אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קרבה שנת השבע: מוציאים את השמיטה מהמטבח ומהמגזר

השמיטה הבאה צפויה רק בעוד שנתיים, אבל ב'טבע עברי' כבר מתכוננים ומבקשים מהציבור להיות שותף ולהחזיר את המצווה לעיקר שלה - שנת לימוד והתכנסות משפחתית.

קרבה שנת השבע: מוציאים את השמיטה מהמטבח ומהמגזר
  להכניס את השמיטה הביתה (פלאש90)

כולנו מכירים את הדיונים האינסופיים המתקיימים לקראת ובמהלך כל שנת שמיטה לגבי "הדרך הנכונה" לקנות פירות וירקות בשנה זו.

האם לחזק את החקלאים הדוגלים בהיתר מכירה, "להחמיר" ולקנות ירקות ופירות מחו"ל או שמא לרכוש מאוצר בית דין…. אך האם זה הכל? זוהי הדרך לקיים את אחת המצוות המכוננות בתורה?

בחודשים האחרונים הולך ומתהווה מהלך רחב שמטרתו "להוציא את השמיטה מהמטבח (ומהמגזר)" ולהחזיר אותה למקומה הראוי – כמצפן של ממש לחברה הישראלית ומקור השראה לשש השנים שלאחריה.

"הרעיון הינו לבנות מהלך תלת שנתי סביב שנת השמיטה הקרובה" מסבירה עינט קרמר, מיוזמות המהלך. "שנת תשע"ד תוקדש להובלת מהלך לימודי וחינוכי רחב – שיציג בפני הציבור כולו את שנת השמיטה, על המסרים המרובים המקופלים בה, ויוביל מהלכים של חשיבה משותפת לקראת שנת שמיטה."

"השאיפה היא שמתוך הלימוד והחשיבה אנשים יקבלו החלטות ברמה האישית, כמו גם יתחילו מהלכים ציבוריים בתחומים העומדים בלב השמיטה – כגון צמצום פערים, שמירה על הסביבה, סיוע לאנשים במעגל החוב ואפילו בטחון תזונתי. את כל המהלכים הללו אנחנו נלווה, וניתן כלים שיועילו להצלחתם.

"בשנת תשע"ו, מוצאי שנת שמיטה, נקיים מעמד הקהל משמעותי שיעסוק בחידוש הברית בינינו ובין עצמנו, והפעם בסימן המחויבות המשותפת לעשייה חיובית איש כלפי רעהו, וכלפי האדמה הטובה הזו.  "

למה להתחיל עכשיו?

הפסוק "קרבה שנת השבע שנת השמטה" מתייחס לאנשים שמתכוננים לשמיטה בכך שהם קופצים את ידם ונמנעים מלהלוות לאחיהם האביונים (מחשש לשמיטת חובות). בימינו, התחושה היא שהמצב הפוך – בקצב החיים הסוער, יש לזכור מראש כי "קרבה שנת השבע" כדי להתכונן לשנת השמיטה מבעוד מועד.

במישור הפרטי למשל, ישנם אנשים שיכולים להתחבר לרעיון של שנה בה מקדישים זמן לדברים החשובים באמת ולאו דווקא לעבודה (בהשראת האיכר התנכ"י, ששמט את שדהו והקדיש זמן למשפחה, לקהילה וללימוד תורה). אנשים אלו, יקבלו על עצמם באופן פרטי החלטות מתחום זה- להקדיש זמן ניכר יותר בשנה למשפחה, לקהילה, או לחיי רוח.

בשביל לממש רעיון כזה צריך להתכונן – להירשם לקורסים, לחוגים עם הילדים, להקים "קרן שמיטה" עצמית כדי להוריד באחוז המשרה וכו'. גם במישור הציבורי ההתכווננות חשובה – בשנת השמיטה הקודמת, תשס"ח, נולדו המון יוזמות שהחיסרון היחיד שלהם היה שהם התחילו להתארגן מאוחר מדי, כך שעד שהרעיון הוטמע, שנת השמיטה כבר הסתיימה לה.

אילו יוזמות מתאימות, למשל , לחזון השמיטה?

מה שכל כך יפה במצוות השמיטה הוא שהיא נוגעת בכל כך הרבה תחומים וניתן להתחבר אליה מכיוונים רבים. בקבוצת מיקוד שהקמנו לטובת הרעיון עלו יוזמות רבות מתחום שמיטת הכספים – הן ברמה הוולנטרית, והן ברמת החקיקה– לנסות להעביר בשנת השמיטה חוקים המסייעים לבעלי החוב בדרכים שונות.

יוזמות אחרות נגעו לרעיון הבטחון התזונתי – שנה בה מחד לכל אחד יש מספיק לאכול, ומאידך – אין עיסוק אובססיבי באכילה בצורה מנקרת עיניים. גם כאן רעיונות המימוש נעות בין האישי ביותר ובין המאבק הציבורי הרחב ביותר. כל הנושא הסביבתי מתבקש גם הוא סביב שנת השמיטה, בה האדמה קיבלה שנה של מנוחה והתאוששות מהעיבוד האגרסיבי (ואיפה זה פוגש אותנו היום עם משאבי הטבע המנוצלים והמדולדלים של ישראל?) וככלל השמים הם הגבול.

הרעיון של הקמת מועצת "שמיטה ישראלית" הוא לתת לאנשים לחלום בהשראת השמיטה , ואז לסייע להם להגשים את החלום, בעיקר באמצעות חיבור לחולמים נוספים ותכלול העשייה למהלכים משמעותיים.

==

ליוזמות ופרויקטים הקשורים לשנת השמיטה אפשר ליצור קשר עם עינט קרמר מ'טבע עברי' [email protected]

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
קשקוש פוסט מודרני
| 05-05-2013 19:50