אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עוד 12 ח"כים: החוק הנורבגי עבר בטרומית במליאה

בהתאם להסכם שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, אישרו חברי הכנסת את החוק הנורבגי, 66 הצביעו בעד ואילו 42 הצביעו נגד, בהם סיעת ימינה. המשמעות: עוד 12 חברי כנסת יוכלו להיכנס לכנסת

עוד 12 ח"כים: החוק הנורבגי עבר בטרומית במליאה
  גנץ מצביע על החוק הנורבגי (צילום: עדינה ולמן/ דוברות הכנסת)

בהתאם להסכם שנחתם בין הליכוד לכחול לבן, אישרו חברי הכנסת את החוק הנורבגי, כאשר 66 הצביעו בעד ואילו 42 הצביעו נגד. המשמעות: עוד 12 חברי כנסת ייכנסו לכנסת.

(צילום: ערוץ כנסת)

יו"ר האופוזיציה לפיד התנגד לחוק: "אתם לא רואים בני אדם. אתם רואים כספומטים. אתם מושכים מהם את הכסף ומבזבזים אותו על עצמכם על משרדים שהמצאתם. זה חוק של ג'ובים. נורבגי נשמע קריר כזה, סקנדינבי. בנורבגיה יש רק 19 שרים. בנורבגיה הממשלה עובדת בשביי הנורבגים לא רק בשביל עצמה", טען בדיון.

הצעת החוק מבקשת לאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולאפשר לבאים אחריהם ברשימה להתמנות לחברי כנסת, בזמן שהם עצמם יכהנו רק כשרים בממשלה. ההצעה תעבור לוועדת החוקה להכנה לקריאה ראשונה.

בין השינויים שהוכנסו לחוק, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל), ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו. מספר הח"כים שיוכלו להיכנס מכל סיעה משתנה לפי גודל הסיעה, כאשר: אם יש עשרה ומעלה – רשאים להפסיק את חברותם שני חברי הכנסת הנמנים על הסיעה, תשעה שרים או סגני שרים – רשאים להפסיק את חברותם שלושה חברי הכנסת,  שמונה שרים או סגני שרים – רשאים להפסיק את חברותם ארבעה חברי הכנסת, אם מונה הסיעה פחות משישה חברי הכנסת, רשאים להפסיק את חברותם שני חברי כנסת.

עוד באותו נושא

שתי הנציגות הסרוגות ימצאו את עצמן בקואליציה


14

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק–יסוד: הכנסת וחוק–יסוד: הממשלה אינם מחייבים כי השרים, זולת ראש הממשלה, ממלא מקומו וראש הממשלה בפועל, יהיו חברי כנסת, אך גם אינם אוסרים על כהונה בו זמנית בשתי הרשויות, המחוקקת והמבצעת. שר שהוא גם חבר כנסת מנוע לשמש בתפקידים מסוימים בכנסת, כגון יושב ראש הכנסת ואין בכוחו להגיש הצעות חוק כחבר הכנסת. אולם, בהיבטים רבים אחרים מעמדו וכוחו של שר שהוא חבר כנסת כשל כל חבר כנסת אחר, לרבות לעניין הצבעה במליאה.

מוצע להוסיף בחוק–יסוד: הכנסת סעיף שיאפשר לחבר כנסת שהתמנה לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו זה, זאת, בין השאר, כדי לאפשר לשר או לסגן השר להתמקד בעבודה הממשלתית, ולאפשר לחבר הכנסת שיכהן במקומו להתמקד בעבודה בכנסת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
בית יהודי
יובל | 27-05-2020 12:35
חיזוק משמעותי אם מוטי יוגב יכנס לכנסת
2
לצערי ממשלת בזבוז
שי | 27-05-2020 13:31
כמה חכים ושרים!!! בזיון ובלאגן