אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יעקב אשר מונה ליו"ר ועדת חוקה: "נשתמש בכח בצורה צודקת"

ח"כ יעקב אשר ממפלגת יהדות התורה נבחר לראשונה כנציג חרדי להוביל את וועדת חוקה, שנחשבת כמורכבת ופוליטית במיוחד. אשר הבהיר כי "לא יכול להיות מצב שאי אפשר יהיה לומר דברים מסוימים"

אשר מונה ליו"ר ועדת חוקה: "נשתמש בכח בצורה צודקת"
  (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

ליו"ר ועדת החוקה מונה היום (ראשון) ח"כ יעקב אשר למשך 15 החודשים הבאים של כהונת הממשלה. לראשונה מאז קום המדינה זוכה נציג מפלגה חרדית להוביל את הוועדה שנחשבת כמורכבת ופוליטית במיוחד. שר המשפטים אבי ניסקורן נעדר מהישיבה.

הדיון הראשון של הוועדה יעסוק בקידום החוק הנורבגי, עם זאת, בהמשך צפויים נושאים נפיצים יותר כמו סוגיית החלת הריבונות, חוק הגיוס וכל חקיקה הנוגעת ליחסי דת-מדינה תעבור דרך שולחן הדיונים של הוועדה בטרם היא תגיע לכנסת.

יו"ר הכנסת יריב לוין בירך את אשר: "אני רואה חשיבות גדולה בבחירתך לתפקיד הזה. אחד הדברים החשובים לעולם המשפט הוא היכולת לראות דברים אחרת ולא דווקא כמי שצמח במערכת. הניסיון הציבורי העצום והראיה הרחבה, יאפשרו לך לראות את הדברים באופן יותר מפוקח וביקורתי ובהכירי אותך גם עם האומץ והנחישות להוביל שינויים. הצלחת במה שלא הצלחתי- להיות יו"ר הוועדה הזו למרות שעסקתי בנושאיה כל הזמן", סיפר בבדיחות.

(ערוץ כנסת)

על סיעת יהדות התורה ודגל התורה בפרט אמר: "היא אינה מייצגת רק סקטור מסוים או עוסקת רק סקטוריאלית אלא במגוון הרחב של הנושאים בחברה הישראלית עם תרומה אדירה. יש אמירה שבעבר הייתה מאוד עוצמתית שאי אפשר להתעלם ממנה, לפיה שינוי במערכת המשפט וביקורת ודרישה לשקיפות באים כדי לפגוע במערכת המשפט ואני יודע שמערכת המשפט חשובה לך ומתוך החשיבות והאכפתיות בא הרצון לבחון את הדברים ולערער עליהם. זו משימה לא קלה ואין לי ספק שאתה האיש הנכון".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר: "זו אחריות כבדה ואני לוקח על עצמי את המשימה, אני רוצה שהדברים יהיו ברורים ופשוטים כי אין לקדש מילה בלי לדעת מה תהיה השפעתה על חיינו. צריך לפשט את הדברים ולדון בהם בסבלנות. האדמור מקוצק אמר על הפסוק בפרשת שופטים "צדק צדק תרדוף" שיש לומר פעמיים "צדק" כי זה מלמד את הדיין, השופט, המחוקקים שגם את הצדק אותו אתה מבקש להשיג יש לרדוף ולהשיגו בצדק, בצורה צודקת ובוודאי לא בלי לשמוע את הצדדים האחרים.

"זה בוודאי מחייב אותנו שיש לנו את היכולת להשפיע ונשתמש בכוח שלנו בצורה צודקת, בהקשבה שלנו כדי לשמוע ובכושר השכנוע שלנו כדי לשכנע. לא יכול להיות מצב שאי אפשר יהיה לומר דברים מסוימים. הפתיחות שלנו לבחון כל דבר צריכה להיות אמתית. זה מקום שבו נוכל להשפיע ולהתנהל מול כל סיעות הבית ואשאף שלא יהיו קואליציה ואופוזיציה. אני בעד שקיפות ואני מאחל לנו שנעשה עבודה טובה למען כלל ישראל, שתהיה לנו סיעתא דשמיא ושנוכל בשלום חברות ורעות לעשות חוק חוקה וצדק".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "ליבת העניין של הכנסת נמצאת בוועדת החוקה. שהיא מרכזית אצלנו. הוויכוח שלא מסתיים בין הרשויות השלטוניות המחוקקת והמבצעת למחוקקת נמצא כאן והמצב הזה לא יכול להימשך. הוועדה תצטרך להכריע איפה עובר קו הגבול בין הרשויות ואתה האיש המתאים במקום המתאים. אני תולה תקוות בכך שתעשה סדר בדברים".

בתוך כך, ועדת הכספים בחרה שוב את ח"כ משה גפני לעמוד בראשה, זאת בפעם הרביעית. גפני שנמצא בקואליציה אמר כי הוא "ימשיך להשתדל שפה בוועדה לא תהייה אופוזיציה או קואליציה, נמשיך לנהוג בנוהל הזה למען כולם"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו