אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בלי החלת ריבונות: קווי היסוד של ממשלת גנץ נתניהו

ממסמך קווי יסוד של מדיניות הממשלה ה-35 שמפרסמות כחול לבן והליכוד עולה כי יוקם קבינט חירום לטיפול במשבר הקורונה, בלי שום מילה על החלת ריבונות ודגש על שמירת אופיה היהודי של המדינה

בלי החלת ריבונות: קווי יסוד של ממשלת גנץ נתניהו

ממסמך קווי יסוד של מדיניות הממשלה ה-35 שמפרסמות כחול לבן והליכוד עולה כי יוקם קבינט חירום לטיפול בכל הסוגיות הנגזרות ממשבר הקורונה, בלי שום מילה על החלת ריבונות ודגש על שמירת אופיה היהודי של המדינה. את המסמל ניסחו השר יריב לוין מטעם הליכוד וח"כ חילי טרופר מצד כחול לבן.

התייחסות רחבה של המפלגות לטיפול במשבר הקורונה וההסבר כי בעקבות כך הוקמה ממשלת האחדות. "מדינת ישראל נקלעה יחד עם שאר העולם למשבר רפואי וכלכלי בממדים היסטוריים עקב התפשטות נגיף הקורונה ועל כן הוקמה ממשלת אחדות וחירום של פיוס לאומי".

עוד באותו נושא

"עלה בידי": נתניהו הכריז על הממשלה ה-35


7

לטיפול בקורונה, הממשלה תקים קבינט חירום לטיפול בכל הסוגיות הנגזרות ממשבר הקורונה, קבינט זה יתכלל את כלל הפעולות הנדרשות הן בהיבט הכלכלי-חברתי והן בהיבט הרפואי. כמו כןף הממשלה החדשה תתרכז בשלב ראשון בפעולות הנדרשות למיגור המגיפה, כולל רכישת הציוד הנדרש, תיאום בין הגופים השונים וחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בתקופת החירום ובכלל.

במסמך נכתב כי הממשלה תוביל תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי העמוק, תבנה ותאשר תקציב מדינה שיותאם לאתגרים שהציבה המגיפה. התוכנית תכלול מענים בסוגיות של תעסוקה,תמיכה למגזר העסקי, העצמאיים והמגזר השלישי. הממשלה תפרוש רשת ביטחון כלכלית-חברתית עבור כלל אזרחי המדינה ותגבש תוכניות ייעודיות לטיפול באוכלוסיות ממוקדות המצויות במצוקה כלכלית וחברתית קשה במיוחד. ותפעל להשגת היעדים הללו תוך חיזוק הכלכלה והאצת הצמיחה באמצעות הגברת פריון העבודה, עידוד ההשקעות, הסרת חסמים רגולטוריים וביורוקרטיים, קידום רפורמות להגברת התחרות ושמירה על מסגרות פיסקאליות.

מסמך קווי היסוד של הממשלה כפי שחובר ע"י הליכוד וכחול לבן

בחלק השני יש התייחסות לסוגיות אחרות במדינה כמו: "לעם היהודי זכות בלתי ניתנת לערעור למדינה ריבונית בארץ ישראל, מולדתו הלאומית וההיסטורית של העם היהודי, תטפל הממשלה גם בכלל הסוגיות הנוגעות לשלומה, לביטחונה ושגשוגה של ישראל". בין השאר בתחומים הבאים:

1 .הממשלה תחזק את הביטחון הלאומי, תחתור לשלום, תבטיח את שלומם וביטחונם שלאזרחי המדינה כולם, תפעל בנחישות לגדוע כל איום על מדינת ישראל ותושביה, ותחתור לשיפור מתמיד בתחושת הבטחון האישי של האזרח.

2 .הממשלה תחתור לצמצום הפערים החברתיים בישראל ותפעל על מנת לייצר שוויון הזדמנויות לכל אזרח בישראל בלי קשר לעדה, למין ולמקום בו נולד.

3 .הממשלה תפעל לחיזוק כלכלת מדינת ישראל, להגברת הפריון, לעידוד השקעה במשק הישראלי ולהגברת תחרות על מנת להאיץ את הצמיחה.

4 .הממשלה תפעל באופן מהותי ומעשי כדי לגשר בין כל חלקי העם והמדינה ותפעל מתוך תפיסה של פיוס לאומי ולשם כך יוקם קבינט פיוס אשר ירכז את כלל הפעולות בתחום זה.

כמו כן, הממשלה תפעל לקיום התנהלות, שיח ופעולות באופן ממלכתי, שומר חוק, מכבד ומאחד בין חלקי החברה הישראלית כולה, גם בעת אי הסכמה.

בנושאי דת ומדינה נכתב כי "הממשלה תפעל כדי לשמור על צביונה היהודי והדמוקרטי של המדינה", ו"הממשלה תדאג כי מתוך זיקה למורשת ישראל ישמר אופיה היהודי של המדינה, וכן תכבד את הדתות והמסורות של בני הדתות השונות בהתאם לערכי מגילת העצמאות". בנוסף, "הממשלה תשים דגש על נושא העליה והקליטה ותפעל בנחרצות להגברת העליה מכל ארצות תבל ולקליטתם המוצלחת של העולים".

אין התייחסות לסיפוח יהודה ושמרון או אמירה בנוגע לשמירת בקעת הירדן והחלת ריבונות, אלא רק ברמז דק: "הממשלה תפעל לחיזוק הפריפריה, הנגב, הגליל וההתיישבות בכל חלקי הארץ".

נתניהו וגנץ נפגשים אצל הנשיא ריבלין (צילום: עומר מירון/ לע"מ)

מחר יושבעו השרים בכנסת, המליאה תיפתח בשעה 19:00 בנאומים של ראש הממשלה נתניהו, ראש הממשלה החלופי בני גנץ וראש האופוזיציה המיועד יאיר לפיד. לאחר שלושת הנאומים ינאם נציג מכל סיעה ולקראת השעה 22:00 – יהיה ניתן לקיים הצבעה לבחירת תפקיד יו"ר הכנסת החדש יריב לוין, מייד תצביע הכנסת לראשונה על אמון בממשלה החדשה.

לאחר הצבעת האמון, יקראו השרים המיועדים להצהיר אמונים ולאחר מכן יתפסו את מקומם החדש כחברי ממשלה בשולחן הרחב שצפוי לכלול עד 36 מקומות. כל התהליך כפוף להנחת ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה החדשה על שולחן הכנסת – 24 שעות לפני ההצבעה המיועדת. זאת אומרת, עד 22:00.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
לנתניהו
לנתניהו | 13-05-2020 21:49
צא כבר מחיינו. אתה פחדן. אילו היית אמיץ לא היית מוותר לבגץ שופך הדמים. בגלל בגץ כל חייל צריך ללכת עם עורך דין צמוד, אם לא נרצח.
2
אל תפילו את הריבונות על גנץ, הוא עלה תאנה.
סרוג | 13-05-2020 22:07
ביבי לא רוצה להכיל את הריבונות בשטחים.
3
העלאת קיצבת הזיקנה, כפי שהובטח ע"י כחול לבן
ליליאן | 13-05-2020 22:17
כחול לבן הבטיחה להעלות את קיצבאות הזיקנה והנכות לגובה של שכר מינימום, אני מאמינה שזה יהיה על סדר היום של הממשלה החדשה, במיוחד ששר הכלכלה והרווחה הם מטעם כחול לבן.