אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האם כל הישיבות קדושות? / הרב שלמה אבינר

הרב שלמה אבינר מתייחס למתקפה של הרב יצחק יוסף על הישיבות התיכוניות ואומר כי לימודי הקודש קודמים ללימודי החול: "לדתיים לא ברור לגמרי ערך הקודש"

הרב אבינר: ללמוד לימודי חול רק אם זה הכרחי
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

רב גדול הבדיל בין ישיבות תיכוניות לבין ישיבות קדושות בהן לומדים רק תורה.

לא רק רב גדול אחד, אלא הרבה מאוד רבנים גדולים.

והם צודקים?

עיין רמב"ם בהלכות תלמוד תורה פרק ב', שאין מלמדים את הילדים אלא תורה, וכן נפסק בשולחן ערוך.

אבל במדינה מודרנית כמו מדינת ישראל, יש גם צורך חיוני של בעלי מקצוע?

לא רק במדינת ישראל אלא גם בגלות היה צריך מקצוע, כי לא על הלחם לבדו יחיה האדם, אלא גם על הלחם. לכן יש לאב ללמד את בנו מקצוע, כמבואר בגמרא קידושין כט'.

עוד באותו נושא

הרב יצחק יוסף: יש ישיבות תיכוניות ויש ישיבות קדושות


124

אם כן, יש סתירה

אין שום סתירה. הרמב"ם אינו פוסק שחייב ללמד בנו אומנות. כלומר הוא סבר שהגמרא אינה מציינת חובה אלא עצה טובה. ועצה טובה זו היא לפני המצב. ובשביל זה ילד יכול ללמוד תורה וכאשר יגיע לגיל ללכת לעבוד, אז ילמד מקצוע, יביא ברכה לעצמו וגם למדינה.

זה לא תמיד מציאותי לחכות?

כאשר אין זה מציאותי, יש להתהלך על פי העצה הטובה, כל ילד כפי עניינו. לגופו של עניין, ידועה אגרת קע' למרן הרב קוק המכונה "אגרת החינוך". ביפו היו שני בתי ספר לילדים, אחד כולו תורה ואחד שלמדו גם תורה וגם חול, והוא היה קשור בכל יכולתו לשניהם. אבל מישהו כתב דברים לא נכונים עליו בנידון. אז הוא היה חייב להגיב, שבעיניו מקום שלומדים בו רק תורה הוא עדיף, הוא לכתחילה.

וזאת למה?

פשוט מאוד. המטרה והאידיאל של האדם הם להיות ישר וטוב. והכנה לחיים היא אמצעי. המטרה היא תמיד מעל האמצעי. לימודי קודש, עניינם לעשות אדם ישר וטוב. לימודי חול ,עניינם להכשיר אותו למלחמת החיים. לכן כל המרבה בלימודי קודש, הרי זה משובח. ולימודי חול יש לקחת רק את ההכרחי (אגרת קע') גם לו, גם לאומה.

עוד באותו נושא

דברי הרב הראשי הם קריאת השכמה לציונות הדתית


60

אבל לא להפקיר ישיבות תיכוניות?

חס וחלילה. באגרת אחרת, מרן הרב קוק מבחין בין שלוש סוגי מוסדות.

א'. חינוך עתיק כולו לד'.

ב'. חינוך שרואה את התורה והקדושה כאידיאל עליון אך מצרף גם לימודים הנצרכים לקיומו של אדם.

ג'. חינוך חילוני בלי קודש, אבל יש בו לאומיות.

והוא אומר שיש מצווה ללמד בשלושתם (אגרת תכז).

אז למה הדתיים לא מקימים לילדיהם ישיבות קטנות שלומדים בהן רק תורה?

כי לא ברור להם לגמרי ערך הקודש. אך ב"ה המצב הולך ומשתפר, וכבר קמו הרבה ישיבות קטנות ותלמודי תורה. וכל הזמן יש דרישה לעוד ועוד. יש התקדמות עצומה לעומת המצב בו רבינו הרב צבי יהודה הקים את הישיבה לצעירים שעל ידי ישיבת מרכז הרב.

עוד באותו נושא

מתן כהנא מגיב למתקפה של הרב יצחק יוסף


36

לפעמים זה גם תלוי בילד. יש ילד שאינו מסוגל ללמוד תורה כל היום.

יתכן. אכן, חינוך הוא תשומת לב אישית לכל אחד.

ובסיכום?

אי אפשר לסכם. אדרבה יש להאריך. עיין מאמרו של הרב יעקב פילבר "החינוך במשנת הראי"ה" (בספרו כוכבי אור 214-177), והוא בעצמו קיבל ישירות הדרכות מרבנו הרב צבי יהודה, ביחס לישיבה לצעירים. ובכל זאת סיכום: הקודש הוא לעילא לעילא מן החול.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
85 תגובות - 53 דיונים מיין לפי
1
תמיד ידענו שאתה לא משלנו
צביקה | 24-05-2020 18:50
תמיד ידענו שאתה לא משלנו
אז מי כן?
אמי | 25-05-2020 22:18
נפתלי בנט? או אולי איזה איש עסקים מהציונות הדתית של תורה או עבודה ובזמן העבודה אין תורה
מה זה לא משלנו?
בנימין יהודה שקריה | 24-05-2020 22:40
אתה המצאת את הציונות הדתית? כנראה אתה לייט רפורמי מחסידי בנט וחבר מרעיו שעושה מה שנוח לו ומקיים את התורה שלו ולא של ה׳.
2
איפה מוזכר ברמב"ם ובשו"ע שמלמדים רק תורה?
שיודע לשאול? | 24-05-2020 19:14
איפה מוזכר ברמבם ובשוע שמלמדים תורה ורק תורה?
זו גם לא חובה לנשום
דוד | 25-05-2020 17:19
אבל יש מנהג כזה בעם ישראל
לעיין בדבריו של הרב אבינר
פנחס | 24-05-2020 22:39
הרב אמר שהרמבם אינו מביא את הגמרא בקידושין שחייב אדם ללמד את בנו אומנות. זה אומר שזה לא חובה אלא עצה טובה. הרב אבינר אומר שרק תורה היא האידיאל, לא שזה לא טוב ללמוד אומנות. רק שזה לא חובה. וחנוך לנער על פי דרכו. הרמבם לא אומר בשום מקום שזה חובה ללמוד מקצוע. אבל בהלכות דעות פרק ה הלכה יא כתב הרמבם: דרך בעלי דעה שיקבע לו אדם מלאכה המפרנסת אותו תחילה, ואחר כך יקנה בית דירה, ואחר כך ישא אישה, שנאמר (דברים כ, ה-ז): מי האיש אשר נטע כרם ולא חללו, מי האיש אשר בנה בית חדש ולא חנכו, מי האיש אשר ארש אישה ולא לקחה. אבל הטיפשים מתחילין לישא אישה, ואחר כך אם תמצא ידו יקנה בית, ואחר כך בסוף ימיו יחזר לבקש אומנות או יתפרנס מן הצדקה. וכן הוא אומר בקללות (דברים כח, : אישה תארש... בית תבנה... כרם תטע, כלומר, יהיו מעשיך הפוכין, כדי שלא תצליח דרכיך. ובברכה מה הוא אומר? (שמואל א, יח, יד) ויהי דוד לכל דרכו משכיל וה' עמו. רואים מכאן, שלרוב האנשים, זה מומלץ ללמוד מקצוע. אבל מי שיכול לחיות חיים טובים ולהשקיע כל מאמצו רק בתורה, זה הכי טוב. דיין שדן דין אמת שותף במעשה בראשית. כי בלי משפט יש אנרכיה וכאוס. חוק הג'ונגל. זה המקצוע הכי מבוקש. אבל כמו שלא כולם יכולים להיות רופא או שופט, כך לא כולם יכולים לתקן את העולם רק בלימוד התורה. כמו שהרב אבינר אמר, חינוך זה שאלה אישית לכל אחד. זה לא מתאים לכל ילד להיות חרדי, וגם לא מתאים לכל ילד להיות דתי.
בהלכות תלמוד תורה
איש | 24-05-2020 19:52
בהלכות תלמוד תורה
3
תלמיד חכם אמיתי
משה | 24-05-2020 19:27
הרב אבינר אומר את האמת ללא כחל וסרק
גם נכדיו של משה רבינו לא היו הכי דתיים. גם של
רק חושב | 26-05-2020 14:11
הרב שך ועוד הרבה גדולי ישראל. זה לא אומר שהדרך החינוכית שלהם לא נכונה אלא שהנשמות שירדו כצאצאיהם לא בחרו בטוב.
כמה מילדיו של התלמיד החכם הזה נשארו דתיים?
שי | 25-05-2020 19:27
רמז: לא הרבה.
כשלון אישי לא מונע להוכיח אחרים
עידו | 24-05-2020 23:27
אני חרדי, אך שואל, לאברהם יצא ישמעאל וליצחק עשיו, האם הם נכשלו או האם דרכם לא הייתה נכונה? האם לא יכלו לחנך אחרים בגלל כשלונם האישי?
לאיש החינוך הדגול שמחלק ציונים לרב אבינר
יהודי | 24-05-2020 22:55
בסד אני מבין שיש לך מתכון לכך שכל הילדים יצאו מושלמים. זה ממש משמח. תפרסם לכולם. אל תשמור לעצמך. בה הרב זכה שגם ילדיו שלצערו הגדול התרחקו מדרכו, עדיין אוהבים ומעריכים אותו, ואף שומרים על ערכים רבים, גם אם חסרים להם סממנים חיצוניים (שאיני מזלזל בהם כלל וכלל)
בגלל זה ילדיו נטשו את הדת
בהחלט | 24-05-2020 19:49
מחנך דגול שלא הצליח לחנך אפילו את ילדיו...
4
לא מדויק לגבי הרמבם
שחר | 24-05-2020 19:30
הרמבם כותב: כל המשים על לבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חלל את השם, ובזה את התורה, וכיבה מאור הדת, וגרם רעה לעצמו, ונטל חייו מן העולם הבא, לפי שאסור ליהנות מדברי תורה בעולם הזה... וכל תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטילה וגוררת עוון. אומנם לא מוזכר במפורש שזהו חיוב ללמוד מגיל צעיר. אבל בדורנו שהכשרתו של האדם והשכלתו דורשות שנים רבות של לימוד, מלבד הכשרוניים ביותר, אין ברירה אלא להקנות את היסודות בגיל צעיר
לגבי העוהז אני סבור שאני מתמצא
שחר | 26-05-2020 8:35
אני מציע לך לבדוק במכינות של מכון לב. כמה שניסו לבוא לקראת החבר'ה החרדים או אלו שלא למדו לימודי חכמה בצעירותם רובם נשרו ולא הועילה להם כל תורתם. אתה רואה הרבה משפטנים חרדים שלמדו במכללות דרג ג כי שם אין מבחני כניסה גבוהים, אינך רואה מהנדסים ורופאים וחוקרים ולא אנשי הייטק ולא אדריכלים רק המוכשרים ביותר שיכלו ממילא ללמוד זאת בעצמם.
לת"ח הגדול, שרואה לנכון להעיר לרב אבינר שליטא
יהודי | 24-05-2020 23:00
בסד קודם כל, כנראה שהרמבם שלמדת בחייך הוא במקרה הטוב בערך אלפית ממה שהרב למד, וזה רק מבחינת הכמות, לפני שנכנסתי לאיכות. דבר שני, כנראה שגם בעוהז אתה לא ככ מתמצא, אם אתה חושב שצריך שנים רבות של לימוד. מלבד ילדים מתקשים, אין שום בעיה לסיים בגרות מלאה וטובה תוך שנתיים ממוקדות מטרה. אז למה זה לוקח ככ הרבה זמן? מכמה סיבות, שאין כאן המקום לפרטן. אבל אתה יכול לראות מכונים כמו לחמן וכדו' שמשלימים בגרות טובה תוך שנה-שנתיים גם לא למוכשרים במיוחד.
5
תמיד ידעתי שהוא חרדי(ואף קיצוני ולא דתי לאומי
ירון | 24-05-2020 19:31
פשוט כנראה אין לו תעדר שלו ,אז ניסה להתעלק על הציבור הדתי לאומי,אפילו באיסורי הר הבית ,הוא חרדי ואף חרדי קיצוני בכל פסיקותיו
6
מזמן לא משקף את הציונות הדתית
י | 24-05-2020 19:33
תפסיקו להביא אותו כמייצג הציבור הציוני דתי לא מייצג אותי ולא קובע עבורי נמשיך ללמוד תורה וחול ונתפלל שילדינו ישלבו זה עם זה כחיילים, בעבודה ובכל תחום
מכבי צהוב
איתי וייס | 02-06-2020 23:14
טוב ברור חייביים לעבוד מקצוע וכמובן ללמוד תורה הכל בסדר לא אחרת מיפה לדבר שטויות כמו ברית זוגי נישואים אחרים בטוח גרוע לא אצלנו חןבה בלימןד התורה
הכי מייצג
אמי | 25-05-2020 22:19
כואב לשמוע ביקורת? אין שום דבר לא נכון במה שהוא אמר
7
הגיע הזמן שהניסוי הסרוג יתחרד ויעלם
חילוני | 24-05-2020 19:34
צודק אבינר, ויפה שעה אחת קודם. הציונות הדתית הפכה כל כך ימנית וקיצונית שעדיף שתתחרד ותעלם לחלוטין מחיי היום יום של המדינה.
ממילא גם החילוני יעלם ישארו כאן חרדים וערבים
Hguy | 24-05-2020 23:28
החילונים לו יוכלו לחיות במדינה מתחרדת ויברחו מכאן כל עוד נפשם באפם. כל בעלי הדרכונים הזרים יברחו ראשונים ואחריהם האחרים. לא יוכלו לחיות בתנאי הכפיה ובתנאים הכלכליים והבטחוניים.מעניין מה ישאר הציונות הדתית.
האם יש בישיבות קדושה.סתם הבל חתלתולים.
Hguy | 24-05-2020 23:24
בסוף יתברר שאין כלום דורות בזבזו את משאביהם הרוחניים להבל.
חילוני??? צלופח.
ארי שבחבורה | 24-05-2020 20:21
תגובה חרדית קלאסית .הישארו נבערי דעת המקנאים בזולתם. זחלתם לאקדמיה שנוררתם תארים רק כדי לברוח מעוני מזוויע . מה לכם כי תלינו על מיטב בחורינו הנמצאים בכל שטח אפשרי . ואינם מעוטרי קורונה שכמתכם . הקנאה ותאווה מוציאים את האדם מהעולם. צאו מעולמנו אחת ולתמיד.
8
לא כן דעתנו
מישהו | 24-05-2020 20:25
לימודי החול אינם בדיעבד ואינם בשביל מקצוע. לימדי 'החול', עליהם ידוע מה כתב הרמבם, שהם מעל לימודי ההלכה. לימודי ה'חול' הם חלק ממעשה בראשית.
די לבלבל את השכל
מספיק | 31-05-2020 20:23
הרמבם מאד ברור לגבי חיוב לימוד תורה. בשום מקום הוא אינו מכנה את מעשה בראשית ומעשה מרכבה לימודי חול. לגבי מעשה מרכבה - זה ממש לא לימודי חול. לגבי מעשה בראשית - נכון שלפי הרמבם ניתן להבין שמדובר בפיזיקה, אבל אם תלמד מעשה בראשית של הרמבם, תיכשל במבחני פיסיקה... גם מוזר למה הרמבם הקדיש רק 4 פרקים למה שמעל ההלכה (כדבריך) ואילו את שאר ה-996 פרקים הקדיש להלכה... וזה עוד לפני המתקפות על הרמבם על ההגדרה שלו למעשה בראשית כפי שמובן לפי הפשט. וגם הרמבם יסביר שקודם צריך למלא כריסו שס ופוסקים (בשר ויין) אז אם כבדריך, קודם שהאדם ילמד את השס,(בבלי וירושלמי) ופוסקים (נסתםק בבקיאות מוחלטת במשנה תורה) ורק אז שייגש ללמוד מתמטיקה ופיסיקה. מוזר שהרמבם עצמו מכנה את לימודי החול טבחות רוקחות ואופות. אז או שהרמבם לא הבין את הרמבם, או שאתה לא הבנת את הרמבם...
הלכות יסודי התורה
אריק | 26-05-2020 11:35
הרמבם כותב שהדבר הנשגב ביותר זה מעשה בראשית ומעשה מרכבה, שהם המדעים, כפי שמבאר שם
תן ראיות לפחות!
בנימין יהודה שקריה | 24-05-2020 22:42
היכן כתב הרמבם שלימודי חול הם מעל ללימוד הלכה???
9
עוד מנותק כמו תלמודי תורה מוריה ושאר המוכש"ר
אילתי | 24-05-2020 21:01
תתפכחו. נכשלתם. ילדינו הורידו הכיפות בגללכם.
לשמוק שהגיב לי
אילת | 25-05-2020 2:53
תתבגר.
ואתה עם איזה כיפה???
לאילתי | 25-05-2020 0:23
עם הכבוד שלך לתלמידי חכמים נראה שילדיך הלכו בדרכך...
10
תגובה
דתי | 24-05-2020 21:37
יפה מאוד לראות כיצד ישנם חלקים בציבור שלנו שמתחיל לראות את האמת, רוב הרבנים הגדולים ורובם של פוסקי ההלכה הגדולים בדורות שלנו אינם מהציונות הדתית ואגב הרבה יותר קל להיות ציוני דתי מאשר להיות חרדי, לראות את לימוד התורה כערך עליון זה הרבה יותר קשה מאשר לשלב עם לימודי חול, אז לכל החכמים נא לפתוח את דרך השם לרמחל ותתחילו להבין מה הערך של לימוד התורה בלי לימודי חול, ואגב הרמבם מתיר לעבור רק אם האדם לומד תשע שעות ביום אז קחו זאת לצומת לב. וכן מי שמעונין להבין את משמעות המשנה יםה תלמוד תורה עם דרך ארץ שיבדוק קצת במפרשים השונים שממיהם אנו שותים ועצוב לראות את הבנין המפואר של מורינו הראיה קורס עם שלל אידאולוגיות מוזרות
אנחנו פה כדי ליישב את עולמו של הקב"ה
דון | 24-05-2020 23:53
ולא לחיות רק בעולם המחשבה.
חיזוק
מענין | 24-05-2020 21:48
כל מילה בסלע אין מה להוסיף
11
אוף
יוד | 24-05-2020 21:40
מעולם לא סבלתי את הרב אבינר. סורי. סליחה אבל זה מה יש
12
איך הרב הבין את זה מהרמבם??
דון | 24-05-2020 23:46
הרמבם שהיה מתנגד ענק לשיטת השנוררים. הרמבם שבהלכות יסודי התורה אומר שללמוד את נפלאות הבריאה זה גם מצווה (כמו פיזיקה, ומדעים שונים)? וכל זה רק כי בהלכות לימוד תורה הוא מדבר רק על לימוד תורה?? הרי בזמנו לא היו נדרשים ללימודים מגיל צעיר כדי להתפרנס. כדי להיות נפח או חקלאי לא צריך כיתה א'. אין זו דרכה של תורה לייצר אומה שלמה שמנותקת מהמציאות. בודדים כן אבל בטח לא הוראה לכלל ובטח לא לראות את אלה כנשגבים על אלה. אנחנו מצווים לישב את ארץ ישראל, מי שרצה רק ללמוד תורה יכל להישאר במדבר.
13
אם הרמב"ם היה חי היום...
ג'ו | 25-05-2020 0:20
אני בטוח שרובכם כאן כולל הרב אבינר היו מכנים אותו רפורמי.. ולא לשבח. אותו הרמבם . הרופא. המדען. הפילוסוף. איש העולם וכן.. גם תלמיד חכם עצום.. שחוכמות החיצוניות השלימו את לימודי הקודש שלו. אם תלמדו את כתביו . את הביוגרפיה שלו.. כמובן בקונטקסט של תקופתו. תראו אורתודוקסי מודרני... ובטוח לא חרדי בור ומסתגר..
הפוך גוטה
זוטא | 25-05-2020 18:03
אם הרמבם היה חי היום אולי הוא היה חושב אחרת בכמה נושאים, כמו למשל: אטום חלף ארבעת היסודות...
14
קשקוש בלאבוש
לוי | 25-05-2020 0:54
מי שומע לו? רוב מוחלט של הסרוגים לומד באקדמיה. רוב הלא יוצלחים לומדים רק בישיבות גבוהות . תענוג לקרוא את דברי ההגיגים שלו ושל אליהו- סהרוריים בשמיים.
לימוד חול
אברהם | 25-05-2020 11:03
איזה זילזול ברב חשוב וחכם כמו הרב אבינר?בגלל זה 50% מהסרוגים מעבדים את הדרך.למדו מהחבניקים.דרך ארץ,אבל העקר הלכה יהודית בלי פשרות.
15
לפי התגובות מובן הכשלון החינוכי שלנו
יאיא | 25-05-2020 1:48
בזיון שכל מגיב מרשה לעצמו לפתוח פיו,האם יש יראת תח?מי אתם בכלל?וזה לא משנה אם אתה מסכים או לא,קודם כל תפחד מהתורה ונושאיה,ואם יש לך רב שאתה צמוד לכל הוראותיו,הוא ולא אתה ירשה לעצמו להביע דעתו בדרך ארץ כדרכה של תורה. אז הנה מהתגובות נדע עד כמה דרך לפנינו. כ ו א ב. . .
16
לכל המזרחיסטים לייט כאן...
איבגני | 25-05-2020 1:48
תחזרו בתשובה אם תמשיכו לפסוח על שני הסעיפים אין סוף לעונש שתקבלו בעולם הבא, תתחילו לשמור מצוות כמו שצריך כי בדרך הזו לא תגיעו לכלום, ואני בכלל לא דתי
17
איייייי כמה שטויות.
T | 25-05-2020 6:32
מה נעשה לו? מנותק המסכן.
18
שכחנו על מי מוטלת חובת הפרנסה?
.. | 25-05-2020 7:32
ואז מי מפרנס? זה לא בריא שאישה צריכה לשאת בעול הפרנסה. לא נכון. לא בריא. לא כך נכתב בכתובה. צריך לתת לזה מענה רציני. איך אם בחורים לא יוצאים ללמוד מקצוע, איך יפרנסו?
הדת"ל יתעסקו בקיבוץ גלויות והחרדים קיבוץ נדבו
מני | 25-05-2020 10:55
אין מחלוקת הכל בסדר הדתל מגיעים לחול משבחים את ארץ ישראל והמדינה חיים חיי הכרת הטוב והחרדים בחול כל הזמן מלכלכים על הארץ מוציאים את דיבדתנו רעה כמה הכל שחור את הכל יביא האל במישפט בין כבנים בין כעבדים
19
כדי שאוכל להאמין לרב
גולדווייץ | 25-05-2020 9:01
כדי שאוכל להאמין לרב, אני מבקש שהרב יודיע ברבים כי אם חס וחלילה ייחלה, הרב יפנה לרופא שלמד אך ורק תורה, ולא חלילה לימודי חול. ואם תהיה בביתו של הרב תקלה בחשמל - הרב יפנה אך ורק לחשמלאי שלמד רק תורה ולא חשמלאות. וכאשר מכוניתו של הרב תצטרך תיקון - הרב יפנה אך ורק למוסכניק שלמד רק תורה, ולא השחית את זמנו, חלילה, על לימודי מכונאות רכב. וברור לי, שבאותה הזדמנות הרב יודיע כי את מזונו הוא קונה אך ורק מאנשים שלמדו רק תורה ולא למדו חלילה כיצד להכין מזון. שהרי לא יעלה על הדעת שהרב יפרנס מבטלי תורה
בבקשה תקרא שוב
זה משנה? | 25-05-2020 9:29
נראה שלא הבנת מה הרב אומר...
20
אין דבר כזה "לימודי חול"
גלגל | 25-05-2020 9:58
הכל מן השמים ואי אפשר להבין תורה ודרכי השם בלי לימודי חול. גם לימוד שאין עמו מלאכה, גורם לחילול השם. היינו הרבנים יוצרים חילוניות.
21
איך חז"ל התנהגו?
אבי | 25-05-2020 10:00
קשה להוציא את היהודים מהגלות. קשה הרבה יותר להוציא את הגלות מהיהודים. ללמוד רק תורה וךא לימודי חול, המצאה של רבנים בתקופת ההשכלה בגלות כדי למנוע התבוללות של העם בזמנו. חזל כולם למדו ועבדו כמורה דרך שלנו כמצב הראוי ביותר.
22
אין דבר כזה לימודי חול. טעות מיסודה
מאיר מנדלסון | 25-05-2020 10:38
כל כמה שאני יותר צולל בעולמה של תורה אני לא מבין איך מי שאין לו במקביל שפע של ידע והבנה בכל התורות ובכלל להיות קרוב להווי העולם ... איך הוא יכולל.להבין את התורה... להבין ולהעמיק באלפי סוגיות. חייבים לדעת היסטוריה גאוגרפיה ביולוגיה אסטרולוגיה ואסטרונומיה חשבון בסיבי חשבון אלגברה וכו וכו .... לדעתי לא קיים הבדל כזה שקוראים ךו לימודי חול .. כל הלימודים והמחקר הם מכוונים להבנת הקבה ולישם את מיצוותין על הצד הכי נכון..... מהמדרש שמספר על מותו שלמדוד המלך... הבנו שדוד שהיה כל השבת שקועה כולו בתורה ... הסית את מבטו ורצה לחקור רעש מהגן אבל מסחוץ. עזרה חיצונית. שלא לאור ודרך התורה ....
23
רק אני
רומי | 25-05-2020 12:35
כל אחד בטוח שרק הוא הטוב וכל העולם סביבו טועה
24
הרמבם היה רופא
לידיעת הרב | 25-05-2020 12:55
לא שכחנו שהרמבם היה רופא
הרמב"ם היה רופא... שהתחיל לעבוד אחרי שאחיו מת
נכון | 31-05-2020 20:26
הרמבם הקדיש את חייו ללימוד תורה. לאחר שאחיו שפירנס את המשפחה טבע בים הרמבם נאלץ לפנות לםרנס את המשפחה שנותרה. אבל שבשלב הזה הוא כבר היה מגדולי הדור...
הרמבם המליץ לאבן תיבון ללמוד רפואה ופילוסופיה
רון | 25-05-2020 14:45
אבל מי הוא הרמבם ליד הרב אבינר
רופא
יצחק | 25-05-2020 13:51
אבל הוא עצמו מעיד שהעיסוק ברפואה גזל ממנו תורה ולכן הראבד שכל עיסוקו היה תורה ניצחו מספר פעמים, ולכן כינה את הראבד בעל אומנות אחת, היינו תורה
25
שמונה קבצים ז כז
הרב אברהם יצחק קוק | 25-05-2020 12:57
הופעות שכליות ומוסריות מלאות וטובות, חידושי חכמות ומדעים נשגבים ומשוכללים, כל הארות תוריות בכחות כלליים ופרטיים, כל זהרי רוח הקדש וכל השפעות צדיקים יסודי עולמים, הם וגורמיהם העליונים והתחתונים, הכל תנועת עולמים גדולה אחוזה בהם תנועת הארת אורו של משיח, שנברא קודם שנברא העולם. ובכל עת שמתגלים מקרים ומאורעות, רעיונות ומחשבות, להרים נס של קירוב גאולה וישועה [...] וכל אשר תיטיב הדעת להכיר ולהבין כה תגלה את האורות של המסיבות, כן תישרם אל מטרתם וכה יתחברו האורות העלומים עם הגלויים
26
שמונה קבצים ג שסב
הראי"ה קוק זצ"ל | 25-05-2020 12:59
לפעמים יש שהאדם שונא חכמות חיצוניות, ושנאתו באה מפני שנאת התורה והחכמה בכלל, אלא שהוא מוכרח לבלום שנאתו אל התורה מפני יראת העונש, שהרי שמע וקבל כי גדולה היא מצות תלמוד תורה, ושופך את חמתו ושנאתו על כל מה שהוא דבר חול לפי דעתו.
27
אורות ישראל ז, יז
הרב קוק זצ"ל | 25-05-2020 13:02
החלוצים של התחיה באמת מוכרחים הם לעסוק באלו שתי העבודות ביחד, תחיתו של השכל האלהי בתוך המדע המעשי לכל מחלקותיו
28
כמה אפשר לעוות דברי רבינו!
רב | 25-05-2020 13:03
1. ללא לימודי חול לא ניתן להבין את התורה ולהגיע לחוכמת האלוקות (יסודי התורה ומורה נבוכים). 2. יגיע כפיך כי תאכל...וכל תורה שאין עמה מלאכה.. כולל רבנים. מה לעשות שבשביל פרנסה צרייך ללמוד בעידן המודרני שנים רבות...לא מדבר עוד על הפן הביטחוני. 3. החינוך שלנו מוצלח כי מעורר ביקורת בריאה ולא אמונת חכמים מטופשת..רק ראו את פירוש הרמבם לעשה לך רב. 4. אם הרמבם היה קם היום ורואה תלמידי חכמים שחיים על הציבור היה מתחלחל..וללא ידיעת המדעים היה מוכיח אותם ברבים בלי לפחד.. 5. אין מושג כזה תורתו אמונתו... 6. ברגע שיחזרו להלכות ומחשבת הרמבם...הדעת תרבה וכולם יוכלו להזדהות ולחזור בתשובה.. 7. חזרנו מהגלות אחים. הגיע הזמן לחזור אל עצמנו לשביל הזהב וללכת אחרי פסיקה אחת...כך כותב מרן שבאי הרב הראשי הוא הרמבם... 8. מכאן הדרך חזרה להשקפות נכונות ואמיתיות ללא סגידה לרבנים אלא לכבד את תורתם. לא להתפלל בקברי צדיקים....ולמלאכים כי זאת עז..כי התורה היא תורת הנפש ולא הגוף..כך יפסקו תופעות הזויות
29
פעם אמר הרב אבינר שלא היו חטיפות ילדים בישראל
רם | 25-05-2020 13:30
ואז הבנתי שהאיש או בור גדול או משתפ.
לא היו שום חטיפות ילדים
שי | 25-05-2020 19:30
בשנות ה-50 לא היה שום ביקוש לילדים שחומים, לא בארץ ולא בארהב (שהייתה גזענית עד מאוד, כולל אפליית הכושים).
30
ללמוד גם קיבוץ נדבות כנהוג באוכלוסיה
אלי | 25-05-2020 13:52
החרדית שאינה מאפשרת לימודי ליבה.
31
מאז שהכינוי "מרן" הפך תדיר ערכו נשחק..
מתתיהו | 25-05-2020 13:53
ראוי לחזור למקור הכינוי בתלמוד:מר. ר' יוסף קארו כונה מרן,מר שלנו ובארמית בבלית מרנן. היום גלימה עושה את האדם אך,אינה ערובה לפה מפיק מרגליות.ועינינו הרואות: ברא כרעא דאבוה. כבוד תורה במקומו ואין לדבר סרה בגדולי ישראל אבל ,מה עם מידות ?מה עם ואהבת לרעך כמוך? וזוכרים עדיין,לא בגעגוע,את אמרי השפר של מרן שלום הכהן על הציונות הדתית,והיה לה סימוכין במקרא:כי יד על כס יה מלחמה.....בעמלק הסרוג
32
זה הכרחי כי זה מסייע בפרנסה
ש.א | 25-05-2020 14:23
וזו היחודיות של הציבור הדתל כמאמר אורי אורבך זל: אנחנו מקבלים משכורת בעולם הזה ושכר בעולם הבא
33
מדאוריתא להיות בור
נב | 25-05-2020 16:13
והלייטים יהיו רופאים מהנדסים וידאגו להאכיל את הבורים איך הגענו לעיוות של חיים על חשבון הציבור זו לא תורה ולא דרך ארץ
34
שלמה אבינר בור בקדושה?
דניאל בגוב האריות | 25-05-2020 16:53
לימוד תלמוד לא מביא קדושה. בשביל קדושה צריך להתאמץ יותר. ראה ערך מיסטיקה, ארבעה נכנסו לפרדס, ספרות היכלות, חסידי אשכנז, קבלה, רמבם, קבלת ספרד, קבלת צפת, חסידות, הרב קוק ועוד... האם הרב אבינר גם בור בתורת ישראל?
35
מעניין...
אדיר | 25-05-2020 17:09
כדאי לקרוא במסכת ברכות על המחלוקת בין רבי שמעון לרבי ישמעל, מאידך, כדאי גם לקרוא את דברי רבי יהודה במסכת שבת דף נג עמוד ב. לסיום נקנח בדיברי מסכת סוטה, בה נאמר שאין ללמוד חכמה יוונית. נסכם: יש עניין בלימוד דרך ארץ, כאשר לא לומדים חכמות זרות (פסיכולוגיה וכו')...
36
אין על הממלוקים
לעא | 25-05-2020 17:22
הם איכשהו תמיד יזכו את השטר לשני הצדדים, כולם צודקים ולכן כולם צודקים... אז מה כן? נישאר צולעים ונפסיד מכל הכיוונים (ככה בדיוק קרתה ההתנתקות). מה שהרב אבינר מביא מאגרות הרב קוק, זה מאמר של הנציב שהופיע בשות משיב דבר (חלק א סימן מד), שיש כאלה שמתאים להם ללמוד מקצוע ודווקא ככה הם יכולים ללמוד תורה, ויש כאלה שזה מיותר להם ולכן זה ביטול תורה; ומי שבכלל לא מיועד לגדול בתורה? ברור לכולם שאין לי מה לחפש בישיבה והוא רק יבזבז שם את הזמן (גם הנציב ידע ש80% לא הלכו לישיבות בזמנו). להפוך את הקערה על פיה, להתכחש לעובדות שרוב האברכים החרדים הם עניים אומללים שמנסים להתפרנס ממונקי ביזנס, וגם הישיבות החרדיות רחוקות מלהגשים אעדיאל של לימוד תורה בכמות ובאיכות (כל ההתפעלות מהם היא תעתועי ראיה, ברור שאם 1000 אנשים ביחד, יוצרים אווירה של 3 אנשים, זה יותר ממה שעושים 2 אנשים). אז הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן, יש קהילות שונות ואם לחרדים סבבה שהם מגדלים דורות דורות של אנלפבתים ילדותיים עניים ועמי ארצות בשביל לייצר שני תלמידי חכמים (שלהישג הזה כבר מזמן הגיעו הדתלים), שיהנו (אם אפשר לקרוא לזה ככה). אבל זה בוודאי לא שווה להתעמת איתם או להסכים איתם. שימשיכו לייצר את הזבל הזה בלי קשר אלינו, ברור שהם מבינים באיזה תהום הם ולכן הם מנסים לכרכר, אבל למה לנו להיכנס לדיון איתם?!
37
לא יודע אם לצחוק או לבכות
יורם | 25-05-2020 17:54
הדברים האלה לא היו נכונים לא בתקופת חזל, לא בימי הביניים וודאי לא בתקופה המודרנית. כמה אירוני שהפסיקה מובאת פה בשם הרמבם. הרמבם עצמו למד חכמות חיצוניות ולא לשם פרנסה. הוא כמובן ידע רפואה היטב (אפשר לומר בדוחק שזה לשם פרנסה), אבל היה בקיא במדעים ובפילוסופיה יוונית שלמד אותה בערבית. אלה חכמות חיצוניות מובהקות, שאין להן שום קשר לפרנסה. כל ההבחנה בין 'לימודי חול' ל'לימודי קודש' אין לה שום מקום. אנחנו לומדים ומלמדים לא לשם פרנסה, אלא כדי להיות בני אדם מחונכים ומשכילים. לשם כך צריך ללמוד ספרות, היסטוריה, שפות זרות ועוד ועוד. חלק לא קטן מהציבור שלנו אימץ את השקפת העולם החרדית לכל דבר ועניין. מי ששאל את עצמו האם הציונות הדתית היא ציבור אחד או שכבר מזמן התפצלה לפלגים שונים קיבל כאן תשובה נחרצת שאין אחריה כלום.
38
בואו נייצר חבורת אנאלפאבתים כדי שרבנים יוכלו
הצופה בכיסאולוגיה | 25-05-2020 18:14
להחליט עבורם.
39
עיסוק במלאכה שהיא מעל הצורך הקיומי, לא מצווה?
אנונימית | 25-05-2020 19:01
הרי כאשר אדם מגיע לרמות גבוהות מאוד בהנדסה או ברפואה או במדעים או בפסיכולוגיה, למשל, מקצועות שדורשים מידה רבה של לימודי חול שכביכול היא מעל הצורך ממש, הוא יכול להציל חיי יהודים! או אפילו, במידה פחותה אבל זה עניין כשלעצמו, כאשר אדם משתכר כמות גדולה של כסף הוא מסוגל לתת גם צדקה בכמויות גדולות משמעותית יותר. בסופו של דבר, תלמוד תורה הוא מצווה יחידה - חשובה ביותר, אבל יחידה. לא תמיד הדרך לחיי תורה ומצוות היא השקעה מקסימלית בתלמוד תורה. כל דברי כמובן לא מגיעים כדי לגרוע חוח בכבוד הרב ובדבריו.
40
הגמרא היא לא תורה מסיני
שי | 25-05-2020 19:27
חזל בסך הכול תיארו מציאות שהייתה רלוונטית בזמנם. האם כבוד הרב סומך על ההמלצות הרפואיות שלהם, או שהוא מעדיף רפואה מודרנית שמבוססת ראיות? בתקופת הגמרא היה אפשר ללמוד מקצוע מוגדר (סנדלרות, צורפות) ולהתפרנס ממנו. היום אי אפשר להיות מתכנת או רופא מבלי ללמוד כמה שנים טובות.
41
הרב ולימודי חול
סמי | 25-05-2020 20:20
האם כבוד הרב אבינר למד לימודי חול ? הבנתי שהוא אפילו מהנדס במקצועו , אז ....
42
הרב אבינר הוא מהנדס חשמל ואלקטרוניקה!
יהודה לוין | 25-05-2020 20:32
כיוון שדילג על כיתות א' ו-ב' סיים את התיכון בגיל 16 והתחיל ללמוד בבית הספר הגבוה לחשמל (Supélec) בפריז, והוסמך כמהנדס חשמל ואלקטרוניקה. סיים השתלמות במרכז לחקר גרעיני בצרפת, ולאחר מכן גויס לחיל האוויר הצרפתי, שבו שירת ביחידת מחשוב.
43
הבעיה היא לא לימודי החול אלא התרבות
שאנחנו וילדינו צורכי | 25-05-2020 20:46
טי אפשר לחנך את הדור הבא לתורה ועבודה אם על כל חמש דקות של תורה יש עשרה פרקים של פרנדז ושני פרקים של משחקי הכס הנתעבים. לימודי חול זו בכלל לא הבעיה אלא החשיפה הסופר מאסיבית הלא מבוקרת לתרבות של חומר חול ציניות אלימות ומיניות וולגרית. ילד שגדל עם סמארטפון לעולם לא טהיה כמו הסבא הדתי לאומי שלו ששילב תורה ועבודה. לא אפשרי.
44
הרב יוסף פוסל גם את הרב אבינר, זה לא יעזור לו
גדי | 25-05-2020 22:08
ברב יוסף ואנשיו בשס, פוסלים את כל הרבנים שלא מיישרים איתם קו. לכן גם רבנים בהזרם של הרב מזוז נפסלים אצלו. וכך גם רבני הר המור פסולים כך ראינו שהרב יוסף עשה תרגילים על מנת שהרב איגרא לא יישב בהרכב מטעם בית הדין בבחירת דיינים כך הוא התנגד לרב אוריאל לביא. הוא גם התנגד לרבנים ספרדים מכרם ביבנה, ובלית ברירה נאלץ להסכים ועוד ועוד דוגמאות שהוא מתנגד גם לגדולי תורה חרדלים. חבל שהליכוד משתפים פעולה עם המניפולציות המגעילות של שס והרב יוסף
45
שכוייח
אמי | 25-05-2020 22:20
כל הכבוד לרב !!! הציבור שלנו בהחלט צריך לדעת לקבל ביקורת וטוב שיש מי שאומר את האמת בפרצוף
46
רק מי שמשנן תורה הוא אדם ישר וטוב?
המורה להיסטוריה | 26-05-2020 0:38
ומי שלומד מקצוע ומפרנס את עצמו ומשפחתו מה הוא ? עקום? רמאי? רשע? נגיד רופא - הוא לא ישר? ארכיטקט - לא ישר? מהנדס - לא ישר ? רק לשנן פסוקים נחשב חשוב ?
47
אין ישיבות קדושות, נמאס כבר עם קידוש הקדושים.
דוד | 26-05-2020 8:59
שיתעסק הרב הראשי בעניניו, שילמד גמרה מהבוקר עד הלילה. טוב עושים הישיבות התיכוניות שהם מלמדים ליבה וברוך השם גם ברמה גבוהה. כמרצה אני נפגש עם תלמידים חרדים שלא יודעים לחשב אחוזים, לזה אני קורה בורות.
48
בני ישראל הקדימו נעשה לנשמע
יהודי | 26-05-2020 9:22
היסוד הזה טבוע בנפש כל יהודי אולם משום מה לא מקבל ביטוי בחלקים מחינוך המזרחי שהכל בנוי על הבנה חסרה ההתבטלות הבסיסית ומכאן קצרה הדרך לתורה כבקשתך...
49
מהעניין של הקורונה שפגעה סלקטיבית (כמעט)
דור הולך לאיבוד | 26-05-2020 9:57
בחרדים לא הבנתם שאין אלוהים ?? וחבל על הכסף והזמן שלכם.
50
אם כבר לא לתת מקצוע לילדים ..
יוסי | 26-05-2020 16:35
שיהייו ניתמכי סעד כל חייהם - אז לפחות תלמדו אותם שלום בית שידעו איך להיתיחס לאישה בקשב מתאים - לילדים בתשומת לב. אולי ככה ייצא משהו טוב מתלמידי הישיבות
51
הרבנים משקרים במצח נחושה
נוכלים | 26-05-2020 17:22
אם אין קמח אין תורה. מה זה גיל עבודה? שיגיע לגיל עבודה נזריק לו את כל הידע הנחוץ במזרק? היום האומנות , העבודה, היא לא האומנות של פעם שיכלת ללמוד עם הניסיון. עם היותך שוליה של נפח, נגר, סנדלר.
52
כתבה מביכה
י.פ. | 01-06-2020 14:36
הרמבם לא כתב שאין מלמדים את הילדים אלא תורה. וגם השוע לא כתב כך. פשוט מביך. הרמבם כתב (הלכות דעות ה, יא): דרך בעלי דעה שיקבע לו אדם מלאכה המפרנסת אותו תחילה...אבל הטיפשין מתחילין לישא אשה...ואחר כך בסוף ימיו יחזור לבקש אומנות או יתפרנס מן הצדקה. האם הרב אבינר מציע לבנינו ללכת בדרך הטיפשים???
53
מכבי צהוב
איתי וייס | 02-06-2020 23:18
רגע מזה ימני לא צבא תורה של הבורא לא של אחר אין אחר חשוב עבודה פרנסה לימוד תורה תפילה הכל מה רע