יושבים ודוממים, ואולי נוח להם שיטת ר' מלמד? אם אכן הדבר, צריך עיון כל ''הכיפות הסרוגות''. לדורותיהם.
אהבת ישראל כלפי הרפורמים???
מלכי | 18-06-2020 17:25
הרפורמים הם כת ישנה שרבים בה כבר אינם יהודיים. ורבים מהם בכלל מתבוללים. הרפורמים מכירים גם בבן לאבא יהודי ואישה גויה - כיהודי. צריך לאהוב כל יהודי. אך אי אפשר לשדר אהבה כללית לציבור רחב שחלק גדול ממנו אינו יהודי באמת.
2
הרב אליעזר טאביו ידועים כאבות המחרימים
אליחי | 18-06-2020 12:39
שנים רבות הרב אליעזר כאביו הגאון הם ידועים כמחרימי הרב אבינר הרב שחי איתם באותם שנה. עכשיו נזכרו את מי לא להחרים את הרפורמים. ה' ירחם
את הרפרומים הם מקרבים אבל אחרים הם דוחים
אבישי לקס | 18-06-2020 16:30
אין להם טיפה של כבוד תורה לאנשים האלה את הרפרומים הם מקרבים אבל על הרב טאו מחציפים את פיהם ואומרים עליו שהוא סטה מהדרך אצלם הכבוד האישי שלהם והמעמד שלהם הוא הדבר הכי חשוב עלי אדמות
עיקר החרד"לות-חרם,שנאה ולעג לכל השונה מהם
לוי | 18-06-2020 14:55
ועוד כהנה וכהנה.
3
מעניין שאת עוצמה...
גדי | 18-06-2020 12:50
מעניין שאת עוצמה יהודית(84 אלף איש) פסק הרב מלמד שמותר להחרים...
זה לא נכון,...
נתן | 18-06-2020 14:48
זה לא נכון, ממש מוזר שזה מה שאתה חושב. אני לא שמעתי על זה ואני מצביע עוצמה
4
צודק במאה אחוז
שמואל | 18-06-2020 12:52
כל הצדיקים הללו הם אנשים חסרי כישרון שצריכים משהו (שלא דורש מאמץ) להרגיש באמצעותו שהם שווים משהוא כמו כל הצדקנים לדורותיהם.
5
בכלל המנטליות החרדית הזאת היא בלתי נסבלת
זאב | 18-06-2020 12:55
מין יהדות גלותית שחדרה לציונות הדתית. פושטים טלפיהם כלפי החרדים לומר טהורים אנחנו. תראו איך גם אנחנו נלחמים ב... השלם את החסר. גם אנחנו צדקנים כמוכם.
מכבי צהוב
איתי וייס | 20-06-2020 23:54
כולנו נלחמים כמו כולם הכל די לחשוב לשנות מין עולם אחר אין בעם ישראל הבורא איתנו מחפש בית שישמרו כל הדורות נישארו שלימים
6
ומה עם הנוצרים??
.. | 18-06-2020 14:12
גם הם טוענים שהם זרם של היהדות. אולי ניפגש גם איתם?
7
יש דברים שהרב...
ירון שאול | 18-06-2020 14:22
יש דברים שהרב מלמד כנראה לא יודע ואלה הם דברים חשובים ביותר לעתידה וקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.ואלה הם הדברים: הרפורמים השם יציל ויעזור וישמור עלינו מהם הם אלו שהקימו ותורמים לקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר להזכירכם קרן וקסנר נוסדה על ידי יהודי רפורמי שמאלני קיצוני ביותר מיליארדר שכוונתו בהקמת הקרן הייתה שמדינת ישראל לא תהיה מדינה יהודית לעם ישראל אלא תהיה מדינת כל אזרחיה ומסתנניה ושל כל העולם.קרן וקסנר נותנת לאנשי ציבור במשטרע,בבתי המשפט,בצבא,במוסד ובשבכ ועוד מילגות לימודים בחוץ לארץ עם כל המשפחה באוניברסיטאות הכי יוקרתיות בארהב במשך שנה או שנתיים לימודים ושכר ומגורים וכלכלה על חשבון הקרן ושם עושים שטיפות מוח שמאלניות ואנשים אלה שלמדו וקיבלו הטבות הנאה מהקרן חייבים לקרן נאמנות.וזה בדיוק מה שקורה בכל המדינה כל המדינה שלנו נשלטת על ידי 2 הקרנות הבזויות הללו.אם הרב מלמד מעוניין ליצור קשר ולהבין את הרפורמים או כל יהודי שמאלני אחר שמעוניין להרוס לנו את המדינה היהודית שיעשה זאת לבד ולא יטיף לנו מוסר על חרמות באשר הם.מפני שיש אנשים וקבוצות שזו מצווה להחרים אותם.אם הרב מלמד רוצה להראות לכול השמאלנים שהוא יפה נפש זו זכותו רק עדיף שיעשה זאת בשקט ובלי פרסום כי לאחר מכן שלא יתפלא הרב מלמד מדוע גם הוא יהיה מוחרם.יש כבר הוכחות מוצקות שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם שהקרנות כבר השתלטו על כל מוסד ציבורי וממשלתי במדינה כולה.אז בבקשה ממך הרב מלמד אל תטיף לנו מוסר ותלמדנו על חרמות.
8
רק אצל האשכנזים ביניכם...
אסתר | 18-06-2020 14:29
רק אצל האשכנזים ביניכם יש מלחמות חרמות מחלוקות יבא מהגלות. ערב רב
9
כדאי לכבוד הרב לקרוא את דברי הנצי"ב מוואלוזין
דברים פשוטים | 18-06-2020 14:52
כדאי לכבוד הרב לקרוא את דברי הנציב מוואלוזין בהקדמתו לספר בראשית. שם הוא מראה שבית המקדש חרב בגלל שחשדו אחד בשני שהם צדוקים. אבל הצדוקים האמיתיים.... מה יש להתחבר אליהם? הרפורמים נלחמים נגד היהדות. מציפים את הארץ דרך הסוכנות היהודית שהם שולטים עליה במאות אלפי גויים. מחתנים יהודים ונוצרים בלי להתבלבל וקוראים לגויים יהודים. הפולחן תיפלה שלהם בפני עצמו מבוסס על ברכות לבטלה (זיופים של הברכות של חזל שלא יוצאים בהם ידי חובה). הרפורמים הם לא דרך לגיטימית! אסור להחרים אנשים שומרי תורה ומצוות. ואולי גם לא חייבים להחרים כל מי שכף רגלו דרכה בבית כנסת רפורמי. אבל חשוב להדגיש שהם לא דרך לגיטימית, כי הם לא! מרכז הרב לגיטימיים הר המור לגיטימיים הר ברכה לגיטימיים מעלה אדומים לגיטימיים הגוש לגיטימיים מעלה אדומים לגיטימיים חבד לגיטימיים שס לגיטימיים החסידים לגיטימיים הליטאים לגיטימיים אבל הרפורמים והקונסרבטיבים לא לגיטימיים כי הם עוברים על עשרת הדיברות במזיד ובהתרסה. ואלו דברים פשוטים.
לא קראת מה שכתבתי.
לג'ו | 20-06-2020 23:51
.
נכון.. רק הדרך...
ג'ו | 19-06-2020 14:19
נכון.. רק הדרך שלך היא נכונה!!
10
מה ניתן כבר לצפות מרב מזרוחניק
אליקים | 18-06-2020 16:51
והייתי בעבר במחנה ההזוי הזה. כצפוי הוא מחסל את עצמו.
11
כל הכבוד לרב....
יצחק אלוף | 18-06-2020 17:39
כל הכבוד לרב. החרמה מצביעה על חולשה עצמית. אדם מאמין בדרכו המפגש והחלפת דעות ודיון או ויכוח רק מחזקים ומעמיקים את הבטחון העצמי בדרך שהאדם בחר. כל הכבוד לרב כן ירבו כמוהו.
12
כל הכבוד על...
משה | 19-06-2020 8:08
כל הכבוד על האומץ של הרב. לא אין שום הוכחה שהחרם נגד הרפומים עוזר או יעזור.
13
מכבי צהוב
איתי וייס | 20-06-2020 23:51
סליחה פילוג בין פלגים החושבים יש דרך שניה לזת שלנו בעולם הנאור שרואים מה חושבים התבוללות הבורא ישמור אם זה קודש באמת אסור בתכלית הקודש דת אחד בלבד אשרי המאמין
14
ה יצילנו...
דניאל | 21-06-2020 18:38
ה יצילנו הרפורמים מנסים להחריב את ארץ הקודש כמו שהחריבו את היהדות בגולה חובה להחרים אותם אנשים ויותר טוב להתעלם לגמרי
15
זה נכתב בתמוז....
גוליבר | 14-11-2020 21:57
זה נכתב בתמוז. אתם מציגים כאילו זה נכתב בתגובה לרב יצחק יוסף. אתר ביזיון