אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בעקבות השריפה: 1.2 מיליון שקל קנס לבתי הזיקוק

בית משפט השלום בחיפה הרשיע במסגרת הסדר טיעון את בתי הזיקוק לנפט בחיפה והטיל עליה קנס כספי בסך של 1.2 מיליון שקל בעקבות השריפה במיכל הבנזין לפני כשלוש שנים וחצי

בעקבות השריפה: 1.2 מיליון שקל קנס לבתי הזיקוק

בית משפט השלום בחיפה הרשיע במסגרת הסדר טיעון את חברת בתי הזיקוק לנפט בע"מ (בז"ן) והטיל עליה קנס כספי בסך של 1.2 מיליון שקל, בעקבות שריפת הענק במפרץ חיפה.

כמו כן הודו והורשעו 3 מנהלים בבז"ן, ובהם סמנכ"ל הקבוצה, באחריות נושאי משרה לעבירות סביבתיות, וכן הוטלו עליהם קנסות בסך של בין 30-50 אלף שקל. הנאשמים – יריב גרץ, צחי שפירא ורון עובדיה – הודו והורשעו במסגרת הסדר טיעון שנערך לאחר הליך גישור.

את התביעה הגיש המשרד להגנת הסביבה, נגד חברת בז"ן ומנהלים בה, בגין שריפת ענק שפרצה בסוף דצמבר 2016 במיכל שהכיל חומר מסוכן בבתי הזיקוק במפרץ חיפה. בעקבות השריפה היתמר ענן שחור לגובה רב במשך שעות רבות ונגרם זיהום אוויר בלתי סביר.

השריפה בבתי הזיקוק ממסוק (צילום: דוברות המשטרה)

צילום: דוברות המשטרה

השריפה פרצה ביום 25 בדצמבר 2016, במכל אחסון דלקים שנמצא ב"חוות המכלים" של בז"ן במפרץ חיפה, בו אוחסנה תערובת נוזלית של איזומראט ו-C-9, חומר שהוא מרכיב בבלילת בנזין. חומרים אלו נחשבים לדליקים, מסרטנים ומסוכנים כהגדרתם בחוק החומרים המסוכנים. בעקבות השריפה, היתמר עשן שחור במשך שעות רבות מעל לאזור שגרם לזיהום אוויר חזק ובלתי סביר.

עוד באותו נושא

הושגה שליטה על שריפת הענק בבתי הזיקוק

הרשעה במעשי פזיזות ורשלנות, ובעבירות סביבתיות של זיהום אוויר

כעולה מכתב האישום המתוקן, בו הודו הנאשמים והורשעו, במסגרת בדיקה שגרתית יום לפני השריפה של אחד מעובדי חוות המכלים בבז"ן, התגלה כי הגג הצף של המכל שקע בתוך איזומראט (התערובת הנוזלית). כתוצאה משקיעת הגג נחשפה כמות איזומראט של כ-200-300 מ"ק לאטמוספרה, וגרמה לפליטת פחמימנים וכן ליצירת אווירה נפיצה אשר עלולה לגרום לשריפה. צוותי כיבוי וחירום של בז"ן החלו בביצוע פעולות תפעוליות לחשיפת הגג השקוע ואולם בבוקר יום השריפה, תוך כדי התזת מים מגובה של כ-10 מטרים לתוך המכל לצורך הדחת האיזומראט לצדי הגג הצף, פרצה שריפת ענק אשר הציתה את הדלקים שבמכל והאירוע יצא מכלל שליטה. כוחות כיבוי והצלה שהוזעקו למקום, פעלו שעות רבות לכיבוי השריפה.

הנאשמים הודו באחריותם לאירוע השריפה שנגרם כתוצאה מהתנהלותם, בין היתר מאחר שלא קיימו את נהלי חברת בז"ן ולא הטמיעו אותם בקרב עובדיה, לא קיימו את הוראות ההיתרים המחייבים אותם מכוחם של הדינים הסביבתיים.

בית משפט השלום בחיפה (כב' השופטת א' קנטור) קיבלה את הסדר הטיעון, שנערך לאחר הליך גישור, והרשיעה את חברת בז"ן בעבירות של מעשי פזיזות ורשלנות, וכן בעבירות סביבתיות של זיהום אוויר והפרות היתרים, והטיל עליה קנס כספי בגובה של 1.2 מיליון שקל. נושאי משרה הורשעו בעבירות סביבתיות והוטלו עליהם קנסות בין 30-50 אלף ש"ח. נאשם 3, עודי יעקב, נמחק מכתב האישום במסגרת ההסדר.

צילום: אילן מלסטר, המשרד להגנת הסביבה

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "חשוב למשרד להגנת הסביבה לאכוף גם נגד תאגידים גדולים וחזקים, המסכנים את הציבור ופוגעים בזכותו לאוויר נקי וסביבה נאותה. נמשיך לפעול בנחישות מול ארגונים כדי להטמיע את הכלל שהמזהם משלם, ולוקח אחריות על התנהלות רשלנית"

עו"ד עדי דמתי שגיא מהמחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועמ"ש בפרקליטות המדינה, שייצגה את המדינה בהליך, מסרה לאחר גזר הדין: "הפרקליטות רואה חשיבות רבה בלקיחת האחריות של החברה על התנהלותה הרשלנית, ועל נשיאתם של מנהלים בה, בהם בכירים, באחריות לאירוע סביבתי ובטיחותי רחב היקף זה. הסדר הטיעון מביא לידי ביטוי את האינטרס של הציבור באכיפה משמעותית גם כלפי תאגידים, גם כלפי מי שמקבל בהם החלטות שטומנות בחובן סיכונים סביבתיים ואחרים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו