אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יואב קיש באולפן: "האלטרנטיבה ללכת לבחירות תמיד קיימת"

באולפן סרוגים סגן שר הבריאות, יואב קיש: "אם מגמת ההדבקה תמשיך לעלות, אנחנו בבעיה". על העימות מול כחול לבן: "האלטרנטיבה הייתה ללכת לבחירות רביעיות, והיא תמיד קיימת"

יואב קיש: "האלטרנטיבה ללכת לבחירות תמיד קיימת"
  (צילום ועריכה: יוחנן בלייך)

העלייה הנרחבת בהתפרצות הקורונה: "יכול להיות שעכשיו אנחנו משלמים את המחיר על הפתיחה", על ביטול חוק ההסדרה: "בג"ץ עושה מה הוא רוצה" והעימותים מול כחול לבן שעלולים להוביל לבחירות; סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש, באולפן סרוגים היום (רביעי) מתייחס לכל הנושאים על הפרק.

"עצרנו את הפתיחות של דברים שהיו אמורים להגיע, ואנחנו מבינים את המצב הכלכלי שבו מדינת ישראל נמצאת היום לעומת האירוע הראשון", הוא פתח ברקע החשש מגל שני. "ברור לכולם שאירוע טראומתי כמו סגר זה דבר שאסור להגיע אליו, וצריך לעשות הכל כדי לא להגיע אליו" אמר. "מצד שני, חשוב להבין שהקורונה כן חוזרת. אנחנו לא באותו מצב שהיינו בו לפני שבועיים שלושה, עם עד 20 מקרים חדשים ביום ואחוזי בדיקות מאומתים של 0.3-0.4. אנחנו כמעט בכל המדדים האלה הכפלנו פעמיים את העניין".

יכול להיות שהצעדים המקלים של הממשלה החדשה הם אלה שגורמים לעלייה במספרים? 

"אני מסכים שמדינת ישראל פתחה הכי מהר והכי רחב את נושא הכלכלה – גם במערכת החינוך, וגם בכל תחום אחר, מדינת ישראל פתחה מהר מאד – ויכול להיות שעכשיו אנחנו משלמים את המחיר על כך. השאלה הגדולה היא האם אנחנו עדיין נשארים במספרים שניתן לשמור עליהם ולווסת אותם, או שאנחנו לקראת אירוע מקצין שבו עדיף לסגור עכשיו ולא להיות עוד 3 שבועות בסגר מוחלט".

"אני מאמין שבסוף השבוע נתכנס ונראה מה קורה למספרים – ואם מגמת עליית ההדבקה תמשיך, אנחנו בבעיה" הזהיר קיש. "מאד מפריע לי שזה לא מסר שעובר לציבור – אני לא רואה אנשים עם מסכות, אני לא רואה שמירה על כללי הריחוק החברתי וההיגיינה. את זה אנחנו צריכים לשנות – אנשים צריכים להבין שזה הדבר הכי חשוב במלחמה שלנו נגד הנגיף. זה לא עוצר את זה במאה אחוז, אבל זה יוריד את ההדבקה באופן משמעותי".

"הגדרנו 3 פרמטרים לעצירת ההקלות: 100 חולים חדשים ביום – אנחנו כבר מעל זה. הכפלה ב-10 ימים – אנחנו מעל זה" הוסיף. "הדבר היחיד שעדיין לא ראינו זה החולים הקשים – המספרים נמוכים, אבל גם שם אנחנו מתחילים לראות עלייה. אני מאד מקווה שבעוד כמה שבועות לא נראה מספרי חולים קשים גבוהים מאד".

אז למה לא חוזרים לסגר?

"כרגע אנחנו רק עוצרים את האירועים ההמוניים – כמו הרכבת, שאין בה שליטה על כניסה לקרונות ומי נמצא בכל מקום. יש שני נושאים מרכזיים – למנוע התקהלות רבת משתתפים, ושתהיה בקרה ונדע מי נמצא בכל התקהלות. לדוגמא, במערכת החינוך אמנם פתחנו ל-2 מיליון תלמידים, אבל אנחנו יודעים בכל מקום מי נמצא, וכך אפשר לסגור בתי ספר שבהם מתגלים חולים ומכניסים אותם לבידוד".

בג"ץ עושה מה שהוא רוצה

בהמשך קיש הגיב להחלטת בג"ץ על ביטול חוק ההסדרה אמש והמתיחות שנוצרה בין הליכוד וכחול לבן כתוצאה מכך. "זה בדיוק המתח של נושא ממשלת האחדות. אחד הדברים שמאד חשובים לי ולליכוד להוביל זה השינוי המשמעותי במערכת היחסים בין הכנסת לבג"ץ. היום בג"ץ עושה מה שהוא רוצה – הדבר הזה חייב להשתנות – חייבים לחוקק חוק יסוד שפיטה או חקיקה. פסקת התגברות היא מאד מצומצמת, צריך חוק יסוד שיקבע מתי ובאיזה תנאים בג"ץ יכול בכלל לפסול חוק, וממול זה איך הכנסת מבטלת את הפסילה. זה דברים שחסרים היום במערכת הישראלית".

זה יכול להיות מקודם בממשלה הנוכחית בהרכבה הנוכחי?

"התשובה הריאלית היא לא. יש פה מחיר שאנחנו משלמים בגלל ממשלת האחדות. אני לא יודע אם תהיה פסקת התגברות בקדנציה הזו, נכון לעכשיו כך אני רואה את התמונה – אבל יכול להיות שנבוא בסוף לכחול לבן ונגיד להם שאם אנחנו לא פועלים עכשיו לתקן את האירוע הזה אז הולכים לבחירות, ואני לא יודע מה הם יעשו. כרגע אני רואה שהאג'נדה הם מובלים הפוכה לחלוטין משלנו בעניין הזה, וזה המחיר של האחדות. האלטרנטיבה הרי הייתה ללכת לבחירות 4 – היא תמיד קיימת, יכול להיות שאם נראה שלא ניתן לשנות את מערכת היחסים הזו, שהיא מוטה מכל הבחינות לכיוון בג"ץ שנכנס למקומות של התנהלות פוליטית. יש לי ביקורת קשה מאד על בג"ץ".

יכול להיות שיפרקו את החבילה על חוק ההסדרה ופסקת ההתגברות? 

"זה יכול להגיע, אני לא יודע אם זה מה שראש הממשלה מכוון, ובסוף זה יהיה ההחלטה שלו. אני כן יכול לומר שיש את נושא הריבונות על הפרק, ודווקא זה הוסדר בהסכמים הקואליציוניים ומערכת היחסים עם כחול לבן – אפילו אם חלקם חושבים אחרת. אני עדיין מאמין שנוכל להעביר את הריבונות, וזו הזדמנות חד פעמית לישראל שאסור לפספס".

להחיל עכשיו ריבונות, גם אם זה 10 אחוז

במענה לשאלה על ההתנגדות של מועצת יש"ע לתכנית הריבונות והחשש מהקמת מדינה פלסטינית, סגן השר אמר כי "אני אחתום על כל דבר שאומר כמה שיותר ריבונות. זו הזדמנות לעשות את זה עכשיו. מנגד, אתנגד ולא אאפשר מדינה פלסטינית או החזרת שטחים בנגב כמו שמופיע בתכנית טראמפ. אבל כשיש החלטה של ריבונות, גם אם זה 10, 20 או 30 אחוז – כמה שיותר, הייתי מחיל עכשיו ריבונות".

עוד התייחס לטענת המועצה שכל השטחים שישארו בלי ריבונות יעברו לידי הפלסטינים. "אני לא רואה במתן ריבונות לשטח אחד צ'ק פתוח לוויתור על שטחים אחרים. זה אסור שיקרה" אמר. "אני לא חושב ששמה אנחנו נמצאים. אני סומך על ראש הממשלה ויריב לוין, שהיו מעורבים וקידמו את המהלך הזה. אין לי ספק שהם לא יתנו את ידם למהלך שמוביל למדינה פלסטינית, זה משהו שבליכוד כולם מתנגדים לו".

"יש לנו הזדמנות לשנות קצת את המשוואה – בתקופת אובמה היינו בתקופת מגננה שהסתיימה במהלך באו"ם נגדנו" הוסיף. "הגיע טראמפ ושינה לחלוטין את האסטרטגיה. הוא בשנה האחרונה לכהונתו, ואנחנו לא יודעים מה יהיה אחרי זה – ווודאי יש לנו הזדמנות היסטורית וצריך לנצל".

על הזעם סביב היעדר הצגת המפות: "בסופו של דבר כולם יראו את זה, זה יגיע לדיונים בוועדות הכנסת והצבעה במליאה. אני לא יודע מה התהליך בממשלה יהיה, אבל אין לי ספק שזה יגיע. רק אז נוכל לדבר 'תכלס' ולהגיד בצורה ברורה האם זה מצדיק את זה או לא. היום אנחנו באוויר, וזה הגיוני – כי כשאתה עושה מו"מ על תהליך רגיש אי אפשר שהכל יגיע לתקשורת" סיכם. "בסוף צריך לייצר את האמון בין הממשל האמריקני והגורמים הרלוונטיים בישראל שמובילים למירב השטח בריבונות, מבלי לאפשר הקמת מדינה פלסטינית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
יואב קיש שונא הנשים ה"ליכודניק החדש" הבוגדני
נ | 10-06-2020 19:47
לא ראוי לבמה!!! תתביישו!!!
2
יואב קיש
ללא שם | 10-06-2020 21:23
בלה, בלה, בלה.......אתה וכל חבר מריעך, צריכים לשלם על הכל.... אתם לא פועלים בכלום!!!!! שום טיפת אחריות בשום נושא!!!!! הלוואי בחירות! ככה תעופו כולכם!
3
יואב קיש-קוש
שמלוק | 10-06-2020 22:51
עשיתם מזבוב פיל.
4
לא מבין מה הרעיון
עמיר | 11-06-2020 1:22
לראיין אדם שאיש לא שמע עליו ואיש אינו יודע במה הוא עוסק.
5
נלך לבחירות אבל הפעם
תהלה | 11-06-2020 9:06
לא אצביע לכם. איכזבתם בגדול !
6
מושחת
איציק | 11-06-2020 11:14
הבחור הזה הוא הכי מושחת או בין המושחתים היותר גדולים מסדר גובים לקבלני קולות מסדר ועדות לאנשים בקיצור לתפארת מדינת ישראל. אז מה הפלא שלא איכפת לו ללכת לבחירות הרי כסף לא עולה לו הכל בחינם
7
יואב השובב
יודיק | 11-06-2020 12:50
לא להאמין שהאיש האנטלגנטי מדבר כך.בגץ יכול לאשר גזל אדמה פרטית,? יואב השתגע לגמרי. בגץ יכול לאשר לריקלין לשדוד אדמה?
8
ביבי ואיומיו
עברי | 11-06-2020 21:06
לפרק את הממשלה ועוד בחירות? הפעם ביבי כבר יהיה בלי תמיכה אמריקאית - הם בקשר ישיר עם גנץ-אשכנזי - ואז כל האויר יוצא מבובת הבלון של התניהו. בלעדי תמיכתם הוא כלום. והדמוקרטים שם ממילא כבר פחות אוהבים אותנו מבעבר. אז אם כל האליטה פה - רמטכלים, משפט, אקדמיה ואף אנשי הי טק - יתחילו לטפטף לארהב מה שקורה פה עתה, אז ביבי ירגיש מיד את ההבדל ביחס. גם האירופאים כבר מאימים אז בלי ארהב הוא פשוט גמור. והוא מבין את כל זה היטב. לכן האיומים שלי ריקים.