אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו משביע ממשלה: מקווה שעוד מפלגה תצטרף

בתום סבב חלוקת התיקים ואחרי שנה וחצי בממשלת מעבר, ישראל מברכת על הקמת הממשלה ה- 35. נתניהו רמז: "מקווה שעוד מפלגה תצטרף", ימינה הגיבו: "לא יקרה". שידור חי בסרוגים

נתניהו משביע ממשלה: מקווה שעוד מפלגה תצטרף
  קרדיט: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

‏יום של השבעת ממשלה חדשה היה אמור להיות שמח וחגיגי, אך בתום סבב חלוקת התיקים, במסדרונות הכנסת יש אווירה חמוצה מהמינויים הסופיים. עם זאת, אחרי שנה וחצי בממשלת מעבר, ישראל מברכת על הקמת הממשלה ה- 35.

נתניהו: "כולם נדרשו לפשרות וויתורים כואבים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את דבריו בהתייחסות למשבר הפוליטי שהוביל ל-3 מערכות בחירות עד כה. "זהו יום חשוב למדינת ישראל, המדינה החדשה הוקמה ברצונם של כל אזרחי ישראל והיא תשרת יהודים ולא יהודים כאחד" אמר נתניהו. "תוך שנה אחת, מדינת ישראל עברה 3 מערכות בחירות – והן העמיקו את הקיטוב בעם. אם היינו הולכים עכשיו ולבחירות רביעיות העלות הייתה מסתכמת ב-2 מליארד שקלים. העלות הנוספת של ממשלת האחדות היא 85 מליון שקלים, ואני לא מקל בכך ראש".

"הציבור רוצה ממשלת אחדות – וזה מה שהוא מקבל היום, מעשה המרכבה כשמו כן הוא. הוא היה מורכב, עד הרגע האחרון. כל השותפים לממשלה, אבל בראש ובראשונה חברי הליכוד שקיבל את מספר המצביעים הגבוה ביותר, כל השותפים נדרשו לפשרות וויתורים כואבים, אפילו כואבים מאד" ציין. "יש אפשרות שגל קורונה שני יפקוד את ישראל – ומשום כך הצעד הראשון שממשלת האחדות תעשה יהיה הקמת קבינט הקורונה להכנה לקראת הגל השני ולתת מענה לאתגר הכלכלי העצום. נצטרך העביר תקציב מושכל ואחראי".

לאורך נאומו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת תקפו והתפרצו לדבריו. "יש חברי כנסת חדשים שחושבים שקריאות ביניים יעזרו להם, יש הרבה צעירים מבטיחים כאלה שנעלמו" אמר ראש הממשלה בתגובה.

עוד התייחס לנושא החלת הריבונות: "הגיע הזמן להחיל את החוק הישראלי על יהודה ושומרון. נושא הריבונות בכלל על הפרק בגלל שקידמתי אותו במשך 3 שנים – ועם כל הכבוד לארה״ב, זו החלטה ישראלית" אמר. "עלינו לכתוב פרק מפואר נוסף בתולדות הציונות. צעד זה לא ירחיק את השלום כי את השלום אפשר לבסס רק על האמת. מאות אלפי המתיישבים יישארו תמיד במקומותיהם".

"אני מודה לכל חברי גוש המחנה הלאומי, ואני מקווה שגם מפלגה נוספת תצטרף אלינו" אמר בסיכום. "אנו יוצאים לדרך חדורי שליחות בשם העם ולמען העם. ומילה אישית, זו הפעם החמישית שאני עומד פה בשליחות ציבורית עם תמיכה גדולה מאד. פעם חמישית שקיבלתי את הזכות הכבירה להקים ממשלה בישראל, ואני מקבל זאת ביראת כבוד כלפיכם האזרחים. אנשים רבים שואלים אותי מהיכן אתה שואב את הכוחות לעשיה בתנאים הלא פשוטים הללו, ואני מבטיח לכם, מול הדיבורים הריקים – אני אמשיך לעסוק בעשיה סביב השעון למען העם והמדינה. אני שואב את הכוחות מרעייתי ובני המופלאים, שהם משענת חיי. ממסורת עמנו וממורשת אבותינו".

ראשי תנועת הריבונות בירכו על דברי נתניהו ואמרו: "צודק ראש הממשלה נתניהו בקביעתו לפיה בית אל חברון ושאר שטחי יהודה ושומרון הם נחלתו הבלעדית של העם היהודי. צודק ראש הממשלה בקביעתו לפיה החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון אינה מהווה מכשול לשלום, ואכן עם ישראל מצפה לצעד מנהיגותי ומאוחד שיביא להחלת ריבונות ישראל על ליבה של מולדתנו".

"על מהלך החלת הריבונות להיות חלק בלתי נפרד מהמהלך הציוני הצודק המוסרי והנכון, אך בשום פנים לא חלק מעסקה הכוללת הסכמה להקמת מדינה זרה בלב ארצנו. תנועתנו, תומכיה וכלל אוהבי ונאמני ארץ ישראל יעמדו על המשמר בכדי לוודא שריבונות אינה חלק מדיל על ארצנו, גם אם ההוגה שמאחורי הדיל הוא ממשל ידידותי בארה"ב".

גנץ: "תם עידן של ממשלה חד צדדית"

יו"ר כחול לבן בני גנץ, שנכנס לתפקיד החדש כראש הממשלה החלופי, אמר בדבריו כי "אכן דרך מורכבת עברנו עד כה, ודרך מורכבת עוד עומדת לפנינו". "בעוד כמה שעות, נוכל להגיד שיש ממשלה בישראל. תם המשבר הפוליטי הגדול במדינה. הגיע הזמן לסיים את השיסוי והפילוג ולהתחיל בעידן אחדות ופיוס" קרא גנץ. "3 מערכות בחירות עברנו בשנה וחצי – העם אמר את דברו והותיר לנו 2 אפשרויות: אחדות או מלחמת אחים. העם אמר לנו להפסיק לריב ולהתחיל לעבוד בשבילנו – ואנחנו הגענו להכרעה הקשה ולקחנו אחריות לאומית".

אזרחי ישראל, אנחנו עדיין נמצאים בעיצומו של מאבק רפואי קשה עם השלכות בקנה מידה היסטורי בארץ ובעולם" המשיך גנץ. "לא פחדתי לקחת אחריות אישית, תמיד הייתי מוכן להקריב את חיי כדי להגן על ישראל מפני אוייבים מסוכנים ורצחנים. אני וחבריי בחרנו לקחת אחריות – עבור אלה שאיבדו את כל עולמם, עבור אזרחים שיצאו ממעגל העבודה ברגע אחד, עבור הנוער שלנו שצריך לצאת מהמשבר מחוזק ולקבל מערכת חינוך מתפקדת, ועבור דור הצעירים שעליהם חייבים להבטיח אופק של רווחה".

קרדיט: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

"נצטרך להעביר תקציב, וזה לא סוד שיהיו בו החלטות קשות מאד. נצטרך להילחם מול אויבינו, לעדכן את נהלי הגיוס כדי שכולם ישרתו ויקבלו באופן שוויוני. החלטנו לקחת אחריות לאומית, כי ישראל צריכה ממשלת אחדות שמייצגת חלקים נרחבים. אחרי למעלה מעשור, תם עידן ממשלת חצי העם, אנחנו כאן גם כשליחיהם של אלה שהרגישו שאין להם קול בהנהגת המדינה. בעת הזו, טובה ממשלה שיהיו בה גם וויכוחים מרים אידאולוגים וגם וויתורים קשים" הבהיר גנץ. "אנו נפעל למען שוויון אזרחי לכולם, להוקיע גילויי שנאה ואלימות. נעשה הכל כדי שכולם ירגישו בבית. בחרנו באחדות כדי להגן על אזרחי ישראל לא רק מהאתגרים שמחוץ אלא גם מהשנאה שפוגעת בחוסן הפנימי שחשוב לביטחון כולו. בחרנו באחדות בתקופה שבה פקידי ציבור מאויימים וגבולות נחצים משמאל ומימין. בחרנו באחדות כדי לעצור את מי שעובר את הגבול".

בסיכום דבריו גנץ פנה לנתניהו: "כל אחד מאיתנו היה מעדיף ממשלה אחרת או ללכת לבחירות נוספות – אבל קיבלנו את דין הבוחר. אני יודע שגם לך לא היה קל להגיע לרגע הזה. אחרי 11 שנה, קבעת את התאריך ליום בו נתחלף – וזו החלטה חשובה, מנהיגותית ואמיצה. אחרי 3 מערכות בחירות ללא הכרעה, הבנו שיש רק אפשרות אחת שמכבדת את רצון העם, ולכן ראוי שנבנה את האמון בינינו בינינו ובין המחנות שלנו". עוד פנה לחבריו לשעבר בקוקפיט: "אני מבקש לפנות לשותפיי לתפיסות העולם, ולממלכתיות, אלו שצעדו איתי את צעדיי הראשונים: יאיר בוגי ואחרים. רציתי שתצעדו איתי למסע הזה. יכולנו להיות חזקים יותר. – גם אם היינו עושים תרגילים פרלמנטריים לא הייתה תוצאה אחרת. אני מכבד אתכם, אבל בחרתם לפרק את השותפות – ולמרות זאת, אני מכבד את החלטתכם ואהיה נכון לכל שיח שיקדם את ערכינו המשותפים, גם מהעבר השני של האולם".

לפיד: "הכנסת איבדה סופית את אמונם של הציבור"

יו"ר האופוזיציה החדש יאיר לפיד תקף בנאומו את נתניהו וגנץ על ממשלת האחדות ומספר השרים הנרחב. "הבניין הזה איבד היום סופית את אמון הציבור" טען. "שני רמטכ"לים של צהל נכנעו היום לראש ממשלה עם כתב אישום שעוד שבוע יעמוד לדין. הפוליטיקה לוקחת את הכסף של האזרחים ולא נותנת לנו שום דבר בתמורה. אין שום קשר בין הפוליטיקה לבין החיים האמיתיים של אנשים אמיתיים. בחיים האמיתיים אם ההוצאות עולות על ההכנסות – יצלצלו מהבנק. זה מה שקורה לעשרות עסקים קטנים, אנשים מפוטרים, אוכלים חסכונות".

קרדיט: דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום

"אם מישהו מקליט אותך בסתר ומפיץ עליך שקרים ויורד למקומות הכי נמוכים – תתרחק ממנו" הוסיף ותקף. "הקורונה היא תירוץ לעשות מסיבה מושחתת על חשבון משלמי המיסים. יש יותר שרים וסגני שרים מחולי קורונה מונשמים, אפשר לשים ליד כל מיטה שר של כלום ושום דבר. אחרי כל דיבוריכם על ממשלת חירום, אתם מקימים את הממשלה הבזבזנית ביותר בתולדות המדינה".

"זה לא רק הבזבוז, זה גם הזלזול המוחלט במצוקה של הישראלים. מקימים על חשבונם משרדים מיותרים, חגיגה במאות מיליונים. אף אחד כמובן לא חושב למכור את המטוס המיותר ב-780 מיליון שקל" הוסיף ותקף את נתניהו: "בחיים האמיתיים של אנשים אמיתיים, אדם עם שלושה כתבי אישום לא יכול להיות סגן מנהל בית ספר, לא יכול להיות נהג של שר, לא יכול להתקבל לבה"ד 1, אף אחד לא יפקיד כיתת חיילים בידי אדם עם כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים. אנשים מרגישים שהממשלה בגדה בהם – והם צודקים. במקום רוטציה ומשחקי כיסאות, מגיע להם ממשלה שתפעל לעסקים קטנים ולא עסקנים. זה נראה רחוק – אבל זה לא רחוק. מתחתם את החבל יותר מדי".

===

לקראת השבעת השרים, מליאת הכנסת נפתחה בשעה 13:00 בנאומים של ראש הממשלה נתניהו שמציג את קווי היסוד, הרכב הממשלה, חלוקת תפקידי השרים ומועד החילופים של ממשלתו ה-35. בנוסף, נואמים רבע שעה כל אחד, ראש הממשלה החלופי בני גנץ וראש האופוזיציה המיועד יאיר לפיד.

לקראת השעה 16:00 מקיימת הכנסת הצבעה לבחירת תפקיד יו"ר הכנסת הנכנס יריב לוין, כשבצמוד אליו תצביע הכנסת על אמון בממשלה החדשה. לאחר הצבעת האמון, יקראו השרים המיועדים להצהיר אמונים ולאחר מכן יתפסו את מקומם החדש כחברי ממשלה. בשל מגבלות הקורונה, לא תתועד התמונה המסורתית של השרים החדשים.

הממשלה- 35 של מדינת ישראל תמנה בסך הכל 35 שרים, מתוכם 16 חדשים, ביניהם שר אחד שהוא מינוי מקצועי- חיצוני, השרים מתחלקים ל-17 מבלוק הימין ואילו 15 מבלוק המרכז שמאל, 8 נשים ו- 24 גברים, 3 חרדים ו-9 אנשי הציונות הדתית, שר אחד מקהילת הלהט"ב ולראשונה שני ראשי ממשלה – ראשי ומשני.

ליכוד

ראש הממשלה- בנימין נתניהו

יו"ר הכנסת- יריב לוין.

בטחון פנים – אמיר אוחנה.

תחבורה- מירי רגב.

אוצר – ישראל כץ.

בריאות- יולי אדלשטיין.

הגנת הסביבה- גילה גמליאל

המקשר בין הממשלה לכנסת – דודי אמסלם

אנרגיה- יובל שטייניץ

מודיעין- אלי כהן

חינוך- יואב גלנט

השכלה גבוהה ומשאבי המים- יואב גלנט

שיתוף פעולה אזורי- אופיר אקוניס

התיישבות- ציפי חוטובלי ?

יו"ר הקואליציה – מיקי זוהר

יו"ר ועדת העבודה והרווחה – חיים כץ

יו"ר ועדת הקורונה – יפעת שאשא ביטון

סגן שר ביטחון הפנים – גדי יברקן

סגן שר הבריאות – יואב קיש

ש"ס

פנים ונגב גליל – אריה דרעי.

דתות – הרב יעקב אביטן.

יו"ר ועדת הכלכלה – יעקב מרגי.

סגן יו"ר הכנסת – משה ארבל.

יהדות התורה

שיכון – יעקב ליצמן.

יו"ו ועדת הכספי – משה גפני.

יו"ר ועדת חוקה – יעקב אשר.

יו"ר הוועדה לפניות הציבור – ישראל אייכלר

הבית היהודי

ירושלים ומורשת- הרב רפי פרץ.

גשר

חיזוק וקידום קהילתי- אורלי לוי אבקסיס.

כחול לבן

ביטחון – בני גנץ.

חוץ – גבי אשכנזי.

משפטים- אבי ניסנקורן.

תרבות וספורט- חילי טרופר.

חקלאות- אלון שוסטר.

עניינים אסטרטגיים- אורית פרקש הכהן.

עלייה וקליטה- פנינה תמנו שטה.

תיירות- אסף זמיר.

מדע- יזהר שי.

שוויון חברתי – מירב כהן.

שר במשרד הבטחון – מיכאל ביטון.

תפוצות- עומר ינקלביץ'.

תקשורת – יועז הנדל.

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה – מיקי חיימוביץ'.

יו"ר ועדת חינוך-  רם שפע

יו"ר ועדת חוץ ובטחון- צבי האוזר

יו"ר ועדת הכנסת – איתן גינזבורג

העבודה

כלכלה – עמיר פרץ.

רווחה- איציק שמולי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
נתניהו בשיא הצביעות והציניות שלו
התמים | 17-05-2020 13:27
מי שהסית ושיסע את העם, מי שאמר שגנץ זה שמאל שבוגד במדינה - מדבר ברגע זה על המחיר שעם ישראל שילם כאשר יד איש הייתה באחיו. מדבר על כך שגנץ והוא הגנו על המדינה. מדבר על הצורך באחדות. מלך. האיש פשוט מלך. מלך השקרנים שבלי הנד עפעף מדבר בניגוד מוחלט למה שאמר ועשה לפני זמן קצר. אין מילת אמת אחת בדבריו. מאפיונר ללא ערכים וללא מצפון. איש מושחת לתפארת מדינת ישראל.
ביבי השקרן
נאוה גליק | 17-05-2020 14:36
כל מילה בסלע
2
גנץ זה הנעלי בית של ביבי...
מלי | 17-05-2020 13:59
הזוי .. אלעק ראש ממשלה .. הדביל האהבל
3
על מה מדבר לפיד
דינה | 17-05-2020 14:03
תודה לאל ביבי שלנו עשה זאת וכן יש לי אמון בביבי על תדבר בשמנו כי אנחנו בחרנו בו לעוד שנים רבות
4
לא הבנתי
Natanby | 17-05-2020 14:29
תודה לאלוקים גם חברי אופוזיציה יש יותר מחולי קורונה מונשמים
5
הממשלה המנופחת ביותר
נאוה גליק | 17-05-2020 14:32
ביבי מכריז בלי למצמץ שהממשלה היא פועח יוצא של רצון העם. ברור שהוא עצמו לא מאמין לשקר שיצא מפיו. בוחרי כחול לבן בחרו גנץ כי לא רצו ביבי. ומה קיבלו? בדיוק את מה שרצו להחליף
בוחרים ליברמן-לפיד לא רצו את המשותפת...
. | 17-05-2020 20:42
0מאלנים צבועים ברברים כלבים חזירים דוחים ערסים מתנשאים אשכנזים תל-אביביים אתאיכסים להטקקים
6
מרחם על סמוטי: מכסא שר בכיר לספסלים אחוריים
Dude | 17-05-2020 14:53
רחמונעס
7
להכנס לממשלה בזחילה, חייבים לשים יד על הכסף.
עלי | 17-05-2020 14:59
אם לא נקח את הכסף למען מפעל ההתיישבות, החרדים יקחו את הכל לעצמם. אין ליישובים זכות קיום בלי כספי המדינה. בנט תזחל על ארבע אם צריך ותכנס לממשלה.
8
יהיו חכים מהליכוד שיערקו לימינה
אריק | 17-05-2020 15:07
ביבי הבאת זאת על עצמך
עאלק
. | 17-05-2020 20:43
מה יש לליכודניקים המסודרים לחפש שם? בנטיסטים עלובים תבינו כבר שבנו וליברמן משקרים לכם שהם ימין אבל הם 0מאל.
9
בהצלחה לממשלה ולנו !
ניסנית | 17-05-2020 20:44
.....