אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תמנו שטה בטקס הזיכרון לעולי אתיופיה: "התגלמות אהבת ארץ ישראל"

שרת העלייה והקליטה נשאה היום דברים במהלך יום הזיכרון לבני העדה האתיופית שנספו בסודן כשהיו בדרכם לארץ: "השמות חרוטים באותיות קודש מוחשיות". גדי יברקן: "הכאב והאבדן של הקהילה הוא עצום"

טקס הזיכרון לעולי אתיופיה: התגלמות אהבת ארץ ישראל
  Noam Revkin Fenton/Flash90

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו שטה, נשאה היום (חמישי) נאום במהלך קיום טקס יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בסודן כשהיו בדרכם לארץ.

תמנו שטה: "כ"ח באייר –יום ירושלים, בו אנו מציינים את שחרורה של בירתנו הנצחית, הוא גם היום שלא בכדי אנו מזכירים את יקירנו שמתו למענה, את הגיבורים והגיבורות כ- 4000 במספר שחירפו נפשם בשל האהבה האינסופית לארץ ישראל ובכדי להתאחד עם העם היושב בציון".

"לעתים אני תוהה האם לא ידעה הקהילה, את טיבו של מדבר כה אכזר, האם לא ידעה הקהילה את סכנות השהייה בארץ זרה כמו סודן. לא בתמימות אלא במודע, כמעט כמו סיפור עקדת יצחק, זו הייתה מידת הנחישות של בני ובנות ביתא ישראל שאספו את המעט והלכו אחר האמונה והמנהיגים הרוחניים- הקייסים שלנו שהובילו קדימה לירושלים. ואם שואלים אהבת הארץ וישראל מהי, מבצע משה הוא ההתגלמות לאהבה הזו".

"אהבה שהיקרים לנו לא זכו לממש, ואנו בני ובנות המזל הדור שזכה להיות כאן, לגור כאן ולחיות כאן ולבנות בית, מחובותינו לדאוג להנצחתם בזיכרון דברי הימים של היסטורית עם ישראל ומדינת ישראל".

"השמות חרוטים באותיות קודש מוחשיות, ומספרים את סיפורם של אותם ילדים שלא יכל להם כוחם עד שעיניהם נעצמו. אימהות שחלו במחלה וגוועו לעיני ילדיהם הקטנים, זקנים שצעדו את כל המסע, אך מחנות הפליטים והמוות בסודן לא הותירו להם סיכוי. בלי שבעה, בלי קבר פרידה".

תמנו שטה סיימה: "הנני כאן עומדת לפניכם ביראת כבוד, מצדיעה לנספים ומרכינה ראש. ננצור אותם בליבנו לעד, במותם הם ציוו לנו את החיים".

מוקדם יותר כתב סגן השר לבטחון פנים, גדי יברקן, בעמוד הפייסבוק שלו: "התקבצנו מארבע כנפות הארץ, בארץ ישראל כפי שהתנבא הנביא ישעיהו. מסע העלייה לארץ ישראל, של ביתא ישראל לא זכה להכרה ולחשיפה גדולה. הכאב והאבדן של הקהילה הוא עצום. אלפי משפחות הדחיקו את הטראומה של סודן. מקווה מאוד שהמדינה תכיר בצלקות הנפשיות שהם סובלים מהם ותציע עזרה נפשית לאלו שאיבדו את יקיריהם במסע".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו