אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המל"ל אישר: שורת הקלות בישיבות,במכינות ובמדרשות

המל"ל ומשרד הבריאות אישרו שורה של הקלות בישיבות ההסדר, המכינות והמדרשות. בין ההקלות: יציאה מהמוסד, הקלות בעטיית מסיכה ומפגש תלמידים מקפסולות שונות. המתווה המלא - בפנים

המל"ל אישר: שורת הקלות בישיבות,במכינות ובמדרשות
  (צילום: איגוד הישיבות הגבוהות)

כשבוע אחרי אישור מתווה החזרה לישיבות הגבוהות, ישיבות ההסדר והכוללים, בשעות האחרונות (חמישי) הודיעו המל"ל ומשרד הבריאות על שורת הקלות נוספת בהתנהלות בתוך המוסדות, כך נודע לסרוגים.

במסמך ההקלות שהגיע לידי סרוגים ננקטו מספר שינויים ממתווה היציאה הראשון וזאת בכל הנוגע לכמות התלמידים בבתי המדרש ובתי הכנסת של הישיבות, יציאה מהמוסד ומפגש של תלמידים מקפסולה מסויימת עם תלמידים מקפסולה אחרת.

עוד נודע לסרוגים, כי מסמך ההקלות החדש גובש בעקבות סיור שנערך אמש על ידי אנשי המל"ל ומשרד הבריאות שהביעו שביעות רצון משמירת הנהלים שנקבעו במתווה המקורי.

(צילום: איגוד הישיבות הגבוהות)

על פי המסמך, שאושר לפני מספר דקות, התקנה המתירה את פתיחת בתי הכנסת בכל הארץ כולל איזורים אדומים, משליכה באופן ישיר על ההתנהלות בכוללים. בעקבות כך, גודל הקבוצה שתשהה בכולל תותר עד 50 איש במרחק של שני מטרים אחד מהשני תוך עטיית מסיכה. בנוסף, יש לשמור שני מטר מרחק מלומד מזדמן שאיננו קבוע.

במוסדות המוגדרים "מוסדות לרווקים", כדוגמת ישיבות הסדר, ישיבות גבוהות, מכינות קדם צבאיות ומדרשות, יותר לתלמידים לצאת מהמוסד, לפעילות ספורט או למטרה אחרת, וזאת בניגוד למתווה הראשון בו נאסרה באופן גורף יציאה מהמוסד.

עוד באותו נושא

חוזרים לישיבות: המכתב המלא שנשלח לבני"שים

הקלה נוספת נוגעת למפגש בין תלמידים אשר אינם חברים באותה קפסולה. עד כה היה מפגש כזה אסור בתכלית האיסור, אך כעת מפגש בין תלמידים שלא מאותה הקפסולה, מותר אך לא בתחומי המוסד הפנימייה, תוך שמירת מרחק שני מטר זה מזה. האיסור על כניסה למתחמי הקפסולה בתוך המוסד למי שאינו חבר קפסולה- נותר בעינו.

(צילום: איגוד הישיבות הגבוהות)

סעיף נוסף מתייחס ללימוד בין חברותות קבועות, שעד כה היו חייבים לעטות מסיכה באופן קבוע. כעת, מותר לכל חברותא קבועה ללמוד ללא צורך בעטיית מסיכה גם למי שאינם מאותו החדר. הסעיף האחרון קובע כי מותר לאנשי צוות לשהות במרחבי הקפסולה עם מסיכה בלבד, ללא צורך במשקף, וזאת בניגוד למתווה המקורי בו חוייבו ראשי ואנשי המוסד לעטות משקף מלבד מסיכה.

משה גוטמן, מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות, הגיב למתווה ההקלות ואמר לסרוגים: "לאחר דיונים ארוכים בין המל"ל ובכירי משרד הבריאות וארגוני הגג של הישיבות, יצאו הנחיות להקלות נוספות. עדיין במוסדות פנימייתיים מתחייבת זהירות גדולה יותר מאשר במשקי בית או משפחות רגילות ,כי יש כמות גדולה של אנשים ששוהים יחד במקום סגור לתקופה ארוכה. לכן אנחנו מקבלים באהבה את חובת הזהירות, ורואים בה ערך תורני שיש לשמור עליו. ההקלות נותנות מענה לקשיים שהעלינו, ומתקדמות בהתאם למצב שחרור ההגבלות במשק".

(צילום: איגוד הישיבות הגבוהות)

גוטמן הוסיף כי "בביקורים בישיבות רואים את החבר'ה לומדים בחשק רב, ממש מסתערים על הלימוד, לאחר התקופה הארוכה בבית. זה לראות ממש איך התורה היא בלב הציבור שלנו כמו אוויר לנשימה. עכשיו, עם ההקלות החדשות, יתאפשר להמוני השמיניסטים שרוצים להגיע לשבוע ישיבה המסכם להגיע לישיבות, והישיבות נערכות לכך. אני קורא לכולם להקדים ולתפוס את מקומם בישיבה לשנה הבאה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו