אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

119 עולים מאתיופיה יגיעו לישראל בטיסה מיוחדת

ביום שבו נערך בהר הרצל 'טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל וציון יום ירושלים, יגיעו לישראל 119 עולים מאתיופיה בטיסה מיוחדת של משרד הקליטה והסוכנות היהודית

119 עולים מאתיופיה יגיעו לישראל בטיסה מיוחדת
  (צילום: משה שי/ פלאש 90)

119 עולים מאתיופיה יגיעו לישראל בטיסה מיוחדת של משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית ביום חמישי. עם נחיתתם יקבלו את פניהם שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו – שטה ויו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג.

באופן סמלי, העולים יגשימו את חלומם לעלות לישראל ביום שבו מציינים את 'יום ירושלים' וביום שבו נערך בהר הרצל 'טקס האזכרה הממלכתי לזכרם של יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל'. בהתאם להנחיות הרשויות המוסמכות, אחרי נחיתתם יקלטו העולים בתנאי בידוד ביתי באכסניה ייעודית שהכינו עבורם בצפון הארץ הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה בסיוע משרד הביטחון. במהלך ימי הבידוד הם ילוו על ידי אנשי צוות מטעם הסוכנות היהודית שיסייעו להם ככל הנדרש ולאחריהם ישתלבו במרכזי קליטה ברחבי הארץ.

יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל מצוין מדי שנה בכ"ח באייר לזכרם של אלפים מבני העדה שלא שרדו בשנות ה 80 את המסע הקשה לישראל ונספו בדרכים ובמחנות ההמתנה בסודאן. יום הזיכרון נערך במקביל ליום ירושלים, כסמל לקשר המיוחד של יהודי אתיופיה לירושלים והכמיהה להגיע אליה.

שרת העליה והקליטה פנינה תמנו שטה: "השבוע הזה הגיעו גם 111 עולים מאוקראינה ו 41 עולים ממוסקבה. משרד העלייה והקליטה פועל כל העת בעידוד עליה, קליטה ושילוב של העולים מכל רחבי העולם. אנו נערכים לגל עליה מאסיבי כתוצאה ממשבר הקורונה. אני שמחה על כך שהממשלה תשים דגש על נושא העליה והקליטה ותפעל בנחרצות להגברת העלייה מכל ארצות תבל ולקליטתם המוצלחת של העולים ועל כך שזהו אחד מקווי היסוד של הממשלה החדשה".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג: "הגעת העולים מאתיופיה בציון יום ירושלים ויום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל היא סגירת מעגל סמלית ומרגשת. העולים הראשונים שהגיעו מאתיופיה ועשו את דרכם במדבריות בדרך רצופה סכנות חלמו על ירושלים. רבים מהם לא שרדו את הדרך ורבים אחרים חוו אירועים קשים ומטלטלים שילוו אותם לאורך כל חייהם במסעם לישראל. אני מברך את העולים החדשים שמגיעים לישראל ומגשימים את משאת נפשם של דורות רבים עת חיכו במחנות המעבר באתיופיה. ביום זה אנו זוכרים את אלפי בני העדה שחלמו על ירושלים אך לא זכו להגשים את חלומם ונספו בדרך לישראל – גברים, נשים, קשישים וטף. הסוכנות היהודית תמשיך לפעול למען העלאתם לישראל של יתרת בני הקהילה היהודית הממתינים באתיופיה ולשילובם בישראל".

הגעתם של העולים התאפשרה למרות המגבלות היבשתיות והאוויריות, הודות להיערכות מיוחדת של הסוכנות היהודית שחכרה מטוס מיוחד להבאתם ארצה ומשרד העלייה והקליטה שנערך לקליטתם בהתאם למגבלות. זוהי הקבוצה השנייה שעולה מאתיופיה מאז פרוץ משבר הקורונה בעקבות החלטת הממשלה בפברואר האחרון על העלאתם של 400 מבני הקהילה. הקבוצה הקודמת ובה 72 עולים עלתה לארץ לקראת סוף חודש מרץ ונקלטה אחרי תקופת הבידוד במרכזי קליטה בצפון הארץ ודרומה.

הגעת העולים לישראל מתבצעת בסיוע תרומות של הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, קרן היסוד, השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים ותורמים נוספים מרחבי מהעולם.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
להפסיק להביא נוצרים גמורים
אתיופי | 20-05-2020 20:34
אלא לא יהודים מקוריים, לא פלשמורה מתנצרים, הם נוצרים גמורים מתחזים. לכו לקייסים ותשמעו מהם.
מה שאמרת
HVUSV | 20-05-2020 22:54
זה ממש לא נכון!!!! אתה פשוט טועה ובגדול וזה לא יפה איך שאתה מדבר ליהודים טהורים שרוצים לעלות לארץ הקודש!!!! אשרם!!!
2
השגרירות הנוצרית
גל | 20-05-2020 23:30
הבינלאומית בירושלים...למה הם גם עזרו במימון? מה האינטרס שלהם? מעלה תמיהה
3
עצוב לי יהדות ביתא ישראל נמחקת!! בגלל העליות
אתיופית | 26-05-2020 17:22
האלא