אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליעזר שנוולד: דברי הרב הראשי הם קריאת השכמה לציונות הדתית

ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין ובאופקים, הרב אליעזר שנוולד, מוחה על דבריו של הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף ואומר כי זוהי שעת המבחן של הנציגים הסרוגים במפלגות הגדולות

דברי הרב הראשי הם קריאת השכמה לציונות הדתית
  הרב שנוולד (צילום: ללא קרדיט)

מעל במה זו התפרסם ציטוט מדבריו של הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א. תוך כדי שיעור על הלכות עירובי תבשילין הרב יוסף מצא לנכון לירות את יריית הפתיחה בהליך של הבחירה הצפויה של עשרים וחמישה רבני ערים מתוכן ערים גדולות כגון חיפה וירושלים.

הרב יוסף קרא לשר הדתות למנות רבנים 'טובים'. אולם הקריטריון שאליו התייחס הרב יוסף לגבי מינוי רבני ערים 'טובים' הוא שהם מורים לציבור לשלוח את ילדיהם רק לישיבות ללא לימודי חול, לעומת רבני ערים 'לא טובים' שמורים לציבור לשלוח את ילדיהם גם לישיבות תיכוניות שעוסקים שם גם ב'לימודי חול בגרות ושטויות'.

דעתו על הישיבות התיכוניות כבר התפרסמה לפני כמה שנים בעת שפסק שבן המבקש ללמוד בישיבה ללא לימודי חול בניגוד לדעת הוריו אינו צריך לשמוע בקולם. אולם בדבריו הרב יוסף לא התייחס כלל לעובדה שכבר שנים שהרבנים בוגרי ישיבות ההסדר והגבוהות של הציונות הדתית בוגרי הישיבות התיכוניות, הם המצטיינים במבחני הרבנות הראשית לרבנות ולדיינות. יש להניח שהרב יוסף מכיר היטב את הנתון הזה. אלמלא כן לא היה צריך להגדיר את הקריטריון הזה לבחירת רב עיר לבחון מיהם רבנים 'טובים' די היה לבחון את גדלותו בתורה שנבחנת בהצטיינותו בלימודי הרבנות והדיינות מטעם הרבנות הראשית שהוא עומד בראשה. ולבחור את הטובים ביותר.

המלצה זו לשר הדתות לקראת הבחירות שאמורות להתקיים היא קריאת השכמה לציבור הדתי לאומי. זה שמייחס חשיבות למעמד רבני הערים. הציבור החרדי ממילא נשמע כל אחד לרבניו. האם גם הוא מרגיש שהוא זקוק לרבני עיר 'טובים' שיורו לו לא לשלוח את בניו לישיבות תיכוניות. כדי שלא יעסקו ב'לימודי חול בגרות ושטויות'.

עוד באותו נושא

הרב יצחק יוסף: יש ישיבות תיכוניות ויש ישיבות קדושות


130

לצערנו כבר אין זה סוד שהבחירות לרבני הערים ולדיינים נגועות כבר זמן רב בפוליטיקה מגזרית. אין זאת אומרת שלא נבחרים רבנים תלמידי חכמים, אולם במקום שיבחרו המצטיינים ביותר מקרב נבחני הרבנות מה שיקבע אם יבחרו או לא תלוי בעיקר בשיוכם המגזרי. הייצוג המפלגתי 'המגזרי' של הציונות הדתית פעלה רבות בשנים האחרונות כדי לשנות את הבלעדיות שהייתה לציבור החרדי במינויי רבני ערים ודיינים. הייתה לה הצלחה לא מבוטלת גם במינוי מספר רבני ערים ישובים ומועצות אזוריות וגם במינוי דיינים. כיום משהיא נמצאת באופוזיציה השפעתה צפויה להצטמצם אם בכלל. אחת הסיבות לכך היא שבהסכמים הקואליציוניים נמסרה ראשות הוועדה למינוי דיינים למפלגות החרדיות.

עוד באותו נושא

מודעה של ישיבה תיכונית עוררה סערה במגזר: "בושה"


29

במהלך הבחירות האחרונות היו רבים (מידי) שטענו שאין עוד צורך ב'מפלגה מגזרית'. שהנציגים הסרוגים שהשתלבו במפלגות הגדולות יוכלו לפעול למימוש התפיסה הציונית דתית במערכות של המדינה לא פחות טוב. המבחן הזה ניצב לפתחם, האם אכן הם יתגייסו למאבק בעניין זה, או כפי שהיה בעבר הם יישרו קו עם הסכמים הקואליציוניים שחתמו ראשי מפלגותיהם וימלאו פיהם מים.

לקראת חג השבועות חשוב לזכור שעולם הרבנות והדיינות הוא דגל התורה בדורנו, ובנפשנו הדבר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
60 תגובות - 38 דיונים מיין לפי
1
שטויות. החרדים ניצחו ללא קרב.
. | 24-05-2020 16:28
.
מאיזהו מכובד המכבד את הבריות
זהו פרצופה של הרבנות | 24-05-2020 17:45
במקום שנתאחד כל הציונות הדתית-כולל כולם-בית יהודי עותמה והימין-ואז תראו מה אנחנו שוים-למעלה מ-10 מנדטים ועם זה תקחו גם את תיק הדתות-והפרצוף של הרבנות ישתנה לטובה לאין ערוך.
2
הוא בעצמו מינוי פוליטי
ד.ד.א | 24-05-2020 16:28
גם הרב יצחק יוסף הוא מינוי פוליטי...איך אפשר בכלל להתייחס לדבריו בצורה רצינית?! הרי היו לפחות 20 רבנים גדולים ומתאימים ממנו לתפקיד הרב הראשי. כל המטרה היא הרי לדאוג לג'ובים לחברים שלו,רבנים שחושבים בדיוק כמוהו. כל נושא מינוי הרבנים נהיה חילול השם נורא. נמאס כבר!
לפי דבריך רואים שלא למדת ליבה
למגיב לתגובה 2 | 27-05-2020 9:48
שנשיכתן בכ ולא בח,רק בשביל זה כדאי שתלמד בישיבה תיכונית.
חבל
אילון שם | 25-05-2020 22:34
מוחה בכבוד התורה שאתה מבזה בדבריך! אנא ממך שוב בתשובה ולך לרב הראשי לבקש מחילה...........שנחישתן.......
3
בגלל הרבנים הטובים אנשים בורחים מהתורה!!!
ישראל | 24-05-2020 16:31
הילדים ילכו לישיבות ואך יתפרנס??? יהיו שקרנים, גנבים, ועניים לכל החיים???? האם זה החינוך וזה העתיד שהרב מציע???
לא יהיו גנבים תירגע ימשיכו לקבץ נדבות וללכלך
מני | 25-05-2020 16:09
ואנחנו נמשיך לעבוד קשה ולקבץ גלויות
4
לימודי חול
חדג | 24-05-2020 16:49
שתי שאלות:א'האם יש עדיין מישהו החושב שאין צורך במפלגה דתית-לאומית גדולה וחזקה? ב'רק שאלה לכבוד הרב מדוע כל הנזקקים והקבצנים המגיעים לקהילתינו הדתית-לאומית לאסוף נדבות הם כ ו ל ם אבל כ ו ל ם-רק חרדים ואין ביניהם משום מה כלל וכלל-דתיים לאומיים?!
צדקות
שלי | 25-05-2020 8:45
צדקות כבר לא לעניים ומיסכנים של העבר היום הוא מקצוע מכניס המון רווחים ולציבור גורם הטרדות וסחיטות מילוליות הם משוחררים מהחוק והציבור סובל.
5
ביזיון
אני | 24-05-2020 16:57
טוב שנזכרתם.... מכרו אותנו בזיל הזול... איפה הייתם כשחיפשו מנהיגים שיעמדו בראש מפלגה ציונית דתית ? נשארנו ללר הנהגה וללא רועה... מה הפלא שהכל נופל כפרי בשל לידי שס... פעם הבאה תזכרו בזמן.... עצוב....
6
למה אתם מתחנפים לחרדים ומזדהים עמם
משקיף מהצד | 24-05-2020 17:00
לא דתי אבל מעריך מאוד את אנשי הציונות הדתית על כל פלגיה, על שום תרומתם החשובה למדינה בכל תחום ובשל היותם דוגמא ומופת לחיים ערכיים. בעבר הסתייגו הסרוגים באופו נחרץ ותקיף מהשקפת העולם האנטי ציונית של החרדים ומאורח החיים הטפילי והנצלני שלהם. תהליך ההקצנה הדתית במגזר שלכם הוביל להתקרבות ולהזדהות עם החרדים, עד כדי התבטלות אידאולוגית וקבלת עליונותם הדתית והתורנית. ביטי לכך ניתן למצוא בהתייצבות האוטומאטית של התקשורת הסרוגה לצד החרדים בכל עימות עם הציבור הכללי גם כאשר ברור להם שהצדק אינו עם החרדים. בסוף לא רק שהחרדים הפרימיטיבים והנבערים אינם משיבים לכם הערכה וחיבה, להיפך, הם מזלזלים בכם ומתנשאים עליכם. מציע לכם לחשב מסלול מחדש.
צודק
צודק | 25-05-2020 19:41
צודק!
7
למה שלחנו לישיבות וקיבלנו אותם ביש עתיד עם בנ
יהודי שפוי | 24-05-2020 17:08
זה קריאת ההשכמה למה אנחנו רק 6 מנדטים ולא עשרים איפה איבדנו את ילדינו? אולי טעינו בדרך? אולי צריך קצת להקשיב לחרדים לפני שעונים בשנאה בכל אופן הם חיים במסירות נפש אנחנו לא באמת מסוגלים לחיות כך אבל אולי כדאי ללמוד מהם משהו על מסירות לתורה ופחות להיות מפונקים וליברליים כלפי עצמנו יש להם הרבה מה לתקן אבל הלו, זה אנחנו ונוכל לתקן רק את עצמנו
למה רק 6 מנדטים?
מלכה | 25-05-2020 17:31
זו התוצאה כשהציונות הדתית לא מכבדת את עצמה וממנה עליה לראש אישה חילונית שהמפלגה מהווה עבורה תחנת מעבר, אישה שעושה שוק לפני שחוזרת, כי בליכוד לא הסכימו לקבל אותה. גם בנט כשהשתלט על הבית היהודי באמצעות מיפקד (מיפקד ארגזים?), חא התכוון להגדיל את כוחו של הציבור הדתי לאומי, אלא כמקפצה לתפקיד ראש ממשלה. המפדל מעולם לא התיימרה להגיע לשלטון, אלא לדאוג לציבור שלה. שס ואגודת ישראל מכבדות את עצמן וציבור המצביעים שלהם נאמן להם והתוצאה מתבטאת במנדטים.
יש צדק בדבריך
מאן דהוא | 25-05-2020 10:15
נכון
8
הרבה תלמידי חכמים משלנו לא רוצים להתבזות
אריק | 24-05-2020 17:09
אני מכיר עשרה דינים עם כיפות סרוגים שעברו את הבחינות והועדה בהצטיינות לא מקבלים מינוי בגלל כיפה סרוגה . אני מכיר עשרות תלמידי חכמים שסימו את כל בחינות רבנות עיר ועברו את הועדה . אבל הבעיה שלמדו בישיבות כמו מרכז הרב וישיבת בית אל או ישיבת ברכת משה במעלה אדומים . כולם אהובים אבל הכיפה הסרוגה או הישיבה מונית אותם לקבל מינוי . איך אמרו לי צריך ללבוש מעיל שחור עם כיפות שחורות ולהתבטא נגד צוהר כדי להתחיל תהליך של מינוי לרב עיר עצוב מאוד
9
פגיעה של האשון לציון
אלי מאשקלון | 24-05-2020 17:21
הראשון לציון פגע וזלזל בישיבות התיכוניות ללא הניד אף אף,צר לי ואני אומר בכאב זה חלק ממורשת מפלגת שס,ולכן אני לא מתפלא שכבוד הרב אמר מה שאמר ,מתפלא דאמר זאות בשבועה של הכנה למתן תורה,איזה לא טקטי זה. אני מצפה שרבני הציונות והפוליטקאים הדתיים יורידי שרוולים ובדרך ארץ יגידו דברים נחרצים נגד דברים מזלזלים אלו של הרשלצ, קראתי את דברי הרב שינולד והוא לא בכיוון שאני מדבר עליו.היגיעה הזמן להפסיק להיות ילד הכאפות של מורשת שס אבל הכל בצורה ענינית וערכית
נשוא
איש | 04-06-2020 17:34
ללא הנד עפעף* מצטער לא יכולתי להתאפק
אין כזה דבר ישיבה תיכונית
ת. | 25-05-2020 16:33
זה בית ספר. עם חובת כיפה ותפילה. ולימוד. בניי למדו בכאלה מוסדות. זה הדבר הכי רחוק מישיבה. המורה הכי פופלרי זה האייפון. הרוב אינם נשארים דתיים. טול קורה.
10
על הסרוגים לחשב מסלול ולחזור לברית עם המרכז
טולדנו | 24-05-2020 17:24
והשמאל הציוני השפוי. כמו שהמפדל הייתה עד 77. המילה הפרדת דת מכספי מדינה לא צריכה להפחיד את הסרוגים. נהפוך הוא כאשר יופרטו שירותי הדת והקהילה תמנה רבניה כמו בתפוצות החרדים יחזרו להפסיק לחמוס כספי מדינה ולקלל את כל מי שאינו כדמותם וצלמם. בנוגע לשטחים גם המרכז וגם השמאל הציוני השפוי יודעים שלא יהיו יותר התנתקויות בגדה לכן השיקול של הסרוגים לא לחבור למרכז שמאל לא רלוונטי.
יש עתיד, תלם, ישראל ביתנו. הם עיזים ?
יוסי | 25-05-2020 18:03
הם אחלה של מפלגות והם מאוד מעריכים אותנו. ביבי מנגב את התחת שלו איתנו. לפיד,ליברמן ויעלון מעריצים אותנו.
השמאל הציוני השפוי לא קיים
אני | 24-05-2020 18:21
אתה מדבר על פרה-היסטוריה.
11
נציגות רבנים
יעקב | 24-05-2020 17:40
לצערנו, ימינה לא מתעניינת יתר על המידהבתחום חיזוק האופי הציוני דתי של המדינה, ולראיה לא שמענו שכיבה על הגדר לעזרת רבה הראשי של ירושלים ולא של ממלא מקום הרב הראשי לרמת גן. בל נלין על אנשי שס, הם פועלים לפי השקפת עולמם, אך איפה הנציגים הדתיים - לאומיים?
12
הציונות הדתית הגיעה למצב הזה בזכות עצמה
יהודה | 24-05-2020 17:53
לצערי הגוף הליברלי בציונות הדתית שמחדש חידושים ולאו דווקא מתחבר לשרשים של עם ישראל במשך כל הדורות מרים ראש ומהם חושש הרב יצחק יוסף. אין לרב יוסף בעיה עם הרב יעקב שפירא עם הרב איגרא ודומיהם. אני כציוני דתי מעדיף את המינויים של הרב יצחק יוסף על פני הרבנים הנוטים לצערי לצד הרפורמי.
מה אתה אומר?
אריק | 24-05-2020 19:06
הרב אריה שטרן לא מחשיב מרכז הרב? הרב אהרון כץ לא בוגר כרם ביבנה מוסמך לדינות? מי שהתמודד על רבנות נשר הוא לא בוגר ישיבת בית אל אבל שגעון את הליכוד יקים לבחור הרב יצחק לוי משס. בואו נודה על האמת רק שסניקים מקבלים מינוי ואילו מצוינים רבני הציונות הדתית יכולים לדעת את כל התורה אבל לקבל מינוי לרב עיר לא ולא . לעצור את האסון
13
הגורם שיעמוד לימין הציונות הדתית הוא השמאל
הסרוגים אדיוטים | 24-05-2020 18:07
הליכוד נותן לחרדים הכל בלי למצמץ. החרדים לא סופרים ממטר את הציונות הדתית. השמאל (כחול לבן, מרץ, עבודה, בוגי יעלון, ליברמן, לפיד) הם ציונים ליברליים. דישמחו לראות רבנים מתונים כמו צוהר ולא חרדלים וחרדים קיצוניים. אם הציונות הדתית חפצה לקדם נושאים חוץ מהתנחלויות בפלסטין הכבושה יש לה שותפים.
14
שאלה גלויה לרב שנוולד.... אשמח לתשובה
מודיעין | 24-05-2020 18:09
האם הרב יודע שבצלאל סמוטריץ רימה את הצבא והתחזה לבן ישיבה בזמן שהוא מקבל מלגה ממשרד הדתות ודוחה גיוס לאחר שמצהיר שתורתו אומנותו ובזמן הזה הלך ללמוד לתואר ראשון במשפטים בקריה האקדמית אונו?, ורק בגיל 28 לאחר שסיים את התואר ראשון במשפטים התגייס לשרות הכי מינמלי בצבא? זו הציונות הדתית? זה לדעת הרב אדם שראוי להיות נציג הציבור הדתי לאומי? האם זה מה שהציונות הדתית רוצה להראות לכול העם ? זה הדרך של הציונות הדתית? אלו עובדות ידועות שגם פורסמו ובצלאל סמוטריץ עם הפה הגדול מאד שלו מעולם לא הכחיש את העובדות האלו. נשמח שהרב יבדו וישיב.
סמוטריץ הוא הבעיה של הציונות הדתית
דוד קמחי | 24-05-2020 19:38
סמוטריץ בן אדם נאלח עם פה מטונף עם חזה מתוח ופרצוף זחוח כלומניק אדיר לא עשה כלום בימי חייו קורות חיים רקים בצבא שירת שירות מינימלי חסר משמעות לאחר שדחה גיוס 10 שנים בשקר ובאזרחות עבד בעמותת רגבים שהקים לעצמו וזהו מעבר לזה לא עשה כלום בחיים הציונות הדתית תיעלם כל עוד הוא יהיה נציג הציבור שלה מקווים שכמו שהוא סילק את אורי אריאל ועשה הכל לסלק את רפי פרץ בעזרת השם גם אותו יבוא מישהו ויסלק גם אותו מחיינו הציבוריים בקרוב
שאלה מעולה מעניין מה הרב שנוולד חושב על זה?
גם מודיעני | 24-05-2020 18:56
קשה להאמין שהרב שנוולד מודע לזה
נמאס לשמוע על סמוטריץ
אני | 24-05-2020 18:22
תעבור ללכלך על מישהו אחר
15
מה למדינה ומינוי דיינים?
סתם איש | 24-05-2020 18:14
הכתבה הזו רק ממחישה את האבסורד. אם הפוליטיקאים ממנים אנשי דת הם רק במקרה יהיו מתאימים לתפקיד. אם ברצונך לשמור על היהדות (ולא על הכח הפוליטי של מפלגה זו או אחרת) עליך להילחם עם ביטול מוסד הרבנות. שום דבר טוב לא יכול לצאת מזה. רב צריך להתמנות כפי שהוא מתמנה בארהב, צרפת או אוסטרליה.
16
עתיד
יהודי | 24-05-2020 18:35
זה דבר פשוט שאין מה להשוות בין ילדים שעוסקים יומם וליל בלימוד התורה בצורה תמימה ונקיה לעומת ילדים אשר עסוקים בהכשרה למלחמת החיים....ראו איגרת החינוך המפורסמת...
17
יחד שבטי ישראל
החרדי מגבעתיים | 24-05-2020 19:07
אנשי שס צריכים להשתפר בנוגע לשלימות הארץ, והפלגנות, ולנתק הקשר בין מפלגה ליהדות. הציונות הדתית צריכה להשתפר בנוגע להעצמת מעלת לימוד התורה על הלימוד הכללי. שילוב זה יעלה את קרנם של שומרי התורה בין אחינו בית ישראל. בהצלחה לשני הצדדים בהכנות של ויחן שם ישראל...
אמת
יצחק | 25-05-2020 14:03
זו תגובת אמת
18
דברי הרב יצחק יוסף
שמשון | 24-05-2020 20:03
דברי הרב הינן דברי מרן הראיה והרציה זצוקל ולא עליו תלונותכם
כן???
גחה | 25-05-2020 17:26
הראיה היה קורא לרבנים צלבלה? הגועל הזה של זלזול בתלמידי חכמים בלי למצמץ מגיע ממקומות שהגנדו לראיה... וממשיכים אותה כל הדבילים שירשו את שסאחרי פטירת הרב עובדיה.
19
גאולה
צור | 24-05-2020 20:29
איציק יוסף הוא מזוייף. הוא ומשפחתו הם ערב רב אמיתי.. כמו אביו שנמצא כנראה בכף הקלע אחרי שהיה מקלל את בני ישראל ברבים ומעליב... בשמיים משפחת יוסף שנואה.. הם רודפי כסף וכבוד... ולא תראה בית מקדש שלישי. בזמן משיח. הספרים שכתב עובדיה יוסף יתבטלו לחלוטין... מחשבות ה' הם לא מחשבותינו...
ספק ספיקה אם תזכי להשלים שנתך...
ספק ספיקה | 25-05-2020 18:39
אחרי שדיברת וכתבת קבל עם ועדה על מרן הרב עובדיה בבזיון... הייתי ממליץ לך להתחרט ולחזור בתשובה
20
במוות קליני רואים הכול
צור | 24-05-2020 20:34
לא כול מי שלובש סרבל טייסים הוא טייס... וכן לא כול מי שלובש גלימה הוא רב. ודרך אגב הראשון לציון זה תואר אך ורק של משיח בן דוד. להשתמש בתואר הזה זאת חוצפה גאווה טיפשות אי ידיעת האמת. וחילול ה' .
21
זה הרב שדחף את בן גביר במקום את הבית היהודי
ג'סי | 24-05-2020 21:18
צריך שהרבנים לא יבואו בדרישות אם הם עצמם רק מחלישים את המיין-סטרים התורני שכמעט ולא קיבל יצוג בכנסת. זה הרב שרק החליש את מועמדי הבית היהודי
22
טוב, הרב שנוולד. אז הנה קריאת השכמה.
שמואל | 24-05-2020 23:17
מאד קל להיגרר לתגובה בעלת אופי פוליטי של כיפופי ידיים, האשמות הדדיות, דיון בתקציבים, ועדות וכו'. אנו מצפים ליותר מכך מראש ישיבה. ברור, מתוך מה נאמרו הדברים. ואני, שבני לומד בישיבה תיכונית, מהרהר, כיצד זה הפכנו, כל אחד בצד שלו, למעין רוכלים המשבחים ומהללים בלי הרף את הסחורה של עצמם בלבד, גם אם יש בה רקבונות. בישיבות התיכוניות, בחלק גדול מהן, חלק גדול מהתלמידים אינו מתחבר ללימוד. מה שלא נדרש לבגרות נתפס כשיעורי העשרה. יש גם שנאת הגמרא, ויש גם ניכור וריחוק. כך לא מגדלים תלמידי חכמים, אוהבי תורה, שגם אם יבחרו דרך של מדע או מלאכה, ירגישו בבית בעולם הלימוד בהמשך חייהם. כולנו יודעים מהי הדינמיקה בתחום זה. אנשי חינוך נמצאים בין הפטיש לסדן, נאלצים להמציא דרכים ליצירת עניין מינימלי, נאלצים לרדד את החומר והרוח. אז מה אני רוצה ממך? פשוט מאד. אם אתה סובר, שבידך מצויה השיטה להצמחת תלמידי ישיבה רחבי אופקים, בעלי שאיפה לידע ולמידות, קדימה! תוציא את התלמידים שלך בהסדר, שאתה סומך עליהם, על פי תכנית מובנית ומודרכת, לחונכות לימודית בישיבות התיכוניות לטווח ארוך. שישמשו דוגמא, יאהיבו את הלימוד על בני הנוער. התפיסה השלטת אצל הישיבות, שממילא אנו מקבלים צעירים מפורקים אחרי שנות תיכון, ואז ננסה להציל את מי שאפשר, זו תפיסה שמתנכרת לאחריות שיש לכם על הנוער הזה. אתה חווה הצלחה בחינוך? אל תשמור אותה לעצמך. תהיה מבני שמואל הנביא, תעזור להרים קרנה של תורה בקרב הנוער הזה. רק בכך תתן סיבה לשנות את התדמית הקיימת. מי שקורא, מוזמן להעביר לרב שנוולד.
צודק רק חלקית
ע | 25-05-2020 19:48
אני מסכים שהרמה התורנית והדתית בישיבות התיכוניות לא גדולה (יש תמיד כמה עשרות יותר רציניים בישיבה בכל תקופה, אבל אין זה מצבו של הכלל). מצד שני צריך לדעת שבציבור החרדי המצב לא שונה. גם שם יש כמה עשרות מצטיינים וכנגדם מאות בטלנים שלא מוצאים את עצמם וחיים חיי מרמור כי נתקעו בציבור החרדי. וצד שלישי, זה שצריך לחזק את יראת השמיים ואהבת התורה לא אומר שצריך לזלזל בישיבות מעצם היותן תיכוניות. אגלה לך סוד שהרב יוסף לא יודע- רוב התנאים והאמוראים והראשונים עסקו במלאכה, היו רופאים, שרי אוצר, שרי צבא, סוחרים, אומנים, מגדלי כרמים, סנדלרים, חנוונים, חוטבי עצים ושואבי מים. הם לימדו שהאדם צריך לעסוק במלאכה ועל גבי זה ללמוד תורה, לא רק ללמוד כל היום, מה שמביא לידי קיבוץ נדבות, בטלה ושיעמום, חילול השם וביזיון התורה (בעצם כל מה שהציבור החרדי מייצג ברובו ועיקרו). אבל אל תגלה...
23
נכון מאוד- וגם
דודו | 24-05-2020 23:21
הם לא מעתיקים במבחני הרבנות להבדיל מהרבה חרדים. עשיתי 7 מבחנים ובכולם היו לידי חרדים שהעתיקו או גילו תשובות אם אין אמת ויושר==הקדושה לא שוה
24
מוות קליני
צור | 25-05-2020 5:07
יום יגיע ומשפחת תעשיית הכשרות הטרפה... השואבת כסף מאספסוף תמים.. תשלם ביום הדין.. זאת משפחה פוליטית לחלוטין. את האתיופים האבא הכשיר לשם כוח פוליטי.. האתיופים הם בני חם ולא מבני יעקב.... נקודה!!!! יש ערב רב מצד האשכנזים ומצד הספרדים ... יום יגיע ומי שישאר בחיים לגאולה ידע את האמת היחידה
25
השקמה
שם | 25-05-2020 8:33
להשכמת הדת הזמן שהם מתעוררים היגיע להיתחדש ולצאת מהבורות שאין לה סוף המדע טכנולוגיה חוכמה וניסיון החיים של ההיסטוריה היא המקדמת את האדם להמשיך לעוד ידע מספיק עם כל אל תעשה ואל תהייה הכל הפחדה שלא מקדם את האנושות !!
26
צדקות
שם | 25-05-2020 8:49
צדקות כבר לא לעניים ומיסכנים של העבר היום הוא מקצוע מכניס הון רווחים ולציבור גורם הטרדות וסחיטות מילוליות הם משוחררים מהחוק והציבור סובל.
27
ימינה
דני | 25-05-2020 10:07
אם 6 מנדטים לא עושיפ הרבה צריך הרבה יותר ולא להצביע שס ג או ליכוד
28
מה לא מובן כאן. הוא רוצה את הכסף של הסרוגים
סימבה | 25-05-2020 10:26
זה מתחיל בתכוניות ויעבור לישיבות ההסדר. אלו אנשים שיש להם תאבון גדול ועד שהם לא יכבשו גם את האונבירסיטאות הם לא יעצרו. כמעט כמו הקורונה
29
דמגוגיה בגרוש
בר | 25-05-2020 12:50
מישהו שם לב לדמגוגיה כאן על זה שבוגרי ישיבות תיכוניות יותר מצטיינים בזה? ההסבר פשוט למדי, בישיבות קדושות לא לומדים הלכה כבקיאות או כחשיבות בפני עצמה. לומדים הרבה עיון מה שאולי גורן לכך שאולי מבחינת ציונים יש פחות מצטיינים. אבל אלו שמצטיינים הם יותר טובים כי יש להם רקע עצום בעיון ובשס וכוח חריפות של עיקר ערים. לעומת זאת ישיבות תיכוניות מתמקצעות רק בזה. אברך חרדי שהולך לדיינות מתחיל את התהליך רק בגיל 20+ אחרי חתונה. כי לפני לא לומדים את זה. אבל מה עם כל העמל והעיון שהוא השיג? אל תעשו דמגוגיה על זה שאלו מתיכוניות מצליחים יותר... בדיינות. זה נטו בגלל שמתמקצעים בזה. אצל החרדים כמעט אין ערך לתארים בדיינות יש הרבה דיינים ללא תואר.. הם פשוט למדו והוסמכו. אלא לעמל התורה . אצל החרדים מי שלומד דיינות ונבחן לומד לבד בגיל 20+ עם משפחה. אז אל תשוו
הגיע הזמן להתמקצע ולא לסחוט סתם כסף.
יוסי | 25-05-2020 18:06
המדינה תקבע כמה רבנים היא צריכה. יהיו אברכים שילמדו להיות רבנים. השאר ישרתו ויעבדו. וכמובן ילמדו הדף היומי כל יום.
30
זה דעת מרן הראי"ה ומרן הרצי"ה
שמשון | 25-05-2020 14:15
דברי הרב יוסף אינן חדשים אלא כך היא דעת מרן הראיה והרציה זצוקל וחבל שאין אנו לוקחים אותם מתוך דבריהם
31
מי זה שינפלד?
עדנה | 25-05-2020 15:28
אף אחד לא משכים לקריאתך החרדלים הם מחוץ למוסכמות הסרוגים השפויים לך לרשימת נועם המטורללת
32
לא מבין מדוע החרדים צריכים את הרבנות הם לא
מני | 25-05-2020 16:07
כן החרדים לא מישתמשים ברבנות חוץ ממישרה הפכם נבוא עם ביבי חשבון
33
ממחזור של 35 - רק 2 לא התפקרו
ת. | 25-05-2020 16:28
המציאות קשה. בפרט בישיבת מודיעין. עדיף היה שלא להגיב לדברי הרב יוסף.
אברכים כולם התפקרו. לא משרתים ולא עובדים
שימי | 25-05-2020 18:07
צורה להם.
34
שערי בתשובה יסגרו בקרוב
שערי דימעה | 25-05-2020 17:24
זה לא רב.. משפחת יוסף תמות במלחמה הבאה עלינו לרעה.. ישמעאלים יהרגו אותם.. לא ישאר זכר מהמשפחה הזאת. אלוהים ימחה אותם מעל פני האדמה. הם ערב רב ספרדי. משיח בן דוד יתן הוראה לישרוף את כול הספרים של עובדיה יוסף . וימחה את זרעו בהבל פיו.. בנים נכדים נינים ובני נינים בשמיים שונאים משפחה זאת. ככה לקלל להעליב את בני ישראל .. עוז לחוצפה.. חסרי אמונה לחלוטין... אין להם פחד מבוקר עולם..סיטרא אחרא....
35
לחי
מרדכי יוסף | 25-05-2020 18:11
לחי של חמור או נשיכת חמור...תמיד מעליבים ואין אהבת חינם הכל כסף וקשרים איפה אתם והוא איפה אתם ....עדיף להיסתתר ולא לא לבוא במגע לפחות החילוני (אם יש כזה) הוא אמיתי עד כמה שהוא יכול... צריך ...עזרה אין הנהגה
36
דבר ה
יואב | 26-05-2020 10:56
אין מה לעשות זאת המציאות וזאת האמת הישיבות התיכוניות הציוניות אינם ישיבות קדושות אומנם ישיבות טובות אבל לא קדושות הרב הראשי צודק
37
מה אכפת לי כיהודי מאיזה מגזר רב העיר שלי?
א | 26-05-2020 14:43
שואל באמת
38
לרב שינוולד אין תעודת רב בסיסית מהרבנות
אלי | 08-06-2020 23:41
למיטב ידיעתי ולפי מה שבדקתי. והוא הדובר של הציונות??? בודאי צריך מסלול מחדש