אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מלמד משיב למתקפות: אסור להחרים את הרפורמים

אחרי שהסביר מדוע הסכים להשתתף במפגש עם רבה רפורמית, הרב אליעזר מלמד מסביר כעת מדוע אסור להחרים את הרפורמים. צפו

הרב מלמד משיב למתקפות: אסור להחרים את הרפורמים
  הרב אליעזר מלמד (צילום: ישיבת הר ברכה)

בעקבות המתקפות על השתתפותו בוועידת מקור ראשון במפגש וירטואלי עם 'רבה' רפורמית מצרפת, ראשי ישיבת 'הר ברכה', הרב אליעזר מלמד, מסביר מדוע אסור לנקוט בחרם כלפי הרפורמים. אתמול הסביר הרב מלמד מדוע הסכים להשתתף במפגש המדובר.

כזכור, בשבוע שעבר הרב מלמד השתתף בשיח עם רבה רפורמית ואמר בפתח השיח: "אני באופן כללי לא משתתף במפגשים, אני נמצא בבית ולא יוצא. אבל היו כל מיני ביקורות ששמעתי על הקונסרבטיבים והרפורמים, ואמרתי לעצמי 'אני רוצה להכיר'. כאילו הייתה פרידה וצריך להשלים וללמוד אחד את השני. אנחנו כמו אחים. מעניין אותי לדעת איך חיים, מהי צורת הלימוד, מה הקשר עם המוסלמים והנוצרים. אני בטוח שכל השיחות האלה יחכימו עוד לפני אנחנו חותרים למשהו להגיע צריך להשלים פערים".

דבריו של הרב מלמד עוררו ביקורת רבה במגזר. בין היתר, ראש ישיבת איתמר הרב יהושע ון דייק אמר כי "הוא מיצר על המפגש" וכי "כל גדולי ישראל לא הסכימו להיפגש איתם". גם הרב דרור אריה מישיבת שדרות הגיב למפגש ואמר כי "שיתוף הפעולה של הרב מלמד עם הרפורמים שנלחמים  ונלחמו בתורה, ובציונות, תמוה וצורב. דליקה לא מכבים בשמן של לגיטימציה, הם מחקו את היהדות בארה"ב ועכשיו הם באים להחריב כאן? זה מריח מאוד לא טוב. עסק כושל לא מקימים פעמיים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 21 דיונים מיין לפי
1
הרב אליעזר מלמד שליט"א
צ | 15-06-2020 19:20
צומי. כבר פרסמתם את זה הבוקר. תפסיקו כבר לקדם אותו להיות רב ראשי בעוד כמה שנים. חבל שנתבזה.
אלה שני דברים...
| 15-06-2020 19:22
אלה שני דברים שונים. בפרסום של אתמול בלילה הוא הסביר מדוע הוא הסכים להיפגש עם רבה רפורמית. כעת הוא מסביר כרעיון רחב יותר את התפיסה שאומרת לא להחרים את הרפורמים.
2
מטעה את הציבור
הרש | 15-06-2020 20:00
אף אחד לא אמר להחרים יהודי רפורמי כאדם פרטי ולא אמר להחרים קהילה רפורמית כקהילה יהודית. ההחרמה על הלגיטימציה של התנועה כתנועה, כרעיון, כתפיסה, ועל כן כאשר הוא נפגש עם רבה הוא נותן לתפיסה הזאת. הנקודה היא שהוא מבין את זה, והחשש האישי שלי שמטרתו היא סלילת דרך להיות רב ראשי. איזה גדול ישראל סובר/סבר כמוהו? כל הראיות שלו זה חוסר החרמה שלהם כיהודים ולא כתפיסה...
3
הערה חשובה
יהודי | 15-06-2020 20:09
גם כשמדברים על רפורמים באופן אישי ופרטני צריך לזכור שחלקם איננו יהודי על פי ההלכה ואין להכשירם כאחינו באופן גורף
ואצלך לשון...
אברהם | 18-11-2020 15:06
ואצלך לשון הרע קודם לדבר השם
צודק ...
אור | 16-06-2020 9:30
צודק
הוא גם יתקרב...
יצחק | 15-06-2020 20:47
הוא גם יתקרב לנוצרים כדי שיתמכו בו להיות רב ראשי אצל משפחת מלמד המעמד האישי שלהם קודם לחוקי התורה
4
כמה נקודות למחשבה:
הערה | 15-06-2020 20:16
א. אם אתה לא מחרים את הרפורמים, מן הראוי שתוכיח אותם על טעויותיהם. או לפחות תגדיר ברור שאתה לא מחרים אבל אתה כן מדגיש את טעויותיהם ומזהיר מפניהם. ב. התוצאה של אי-ההחרמה שלהם בישראל, היא העובדה שהם דרך הסוכנות היהודית מייבאים הנה מאות אלפי גויים גמורים שמתבוללים פה בישראל. המקום היחיד בעולם שהיה יחסית מוגן מהתבוללות, הפך חשוף להתבוללות בדיוק בגלל אותם רפורמים חמודים. ג. התוצאה של להיות יותר מדי נחמדים אליהם, עלולה לגרום לכל מי שמתמודד עם נסיונות, לחשוב שזה לא נורא כי מקסימום הוא יהיה קונסרבטיבי או רפורמי... סכנה. ד. ולכן גם אם הרב מחליט לא להחרים, הייתי מצפה שכבוד הרב ייתן שיחה רצינית מה הבעיה ומה פגום בתנועות הפורשות, שהן כבר לא תנועות של יהודים (אחוזים משמעותיים מהרבנים הרפורמים הם עצמם לא יהודים כבר), והן תנועות שפוגעות בעם היהודי ופוגעות בישוב היהודי בישראל. הן תנועות שנלחמות נגד דת היהודית! **זה לא חוכמה להיות נחמדים ולקבל חיבוק של השמאל כאשר לא מדגישים את האמת ופוגעים בדרך האמת. ***
5
רפורמים
פנחס | 15-06-2020 20:29
במחילה נהרב. אסור להחרים אותם כיחידים, אבל אסור להתייחס אליהם כזרם ולתת להם לגיטימציה
6
למה אסור להחרים...
יוסי יוגב | 15-06-2020 20:59
למה אסור להחרים אותם לא מבין מה המקור ההלכתי שאסור להחרים אותם
מצוה גדולה להחרים אותם
תשובה | 16-06-2020 10:06
אם היה אסור להחרים אותם, הם לא היו מוחרמים על ידי כל גדולי ישראל. ופורץ גדר....
7
הרב מלמד טועה...
ירון שאול | 15-06-2020 21:15
הרב מלמד טועה ומטעה את כולם לצערי.אין מה ללמוד מהרפורמים צריך לנתק איתם קשר לתמיד כדי שלא יחטיאו את עם ישראל.הרפורמים הם הערב רב שיצא איתנו ממצרים ונמצאים איתנו עד היום לצערי הרב.להזכירכם יש צילום וידאו בפייסבוק שמראה שהרפורמים עושים בר מצווה לכלב ומעלים אותו לתורה השם ירחם ויציל אותנו מהם.הם גם תומכים ותורמים עשרות מליוני דולרים לקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר שרוצים להשמיד את היהדות ולעשות את מדינת ישראל מדינת כל אזרחיה ומסתנניה.
8
ברכות לרב מלמד. קונסרבטיבים ורפורמים הם יהודי
שושנה | 15-06-2020 22:12
הערות שאר הרבנים מראים את הבורות שלהם לגבי יהודים קונסרבטיביים ורפורמים. כולם יהודים, חלקם תלמידי חכמים וניתן לחמוד הרבה דברים אחד מהשני. יש יותר דברים שמאחדים מאשר מפלגים. ממה פוחדים הרבנים האורתודוקסים. אגב, בקרב כולם ציונים נחהבים.
תגובה לשושנה
כשושנה בין החוחים | 16-06-2020 6:12
>הרפורמים הם יהודים לא מדויק. הסטטיסטיקות מראות ש-50% נשואים ללא-יהודים ומוגדרים כחלק מהקהילה. זה אומר ש-50% מאלו שמוגדרים כרפורמים הם בעצם לא יהודים. >הערות שאר הרבנים מראים את הבורות שלהם לגבי יהודים קונסרבטיביים ורפורמים. אחלה דמגוגיה. רק את/ה חכם/ה וכל האחרים בורים. >כולם יהודים, 50% לא יהודים. >חלקם תלמידי חכמים אם הם היו תלמידי חכמים, הם לא היו רפורמים, כי הם היו מבינים שעצם הטקס הרפורמי עובר על עשרת הדיברות. >וניתן לחמוד הרבה דברים אחד מהשני. וזה מוכיח שמי שכתב את התגובה הוא עצמו לא תלמיד חכם כי הוא לא שמע על לא תחמוד. :-) >יש יותר דברים שמאחדים מאשר מפלגים. DNA משותף חלקית לא נחשב דבר מאחד. אנחנו חולקים DNA משותף גם עם הרבה איטלקים שהם צאצאי הרפורמים של לפני 2000 שנה. (הנוצרים הקדומים). וגם אנו חולקים DNA משותף עם הרבה ספרדים שהם צאצאי הרפורמים של לפני 500 שנה (המתנצרים בספרד בתקופה של לפני הגירוש הגדול). ובכל זאת אנחנו לא אותו עם. DNA זה רק DNA. אין לנו אותה תורה כמו לרפורמים (הם מחקו אפילו את עשרת הדיברות). אין לנו אותם מנהגים (חוץ מהדלקת חנוכיה ואכילת סופגניות, אין כמעט מנהגים משותפים, ואפילו הסופגניות נראות קצת אחרת). אין לנו אותה אמונה (גם את יג עיקרי האמונה הם מחקו). הרפורמיות זו כבר דת אחרת. וכמובן מן הראוי להקים מוסדות שיאפשרו לרפורמים שהם עדיין יהודים לחזור בתשובה, וכמובן ראוי לבנות אתרי הסברה עבורם וכו' וכו', אבל הרפורמים כתנועה, והקונסרבטיבים בעקבותיהם, מהווים תופעה פסולה שאין לה שום קשר ליהדות, חוץ מקשר ביולוגי וקולינארי. >ממה פוחדים הרבנים האורתודוקסים. פוחדים מהתבוללות ושואה שקטה. חשבת על זה? הרפורמים מממנים את הסוכנות היהודית, שמייבאת הנה מאות אלפי גויים (אוקראינים ופלשמורה) למטרות התבוללות. בכח מנסים להרוס גם אצלנו אחרי שסיימו להרוס אצלם. אנחנו מפחדים וזכותנו לפחד. גורל עם ישראל בארץ ישראל מוטל כאן על כף המאזניים. >אגב, בקרב כולם ציונים נלהבים. ולכן הם מציפים את הארץ בגויים דרך הסוכנות היהודית. ולכן הם נלחמים נגד מדינת ישראל ומביעים עמדות שמאל קיצוניות בכל הזדמנות. ולכן הם התנגדו להקמת מדינת ישראל ואפילו להרצל. ולכן הם עוברים על חוקי מדינת ישראל כל ראש חודש בכותל ועושים צחוק מכל המדינה ומכל מוסדותיה. אחלה ציונים שבעולם. או במילים אחרות: בושה לפרצוף שלנו.
9
חזק וברוך לרה"ג אליעזר מלמד דבר דבור על אופנו
אליהו | 16-06-2020 0:13
הרב מסביר את עמדתו בבהירות, ובראיות נכוחות. חזק וברוך. ברוך ה' שזכינו לתח גדול, מזכה הרבנים, עם סדרת ספרים מחכימה, מקיפה ומבוארת היטב.
העיקר, טלפון מהקרן החדשה הוא כבר קיבל?
שאלה | 16-06-2020 10:05
.
10
אשרינו שיש לנו...
יחיאל ברוקנר | 16-06-2020 11:57
אשרינו שיש לנו רבי כזה. גדולה תורנית, הגיון ונעימות בכפיפה אחת.
אשריך ולא אשרינו בנושא זה הוא חרפה ליהדות
נאור | 05-11-2020 23:22
וטוב אם הוא לא היה קיים מאשר הוא קיים
11
זה לא עניין של חרם, זו פשוט דת אחרת
יהושע סולטן | 16-06-2020 12:02
אני עונה על הכותרת בלבד. כי מפאת חכמתו וצדקתו של הגאון בעל פניני הלכה, ייתכן שהדברים הוצאו מהקשרם. בלי נדר אקרא את המאמר מאוחר יותר. לא מזמן קמה שערורייה סביב תשובה הלכתית שניתנה עי פורום תורה-בוקס לדוברי צרפתית על השאלה האם מותר לשתף רפורמי כאחד מהעשרה במניין. אם הרפורמי הוא יהודי, אז יש באמת שאלה, כי בניגוד לאדם המסורתי או החילוני, מדובר בדרך כלל אצל הרפורמי בדחיית המצוות במודעות מלאה ובכוונה זדונית. המסורתי הוא עושה מה שהוא יכול והחילוני לא יודע ששמירת הדת לא נתנה רק לדתיים. אסור לך, אתה דתי, נוהג להזהיר בהתחשבות החילוני למשל במנגל של סוף שירות מילואים. אבל יש מקום שאין שאלה : הרי הגיורים של הרפורמיים אינם תקפים על פי ההלכה. אם כן רפורמי שרק אבא או סבא שלו יהודי לא ייחשב בין עשרת הראשונים למניין. אז אין שום חרם, וכפי שאין חרם נגד שאר בני הדתות, ובכל זאת לא יעלה על הדעת להחשיבם במניין, כן הוא בנידון זה.
12
הקונסרבטיבים והרפור
מנחם צברי | 16-06-2020 15:51
גםההרב קוק לא היה מחרים אלא אומר הם מבחינת תינוק ששבה. ויש להימנע מהחרמות בקלות מבלי להכירם לעומק. יש להרבות אהבה ורעות ולהתאמץ להיפגש ולקרבם מה שיותר . לדחות את הקנאות היתרה..ואם אכן הרב מלמד קיים עמם מפגש יש לברכו ולשבחו
עדיף שמי שלא מכיר את הנושא מקרוב לא ידבר סתם
אסף | 17-11-2020 16:23
אחרי מאתיים שנה של הרפורמים - חלק גדול מהם לא יהודי - לא מדם, ולא קיבל תורה, מצוות, ואמונה - והדבר היחיד זה שהם קוראים לעצמם יהודים ו״רב״/״רבה״. אבל ההנהגה שלהם דחתה את הציונות, את מצוות, את עניין יישוב הארץ - זה דת אחרת. אז אם הם לא יהודים מבחינת לאום דם, לא מבחינת הדת. ורק כי הם טוענים שהם זרם של היהדות תאמין להם? אם אני לא למדתי רפואה ואני אגיד עכשיו שאני רופא מנתח לפי דעתי, ולפי אסקולה רפואית שאני המצאתי מאפס - אבל אני לובש חלוק וסטוסקופ - האם תסכים שאנתח אותך? לטובתך לא.
13
ברור שמותר להפגש עם הרפורמים
אלון | 05-11-2020 23:11
למה שיהיה אסור כבוד הרב אליעזר מלמד .... הרי איך תקבל כסף מהם אם לא תיפגש איתם ...... לשיטתך תמורת כסף אפשר לעשות הכל ...... תלמיד הרציה אלק
איפה הוא...
יחיאל צדוק | 22-11-2020 7:58
איפה הוא קיבל כסף? מה שאתה עושה זה ממש הוצאת דיבה
14
אל תוכח לץ...
ב.ת | 18-11-2020 15:50
אל תוכח לץ פן ישנאך הוכח לחכם ויאהבך! הוכח תוכיח את עמיתך??? השאלה היא,מיהו עמיתך? מדובר על תלמיד חכם ולא עוקרי תורת ישראל! עשה רצונו כרצונך, כדי שיעשה רצונך כרצונו. בטל רצונך מפני רצונו, כדי שיבטל רצון אחרים מפני רצונך! זה רצון השם??? בזיון וחובה למחות על כך !!!
15
הרב לא צודק. לצערנו הרב טוען טיעונים שטחיים.
ישראל | 19-11-2020 15:14
יש הבדל ענק בין יהודים רפורמים, לתנועה הרפורמית. יהודים רפורמים שנולדו לאמא יהודייה, הם יהודים לכל דבר ועניין, ואנו מחוייבים לקרבם לתורה ולמצוות, כמו כל יהודי אחר. זה ברור. אפילו ראביי רפורמי, ברמה האישית והמשפחתית בלבד, הוא יהודי, וצריך לקרב אותו לתורה ומצוות. לעומת זאת, התנועה הרפורמית, והראביי הרפורמי בתפקיד הייצוגי שלו, הם מחריבי התורה ומצוות מכל בחינה שהיא. הם במפורש גרמו וגורמים ויוצרים הכשר מושלם להתבוללות. ועם הרב מלמד נפגש, עם רבה רפורמית, בתור רבה רפורמית, זהו נזק אדיר שהרב חייב לחזור בתשובה על כך. השאלה כאן, היא לא רק איך הישראלים מתכלים על זה. אלא בעיקר ובמיוחד, היהודים בתפוצות שעבורם פגישה כזו, היא במפורש נחשבת להכרה והכשר לתנועה והארגון הזה. והתנועה הזאת, היא מחריבה והפוגעת הראשית באחדות ובשלימות עם ישראל, כעם יהודי. זה שישנם גומרים נוספים שגורמים להתבוללות, לא מורידה כהוזה, מהחורבן העיקרי של התנועה הרפורמית. ולכן פגישה עם הארגון כארגון, זה חטא גדול. לעניוד, הרב מלמד בעצמו, אינו יודע לעשות את ההבחנה הזאת, כי אולי הוא לא מכיר, ולא יודע להעריך נכונה את הנזק היהודי שהם גרמו, ולכן, הרב מלמד מתמקד בסדרת השאלות והתשובות שהוא הכין. לא זאת הנקודה. אף אחד אינו מחרים יהודים רופורמים, כמו שאף אחד חו אינו מחרים יהודים לא דתיים. מה שאין התנועה הרפורמית, שהיא תנועה במפורש שעוקרת והיא נגד תורת משה. וזוהי תנועה שבמפורש כן מעודדת התבוללות. וזה לא מן העניין, לחשוב על כך שיש עוד גורמים של עולם ליברלי וחופשי שגורמים להתבוללות. התנועה הרפורמית, היא תנועה שעוקרת את תורת מושה, ויוצרת דעת קהל רחב וענק, שאפשר להתחתן ולחיות בהתבוללות. החופשיות והליברליות של העולם, הם לא מצהירים ולא משנים דבר וחצי דבר מהתורה. לעומת זאת הרפורמים, מתיימרים לייצג את תורת ישראל, בזמן שהם עוקרים את תורת ישראל. לכן דברי הרב מלמד שליטא, לא עונים על חומרת המעשה של פגישה ראבה רפורמית.
16
בלי להעליב
א | 23-11-2020 19:17
מדובר פה במחלוקת בין רבנים גדולי דור שלא נראה לי מתאים שכול אחד יתן פה בקורות כאילו הוא הרב עובדיה -מדובר פה על אנשים גדולים שיודעים את ההלכות טוב מרובנו -וההשקפה שלהם לא נופלת משל רובנו
17
אלו פרות הציונות ה"דתית"
אחת | 24-11-2020 0:01
ברור שיש לבעייה שורש
18
מי שרוצה שיאמין...
איש השלום | 02-08-2021 16:07
מי שרוצה שיאמין ומי שלא לא. אליעזר וזלמן מלמד בראשות הרבנים הסתירו במשך שנים את כל הפדופילים. האנסים. כגון סולטנביץ שאנס עשרות תלמידי מרכז הרב. הועבר לבית אל. משם להר ברכה..... קרנות זרות גילו זאת. האיש סחיט כדי לא להחשף. צאו ובדקו ותהיו אמיצים. תעלו את הרב אליהו או הרב זיני ותציפו בפניהם את העניין. לפי התשובה תראו שהכל אמת
19
הם לא שייכים...
התנועה הרפורמית הם אנשי דת אחרת | 19-10-2021 21:51
הם לא שייכים בשום דבר ליהדות. הם כופרים במעמד הר סיני כאילו עפל לא התרחש מעולם... אסור להתקרב אליהם כמו שאסור להתקרב לשום אנשי דת אחרת.
20
מר מלמד וכל...
אסף יוסף כהן | 21-10-2021 17:44
מר מלמד וכל שותפיו במקום לפתח קיצוניות ולא לקבל את האחר. למה אתם לא מצילים את היהודים המסכנים בכת טהור את הילדים היקרים שלנו.איפה אתם תדאגו להם .במקום לבלבל את המוח תעשו ותקבלו כל יהודי אתם לא יותר ולא מעל אף אחד.
21
אין מקום לאף...
אייל הכהן | 22-10-2021 6:53
אין מקום לאף צעד של לגיטימציה או קבלה ולו חלקית למראה עין של הרפורמים! זרם הרסני שאין לו דבר וחצי דבר עם יהדות. כל הוויתים היא ביזוי הקודש וערעור יסודות האמונה.