אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות הקיצוצים: בישיבות ההסדר חוששים מפני קריסה

מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, איתן עוזרי שלח מכתב לשרי הבית היהודי בו הוא מתריע כי בעקבות הקיצוצים מספר ישיבות הסדר נמצאות על סף קריסה כלכלית.

בעקבות הקיצוצים: בישיבות ההסדר חוששים מפני קריסה
  למצולמים אין קשר לכתבה (פלאש90)

בין הגזרות הכלכליות שעולות על הפרק בתקציב המדינה, עומד גם קיצוץ תקציבי משמעותי בכל הנוגע לתקציב הישיבות.

אך מי שעומד להיפגע מקיצוץ זה הוא לא רק הישיבות החרדיות, כי עם גם ישיבות ההסדר והישיבות הגבוהות הציוניות. בעקבות הדברים, פנה היום (ב') איתן עוזרי, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר, במכתב בהול לשרי וחברי הכנסת של מפלגת הבית היהודי.

במכתב ציין עוזרי כי מאז תחילת שנת הכספים מקבלות הישיבות תמיכה שוטפת המקוצצת ב-20% מהתקציב הרגיל עקב אי אישור תקציב 2013. בחודש מאי קוצצה התמיכה ב-20% נוספים ועמדה רק על 60% מהתקציב הרגיל. כבר עתה ישנן ישיבות רבות שאינן מצליחות לשלם לספקים ומשכורות באופן שוטף.

גם בעבר היו הישיבות על סף קריסה כלכלית בעקבות עיכוב משרד הבטחון להעביר את התקציב, שהועבר רק אחרי שאורי אריאל, אז חבר כנסת איים שלא לאשר את תקציב הבטחון.

הישיבות על סף קריסה

עוד נכתב במכתב כי "בפרסומים השונים בתקשורת מדברים על קיצוץ של 600 מיליון ש"ח בתקציב הישיבות, זאת אומרת קיצוץ של 60% בתקציב השוטף של הישיבות". לטענת עוזרי, "גם בחצי מזה הרבה ישיבות יקרסו".

עוזרי כותב במכתב כי מציאות זו נגזרת על עולם הישיבות "כשלציונות הדתית יש 12 חברי כנסת והיא שותפה בכירה בהנהגת המדינה", ומוסיף כי "איננו יכולים להרשות לעצמנו את הפגיעה העצומה בעולם התורה בכלל ואת קריסתו הכלכלית של מפעל ישיבות ההסדר זוכת פרס ישראל."

מאבקו של איגוד ישיבות ההסדר, משרת למעשה גם את הישיבות החרדיות שנפגעות גם הן מהשינויים בתקציב. מה שיוצר ברית בית חובשי הכיפות הסרוגות לחובשי הכיפות השחורות.

בתוך כך, מארגן איגוד ישיבות ההסדר כנס חרום של מנהלי הישיבות שיתקיים ביום רביעי הבא, באכסניית בית וגן בירושלים. בכנס זה ידונו מנהלי הישיבות על הדרך בה ניתן יהיה להתמודד עם הגזרות הכלכליות שמאיימות על עולם הישיבות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
היה צפוי
איציק | 13-05-2013 19:56
2
לא נורא אם יסגרו כמה ישיבות
פרויד | 13-05-2013 21:50
כל מי שקצת מצוי יודע שיש יותר מידי ישיבות הסדר. אין הצדקה למשכורת של שני ראשי ישיבה של ישיבה של 12 תלמידים
3
אפשר לסגור כמה
שלומי | 13-05-2013 22:32
אין הצדקה לישיבות עם רמים על גבי רמים למאה תלמידים (בכל ההסדר).. אפשר להתחיל בסגירת ישיבת פתח תקווה
4
צמצום מספר מקבלי המשכורות על חשבון הציבור
יהודה | 13-05-2013 23:40
כל אברך צעיר וטוב לנשק שיודע ללמד מעט את תורת הרב קוק או שלמד איזו תורה חסידית בימי חייו מרגיש צורך להנחיל תורות אילו לתלמידיו בצורה "יחודית" וזו מהווה הצדקה לפתיחת עשרות ישיבות הסדר עם מספר תלמידים מצומצם מאד.עובדה זו גם פוגעת בלימוד התורה שכן אוירת לימוד בדרך כלל נוצרת ברוב עם הדרת מלך .
5
הישיבות כספקיות תעסוקה
יצחק שן זהב | 14-05-2013 0:03
כדי לספק תעסוקה לבוגרי ישיבות שלא מצאו עבודה בשוק הרווי. מה הפיתרון? נכון! להקים עוד ישיבה. אסוף סביבך 8 תלמידים-מעריצים, והקם ישיבה.
6
ברית עם הכיפות השחורות..
זושי | 14-05-2013 0:57
לעולם לא! לכו לבנט שעבורו הצבעתם בבחירות האחרונות, כל המחניף לרשעים סופו נופל בידם
7
מכתב תגובה מלשכת השר בנט
אביתר | 14-05-2013 1:30
אחים שלי חיילי ההסדר שלומכן ישגא. צר לי לשמוע אודות הקיצוץ בישיבות ההסדר, אולם לצערי הרב אין לי פנאי לטפל בענין זוטר זה, כעת עסוק אני בחינוך הציבור החרדי, הלא פרודקטיבי, אני רוצה ליצור להם מקומות עבודה, לנתק אותם מאותם דפים עם טקסטים בארמית, (נדמה לי שזה נקרא תלמוד בבלי תקנו אותי אם אני טועה), להאיר את חייהם הפרימיטבים בקידמה ואור, ליצור מערכת חינוך חדשה בקרב ציבור זה, קצת פתיחות למערכת החינוך הממלכתית שמן הסתם יש לה הרבה לתרום לאור הצלחתה המסחררת. כך שלטפל בקושי כלכלי בישיבות איננו האג'נדה שלי אחים שלי. תורה זה דבר ישן נושן ואנו כבר התקדמנו בקצת המלניום, ומה גם שססמתנו הינה שווין בנטל כך שכל הישיבות צריכות לשאת כתף בחורבן התורה. אגב תוכלו לפנות למר יהיר שר האוצר, הוא יודע איפה הכסף, הוא יוכל לעזור לכם יותר ממני, אומרים שהוא לא שונא דתיים וחרדים, ויש לו גם "רב" בשם דב ליפמן יש להם זמן ורצון יותר ממני שלכם אחים שלי נפלתם בנט.
8
למר עוזרי
מה שמו | 14-05-2013 1:32
זה נכון שיש לכם 12 נציגים בבית האפל, אולם לא מהם תוכל לקבל עזרה, אישית הייתי פונה לסגנו של בנט יאיר לפיד, סבורני שהאיכפתיות של יש עתיד לשימור המסורת היהודית גדולה הרבה יותר מהאפטיות של אנשי הבית הלא יהודי....
9
עשיתם "ברית" עם לפיד תאכלו את ה"ערלה"
חרדי | 14-05-2013 15:57
פשוט נהנה לראות איך "עכשיו" אתם נזכרים שהתורה חשובה ! כשזה פוגע לכם בכיס !!! כי התורה שלכם זה הכיס!!! "בתקווה לחזרה בתשובה" של ישיבות ההסדר .
10
אני רואה פה שמחה של "אחינו" החרדים.
pop | 16-05-2013 12:52
תלמידי ההסדר הם קודש בניגוד לשאבב החרדי שקוראים לעצמם יהודים.
11
עַל דַּאֲטֵפְתְּ אַטְפוּךְ וְסוֹף מְטִיפַיִךְ יְטוּפוּן
הלל | 16-05-2013 14:36
המשנה במסכת אבות מספרת על הלל: אף הוא ראה גולגולת אחת שצפה על פני המים. אמר לה: עַל דַּאֲטֵפְתְּ אַטְפוּךְ, וְסוֹף מְטִיפַיִךְ יְטוּפוּן. – אבות פרק ב. על דאטפת אטפוך = אתה, שהיית רשע, והיית הורג אנשים ומציפם בנהר – נידונת להיות גם כן קורבן של מעשים דומים, שכן "במידה שאדם מודד בה מודדים לו", והעולם מתנהל "מידה כנגד מידה".
12
10- אתה יודע מה ההבדל בן בשבבניקים למיזרוחניקים ( שהם
מזרוחניק לשעבר | 16-05-2013 15:50
הציוניים דתיים בכללם) שהשבבניקים החרדים עושים קצת עבירות, והמזרוחניקים עושים קצת מצוות.
13
לא נורא! העיקר שיקצצו גם לדוסים...
לוקח אחריות | 17-05-2013 18:26