אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא פוזל ימינה | סיכום פוליטי

בימינה לא העלו על דעתם ביום רביעי בצהריים שהם עדיין ימצאו את עצמם מחוץ לממשלה, והאמת היא שגם נתניהו היה בטוח שימינה תזחל אליו או שחצי מימינה תזחל אליו: אז איך זה קרה?

לא פוזל ימינה | סיכום פוליטי
  (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

בימינה לא העלו על דעתם ביום רביעי בצהריים שהם עדיין ימצאו את עצמם מחוץ לממשלה, והאמת היא שגם נתניהו היה בטוח שימינה תזחל אליו או שחצי מימינה תזחל אליו, השוק פה הוא הדדי. לכל אורך השבועיים האחרונים במהלך מה שאפשר להגדיר "מגעים קלושים" מול הליכוד, אמרו בכירי המפלגה כי 'יש עוד זמן' ו'הם לא ממהרים' לאור ניסיונם במשא ומתן ב-2013 וב-2015. אך מה שהיה נכון בשתי הפעמים הקודמות לא מבטיח שיקרה גם בפעם השלישית, כשאז נתניהו היה תלוי בבית היהודי בשביל להרכיב ממשלה בשונה מהפעם הזו שמתאפשר לו למשוך את החבל עד שייקרע.

הנקודה שגרמה לנתניהו להתרתח השבוע על בנט

ביום שני בצהריים התייחס השר נפתלי בנט למשבר הפוליטי בתדרוך על נגיף הקורונה ו"העניק" לנתניהו את הסולם בבקשה שייתן לו את תיק הבריאות ועל ידי כך הוא ייכנס לממשלה, ללא קשר לתפקידים האחרים של ימינה. אך במהלך המסע"ת הוא שיגר עקיצה לנתניהו: "יש המון דיבורים וכעס וזעם על בית המשפט מצד הליכוד, ראש הממשלה עכשיו שינה את תפיסותיו, אני רוצה להאמין שהוא לא עשה את זה רק כי זה נוגע לו, אלא הוא ראה את זה". שעות אחר כך שבנט ונתניהו התפרצו אחד על השני בשיחת הטלפון, בליכוד העריכו כי זו הנקודה שגרמה לנתניהו להתרתח כשבנט רמז על כתבי האישום נגדו ולהקשיח עמדות. בנט דרש בשיחה את תיקי התחבורה, הבריאות וראשות ועדת החוקה. תיקים, שלטענת אנשי הליכוד, אין להם קשר לציונות הדתית ולגודל האלקטורלי של ימינה. ומבחינתם ההצעה נשארה אותה הצעה מלפני חודש וחצי ולא הייתה שום תזוזה.

כמה שעות לאחר מכן ביום שלישי ב-6:40 בבוקר, לא צעד אופייני לליכוד, קמו בימינה להודעה חריפה שנשלחה לכתבים לפיה "הלילה התברר סופית שבנט וימינה החליטו לפרוש מגוש הימין", טענו בליכוד. עוד מסרו כי "מצער שבגלל מאבקים פנימיים, בנט וחבריו בימינה בחרו להצטרף לאופוזיציית השמאל עם יאיר לפיד והיבא יזבק".  24 שעות לפני שנדרש מהליכוד וימינה לחתום על הסכם קואליציוני בטרם השבעת הממשלה, בימינה הבהירו שוב כי רק במתן ראשות וועדת חוקה ותיק הבריאות הם יכנסו לממשלה, או שיישארו בחוץ, אך זה כבר לא עזר להם והכאפה הייתה כל כך חזקה. כאשר קיבל אדלשטיין לידיו את תיק הבריאות, מצד בנט זה היה אצבע בעין, ברוח הדברים: 'נתתי לך סולם ואתה הפלת אותו, לא רק שלא מינית אותי, בחרת חובש כיפה אחר מהליכוד'.

במקביל, במפלגת ימינה היה כעס מאד גדול על המפלגות החרדיות שלא נשכבו בשבילם על הגדר, במשא ומתן הקואליציוני לכניסה לממשלה. במפלגה ציפו לאולטימטום מול נתניהו בסגנון של 'אנחנו לא נכנסים לממשלה – אם אתה לא מכניס את כולם ביחד'. לדברי גורם במפלגה, "זו אכזבה מדרעי, גפני וליצמן שהיו שותפים בבלוק הימין, אבל לא היה להם מספיק חשוב להגיד שלא יכנסו בלעדינו". חיכינו לסכינים שנשלפו, חיכינו לעוצר הראיונות כדי לראות שדברים מתרחשים מאחורי הקלעים, חיכינו לדממה המותחת לפני הבשורה על חתימה אבל לא היו יותר מדי מגעים, התנהלות תקשורתית וכמעט בלי משא ומתן רציני. איך אנחנו יודעים את זה? כי אם זו הייתה הצעה אמיתית לכניסה לממשלה, היינו שומעים את הציפורניים בימינה נשלפות, אבל מרוב שההצעה לא הייתה רלוונטית, אפילו להם לא היה על מה לריב ולהתווכח בחלוקת השלל.

מה בשלב הבא? בהנחה שהמפה הפוליטית תישאר בצורה דומה, בימינה כבר חלוקות הדעות על כניסה מאוחרת: סמוטריץ' בשיחות פנימיות טוען שאין סיכוי שימינה תיכנס לממשלה, זה "גט כריתות" הוא אומר למקורביו. אך ח"כ אופיר סופר מסיעתו לא שלל. בראיון לסרוגים השבוע אמר: "ראינו מפלגות יוצאות ונכנסות. כמו שלא היינו רוצים להיות אחרונים במשא ומתן כפי שקורה עכשיו, לא היינו גם רוצים להיכנס אחרונים". עם זאת, אנחנו יודעים שבמלחמת השררה והכבוד – יותר קשה ליטול תיק משר אחרי שהענקת לו אותו מאשר לא לתת לו את זה מלכתחילה.

3 פעמים הוטל וטו על הבית היהודי

מעולם מאז שנפתלי בנט הגיע לפוליטיקה שום תפקיד משמעותי לא התקבל בבית היהודי אלא תחת לחץ, איום או בתוקפנות. ככה איילת שקד הייתה במשרד המשפטים וככה בנט בביטחון. כמה זה אישי? הוטל וטו על בנט עוד לפני שהוא הגיע לפוליטיקה ב-2012 מלכהן כמנכ"ל משרד לעניינים אסטרטגיים, הוטל ווטו על כניסתו לממשלה ב-2013 שנבלמה באמצעות ברית האחים הזכורה לרע עם יאיר לפיד והטל ווטו ב-2015 רק ששם לא הייתה ברירה. אבל הטעות של בנט הייתה לפני 8 שנים, שהצהיר שפניו להנהגה, אם לא להנהגה ממפלגה מגזרית לפחות לשים ידיים על ההגה הלאומי וזאת הציונות הדתית כפי שנתניהו רואה אותה שהוא לא יכול לסבול.

האמת היא שסביבת ראש הממשלה עטופה ביועצים סרוגים, מנכ"לי משרדים ממשלתיים, גם כמה ח"כים ברשימה אין לו בעיה לכבד, להעניק סמכויות אבל לא שישבו לו על ההגה. צריך לזכור שבימינה אנשים מדברים על ההנהגה בסוגיות קריטיות ומבחינת נתניהו זה עומד בסתירה מול הציונות הדתית שטוב לו שבכיריה קצינים ואלופים בצבא, שיודעים להיות בתפקידי מפתח ולעסוק בשירות הלאומי, מורשת וירושלים, אבל לא יותר מזה. נתניהו לא ייתן למישהו לדבר על הנהגה או בדרך להנהגה לעמוד לידו.

במהלך השבוע עלתה טענה כי רוב הציונות הדתית מצביעה לליכוד, גם רה"מ עצמו התהדר בנתון הזה. רק שלפי פרופסור אסה כשר מנתונים שהעביר לו מנחם לזר, מנכ"ל פאנלס פוליטיקס רק 9% ממצביעי הליכוד הגדירו את עצמם דתיים שזה כ-3 מנדטים, ואילו 57% ממצביעי ימינה הגדירו את עצמם דתיים שזה כבר 3.5 מנדטים. מה שמוכיח שמספר האנשים שמגדירים עצמם דתיים בימינה הוא פחות מ-60% ומסתבר שרוב הציונות הדתית לא מצביע לליכוד בניגוד לעולם הדימויים. אנחנו לא יודעים כמה "שווה" הציונות הדתית במנדטים, זה מתחיל מהמעטים שמעריכים את אומדנה על 11-12 מנדטים ועד ל-20 מנדטים. בוא נניח שהציונות הדתית "שווה" רק 12 מנדטים, להגיד שרוב הציונים הדתיים מצביעים לליכוד- זה להגיד שיש לנו יותר מ-6 מנדטים דתיים, אך זה לא קיים. מבדיקה של קלפיות ציונות דתיות מובהקות במערכת הבחירות האחרונה: כל היישובים ביו"ש, הקיבוציים הדתיים והקלפיות בערים עם אחוז דתי גבוה כמו גבעת שמואל ופתח תקווה ימינה מקבלת 59%, הליכוד מקבל 30% ואילו 8% לכחול לבן ועוד 9% למפלגות החרדיות.

מירון עם 150 איש

אף שנה לא הסכמתי לעלות למירון בל"ג בעומר, 250 אלף איש על ההר בדוחק, חום וצמצום זו לא החוויה הרוחנית שאני מתארת אותה לעצמי. הפעם, ניצלתי את  בקשת המערכת לעלות ולסקר מהמקום ברווח והצלה. ב-13:30 אנחנו יוצאים מירושלים לכיוון, דרך תאונה קשה בכביש 6, עצירה באלונית וקדימה אל היעד אני מנסה לברר מהנוסעים שאיתי שלא מפספסים אף שנה, מה יהיה שונה? "בשנה רגילה אי אפשר לראות אדמה יש רק ראשים, מה שאת רואה פה, זה כלום, זה בדיחה. זה לא מזכיר ולא דומה ולא מתקרב אפילו לל"ג בעומר במירון. עומדות במרכז הרחבה אנטנות של כל חברות הסלולר, כיבוי אש מתפרשים עם מנופים אדירים ששולטים על כל האיזור, מד"א בונים אוהלים וחדרים ויש פה המונים, המונים, המונים".

עם הכניסה להר אני פוגשת את שי גרינבאום, האיש היחיד שמתגורר ב-8 שנים האחרונות עם משפחתו מעל הקבר בתפקידו כמנהל ישיבת בני עקיבא, הוא מנסה להמחיש את המורכבות בין השמחה שאנשים לא באו לצער שההר ריק מאדם. "יש מושג שנקרא 'גילו ברעדה', תשמחו בפחד – מצד אחד זה משמח שבזה שאנשים לא הגיעו שומרים על הכללים והחיים, מצד שני זה נורא נורא עצוב לראות את מירון שב-100 שנה האחרונות לא היה דבר כזה, גם בזמנים של מלחמות וטראומות לא היה סדר גודלא ל כזה קטן של מתפללים, זה לא דבר קל. יש אנשים שיש להם מסורת מהסבא רבא שלהם להגיע לפה". אני יכולה לתאר לעצמי את הפספוס גדול, אבל יכולה להבטיח לכם שמירון גם עם 150 איש זה היה משהו אחר לגמרי.

הטור התפרסם לראשונה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
ביבי אוהב לידו חלשים ולא אנשי מעשה ויוזמה
חיים | 15-05-2020 12:04
ולכן זכה פרץ להידבר איתו. את בנט ביבי שונא בצורה קשה ביותר ולא מתאים לו איש מוכשר לידו. או כמו תמיד הוא זורק אנשים שהצליחו לידו כמו: סילבר, גיל שפר, ארי הרו ועוד .
2
מה הוא עושה פה בשמחה?
אסא כשר? | 15-05-2020 18:16
חוץ מהיותו איש שמאל שמסית קבוע נגד ביבי
קישקוש
ביביסט שאיבד את השכל | 16-05-2020 20:57
איני יודע מה דעותיו של אסא כשר, אבל לדבר נגד ביבי זה לא להסית, וזה לא הופך אדם לאיש שמאל.
3
נפתלי התנהג כאופוזיציונר גם מתוך הקואליציה.
HG | 16-05-2020 23:32
עוד בטרם נכנס לפוליטיקה, לאחר שכיהן בתפקיד ראש לשכתו של יור האופוזיציה נתניהו, הדליף לעיתונאי השמאל רביב דרוקר (לפי הפרסום בעיתונות) את פרשת ביביטורס ועוד פרשיות נוספות, במטרה להפיל - כמו ליברמן - את שלטון הימין. - ב- 2011 הצטרף ואף נאם בפייק מחאה חברתית של השמאל הקיצוני בשדרות רוטשילד בה הרעילו את עדרי הנוער התל אביבי נגד שלטון הימין. מעשה יריקה בפרצופו של הימין כולו - כמו ליברמן - שאילץ אותו לפרוש מתפקידו כמנכל מועצת ישע. - בבחירות 2013, מנע בכוח הקמת ממשלת ימין וכפה על נתניהו לצרף לקואליצייה את האח יאיר לפיד תוך התנייה אולטימטיבית להחרמת החרדים - כמו ליברמן - רק מתוך להט שפל וסמרטוטי למצוא חן בעיני תושבי שכונות מסויימות בתל אביב. - במשך שנים ארוכות מאוד שיתף פעולה עם נוני מוזס ועיתונו ידיעות אחרונות - כמו ליברמן - כאשר השיא היה הצטרפותו הנלהבת לחוק סגירת ישראל היום שביקש כזכור לסתום את פיותיהם של רוב תושבי מדינת ישרא
4
רוב הציונים דתיים נשארו בבית, בכלל לא הצביעו
טעות בכתבה | 17-05-2020 18:15
המפדל ירדה כי בנט גנב מהרב דרוקמן את רוב המקומות הראלים ברשימה. לכן, התורניים בכלל לא הלכו להצביע למפלגה כזו. לכן ירדנו ל6 ולכן התיקו עם השמאל. יש טעות בכתבה לגבי האומדנים, כי לא ספרו את הרוב שנשאר בבית