אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב בקשי-דורון פסק: מותר לקבל תרומת איבר מנשא איידס

בפסק הלכה תקדימי של הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון, הוא קובע כי מותר לקבל תרומת איברים מנשא איידס, במידה ואין אפשרות לקבל מתורם בריא. "כיום המחלה אינה בכלל פיקוח נפש ואפשר לחיות עמה זמן ממושך, אם מבלי תרומת האיבר, לא יחיה, מותר וצריך לעשות את ההשתלה להציל חיים".

הרב בקשי-דורון פסק: מותר לקבל תרומת איבר מנשא איידס
  להציל חיים. הרב בקשי דורון (פלאש90)

מותר לקבל תרומת איברים גם מנשא איידס.

לפני מספר חודשים, פנה הוועד למלחמה באיידס, באמצעות מכון פוע"ה, לבקש פסק הלכה בנוגע למספר שאלות שנוגעות לנשאי נגיף ה-HIV. אחת השאלות שנשאלו הייתה לגבי אדם הזקוק להשתלת איברים, ושאל האם ישנה אפשרות לקבל תרומת איבר מאדם שחי עם נגיף האיידס.

מכון פוע"ה נענה לאתגר, והעביר באמצעות רבני המכון את השאלה ההלכתית לשולחנו של הרב הראשי לשעבר, הראשון לציון, הרב בקשי-דורון וזה השיב באופן נחרץ, כי במידה ומדובר בהשתלה המצילה חיים מותר וצריך לקבל איבר מנשא האיידס, גם אם הנתרם יהפוך לנשא בעקבות ההשתלה.

פסק ההלכה של הרב בקשי דורון: מותר לקבל איברים מנשא איידס

"הפסיקה ההלכתית ברפואה והלכה של מכון פוע"ה מתבססת על בדיקה מעודכנת של החידושים הרפואיים ובמקביל תוך התייעצות רחבה עם גדולי הפוסקים בדורנו" אומר הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה.

"פסיקתו החשובה של מורנו הראשון לציון, הגאון הרב בקשי דורון שליט"א, מקובלת על מיליוני יהודים בארץ ובעולם, ומראה למי שעדיין לא ידע זאת, כי ההלכה מתקדמת ומתמודדת בכל עת עם סוגיות מורכבות וזו דוגמה מאלפת של תפיסה הלכתית המעניקה פסיקה הלכתית תוך התייחסות לחידושים בעולם הרפואה. ומכאן פניה לציבור לראות בתרומת איברים מצווה גדולה, רק כאשר הדבר מבוסס על בדיקתם של רבני ארגון 'בלבבי'."

בועד למלחמה באיידס מברכים

"עולם ההלכה מקדים כאן את הפרקטיקה הרפואית, ואנחנו תקווה שההחלטה של הרב בקשי-דורון תוביל את עולם הרפואה לדיון ענייני בסוגיה זו", אומר ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
האם מותר לקבל איבר גם מהומוסקסואל?
בב | 06-05-2013 6:53