אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מדובר בדיני נפשות": האם המקוואות עמדו בהנחיות הקורונה?

מקוואות הנשים, היו בין היחידים שנשארו פתוחים לאורך כל תקופת התפרצות הקורונה - אך האם בפועל הם הצליחו לעמוד בהנחיות הרבות שהנחית משרד הבריאות? מערכת סרוגים יצאה לבדוק

"מדובר בדיני נפשות": איך התנהלו המקוואות בקורונה?
  צילום: Uri Lenz/FLASH90

נושא המקוואות הפך בחודשיים האחרונים, לסוגיה מורכבת עבור לא מעט טובלות ברחבי הארץ. לצד חששות רבים שעלו בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, היו מי שהחליטו ללכת למקווה ולסמוך על הנחיות משרד הבריאות והיו מי שהחליטו לוותר על הטבילה, על אף ההשלכות ההלכתיות החמורות שבעניין.

בזמן שבתי כנסת וישיבות נסגרו, מקוואות הנשים היו בין היחידים שנשארו פתוחים לאורך כל תקופת התפרצות הקורונה – אך האם בפועל הם באמת הצליחו לעמוד בהנחיות הרבות של משרד הבריאות? בלניות וטובלות שיתפו עם מערכת סרוגים את החוויה האישית שלהן והתמונה הכוללת הרבה פחות משמחת, אך לגמרי ניתנת לשיפור.

"טבילה בזמן הקרונה, היתה חוויה מטלטלת"

מיד עם התפרצות נגיף הקורונה, התכנסו משרד הבריאות ומשרד הדתות ודנו בנושא המקוואות, לאחר שמחקרים הראו כי הנגיף לא יכול לשרוד במים עם כלור, הוחלט להשאיר את המקוואות פתוחים עם הגבלות והנחיות שיצמצמו עד כמה שניתן את הסיכויים להידבקות המונית.

"קיבלנו 4-5 עמודים בכתב קטן וצפוף שמלאים בהר של הנחיות מאוד מאוד קשוחות", סיפרה לסרוגים הבלנית לימור קליינמן, שמתנדבת במקווה במחוז ירושלים. "אני יכולה להגיד לך שאצלנו למשל קיבלנו רק נשים מהיישוב, כל הגעה חייבת תיאום מראש, אני בעצמי התנדבתי לבנות אתר לקביעת תורים לנשות היישוב שלנו למקווה".

קליינמן שבמקצועה יועצת מינית ומייסדת "ואהבתם", החליטה להתנדב כבלנית גם בתקופה המורכבת של הקורונה, על אף החשש. "טבילה בזמן הקרונה, היתה חוויה מטלטלת להרבה מאוד נשים", מספרת קליינמן "זה פתאום שם מולן עוד התמודדות עם ערב הטבילה, שגם ככה לא פשוט להרבה נשים מכל מיני בחינות. פתאום עכשיו זה נהיה מסובך יותר עם כל ההנחיות ומלווה בהרבה חששות וזה קצת החזיר אותנו לסיפורים ההיסטוריים על נשים שטבלו במסירות נפש, רק שהפעם זה היה רלוונטי לתקופה שלנו ובאמת הופך כל טבילה למסירות נפש של ממש".

תמי, טובלת במקווה במודיעין עלית מעידה שההתנהלות במקווה שלה הפתיעה לטובה: "בתור אישה בקבוצת סיכון התקשרתי למקווה מראש לשמוע מהם הנהלים. אמרו לי שמחליפים מים כל יום, מחטים בין טובלת לטובלת, שומרים את מקווה הכלות הנפרד לנשים בקבוצת סיכון ואף נתנו לי אופציה לטבול ראשונה.

כשהגעתי למקווה נזהרו מאד, לקחו מכל אחת שהגיעה שם וטלפון למקרה ויתגלה מקרה של קורונה. כל אחת שלקחה את העט לרשום את שמה נתבקשה קודם לחטא באלכוג'ל את הידיים. כל המקווה עבד במתכונת של שבת: עושים הכל בבית ומגיעים רק לטבילה ובנוסף הבלניות לא בודקות מקרוב. ובגדול ממש נהניתי, הלוואי שההתנהלות הזו תמשיך גם אחרי הקורונה".

התקהלויות, בעיות חיטוי ותיאום: לא בכל מקווה הצליחו להתמודד עם ההנחיות

מנתונים שאספו בחודשיים האחרונים ארגון "עתים" יחד עם הרבניות שרה סגל כץ וד"ר חנה אדלר לזרוביץ', נמצא כי ברוב המקוואות שלגביהם הגיעו עדויות ההנחיות נשמרות והבלניות מקפידות על כללי התברואה. אך עם זאת, למרות המאמצים האדירים והרצון להתגייס למען המטרה הנעלה, היו גם מקוואות שלא הצליחו לשמור על ההנחיות הרבות שהונחתו בבת אחת. מהנתונים עולה כי בכעשרים רשויות מקומיות, נמצאו ליקויים ברמות שונות בנוגע להקפדה על ההנחיות.

הנתונים נאספו בעזרת שאלון אנונימי, ממנו התקבלו 208 פניות של נשים מרחבי הארץ שהעידו על מידת קיומן של הנחיות משרד הבריאות במקוואות בצל משבר הקורונה. חלק מהעדויות הצביעו על הפרות של ההנחיות הבאות: איסור התקהלות, חובת תיאום מועד טבילה מראש, החלפת מי הטבילה, חובת חיטוי המשטחים בין טובלת לטובלת, שמירת מרחק 2 מטר, שמירת הפרש 15 דקות בין טובלת לטובלת ועוד.

בעקבות עדויות אלו, ארגון 'עתים' שלח מכתבי תלונה למועצות הדתיות האחראיות על תפעול המקוואות בערים וביישובים: ירושלים, ראשון לציון, פתח תקווה, שעלבים, חשמונאים, מ"ד בנימין, גבעת שמואל, אלקנה, צופים, כפר סבא, קריית אתא ועוד. בינתיים, העדויות ממשיכות להיערם.

עוד באותו נושא

"גם בעוצר נשים יכולות לצאת ולטבול במקווה"


14

גם מכון פוע"ה החליטו בעקבות חוסר הפיקוח והעדויות לצאת לבדוק את המקוואות בשטח ולפני כחודש וחצי החלו במבצע "טהרה באחריות ובבריאות" – יחד עם ארגונים נוספים. במסגרת היוזמה ביקשו מרבני הערים לפקח על המקוואות הנמצאים ברשותם ואף הקצו בפני כל בלנית שביקשה סיוע של מתנדבים.

בנוסף כשירות לציבור פרסמו באתרם את רשימת המקוואות שנבדקו ועומדים בכל הדרישות ונהלים הנדרשים על ידי משרד הבריאות ומשרד הדתות. דבר שעזר לאלפי טובלות ברחבי הארץ להרגיש בטוחות יותר.

נקבעו הנחיות מבלי לבדוק מראש שניתן ליישמן

חלק מההפרות נבעו מחוסר יכולת ליישם את ההנחיות שנקבעו. כך למשל עולה מבירור עם בלנית במקווה בירושלים, לפיה לא ניתן להחליף מים במוצאי שבת מבלי לחלל שבת, ולכן ההנחיות לא נשמרות למעשה עבור מי שטובלת במוצאי שבת במקווה שאין בו מסנן. הדבר מעלה תמיהה כיצד נקבעו הנחיות מבלי לבדוק מראש שניתן ליישמן.

ישנם מקוואות שהצליחו למצוא פתרונות יצירתיים, כמו המקווה במחוז ירושלים. "אנחנו אחד המקוואות היחידים באזור שלנו שיש לנו שני בורות, ולכן ביום שישי אנחנו ממלאות את שני הבורות בכדי שנשים יטבלו בבור 1 בשישי ובמוצ"ש בבור 2", מספרת הבלנית לימור קליינמן המתנדבת שם "בעקבות הבעיה הזו שקיימת במוצ"ש הארכנו את השעות של המקווה, כך שגם נשים מישובים סמוכים ששם אין אפשרות להחליף מים במוצ"ש יוכלו לבוא לטבול אצלנו".

"רוב המועצות הדתיות, ובפרט הבלניות, מבקשות לעשות כל שביכולתן כדי לאפשר לנשים לקיים את המצווה מבלי לסכן עצמן, אך לא ניתנו להן כלים ליישם זאת", מסבירה עו"ד אלה סקעת, מנהלת המחלקה המשפטית בארגון "עתים".

בנוסף, בניגוד לנהלים שנקבעו לפני מספר שנים, ולאחר מאבק ארוך על זכותן של נשים לטבול ללא בלנית, הגיעו דיווחים בירושלים ובראשון לציון, על בלניות שהקשו על נשים לטבול לבד בטענה שאלו הנחיות הקורונה החדשות על אף שההנחיות של משרד הבריאות לא כוללות דרישה כזו.

"אחוז הנשים הטובלות ירד פה"

טהרת המשפחה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות, אך למרות זאת נשים רבות נאלצו לעמוד בפני דילמה לא פשוטה. "מצב התברואה במקוואות בעידן ההתגוננות מנגיף הקורונה העמיד בפני טובלות מתח לא פשוט של מחויבות הלכתית לטבילה בתום תקופת הנידה אל מול מחויבות לדיני נפשות". מסבירות הרבניות שרה סגל-כץ וד"ר חנה אדלר לזרוביץ.

כך למשל במושב אדרת, לא מעט נשים דתיות ומסורתיות החליטו לוותר על הטבילה, בעקבות הפרת הנחיות חמורה שהתרחשה במקווה המקומי.

עינת הלוי לוין, פעילה חברתית בנושא המקוואות במושב אדרת, סיפרה לסרוגים כי המועצה המקומית החליטה בזמן הקורונה להוציא לפנסיה 4 בלניות ותיקות, זאת על אף שכבר מזמן הן עברו את גיל הפרישה. "דווקא בתקופה הזו, בה הכי קריטי לתת אמון בבלניות".

פיטורי הבלניות הובילו לכך שבלניות חדשות נאלצו לעבור תקופת חפיפה בזמן הקורונה במקווה, דבר שפגע בהתנהלות וגרם להפרת ההנחיות.

"טובלת התקשרה אליי בוכה, וסיפרה לי ששתי בלניות שהו בו זמנית יחד בבור הטבילה (דבר שנוגד את ההנחיות). בנוסף לאחת מהן נפלה המסכה והיא לא טרחה לשים אחרת". מספרת עינת לסרוגים.

ההתנהלות החמורה בזמן החפיפה, הובילה נשים במושב להחליט לוותר על הטבילה במקווה. "אחוז הטובלות פה מאוד ירד, גם לי בזמן החפיפה היתה התלבטות מאוד גדולה אם לטבול. הורידו את האימון של הטובלות ואני מאוד כועסת על המועצה כאן שגרמו צער לכל כך הרבה משפחות שטהרת המשפחה חשובה להן". (את תגובת המועצה לעניין ניתן למצוא בסוף הכתבה).

"אי אפשר להאשים את הבלניות"

למרות המצב העגום והכאב על הטובלות שאולי כבר לא ישובו להיטהר במקווה, קשה להפנות אצבע מאשימה לכיוון הבלניות.

הבלנית לימור קליינמן, שבחרה לעשות את עבודתה בהתנדבות מלאה ללא תמורה מסבירה: "אי אפשר להאשים את הבלניות שלא עומדות בהר ההנחיות שהן אמורות למלא, כשהן מרוויחות 25 שקלים לשעה! על כל מה שהן עושות. שזה גם לנקות ולהטביל והיא אמורה להיות גם נעימה ונחמדה ולתת שירות לטובלת. אין שכר רעב מזה ואני לא מאשימה את הבלניות, הן צריכות לצעוק ולא להסכים להתנהל בצורה ולבקש עוד משאבים שיעזרו להתנהל במיוחד בתקופה הזו".

אין ספק שמדובר בכמות הנחיות לא קלה לעיכול, בטח שלא ליישום בכל כך מהירות. אך עם קצת עזרה מבחוץ ובעיקר מהגופים האחראיים על המקוואות – הדבר יכל להיות הרבה יותר אפשרי וכנראה היה מציג תמונה הרבה יותר טובה מהמציאות הקיימת בכל המקוואות.

"המקווה שלנו הוא אחד המקומות הכי בטוחים שיש, אבל זה ממש לא בא בקלות – אבל זה היה אפשרי" מספרת קליינמן לסרוגים "אנחנו כ-15 מתנדבות במקווה שעושות את זה מתוך מקום של שליחות ומעדיפות לתת את השכר הזעום שאנחנו מקבלות לטובת ניקיון. זה קצת עצוב לומר שאם אנחנו לא היינו מתנדבות לעשות את כל הדברים, לא בטוח שהיה מספיק כוח אדם בשביל שהטבילה תהיה בטוחה".

"קוראים למשרדי הממשלה לתת תשומת לב לזעקה העולה מהשטח"

על אף הכול חשוב לציין כי עד כה כמעט ולא נרשמו מקרי הדבקה במקוואות הנשים, נתון משמח שמעיד הרבה על המאמץ האדיר שהושקע מצד הבלניות והטובלות. אך למרות זאת אי אפשר להתעלם מהליקויים שהיה אפשר למנוע בגלל התנהלות הגופים הגדולים ובעיקר קשה להתעלם מהתקציב הזעום איתו הבלניות צריכות להילחם גם בשעת חירום שכזו.

"בעוד שאנחנו חוזרים לשגרה והחשש מגל נוסף עוד קיים, אנו קוראים למשרדי הממשלה האחראים על הנושא לתת תשומת לב לזעקה העולה מהשטח", מסרה עו"ד אלה סקעת, מנהלת המחלקה המשפטית בארגון "עתים" והוסיפה "הגיע הזמן לתקן את הנהלים כך שיאפשרו המשך שגרת טבילה שתשמור על בריאותה של כל מי שמעוניינת לקיים את המצווה החשובה הזו".

לימור קליינמן, יועצת מינית, מייסדת "ואהבתם" ובלנית מתנדבת במקווה צור הדסה: "בעייני יש כאן קריאת התעוררות לאיפה אני מול מצוות הטבילה, זו תקופה שבאמת גרמה לפתח דיאלוג כל אחת עם עצמה. אז אני רואה את זה כדבר טוב, כי אני מאמינה בחשיבה הזו ושדברים צריכים להגיע ממקום אמיתי ואני חושבת שהקורונה הצליחה להוציא את זה מהרבה מאוד נשים. ריגש אותי לראות שנשים נלחמות על המצווה הזו".

הרבניות שרה סגל-כץ וד"ר חנה אדלר לזרוביץ, מסרו: "התרענו לגבי הליקויים במערך המקוואות, והבענו תקווה כי הנחיות משרד הבריאות תיושמנה במלואן על אף היעדר הפיקוח הנאות. יחד עם ארגון "עתים" יזמנו וביצענו מהלך אזרחי אשר ממשיך ונותן מענה לציבור הטובלות והבלניות, למען בריאותן ולמען בריאות הציבור כולו.

מכיוון שמלכתחילה על המדינה לספק מענה לסוגיית פיקוח המקוואות, אנו מקוות שמתוך המשבר הנוכחי תופעל תכנית הבראה ממשלתית למערכת, כך שכל טובלת תוכל לברר על המצב החוקי והתברואתי של המקווה אליו היא מבקשת ללכת. אנו מודות לטובלות ולבלניות ששיתפו אותנו בידיעותיהן מן המתרחש במקוואות בעזרת השאלון. על ידי כך הן שיתפו את הציבור כולו באפשרות לדעת יותר ולבחור מתוך אוטונומיה ואחריות בסוגיית הטבילה בימי הקורונה".

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: " אגף מבני דת פעל ללא דופי בתקופת הקורונה. פורסמו מספר הנחיות הכוללות הנחיות פרטניות לתפעול המקוואות ושמירת ההגיינה בתיאום ובכפוף להנחיות משרד הבריאות. תקלות שדווחו למשרד טופלו ותוקנו.

נדגיש כי בוצע סקר דיווחים של המועצות הדתיות על ידי המשרד, אשר באמצעותו התקבלו דיווחים שוטפים מהשטח הכוללים פירוט של רמת יישום ההנחיות בפועל בכל מועצה ומועצה.

יצויין כי צוותות המקוואות עמלו בתקופה זו על מנת לעמוד בכלל הההנחיות והתוצאות מדברות בעד עצמן. מקרים שדווחו למשרד טופלו על ידי היחידה המקצועית. צר לנו שאתם בוחרים להציג תמונה שאינה משקפת את המציאות."

מטעם המועצה של מטה יהודה נמסר בתגובה לפיטוריי הבלניות: "לפי הנחיית משרד הפנים (חוזר מנכ"ל 4/2014) גיל הפרישה עומד על 67, כאשר בסמכות ועדה להארכת גיל פרישה להאריך מועד זה עד גיל 70 לכל היותר. משנודע למנהלת ההון האנושי במועצה, שישנן עובדות מעל גיל 70, פעלה לתיקון המצב שנוצר בהתאם לתקנות משרד הפנים.

יובהר כי המתואר בפניה חוטא לאמת, מאחר והמועצה פעלה כנדרש ובכלל זה נערכה שיחה אישית עם כל אחת מהבלניות המיועדות לפרישה, רק לאחריה נשלח מכתב המסדיר את העניין. ולא זו בלבד, בהודעה הבהירה המועצה כי הבלניות תקבלנה תשלום עד לתאריך 31.5.20. המהווה הודעה מוקדמת כנדרש.

בנוגע להפרת ההנחיות בתקופת החפיפה, נמסר מהמועצה: "לאחר בירור, עולה כי התלונה עלתה במהלך תקופה בה התבצעה חפיפה ולאחר בקשת הטובלת הבלנית החדשה יצאה מהחדר. לגבי המסיכה, אכן נמצא כי לאחת הבלניות נפלה המסיכה פעם אחת והיא שכחה להחזירה. ביום לאחר מכן הגיעה פנייה מאחת הטובלות ומיד לאחריה בוצעה שיחת הבהרה שבה חודדו הנהלים ואף הגיע נציג מטעם מחלקת הדת למקווה.

מעבר לכך, מתקיים קשר רציף עם הבלניות מידי שבוע שבהם ניתנים הנחיות בעל פה ובכתב הכוללים את הנחיות משרד הבריאות ושירותי הדת. כל בלנית ביישובים זוכה לליווי אישי בנוגע לטבילה. לפני שבוע החלה המועצה לבצע ביקורות פתע במקוואות לוידוא אכיפת הנהלים וההנחיות על ידי מנחת הבלניות במועצה.

בשם הנהלת המועצה ותושביה שלוחה תודתנו והערכתנו לבלניות היקרות על פועלן המבורך לאורך השנים, ומאחלים להן שנים ארוכות וטובות מלאות בריאות".

מטעם משרד הבריאות טרם נמסרה תגובה

 

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
סרוגים, יש לכם נטייה לעשות כותרת של פיל מעכבר
שמרית | 20-05-2020 9:26
התקופה הזו היתה מורכבת לכולם...לא עליתם פה על משהו מיוחד
2
ממש עלילת דם! המקוואות פעלו מעבר למצופה מהם
ירושלמית | 20-05-2020 9:47
הלכתי למקווה- בירושלים, הבלניות אמרו לי שלהם יש יותר אינטרס ממני- להקפיד על הכללים,כי איזה סיבה תהיה להם לרצות להידבק או להכנס לבידוד?! שמרו על מרחק 10 מטר! ולא הפסיקו לחטא ולנקות. מעבר למה שיכלתי לצפות. ( משיחה עם חברות - גם בעוד מקומות בארץ- כך היה) ( אולי תעשו כתבה איך ברמי לוי/אושר עד שמרו על הכללים?!?!?!)
3
משעמם לכם
ניצן | 20-05-2020 9:49
כמה אפשר לעשות ניצול ציני מהנגיף הזה.משום מה זה תמיד על חשבון מצוות. הקורונה הזו נוצלה לרעה בכל האמצעים האכזריים של השלטון. הסיפור הזה היה נגמר אילו היו עושים סגר אפקטיבי של שבועיים לפני פורים.מצמצמים את המפגש עם מרכזי הקניות,ושומרים על בתי האבות עם בדיקות וסגרים.אבל משהו או מישהוים רצו אחרת.
כאילו שליצמן היה מאפשר סגר בפורים, פחחח
שי | 20-05-2020 10:52
להזכירך, הרבי מגור פיטר אותו בגלל הסגר של פסח.
4
מצוה יקרה שמנסים למסמס
יוספה | 20-05-2020 10:24
בושה וחרפה שאתם לוקחים מקרים בודדים מתוך מאות אלפים, והופכים אותם לכלל. הרב שמואל אליהו העיד שכמות הטובלות רק עלתה בתקופה הזו.
5
כל הכבוד על הצפת הנושא!! חשוב
רבקה | 20-05-2020 10:33
ראיתי בכל הפייסבוק נשים שמפחדות, טוב שיש מי שבודק כי זה באמת מסוכן
6
אצלנו אחוז הטובלות דווקא עלה!
מאיר | 20-05-2020 11:03
חוץ מזה, מדוע לא משתפים בכתבה את מכון פועה שפעל ללא הרף למעקב ולשיפור ההקפדה על הנהלים?
7
25 שקל לשעה בטוח?
בקי | 20-05-2020 12:05
זה פחות משכר מינימום . לא חוקי בעליל
צריך להפריט!
בהחלט | 21-05-2020 14:53
להפריט, לגבות תשלום ולשלם שכר הוגן. שוק חופשי!!
8
תפסיקו לחפור והיות פראנואידים/יות
צבי יהודה | 20-05-2020 12:12
אף אישה לא מתה מזה. אולי פה ושם לא נעים. ככה זה בכל מערך גדול ישנו אחוז מסויים, לא גדול, של ליקויים. העיקר שבגדול הכל תקין. עם הרבה עומס אולי אין 100%. הכל בסדר. תשמחו שכאן זה לא צרפת