אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איגוד חכמי המערב לרב יצחק יוסף: "שוב בחרת לאמץ את הגישה הליטאית"

רבני איגוד חכמי המערב בארץ ישראל יוצאים במכתב חריף נגד הראשון לציון הרב יצחק יוסף בעקבות דבריו נגד הישיבות התיכוניות: "במקום לייצג את חכמי הספרדים, בחרת שוב לאמץ את גישת הליטאים"

מכתב חריף: הרב יצחק יוסף אימץ את גישת הליטאים
  הרב יהודה שלוש (צילום: ללא קרדיט)

רבני איגוד חכמי המערב בארץ ישראל – שעוררו לפני כחודשיים סערה בעקבות פסק הזום שהתיר להשתמש במחשב לצורך עריכת שיחת וידאו בליל הסדר, יוצאים במכתב חריף נגד הראשון לציון הרב יצחק יוסף בעקבות דבריו נגד הישיבות התיכוניות ואומרים כי סגנון הדברים אינו ראוי לרב בישראל. עוד הם אומרים כי במקום לייצג את חכמי ספרד, הרב יוסף שוב בוחר לאמץ את הגישה הליטאית.

במכתב, שהגיע לידי סרוגים ומתפרסם פה לראשונה, כתבו הרבנים יהודה שלוש ורפאל דלוי'ה: "השתוממנו לראות את יחסך המבזה כלפי הישיבות התיכוניות, שם לדבריך מלמדים "בגרויות -שטויות". מלבד הסגנון הבוטה שאינו ראוי לרב בישראל, נזכיר מעט מן העובדות".

הרבנים מציינים כי "היום במדינת ישראל, הרבה דיינים, ראשי ישיבות ורבנים במגוון תפקידים הינם בוגרי ישיבות תיכוניות. הם רכשו השכלה כללית ותורנית וטיפסו במעלות התורה. חכמתם אינה מעוטה מאלה שלמדו בישיבות שאותן אתה מגדיר "ישיבות קדושות" (ללא לימודי חול)".

הרבנים ממשיכים וכותבים: "בנוסף, אתה בטח יודע שקיים משבר בציבור החרדי דווקא סביב הנושא של "הישיבות הקדושות" בהן קיים אחוז נשירה לא מבוטל, והנוער אובד עצות. וכפי שהצהיר לפני כמה חודשים ראש עיריית אלעד, שאצלו בעיר "כמעט אין בית אשר אין שם מת רוחני". שלא לדבר על מצב העוני בציבור החרדי עקב מדיניות זו של לימודי קודש בלבד. הבורות בקרב הנוער החרדי רבה היא ולצערנו, יותר מדי אנשים מהציבור היקר הזה הופכים להיות חוטבי עצים ושואבי מים של החברה ונזקקי רשויות הרווחה. לחלקם גם לא נשאר לא תורה ולא דרך ארץ. רבים עשו כרבי שמעון ולא עלתה בידם".

עוד באותו נושא

דברי הרב הראשי הם קריאת השכמה לציונות הדתית


60

הרב שלוש, רב שכונת מזרח נתניה וראש כולל לדיינות 'בית יוסף', החתום על המכתב, פנה לרב יצחק יוסף וכתב: "היה מצופה מאדם כמוך, שאמור לייצג את חכמי הספרדים, לפעול לתיקון המצב דווקא ב"ישיבות הקדושות", אבל במקום זאת, בחרת שוב לאמץ את גישת הליטאים של ימינו ובנוסף תקפת את הישיבות בהן מלמדים תורה עם דרך ארץ. אולי נזכיר לך בהזדמנות זו, שהראשון שפתח ישיבה תיכונית בארץ ישראל, היה הראשון לציון הגאון הרב בצמ"ח עוזיאל זצ"ל".

הרבנים נוקטים במקורות מהתלמוד וכותבים: "כבר כתבו חז"ל בפרקי אבות (פרק ב, משנה ב): "יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ שיגיעת שניהם משכחת עוון. וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עוון. וכן בגמרא במסכת קידושין כט ע"א: "תנינא להא דת"ר: האב חייב בבנו למולו ולפדותו וללמדו תורה ולהשיאו אשה וללמדו אומנות וי"א אף להשיטו במים. רבי יהודה אומר כל שאינו מלמד את בנו אומנות מלמדו ליסטות. ליסטות ס"ד? אלא כאילו מלמדו ליסטות… ללמדו אומנות: מנלן?אמר חזקיה דאמר קרא (קהלת ט, ט) "ראה חיים עם אשה אשר אהבת" אם אשה ממש היא, כשם שחייב להשיאו אשה כך חייב ללמדו אומנות. אם תורה היא, כשם שחייב ללמדו תורה כך חייב ללמדו אומנות".

"צר לנו שאדם במעמדך מרשה לעצמו להלעיז דווקא על ציבור רחב ועל רבניו אשר בחרו במוסדות חינוך ראויים", חתמו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
73 תגובות - 47 דיונים מיין לפי
1
דברי הראש"ל
חדג | 24-05-2020 18:44
יישר כח ר' יהודה על דבריך אשריך ואשרי חבריך שהעמדתם דברים על מקומם
מבין את התסכול. מה לעשות שהמציאות מדברת
יעקב | 25-05-2020 7:34
לא נורה פרשנויות תמיד אפשר לתת מציאות לא. הסרוגין גם את הרפורמים והסוטים מקבלים לחברה
ליטאי=למדנות.לא פה מלוכלך של עם הארץ עם שמלה
שמחתי לפקוח עינים | 25-05-2020 7:06
חודש טוב.
קנו את הרב אביטן-בתפקיד שר
אשקלון | 24-05-2020 20:35
הרב יצחק יוסף מונה אעפ שלא שימש מעולם במשרה רבנית משמעותית כלשהי-לא הוסמך מעולם לדיינות וגם לרבנות-תבדקו היטב איך קיבל....ובלי כל נסיון מונה לרב ראשי-לא יאומן כי יסופר-היו המון רבנים ראויים הרבה יותר ממנו-אך הפוליטיקה משחיתה-ורק בזכות הקשרים הנכונים-ולא בגלל הכישורים -הוקפץ ..ולכן רואים איך אדם לא מתאים לתפקיד מדבר. עכשיו מינו את הרב אביטן-שהיה מחובר חעל הקהלים-לשר דתות-כדי שגם הוא יביא את קולות עמך ישראל-לטובת החרדים שבזים לעמך ישראל ולסרוגים בפרט. כל בני משפחת יוסף והחתנים-מונו לרבנים בערים ומקבלחם משכורות מהמדינה-רק בזכות החיבור לשס!!!! זה חילול ה !!!
2
כל גדולי הרבנים הספרדים, היו בעלי מקצוע
יעל | 24-05-2020 19:04
ולא התפרנסו על חשבון הציבור בציבור החרדים הרבה חיים מגמחים והבטחת הכנסה
מכבי צהוב
איתי וייס | 02-06-2020 23:24
טוב מבין שכל דבריך בנחת נשמעים קשה לשלב עבודה
במרוקו תמיד היתה שפיות ואני שמח ליראות את זה
מני | 25-05-2020 11:09
דתל ידאגו לקיבוץ גלויות וחרדים ידאגו לקיבוץ נדבות
3
תגובה עם מקורות תורניים- כמו שצריך
דתי לאומי | 24-05-2020 19:06
ככה ראוי כל דיון תורני להתנהל
4
לא מבין את הרתיעה
מקדשי הבורות | 24-05-2020 19:20
מלימוד תחומים שמרחיבים את הדעת ומאפשרים לאדם לבחור את דרכו בעולם. החרדים הליטאים לא מאפשרים לילדיהם מסלול חיים שבאמת מתאים לכל אחד ואחד כאדם פרטי, בפני עצמו. מכניסים את כולם למטחנה, מיטת סדום - ורבים נפגעים מכך ושרויים בצער, בעוני וללא שמחה בחייהם. חבל.
לכן הם שרדו עם היהודות האוטנתית עד היום
יעקב | 25-05-2020 7:32
והסרוגים לכל מיניהם ואפקורסיהם הגיעו שאפילו הרפורמים חבר אליהם ובנט עצמו הלך לרקוד לפניהם מה יפית כצר החינוך. עובדות פטלוגיות ללא פרשניות
5
ימינה ניטרלו את כוחו של הציבור הסרוג
הברית הלא קדושה | 24-05-2020 19:29
החבירה הסופנית לליכוד המחויב לחרדים הותירה אותם בלי שום כח פוליטי והשפעה במוקדי הכח. לחרדים כל הועדות בכנסת והמשרדים בממשלה. ברצונם יזרקו כמה עצמות לחרדלים העלובים. והציבור הציוני הדתי? הוא מרים את נס ההתנחלויות והריסת רשויות החוק המעכבות בניה לא חוקית. מנותק מהציבור במרכז ובשמאל שהיה מעדיף לראות רבני צוהר על חרדים וחרדלים. אבל העת הזאת אין למפלגה בראשות בנט ושקד מה לחפש במקום בו לכאורה מצויה יכולתם לשנות המצב.
6
האיש איתגר את הר המור הממלכתיים
מאן דהוא | 24-05-2020 19:55
אליבא דאנשי הר המור הרבנות היא ממלכית ללא תלות בשטויות שרב ראשי יכול לפלוט מפיו.. בבקשה תגובתכם..
במקום חילול ה אין חולקין כבוד לרב
הרב הראשי למפלגת שס | 25-05-2020 7:42
כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה צבאות הוא-אם מתנהג כמלאך ה יבקשו תורה מפיהו-אם לא אסור לבקש תורה מפיהו-כי כל דבריו עטופים בארס ורעל. רבי מאיר רימון מצא-קליפתו זרק ותוכו אכל-אנחנו לא יודעים לקלף את הקליפה המרה.....
מחאה על בזוי רב ראשי גם כשדעותיו מרגיזות מגיב
מד | 24-05-2020 22:51
קצת כבוד
7
מה יענו חכמי המערב לריבש?
עדו | 24-05-2020 20:16
הריבש ועוד פוסקים, פסקו שאין ללמוד מקצועות חול לפני גיל 25 והחתם סופר בשות גם פסק ככה, והביא את זה גם בתורת משה על התורה. כידוע הריבש רבי יצחק בר ששת וחברו הרשבץ רבי שמעון בן צמח דוראן היו רבנים במרוקו עוד לפני שהשוע נולד.
טעות בידך אדוני
הרב הראשי למפלגת שס | 24-05-2020 20:41
בכל מדינות המגרב ובעירק אירן וכו' היו מלמדים תורה את כולם עד גיל העשרה (12-13-14) ומי שהרב לא ראה בו פוטנציאל תורני או שההורים ו/או הנער לא היו מעונינים להמשיך היו יוצאים מהמסגרת ולומדים מקצוע-וכך למעשה לרוב האנשים היתה ידיעה בסיסית טובה מאוד בקריאת התורה וכן משנה וגמ'-
8
בילבול
אורי | 24-05-2020 20:24
לצערנו חל בלבול בדורות אחרונים במושג ישיבה. ישיבה מימות עם ישראל היה מוסד שלמדו בו רק תורה בלבד. זה מושג האמיתי. מי שרוצה להשיג את התורה לעומקה ולרוחבה באמת מקומו רק בישיבה במובנה המקורי. לענין פרנסה יש הרבה דרכים, אבל תמיד בעם ישראל נחשב לזכות ולכבוד להחזיק את לומדי התורה. גישה השתנתה לפני כמאה שנה בהתפשטות החילוניות וכל מיני תנועות מהפכניות שגרמו לזלזול נורא בלומדי תורה. אין פה דרך ספרדי או ליטאי. לימוד תורה תמיד היה ערך עליון. עשירי עם ראו לזכותם להתחתן עם בן תורה. וודאי שיש בעיות בישיבות חרדיות וצריך לתקנם ועושים את זה. אבל יש עניין של ערכים ולימוד בישיבה במובנה המקורי זה ערך עליון. וכן יש מקום לכל השאר לכל אחד לפי תכונות נפשו.
החזקת לומדי תורה?
מפזר ערפל | 25-05-2020 6:27
החזקת לומדי תורה החלה כמאתיים שנה לאחר החורבן. זו הייתה תקנה לא מוצדקת כבר אז, אבל החכמים של אותה תקופה, יכלו לבקש זאת, כי היו מעטים ביותר ובתמורה הורו תורה ועסקו בשחיטה, דיינות ועוד. עם הזמן השיטה התפתחה לממש שנור והתעשרות על חשבון הציבור. ולומדי התורה הפכו בימנו כחול על פני הים. דא עקה שברובם אינם כלל לומדים אלא מעשנים ומסתאבים באינטרנט. חובה לחסל את התופעה הנלוזה הזו ולחזור לדברי הרמבם בעניין. להיזכר בכל גדולי הדור בימי בית שני שהיו אנשי תורה ועבודה.
9
יפה שתיקה עם דרך ארץ...
מתן תורה | 24-05-2020 20:50
בחור חרדי שלא עמד בפיתוי הקשה ועזב את בית המדרש-מצער - אך לא משבר מנהיגות. הרף גבוה ולא כולם עומדים בו! אך בחור עם כיפה מחוררת שלא מגבילה אותו בדבר,שמסיר אותה מעל ראשו זה כבר משבר!!!
מה שכן אישתו של הדת"ל לא תיסתובב כמו פרוצה
מני | 25-05-2020 11:17
עם פאה אופנתית
10
רגע רגע רגע
עמיחי | 24-05-2020 20:54
חכמי המערב (whatever the hell that means) אומרים לרב הראשי המזרחי איך לפסוק ואפילו לחשוב?ו? פטרונות טהורה. או טמאה לפי זווית הראייה.
רב ראשי?
רם | 16-05-2021 12:13
הוא מונה עי חילונים לא עי סנהדרין. הוא לא פוסק הדור. הוא סך הכל נציג פוליטי זה הכל.
רב ראשי ספרדי
נתן | 26-05-2020 19:12
ספרדי זה לא מזרחי הוא מתיימר להיות מערבי ולייצג את מסורת ספרד ואת רוחם של רבנים כמו האיבן עזרא , האיבן חייא ,הרמבם ואפשר גם לומר משפחת דלמדיגו .מה משותף לכל הרבנים הספרדים שהזכרתי?כולם היו אנשי אשכולות משכילים שעודדו את התלמידיפץם שלהם גם להשכיל .הוא רוצה להיות רב ראשי מזרחי? איזה מזרחים הוא מייצג ?תימנים שרובם המוחלט ציונים דתיים ,החל מהרב קאפח והרב קיסר עד הרב סינואני והרב שלום יצחק הלוי ? פרסים שאם הם דתיים הם שוב -דתיים לאומיים ? הוא רב שסניק בעור כבש
אם אתה לא מבין מה לעזאזל זה אומר, אז תשאל...
עיניו בראשו | 25-05-2020 7:46
חכמי המערב הם ממדינות המגרב - מרוקו, אלג'יר תוניס לוב וכו' (כולל מי שהיגר משם לצרפת וספרד) פטרונים מתנשאים ואשכנזיים כמוך(?) מכנים את כל אלו מזרחיים. אבל מה לעשות, מרוקו, גיאוגרפית, מערבית יותר מפולין... קיצורו של דבר - הם רבני המערב, לא המזרח, אבל מנהגיהם ומנהגי יוצאי עירק, איראן, סוריה וכדו' קרובים והרב הראשי *הספרדי* אמור לייצגם. שנזכה לאחדות ואהבה.
11
עולם הישיבות
אהרון | 24-05-2020 22:02
הרב יצחק יוסף שליטא דובר אמת כי תלמיד חכם אמיתי יוצא מחשיבה קדושה ולא תיכונית
להבין טוב טוב שיצחק יוסף
משה | 25-05-2020 8:44
קבל רבנות הראשיץ אך ורק משום נפטיזם ולא משום התורה הטמאה שהוא יודע.
12
וכולם יודעים שהוא צודק
יורגן | 24-05-2020 22:03
לכתחילא רק קודש ורק בדיעבד מי שלא יכול, שיקל בעצת רב גדול. אבל ישיבות לפי דעתי חצי חצי לכתחילא? איפה כל המוחות שהיו יכולים לחדש חידושים בתורה וגודלים להיות מהנדסים תאבי בצע ... לא חבל?
13
מי שמתיר ביזוי חגי ישראל יתיר ביזוי גדולי ישר
בטח בטח | 24-05-2020 22:09
בושה וחרפה חבורת ליצנים שחיה באלף לפני הספירה העולם השתנה.ותגידו יפה יפה תודה לליטאים על עמדתם.שאם לא כן הייתם מנהיגים של עם עבדים של הציונים
14
כאילו שהוא המציא... הרי גם אביו זצ"ל דיבר כך!
יוסי | 24-05-2020 22:13
אירגון קיקיוני ואידיוטי!
אביו ביזה ג"כ את הרב עובדיה אבל עם קצת כבוד
ספרדי אחד | 13-05-2021 22:56
לבן פשוט אין שום כבוד. בזוי מעצם טבעו.
15
כבוד הרב -עדיפה התורה בכל מצב
עמירם | 24-05-2020 22:14
הרבנים אומרים כי סגנון הדברים אינם ראויים לרב בישראל .מילים אחרות אינך ראוי להיות רב .רב בישראל.בגימטריה ליצן חביב .וגם בדיחה עצובה .זה לא מקרה .זאת שפת הקודש
16
סתם גזענות נגד יוצאי ליטא
נתי | 24-05-2020 22:24
אין ספק שמצב הנשירה לא יותר טוב אצל השולחים לישיבות תיכוניות. אסור להר' יצחק יוסף לבחור את הגישה הנכונה על פי שכלו ודיקול דעתו? מי שנושר זה לא ישירות ממצב כלכלי כזה או אחר. זה בבחינת הקש ששבר את גב הגמל.
17
יישר כוח על דברי האמת והיושר!
בצלאל | 24-05-2020 22:55
זוהי החזרת העטרה ליושנה!
18
אתם לא מייצגים את העדה המרוקאית
המעורר | 24-05-2020 23:04
אנחנו הולכים בדרך של מרן זצל ואתם לא מייצגים אותנו העדה המרוקאית,אתם לא מסוגלים לקבל את האמת
בדיחה
שלומי | 22-11-2020 0:35
באותו משפט: אנחנו מרוקאים - הולכי בדרכו של מרן פשוט בדיחה, כנראה שאתה לא מודע לחלוטין לסיפור המרוקאי. לידיעתך, מי שביטל הכי הרבה מסורות ומנהגים ובכללם המרוקאית הוא הרב עובדיה זצל, ובנו ממשיך לעשות זאת באובססיה רבתי נגד המרוקאים. אז מה בדיוק עושה אותך מרוקאי?
ואתה מייצג?
מרוקאי | 25-05-2020 6:37
כל אחד מייצג את דעתו בלבד, גם אתה
19
ספירת העומר
יצחק | 24-05-2020 23:07
הזוכרים אנו את תלמידי ר' עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה?
20
רפאל דלויה
שמעון | 24-05-2020 23:40
תלמיד של משה אלחרר כשמו כן הוא מחרחר ריב ומדון ומבזה תלמידי חכמים כמו מרן הרב עובדיה זצל והרב עמאר שליטא בושה שהוא מדבר בכלל אברכון שלא פקח את העיניים
תלמד קצת מי זה הרב יהודה שלוש
הצג | 25-05-2020 6:40
לפני שאתה פוצה פה ומבזה תלמיד חכם
21
מה כואב לכם כיפות סרוגות
דניאל | 24-05-2020 23:42
המוסדות שלכם פשטו רגל ממזמן והרבה תלמידים מתחרדים כנראה זה מפריע ליהודה שלוש מחלל היום טוב הקבוע שמדליק חשמל בכוונה לעצבן את עולם מסכן ועלוב שכמוהו
אוי למי שמבזה ת"ח
מישהו | 25-05-2020 0:42
הרב שלוש תח.
22
הוא לא רב
משה | 24-05-2020 23:46
יהודה שלוש למד בבר אילן מתי הוא הוציא תעודות רב מוסמך? הוא אמר ברדיו בגאווה אני מדליק חשמל ביום טוב חופשי חופשי משועמם אפילו הכתבת החילונית. הייתה בהלם ממנו
מי אתם...
הרב דרעי | 30-04-2021 6:25
מי אתם יאקקות ? לכו עם הרב העירקי שלהם . ותנו לייתר הספרדים ללכת עם הרבנים שלהם . למה מי קבע שהעירקי שלכם יקבע עבור כולם מה נכון ומה לא ??? עשו טובה שחררו אותנו מהחוקים שלכם . רציתם ללכת עם הליטאים אהלן וסהלן . אבל תלכו עד הסוף יאקקות ואל תאכלו קיטניות בפסח . אבל אל תקחו רק מה שמתחשק לכם . ותוציאו פסיקות שמחייבות את כולם . אתם תלכו עם הרבנים שלכם . וכל הייתר ילכו עם הרבנים שלהם . שהמרן שלכם רק יכול לנשק להם את כפות הרגליים .
אתה לא מכיר.
שאול | 25-05-2020 12:00
אפשר לא להסכים, אבל בשום אופן דבריך לא נכונים. נכון הוא למד גם בבר אילן אך למד הרבה תורה ויש לו הסמכה גם לרבנוות וגם לדיינות. הזהר מהו את שם רע!!
בוא אפרט לך קצת
לא הכל אתה יודע | 25-05-2020 11:49
אם זה מה שאתה כותב, כנראה שאתה לא מכיר ולא יודע מי הוא הרב, הרב מוסמך, ומסמיך רבנים אחרים, והוא דיין וממנה דיינים- יש לו כוללים לדיינים ולרבנים. וגם בר אילן, זה לא איסור, גם שם למד תורה. תיזהר בדבריך!!
23
להזכירכם
חילוני תורני | 24-05-2020 23:47
לא זכור לי שבשס או בתנך יש אזכור למילה 'חרדי' או דתי לאומי. מאסנו כבר בחלוקה הפוליטית מגזרית הזאת. מתי נבין שעם ישראל צריך להישאר מאוחד וזה הערך היחיד שהוא צריך לקדם. כולנו יהודים, כולנו עם ישראל. 'ותכסד העבודה על ליבות בני האדם' אמר פרעה, וזה מה שקורה פה! אנשים שועחים מאיפה באנו ומה אמרנו. לא חסרים לנו אוייבים מבחוץ- מספיק כבר עם לשון הרע !! במקום זה בואו נקיע משאבים בהידברות אחד עם השני, ואולי בעה נזכה כבר לסנהדרין במהרה בימינו.
24
ישיבות תיכוניות זה נטו השפעת הקלקול הציוני
עלמא דשיקרא | 25-05-2020 1:36
אם בחור מסוגל ללמוד תורה אז שלא ידלל את הקודש בחול. מה זה אם לא פסיחה על שני הסעיפים. ואם הוא לא מסוגל ללמוד תורה אז שלא ילמד בכלל שיצא ישר לעבוד. מעולם בכל הדורות בכל הקהילות לא היה דבר כזה של ישיבה תיכונית! בחור למד תורה כל עוד הוא ראה ברכה בלימודו. הכי דיסאונפורמציה במכתב שמעז לפעור את לועו על גדול הדור הרב הראשי הראשון לציון זה שהוא מזכיר את אלעד בתור בעיית נשירה. כאשר הוא שוכח או מנסה להשכיח שבעיית הנשירה בישיבות התיכוניות היא פי כמה סדרי גודל מאשר בישיבות הקדושות. סקרי עומק(כגון של מכון פיו) מראים שזה מגיע עד 35-40%!!! רחל. ואילו בישיבות החרדיות מדובר באחוזים בודדים. לפחות 94% נשארים חרדים. המגזר שהכי שומר על דרגתו הרוחנית מכל המגזרים בישראל הוא המגזר החרדי. אין אף רב גדול בישראל ופוסק שגדל בישיבה תיכונית. אם הרב קוק היה גדל בישיבה תיכונית הוא לא היה נהיה הרב קוק. גם אם יש כאלה שהצליחו קצת בחיים תורניים הם מיעוט בטל והרוב המוחלט שוקע בחיי העולם הזה. לא בכדי אמר רבי נהוראי אין אני מלמד את בני אלא תורה. אין חדש תחת השמש אז האנשים הם אותם אנשים. ולראיה אחוז האנשים שלמדו בישיבה קדושה וחיו ומתו חיים תורניים לעומת המיעוט או הבודדים שגדלו בישיבה תיכונית ואיכשהו הצליחו לשרוד וחיו ומתו חיים תורניים. 5% מאלו שגדלו בחינוך הממדי וישיבה תיכונית מתחרדים(או נשרפים בסלנג ממדי). ברור שאותם 5% עוברים לחיות חיי רוח מלאים וחיים ומתים חיים תורניים. השאלה כמה מעבר לאותם 5% מצליחים לשרוד לכיוון של חיים תורניים? כנראה בודדים. לא חבל על הכמויות העצומות של נשמות שיכלו להשיג הישגים רוחניים הרבה הרבה יותר גדולים מאשר אנשים לא חכמים קילקלו את אותם בחורים?
25
חזק וברוך
ציוני | 25-05-2020 6:00
תגובה ראויה, מנומקת ועיניינית, לעומת דברי ההבל והליצנות של הפקיד עם התרבוש
26
הרב שלוש
מייסד פורום כלכלנים | 25-05-2020 6:55
מורנו ורבינו הרב צבי יהודה הכהן קוק זללהה היה מכנה את יבע. תיכון ישיבתי. אינני מתפעל דעתו די זהה לרב צבי יהודה. הבן הבכור שלי היום מהנדס. ולא עשה בגרות בתיכון. הוא עשה אותה המכינה בשנה אחת. אגב זה חסך לי הוצאת שכר לימוד מיגזרי לא מעטות... ומילה למערכת העיתון האתר פתאום מתחילים להלל את כבוד תורתו של הרב שלוש שליטא אבל את דעתו של הרב נחרצת כנגד ארגון צוהר תקפתם בעקביות... משתמשים בכתר תורה ואחר כך זורקים !!!
27
בושה וחרפה לסרוגים שמביאים זלזול בגדול ישראל
משה ביטון | 25-05-2020 6:59
כל מיני רבנים שלא הגיעו לקרסוליו של מרן, שולחים מכתב ומטיפים לו כאל תלמיד שלהם..(זה ברור שהנמען הוא סרוגים ולא מרן). גם אם דעתם שונה, הם יכולים לחזק את הישיבות התיכונית, אבל כששומעים את דברי הזלזול שלהם, מבינים שמרן צדק. אלו הפירות הבאושים עליהם הוא דיבר.. אגב, יתכן ויש היום צורך בשינוי מסוים של הלימודים, בשל בעיית הפרנסה, אבל ברור שתלמידי חכמים אמיתיים יהיו רק לומדי התורה שישקיעו את כל חייהם בתורה.
מרן-מרן- חוץ מר' יוסף קארו-אין מרן אחר!!!
הרב הראשי למפלגת שס | 25-05-2020 7:55
די עם המרן שלכם! נמאסתם עם הפוליטיקה הסרוחה שלכם ! זיהמתם את כל עולם התורה -ואתם מתנהגים כאילו כל התורה בכיס שלכם-ולאף יהודי אין רשות לחשוב אחרת! טעות ! פגעתם בכל כך הרבה גדולי עולם והכל בשם הקדוש מרן מרן-שגם אותו גנבתם מאחד ויחיד שניתן לו הכינוי הזה בזכות שעסק אך ורק בתורה ולא בפוליטיקה. מרן-מאה רבנים נסמך. ואילו המרן החדש שלכם לא נסמך מעולם!!!
28
מעניין איפה למדו כל הח"כ שישבו "בכלא"
אבי | 25-05-2020 7:04
בישיבות קדושות כמדומני
29
אשריכם חכמי ישראל
ישראל פרץ | 25-05-2020 7:11
מחזק את ידיכם חכמי ישראל הצדיקים , כל דבריכם מתוקים מדבש וכל כך נכונים. המשיכו חזק ונתחזק בעד עמינו ,
30
שלוש שחרר אותנו
אני | 25-05-2020 8:13
מהשטויות במכתב שלך גם אתה ואביך פירסמתם פסק של שקר לגבי מעלית ביום טוב וחזרתם בכם דווקא במגזר הסרוג יש יותר נשירה לכיוון החילוניות אם זה בכיפות ,חצי שקל או זה שהולכים ללא כיסוי ראש ועם מכנס. את כל הקדוש חירבתם בציונות הדתית וגם את הייצוג הפוליטי שלכם חירבתם כי כבר אינו קיים ומה שקיים מפוצל באופוזיציה. קשוט עצמך ושל נעלעך לפני שאתה חושב לדבר על הראשון לציון!!!
מעלית בשבת
Am | 25-05-2020 10:57
אל תשבר דברים שאינך יודע בהם אם זה היה רפואה גם היית מתווכח? מה שאמר הרב שלוש זה נכון לפי ההלכה שכן אין שום איסור במעלית של שבת ולא הרבנים קובעים אם יש איסור או אין איסור אלא איסור זה צריך להיות מפורש בגמרא והרי אין שום איסור לשום קדמון בהוספת זרם אפילו מוליד זה המצאה כל שכן מוסיף זרם שאפילו פוסקי זמנינו לא הצליחו למצוא איסור בזה אז מה אתה מזלזל בדברים שאתה לא יודע ואיפה תיקח את הדברים שלך בחזרה?
31
ישיבה תיכונית וישיבות קדושות היינו הך
יצחק טנגי | 25-05-2020 10:44
כן זה תלוי בילד אם הוא מוכשר ורואים את זה מהילדות מאמר חז״ל בוצין בוצין מקטפיה ידיע בטח שילמוד רק תורה שמכשרתו בכל התחומים אבל אם הוא אדם ממוצע או גבולי בטח שצריך שילמוד מלאכה שמכבדת את בעליה שלא לבייש אותו שלא ישנורר מסכן ככה עשו במראקש לפני 70 שנה אבל גם אלו שלמדו ״רק״ התורה הקדושה לימדו אותם כל מקצועות התורה סופר סת״ם שוחט ש״צ מומחה בקריאת התורה מוהל וכו צריך היום לחזור לאיך שלמדו פעם
32
ליעקב שחושב שהוא מבין את התיסכול אז כך
מני | 25-05-2020 11:14
החרדי חכ גואטה מבית בואו של הרב יוסף תומך בהומואים עד כדי כך שהיתגאה בכך שכפה על כל מישפחתו להישתתף בנישואים כאלו הציבור החרדי מונה אלפים כאלו לצערינו ואפילו מנסים להסתיר תישאל את הרב יצחק יוסף הוא יספר לך כמה כאלו הוא מכיר לפחות בציבור הדתל מנסים לטפל בכאלו ולא להיסתתר מאחורי בושה וליקבור כל מה שלא מצליח לנו
33
מעדיף לקבל מהרב יצחק יוסף
יהודי | 25-05-2020 11:46
ולא מהרבנים המתירנים
34
הרב קוק
חנוך | 25-05-2020 12:26
א.הם רוצים לחלוק גם על הרב קוק זצל שקובע שהישיבות הקדושות הן עדיפות,ב.ולגבי ארצות המערב(צפון אפריקה ועוד) הרי שהבחור היה רק לומד עד החתונה ולאחר מכן היה דואג לפרנסת ביתו,זו דעתו של הראשלצ ג.אין בורות בציבור החרדי יש בורות בנוער החילוני/דתי לייט לכל הנוגע ליהדות.דרך אגב תעודת הבגרות היום לא שווה את הנייר שעליו היא כתובה(רמת הלימוד בתום ההומני היא נמוכה מאוד),ראיתי כמה מבחנים וזה ברמה נמוכה מאוד,
אם...
עילי מקייס | 22-09-2020 12:20
אם כבר מדברים על לחלוק , תא שמע. מורו של מרן הרב עובדיה היה מרן הרב בצמח עוזיאל זצוקל . אותו רב פתח ישיבה ספרדית , והפלא ופלא , היו בה לימודי חול. מדוע? מפני שכך נכון לנהוג! ולא תוכל אתה להגיד שהרב עוזיאל אינו חכם , וזאת משום שאם תגיד כך תזלזל גם ברב עובדיה ...
35
רבנים וחכמים
אוהב ציון | 25-05-2020 12:48
זה לא הולך יחד. רבנים לא יכולים להיות חכמים וחכמים לא יכולים להיות רבנים.
36
עם הארץ
ישראלי | 25-05-2020 13:46
איני חכם, לכן אני בודק היכן הסחורה היפה, בוודאי שלא בדתיים הלאומיים, אומנם תפוחים רקובים יש גם אצל החרדים, אבל בסך הכל הסחורה יפה, כל זה בתנאי שבאמת איכפת מהתורה
37
מכתב חשוב
יהודית | 25-05-2020 14:21
חכמי המערב מראים את החשיבות לחיבור אל העם. לצערינו תנועת שס לא קידמה את הספרדים. הם השיגו אותם לאחור בשל רצונם להיות תואמים לפלגים הליטאיים האשכנזים.לא ראוי לרב ראשי האמור ליצג את העם להשתלח .אבל הור נבחר מתוך מניעים פוליטיים בלבד.הוא לא מתרים להיות רב ראשי ספרדי. אני לא מערערת על גדולתו בתורה אבל ייסי אנוש מול ציבור יש לו הרבה מה ללמוד
38
תורה
ירמיהו | 25-05-2020 14:32
אני מאוד מתחבר לדברי הרב שלוש. אני מאוד מכבד את הרב יוסף, אולם לדעתי לא ראוי לפגוע באחר ולהשמיץ אותו. אם הדרך שלך נכונה למה לבזות דרכו של אחר.
39
חובה למחות
יהודי | 25-05-2020 14:43
בושה וחרפה לאתר הזה שפעם אחר פעם מייצג זלזול בגדול הדור גם אם אין דעותינו שוות חייבים לכבד להוקיר ולהעריך.תתביישו לכם
40
דעתי
יהודי | 26-05-2020 18:44
במצב של לפחות אני לא רוצה לכלול עוד אנשים תחת ההגדרה הזאת אבל כשאני לומד מקצועות חול ניתן לקרא לזה ביטול תורה אפקטיבי שגם אם לא זה לא הייתי שוקד על התורה יומם ולילה בכל מקרה. וגם לימוד התורה הוא יותר טוה כשאתה מבין מה אתה לומד כשאתה יודע טיבם של דברים מאשר חוסר ידע בדבר שגורם תובנות שגויות בלימוד
41
מי הם בכלל ליד הרב יצחק יוסף
סס | 27-05-2020 14:19
שהרבנים האלה יפתחו כסף משנה רבי יוסף קארו מחבר השולחן ערוך אשר כל הספרדים עושים כדבריו ויגידו עם מי האמת רמז עם הרב יצחק יוסף
42
רק הדבקתי את זה כאן
חיים | 27-05-2020 18:48
אַבְטַלְיוֹן אוֹמֵר, חֲכָמִים, הִזָּהֲרוּ בְּדִבְרֵיכֶם, שֶׁמָּא תָחוֹבוּ חוֹבַת גָּלוּת וְתִגְלוּ לִמְקוֹם מַיִם הָרָעִים, וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל
43
מכבי צהוב
איתי וייס | 02-06-2020 23:27
רגע איך חיים בבני ברק דברי חסד מרובים חיים כמו מלאכים ילדים לידי 16ילדים 5 חדרים עוזרים להם פתח תקווה לא בני ברק בהרמוניה באמת טוב מכולכם ניראים
44
אמת ויציב ...
עילי מאיר מקייס ס"ט | 13-11-2020 14:04
אמת ויציב
45
סוף סוף יש...
מאיר | 18-04-2021 8:10
סוף סוף יש רבנים שאומרים את האמת חזק וברוך
46
הרב יצחק יוסף שליט"א
מרן | 29-04-2021 12:50
הולך בדרכי אביו הקדוש זיעא ואומר את מה שהוא חושב, בסוף הוא גם כן יזכה לקבל כבוד והערכת אמת מכל המגזרים.
47
עמי ארצות מלמדים תורה את מרן הראש"ל.....
ספרדי אחד | 13-05-2021 22:54
כמה אתם יכולים להיות כסילים. אם לא היו מספיק סיבות להוציא אל מחוץ לתחום את הישיבות התיכוניות, בא האיש הזה והסביר למה. כדי שלא יגדלו עם חוסר הבנה וחוסר תורה, ובעיקר איש שאינו מבין בכלל את הרבנים הספרדיים מעולם.