אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנגשת מערת המכפלה: פורסם צו הפקעה לפרוייקט

בהמשך להנחייתו של שר הביטחון, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים הודיעה על פרסום צו ההפקעה לטובת פרויקט הנגשת מערת המכפלה. במידה ולא תהיה מניעה משפטית, תוך 60 יום יהיה ניתן לפעול למימוש ההפקעה

הנגשת מערת המכפלה: פורסם צו הפקעה לפרוייקט
  (צילום: גרשון אלינסון\פלאש 90)

בדרך להנגשה: בהמשך להנחיית שר הביטחון נפתלי בנט, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים הודיעה היום (שלישי) על פרסום צו ההפקעה לטובת פרויקט הנגשת מערת המכפלה, אשר עתיד לכלול בניית מעלית ושביל גישה לאתר ובכך להנגיש אותו. מדובר בפרויקט הומניטארי בעל חשיבות, אשר מטרתו לאפשר לאנשים עם מוגבלות להגיע למערת המכפלה.

הפרויקט יכלול בניית מעלית בסמוך למבנה מערת המכפלה וכן שביל גישה אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות לעלות מהחניה אל רחבת האתר. תכנית ההנגשה תוכננה על ידי צוות מקצועי ייעודי, תוך הקפדה על סטנדרט מקצועי גבוה של נגישות ומתן משקל למורכבות ההנדסית, הדתית והארכיאולוגית באתר. כמו כן, מבין החלופות שנבחנו נבחרה התכנית הטובה ביותר אשר תבטיח פגיעה מינימלית בקרקע ובמאפייניו הייחודיים.

בתוך 60 יום ממועד פרסום הצו, ובהיעדר מניעה משפטית, ניתן יהיה לפעול למימוש ההפקעה באמצעות קידום הליכי התכנון הנדרשים.

עוד באותו נושא

"יום היסטורי": ברכות על הנגשת מערת המכפלה

בהתאם להנחיית הדרג המדיני, אנשי יחידת המתפ״ש הודיעו לגורמים רשמיים בחברון וברשות הפלסטינית שבכוונתם להתחיל בהליך תכנוני להנגשת מערת המכפלה, לרבות הצגת מספר חלופות ומתווים אשר כללו בין היתר סיוע ישראלי לביצוע עבודות הנגשה, גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים במערת המכפלה. ההצעות להנגשת הכניסה המשמשת את המוסלמים, נדחו על ידי הגורמים הפלסטינים הרשמיים עקב שיקולים פנימיים. ככל שהצד הפלסטיני יהיה מעוניין, המתפ"ש יסייע בעבודות הנגשה גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים המגיעים למערת המכפלה.

יודגש כי הנגשת מערת המכפלה לאנשים בעלי מוגבלות לא תשנה את סידורי התפילה והסטטוס קוו במערת המכפלה. פתרון ההנגשה שאושר בצד הישראלי ייתן מענה במהלך עשרת ימי ׳חריג׳ מוסלמי בכל שנה – גם לאוכלוסייה המוסלמית המבקרת באתר.

עו"ד סאמר שחאדה המייצג את עיריית חברון מסר לסרוגים בתגובה לפרסום צו ההפקעה: "עוד לא קיבלנו את הצו, אך כשהוא יגיע לידינו נתנגד לו בכל צעד אפשרי העומד לרשותנו. נתנגד להפקעה ולכל תוכנית שתוגש בעניין"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו