אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אפליקציית תורה ועבודה: ללמוד ולהבין את הרמב"ם

בימים האחרונים יצא לאור הכרך ה-11 של הי"ד החזקה מהדורת מפעל משנה תורה ובו נוסח מדויק ומבואר של הלכות המקדש. אם יש לכם סמרטפון הורידו את הספר דרך האפליקציה.

אפליקציית תורה ועבודה: ללמוד ולהבין את הרמב"ם
  קרדיט: ויקיפדיה, יח"צ נוקיה

בימים האחרונים יצא לאור הספר העשירי של 'מפעל משנה תורה' לביאור ספרי הי"ד החזקה לרמב"ם.

אחרי שהוציאו את חמשת הכרכים הראשונים וארבעת האחרונים, מתפנים במפעל המורכב רובו ככולו על ידי צוות מתנדבים לבאר את 'ספר עבודה' העוסק בהלכות המקדש.

כמו בכרכים הקודמים שיצאו לאור בהוצאת מפעל משנה תורה, גם כאן הושקעה עבודה רבה בהבאת הנוסח המדויק ביותר של לשון הרמב"ם שסבלה משיבושים ומצנזורות במהלך שמונה מאות השנים האחרונות.

אל הנוסח המדויק והמנוקד, הוצמד גם פירוש קצר וברור, המתאים לקטנים ולגדולים, לאנשים פשוטים ולתלמידי חכמים, שמבאר את דברי הרמב"ם "לפי הרמב"ם" וזאת על ידי מציאת מקבילות בכתביו השונים, במשנה תורה, בפירוש המשניות ובתשובותיו, כמו גם אצל רבותיו: הרי"ף ר' יוסף אבן מיגאש והגאונים.

בביאור הספר לקחו חלק תלמידי חכמים והוא יוצא לאור בשיתוף מכון המקדש, ששיתף את צוות המבארים במחקריו. המהדורה מלווה בציורים ובתרשימים המקלים את ההבנה של הקורא. בסוף הספר נוסף נספח העוסק בשאלת העליה להר הבית בזמן הזה.

דף מתוך ספר עבודה המהדורה המבוארת (לחצו להגדלה)

גם לטלפונים חכמים

ב'מפעל משנה תורה' מבקשים להפיץ ככל הניתן את משנת הרמב"ם, ופיתחו אפליקציה ייחודית בשם 'רמב"ם פלוס' המכילה את הספרים המבוארים של הרמב"ם שיצאו עד כה בדיוק כמו במהדורות המודפסות של המפעל.

היישום מאפשר ניווט קל בין הספרים, חטיבות ההלכות והפרקים, ומאפשר גישה ישירה לרמב"ם היומי, ומחזיר את הלומד מיידית למקום שבו הפסיק בפעם הקודמת שלמד. הטכנולוגיה המתקדמת, שאיננה בספרים, מאפשרת למשתמש שליטה בגודל הכתב ובחירת הצגת הניקוד או השמטתו. היישום עושה שימוש גם בצבעים על מנת להבחין את מספרי ההלכות בטקסט של משנה תורה ובטקסט הביאור, וכן כדי להבליט את הכותרות המשולבות בטקסט ואת הדיבורים המתחילים בביאור.

במפעל מזכירים את הנחיית הרמב"ם לתלמידו, לגבי ספר משנה תורה: "ויהיה הוא ספרך ותלמדהו בכל מקום כדי שתשיג את כל תועלתו.", שהרי – עבור אוכלוסיית משתמשי הסמארטפונים – הספר אכן יימצא אתם "בכל מקום", והזמינות והקלות של השימוש ביישום, מזמינות את האדם ללמוד.

להורדה לאייפון או לאנדרואיד לחצו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
ראיתי את זה עבודה מדהימה. תרתי משמע
אמיר | 19-05-2013 20:01
באתר שלהם יש דוגמאות ונספחים
2
רמבם מי שלא עושה צבא
אלישע | 19-05-2013 21:48
י [יב] ולמה לא זכה לוי בנחלת ארץ ישראל ובביזתה עם אחיו: מפני שהובדל לעבוד את ה' ולשרתו, ולהורות דרכיו הישרים ומשפטיו הצדיקים לרבים--שנאמר "יורו משפטיך ליעקוב, ותורתך לישראל" (דברים לג,י). לפיכך הובדלו מדרכי העולם--לא עורכין מלחמה כשאר ישראל, ולא נוחלין, ולא זוכין לעצמן בכוח גופן; אלא הם חיל ה', שנאמר "ברך ה' חילו" (דברים לג,יא), והוא ברוך הוא זיכה להם, שנאמר "אני חלקך ונחלתך" (במדבר יח,כ). יא [יג] ולא שבט לוי בלבד, אלא כל איש ואיש מכל באי העולם אשר נדבה רוחו אותו והבינו מדעו להיבדל לעמוד לפני ה' לשרתו ולעובדו לדעה את ה', והלך ישר כמו שעשהו האלוהים, ופרק מעל צווארו עול החשבונות הרבים אשר ביקשו בני האדם--הרי זה נתקדש קודש קודשים, ויהיה ה' חלקו ונחלתו לעולם ולעולמי עולמים; ויזכה לו בעולם הזה דבר המספיק לו, כמו שזיכה לכוהנים וללויים. הרי דויד אומר "ה', מנת חלקי וכוסי--אתה, תומיך גורלי" (תהילים טז,ה).
3
תגובה למספר 2
איתי | 20-05-2013 21:02
מבלי להכנס לוויכוח אם דברי הרמב"ם האלו הם להלכה או לא ומדוע לא כתב אותם בהלכות מלכים- ששם מקומם.. הייתי מציע לך להדגיש את המשפט "ופרק מעל צווארו עול החשבונות הרבים אשר ביקשו בני האדם". איני מבין איך יש זמן לכל החרדים שפרקו את כל החשבונות הרבים מעל צוואריהם ללכת להפגנות ולכתוב טוקבקים באינטרנט. הרי הם נתקדשו קודש קודשים לה'? ודי לחכימא ברמיזא. גם הם צריכים להורות את משפטי ה' הצדיקים- ובכללם, מצוות יישוב הארץ וירושתה כמבואר בתורה שבכתב ובתורה שבעל פה יותר פעמים מחיוב המצווה ללמוד תורה.
4
אכן מדובר בלומדי תורה
תגובה ל-3 | 21-05-2013 9:19
ואין צורך להכליל בתוך לומדי התורה את אלו שלא לומדים שתורתם לא אומנותם על אלו יש הלכות אחרות ברמבם יישר כח לתגובה ענינית ידידי איתי
5
לאלישע, הרמב"ם מחייב להתגייס לצבא
בן תורה | 05-12-2013 21:37
עיין בביאורי הרדב"ב והרב קאפח בדיוק באותו מקור שציינתי. והדברים ידועים שהרמב"ם בהלכות תלמוד תורה יצא בצורה חריפה נגד אלו שלומדים ולא עובדים. הם אנשים שמכבים את מאור הדת, ה' ירחם!
6
ל-5
| 25-12-2013 22:04
יצאת חסה עם הרבה תולעים ועליך אמרו חכמים: נבל ברשות התורה!
7
איך אסף ה את המים אל תוך הים
אדם | 25-09-2017 15:46
איך אסף ה את המים אל תוך הים