אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לשמור על ההישג / הרב שמואל אליהו

מהחובה של אדם לשים מעקה לגגו למדו חכמים שצריך אדם לחשוב על כל הסכנות העתידיות האפשריות ולנטרל אותן. בוודאי לא לסמוך על האנשים שיזהרו לא להתקרב לשולי הגג. ובוודאי לא לסמוך על הנס

לשמור על ההישג / הרב שמואל אליהו
  הרב שמואל אליהו (צילום: איגוד רבני קהילות)

בעקבות ההתפרצות החדשה של המגיפה בין השאר בגלל ההתרופפות בשמירה על כללים על ידי כולם, רציתי להזכיר גם לעצמי את היסודות ההלכתיים של חובת הזהירות.

ההלכה אומרת שחייב אדם לשמור על חייו ובריאותו. "וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". (דברים ד טו). מהחובה של אדם לשים מעקה לגגו למדו חכמים שצריך אדם לחשוב על כל הסכנות העתידיות האפשריות ולנטרל אותן.

בוודאי לא לסמוך על האנשים שיזהרו לא להתקרב לשולי הגג. ובוודאי לא לסמוך על הנס. ולכן אסור לאדם להכניס מטבע לתוך פיו שמא נגע אדם שחולה במחלה וידבק. (ירושלמי תרומות ח ג. רמב"ם הלכות רוצח, שו"ע יו"ד קטז). אע"פ שזה חשש רחוק.

ומכאן לכל חובות הזהירות לא לגעת בשום אדם שאינו בן משפחה שמא הוא או אתה חולים או נשאים שאינם ידועים. ומי שהדביק אחרים בזלזול ומישהו מת בגלל זה, אע"פ שאינו חייב בדיני אדם, חייב בדיני שמים אע"פ שהוא בגרמא ו"הרי הוא רשע גמור ואין כל המצות שעשה כל ימיו שקולין כנגד עוון זה ולא יצילו אותו מן הדין". (רמב"ם הלכות רוצח ושמירת נפש ד ט).

ברוך ה' מדינת ישראל הצליחה בהתמודדות עם מגיפת הקורונה במקום שמדינות חזקות ממנה לא הצליחו. צריך לשמור על ההישג הזה, וזה תלוי בכל אחד ואחד מאיתנו.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
ישר כח כבוד הרב שמואל
אהרן לוי | 02-06-2020 12:02
ישר כח כבוד הרב שמואל אליהו שליטא, יברכך השם וישמרך
2
אז למה בתי הכנסת נראים שכונה?
אחד שמבין | 02-06-2020 13:08
תגבילו ל 19 מתפללים וכמה שיותר פיצולי מניינים. אולי אז נוכל לשמור על משהו.
מה הקשר?
ישראל | 02-06-2020 14:12
בבתי הכמסת יש שמירת מרחק ומסכות . אם ראית במקרה בית כנסת שלא-אל תתפלל שם. בבית הכנסת של הרב אליהו מקפידים.
3
פקיד של מי אתה?
יהודי פשוט | 02-06-2020 14:07
ממי אתה מקבל כסף על תגובות שאתה שולח?מהרפורמים או מהקרן החדשה? אולי אתה מנסה להשתיק קול של משהו? תפקיד רב להביע דעתו בכל תחום.
4
תגובה של טיפש
דודו | 02-06-2020 14:10
הכותב הוא רב. תלמיד חכם בן של תלמיד חכם ונכד של תלמיד חכם. אתה כנראה פולי4יקאי משועמם או סתם קנאי. במקום תגובות תתחיל לזוז ולעדות משהו קטן לטובת עם ישראל. מסתבר שגם אז לא תגיע לכמות שיעורי התטרה שמורנו ורבנו הרב שמואל העביר ומעביר
5
האמת על הרב שמואל:
ליי | 02-06-2020 14:39
סה''כ יהודי שחי תורה ומרבה תורה, ואומר מה שמבין שהיא דעת תורה. אממ, הרב פגע בכמה סוטים ותלמידיהם וחסידיהם השרופים, אם כך, יש לשייך את התגובת נגד הרב שמואל כך: או לאנס עזרא שיינברג ומי שנשארו תלמידיו. או לטמבל החולה ברלנד. או למצקצק הנואף שמוליק טל וחסידיו הלוהטים. או ל''רב'' החר..ן מהבי''ח בנהריה, או לעוד כל מיני כאלה.. מזל שיש את הרב שמואל שמפוצץ את החצ'קונים המגעילים...
מי הרב שמואל אליהו אני לא יודע. אבל אני יודע
לא להיות תמים | 02-06-2020 20:08
אבל אני יודע מי אתה. אדם שמבזה כמה תלמידי חכמים בתגובה אחת. המבזה תלמיד חכם אין רפואה למכתו. תזהר. אל תכניס ראשך בין הגדולים. מעריך את הרב שמואל אליהו? אשריך! גם אני. אבל אל תהיה טיפש, אל תזלזל באף תלמיד חכם.
תודה לך הרב שמואל
דוד | 02-06-2020 15:27
תודה לך רבנו הרב שמואל על השיעור המרתק
6
חזק וברוך הרב שמואל
אריאל | 02-06-2020 15:26
חזק וברוך כבוד הרב שמואל. תבורך
7
פשוט מדהים לראות איך אפשר להופיע כל כך הרבה..
לא ייאמן!! | 03-06-2020 23:38
תראו לי עוד רב אחד שמופיע בכל כך הרבה מאמרים ואתרים בכל יום ובכל שבוע. מדובר על מאות כתבות בשנה. וזה ממש לא הגזמה. מוזמנים לבדוק!!