אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפרטים הקטנים של החלת הריבונות וחוק ההסדרה: קובי אלירז באולפן

יועץ שרי הביטחון לענייני התיישבות, קובי אלירז, מגיע לאופן סרוגים לעשות סדר: הטעות בחוק ההסדרה; הביקורת נגד ראשי יש"ע; הקשיים הקריטיים בתכנית הריבונות; ומה ההצעה הסופית?

הפרטים הקטנים של החלת הריבונות: קובי אלירז באולפן
  (צילום ועריכה: אריאל ליבא)

הוא ייעץ ל-4 שרי הביטחון האחרונים בנושאי התיישבות ביהודה ושמרון, בוגי יעלון, אביגדור ליברמן ראש הממשלה נתניהו ונפתלי בנט. בראיון שהוקלט מראש באולפן סרוגים, מגיב קובי אלירז על ביטול חוק ההסדרה: "אם החוק היה ממוקד – היה לו יותר סיכוי", מסביר את היתרונות בהחלת הריבונות: "מחזירים לנו מאוסלו 30%". והקשיים: "גיליתי 4 לקונות בתכנית". תוקף את המתנגדים מיש"ע: "לא רואים את הפרספקטיבה והפרופורציות". ומה ההצעה הסופית?

על ביטול חוק ההסדרה שעבר בזמן כהונתו כעוזרו של ליברמן: "כוונת המחוקקים הייתה טובה, אבל יכול להיות שהם צעדו קצת יותר מדי גבוה ועשו חוק מאד כוללני". מאחורי הקלעים הוא חושף כי היו חברים בתוך ההתיישבות שאמרו 'בואו נעשה אותו יותר ממוקד ואולי ככה הוא יעבור'. יכול להיות שאם היינו מחוקקים את החוק הזה בצורה ממוקדת- היה לו יותר סיכוי".

פסילת חוק ההסדרה מכוונת לנצרכות של הריבונות

אלירז מסביר: "בהתיישבות באופן כללי יש כמה קבוצות של בתים שמצריכות הסדרה: 3000-3500 מבנים, 1000 מהם ברובם ביישוב עפרה וחלקם באלון מורה, בית אל ובשבי שומרון ועוד נבנו על קרקע פרטית-ערבית ורשומים בטאבו ירדנית – זו בעיה שקשה מאד לפתור. אם היו מחוקקים חוק רק לבתים האלו, לחוק היה סיכוי לעבור", הוא טוען מנגד.

אלירז ממשיך לפרט: "2000-2500 בתים – מוחרגי קו כחול נבנו בתוך אדמות מדינה אך לאורך השנים נגרעו ומעמדם שונה – יש להם פתרונות אחרים". קבוצה שלישית מונה 500 יחידות דיור בעייתיות, בגלל דרכי הגישה אליהם אך רובם נמצאות בתוך ההתיישבות הקיימת.

קבוצה רביעית- 1800 יחידות דיור שמתפצלות ב-70 מאחזים המונים בממוצע 40 משפחות ליישוב – הם נדרשים להחלטת ממשלה, את חלקם כבר הצליחו להכריז כיישובים כמו מורשה, מבואות יריחו ומצפה כרמים זאת על אף שהיה בג"ץ נגד ההתיישבות, המדינה החליטה להכריז עליהם כיישובים חדשים".

סך הכל הוא אומר, "יש בין 7000 ל-7500 בתים שהחוק רצה לפתור את כולם, מהם ניתנים להסדרה כמעט 6000 מתוכם". כאמור, "המחוקקים של החוק רצו למצוא דרך יחסית פשוטה. כיוון שהדרכים שאני תיארתי הן מלעות ומצריכות מאמצים גם מסתם תושב, אז מה אשמתו? המחשבה הייתה 'בואו נעשה משהו הכל כלול וננסה את כל הבעיות שיש לנו לתפור ביחד'. היו כמה חברים כשהחוק הזה הנוח על שולחן הממשלה שאמרו 'שימו לב' כי זה ברור שהולכים לבג"ץ". לדבריו, "פסילתו השל החוק מכוונת אותנו לנצרכות בעת הזאת של החלת הריבונות".

"לא מקל ראש אפילו באחוז אחד", אלירז בראיון (צילום: אריאל ליבא)

אנחנו חוזרים למצב הקודם שעכשיו כל פלסטיני יכול לבוא ולדרוש בעלות על הבית?

"לא בהכרח, בסוף לא על כל הבתים האלו יהיו בג"צים ולא על כולם טענו טענות".

באיזה צד אתה? הימין נקרע לשניים על החלת הריבונות, איפה אתה על המפה הזאת?

"אני יותר מהנוטים והמצדדים לקבל את התכנית, על אף שיש בה הרבה בעיות ולקונות צריכות טיפול".

זה יפתיע אנשים שישמעו את העמדה שלך?

"אולי, אני מאמין שחזרנו הביתה וכל חבלי יהודה ושמרון הם הבית שלנו המקורי, כל מהותנו התחילה במקום הזה. זו המציאות. אני הייתי רוצה שנתיישב במלוא מרחב ארצנו". עם זאת הוא מסייג: "אבל מה לעשות, נתחיל בנתון הפשוט שאנחנו 52 שנים עושים התיישבות ועשינו ככל שיכלנו לעשות -העלנו יישובים, מאחזים ותפסנו את הקרקע, אבל בסוף, בסוף, בסוף מה שהצלחנו לתפוס הוא הבתים הבנויים שהם בסך הכך 2.5% מהשטח.

רק 9% של תפיסה יהודית ביו"ש

"אם נוסיף לזה את כל התב"עות הפוטנציאליות, אזורי התעשייה ובסיסי צה"ל נגיע ל-9% של תפיסה בפועל בשטח. זה היה נחמד שיחד עם ההתיישבות הייתה גם אכיפה על השטח הפתוח, אבל לצערי הרב בעשר השנים האחרונות מאז שהרשות הפלסטינית שמה לה ליעד להשתלט על שטחי C ומדינת ישראל לא עושה במילים עדינות מספיק כדי להילחם בדבר הזה -הם תופסים כמעט 30% מה-60% שלנו".

אתה אומר בעצם שיכול להיות שהחלת הריבונות היא פתרון טוב ויעיל, אבל אתם מפספסים את הבעיה אמתית שהיא שטחי C?

"חד משמעית, יש לנו את הנגב יש בו ריבונות ואין לנו משילות- זה לא שווה. אפשר שתהיה ריבונות ואפשר לא למשול ולא לפקח על השטח ונפספס אותו. הגענו למציאות הזאת שזה שהאמריקאים נותנים לנו 30% זה הרבה באשמתנו. ראשי יו"ש לא ערים מספיק לשטח הפתוח".

"על אף שיש לנו 60% -40% אל מול הפלסטינים, בפועל זה 60%-40% להם. בסוף מגיעה האומה החזקה בעולם שישראל ודאי צריכה אותה ותלויה בה לא מעט, ואומרת לנו שבאוסלו אתם וויתרתם על 100% מהשטח, אני מחזירה לכם 30% מהשטח הביתה כשבפועל תדעו, המצב הוא 60%-40% לפלסטינים.

אלירז מבהיר: "אני לא מקל ראש אפילו באחוז אחד אבל במצב הקיים שמחמיר – הוא לא כצעקתה. ככל שנותנים לך כזה דבר, גיבוי בינלאומי, ומחזירים לנו מאוסלו 30% – אז תחילו ריבונות ואולי גם משילות".

במהלך הראיון הוא תוקף את המתנגדים לתכנית: "אני לא בטוח שהם רואים את הפרספקטיבה והפרופורציות כפי שאני תיארתי".

מפת הריבונות שמציגים ביש"ע

אתה ראית את המפות?

"אני מכיר את התכנית לפרטי פרטיה, מכיר את המפות, כן כן".

יחיד בדורו, יחיד סגולה

"יש עוד כמה אנשים, המפה פורסמה והיא הגיעה גם לכל מיני גורמים בהתיישבות שטיפלו בה והבינו מהר מאד שהיא מחלקת את השטח ל-30%-70% וכאשר ניתחו אותה במערכות ממוחשבות גיליתי 4 לקונות בתכנית:

4 בעיות בעסקה: מובלעות, ישובים ובסיסי צה"ל שהודרו, חיתוכי צירים, מעמדם של הפלסטינים

מובלעות – 15 מובלעות (ישובים יהודים בתוך שטח פלסטיני), לחלקם יש שכונות נלוות שלא ברור מה היה מעמדם – הם שאלה לא פשוטה". את הבעיה השנייה אלירז מכנה "שכחו אותי בבית"- מדובר בנקודות התיישבות ובסיסי צה"ל שלא בהכרח נמצאים בתכנית – לא ברור למה, חלקם מאחזים שלא קיבלו הכרה אבל חלקם כן קיבלו הכנה כמו מבואות יריחו שראש הממשלה הכריז על הכרתו וקידמו הפקדה לתב"ע – התכנית הזאת כרגע לא קיימת בתכנית האמריקאית".

בנוסף, "סוגיות אסטרטגיות שמצריכות בירור- חיתוכי צירים, כביש 5 חוצה שומרון שמגיע עד אריאל אבל בין תפוח למגדלים לא קיים, צומת 60 נגדע שצומת גוש עציון ומתחדש בואכה קרית ארבע, יש שם נתק. "מעמדם של הפלסטינים שנמצאים בשטח שליו מוחלת הריבונות- הם תושבים ישראלים? יש איחוד משפחות? מה יקרה אם הם יזהו שנוח להם לגור בצד הישראלי ויתחילו לקבל ביטוח לאומי, מה ישראל תעשה במצב הזה?"

"אני מכיר טוב מאד את הבעיות שיש בתכנית. אני כיום לא נמצא בחדרים הפנימיים אבל מהתקשורת עולה שהצד הישראלי עושה ועשה תיקונים וניסה לבוא עם זה לשולחן המשא ומתן כאשר כל גורמי ההתיישבות הבינו שצריך לשמור על יחס של ה70%-30%.

"בסוף אם המובלעות נשארות מובלעות ויש מספר יישובים שלא בתכנית, וחלק מהצירים נגדעו ויש סוגיות לא נבחנו – מה עושים? האם אתה מקבל את התכנית גם בהנחה שלא מתקבלים כל השינויים?".

אתה אומר שכן.

"והתשובה שלי היא, שאני נוטה לקבל. אני מבין שהזדמנות כזאת על אף הרבה לקויות וחסרונות לא תחזור, אני בטוח שהצד הישראלי וראש הממשלה מנסה להגיע למקסימום. בסוף נרוויח 60% ממה שאנו רוצים לשפר בתכנית ונצטרך להחליט- אנחנו מקבלים או לא מקבלים את זה?".

לבסוף הוא מציע להחיל ריבונות רק על בקעת הירדן: "אי אפשר להקל ראש בהצעה כזאת וזה מוליד עוד אופציות אולי להחיל ריבונות רק על בקעת הירדן, וזה מייתר את הצורך בשאלה על מדינה פלסטינית. נייצר קו מזרחי ולבנימין נתניהו תהיה מורשת. אם זה הרע במיעוטו כולל קונצנזוס רחב זה סוג של פיתרון".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הבעיה אינה השטח אלא הערבים
גלגל | 14-06-2020 17:12
תספח גם אותם? הנצחתה את הבעיה!
2
וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא,
מאיר -עברי אנכי | 14-06-2020 18:42
כל אחד שיעלה או יקבל תוכנית שלום שתרמז אפילו חלוקה לארץ הקודש, שישראל תמסור אפילו גרגר אדמתה לשלום , תסבול את זעמו ושיפוטו של אלוקים. וְהוּא מְהַשְׁנֵא עִדָּנַיָּא, וְזִמְנַיָּא, מְהַעְדֵּה מַלְכִין, וּמְהָקֵים מַלְכִין. דניאל 2:21
3
פתאום תפיסת חאן אל-אחמר בידי ערבים, לא חשובה?
חם ויפת | 15-06-2020 15:04
פתאום תפיסת חאן אל-אחמר בידי ערבים, לא חשובה? הרי היה מאבק תקשורתי על ביזת חאן אל-אחמר עי ערבים והאירופים, מה קרה שהל השתתק