אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עוד 13 חברי כנסת: החוק הנורבגי אושר סופית

לאחר יום רווי מריבות בין כחול לבן והליכוד אושר במליאת הכנסת החוק הנורבגי בקריאה שנייה ושלישית, באמצעותו עתידים להיכנס בשבוע הקרוב עוד 13 חברי כנסת. בעד הצביעו 66, נגד 43

עוד 13 חברי כנסת: החוק הנורבגי אושר סופית
  נתניהו וגנץ מצביעים על חוקים, היום במליאת הכנסת (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

החוק הנורבגי עליו נלחמו כחול לבן עבר הלילה (שני) במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, באמצעותו עתידים להיכנס בימים הקרובים עוד 13 חברי כנסת במקום 13 שרים וסגני שרים שיתפטרו מתפקידם כח"כים.  הצביעו בעד ואילו הצביעו נגד.

לאחר 5 שעות של דיון שקוצץ משמעותית בעקבות שימוש בסעיף 98, האופוזיציה משכה את רשימת הדוברים במליאה ודרשה הצבעה מיידית על החוק הנורווגי, כדי להביך את הקואליציה. יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר עלה לסכם את הדיון במטרה למשוך זמן עד שכולם ייכנסו: "אני שלם לחלוטין עם החוק שמגיע לכאן הערב, לב ליבה של הדמוקרטיה זה וועדות הכנסת", אמר כנגד המוחים.

לאחר יום מתוח בין הסיעות הקואליציה, לפיהם, המפלגות יתקנו את ההסכם ויבטיחו את כהונתו של נתניהו כראש הממשלה החליפי בעוד שנה וחצי, ובתמורה: החוק הנורבגי יעלה היום להצבעה סופית במליאה. במהלך היום לחצו במקביל גם גורמים ביהדות התורה, יו"ר דגל התורה, ח"כ משה גפני פנה מהכיוון שלו לאחר ששוחח עם אנשי כחול לבן אבי ניסקורן ואיתן גינזבורג.

העברתו של החוק תעניק לכחול לבן 5 ח"כים, לש"ס 3 ח"כים, ליהדות התורה 3 ח"כים, לליכוד 2 ח"כים ובסך הכל כניסתם של עוד 13 חברי כנסת חדשים. החוק הנורבגי המצומצם קבע כי שר או סגן שר רשאים להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומם לבאים בתור ברשימה ובכך להכניס עוד חברי כנסת.

חכים חדשים

חברי הכנסת החדשים

ח"כ איילת שקד מימינה תקפה את החוק: "אנחנו נמצאים בתקופת משבר כלכלי מהקשים שידעה מדינת ישראל. עוד כמה חודשים, המגזר העסקי יחטוף את הבום, ואז הממשלה הזאת תשלם ביוקר על השרים המיותרים, התקנים המיותרים, והבזבזנות הזו, והיא תצטרך לתת דין וחשבון לבוחרים שלה".

עוד ביקרה את החוק ח"כ אורלי פרומן מיש עתיד תלם: "בואו נאמץ כעסקת חבילה חלקים נוספים מנורבגיה. נאפשר חינוך חינם מגיל לידה ועד תואר ראשון. נקדם קצבת זקנה בסך 6,400 ש"ח. ויש עוד כמה דברים שאפשר לקחת מנורבגיה. דווקא את החוק הכי בזבזני בחרתם?"

מספר הח"כים הנכנסים נגזרים מגודל הסיעה

לחוק התווספו מספר סעיפים, לפיהם יתאפשר לחברי כנסת שהתמנו לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותם בכנסת לתקופה שבה הם מכהנים בתפקיד זה, ולחזור לכהונתם בכנסת לאחר תקופה זו. מספר חברי הממשלה להם יותר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה ייגזר מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים. על פי ההסדר המוצע וכדי לשמור על עצמאותו של חבר הכנסת החדש שנכנס לכנסת על פי ההסדר, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל), ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: " מטרת תיקון זה היא להתיר לחבר הכנסת שמכהן כשר או כסגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו ברשות המבצעת, בראש ובראשונה כדי להבטיח כי לסיעות הקואליציה יהיו מספיק חברי הכנסת שיכולים להתמקד בעבודה הפרלמנטרית. יש בכך כדי לשפר את עבודת הכנסת ואת הייצוג של הציבור בדיונים בכנסת ובוועדותיה, וכן לאפשר למספר לא מבוטל של שרים וסגני שרים להתמסר לעבודתם ברשות המבצעת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
תהילה פרידמן רצה ביש עתיד. היא בקואליציה?
או באופוזיציה? | 16-06-2020 8:38
לא ברור