אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שרן השכל הגישה הצעת חוק לפיצול תפקידי היועמ"ש

חברת הכנסת שרן השכל הגישה הצעת חוק לפיה תפקידי התביעה הכללית יועברו מהיועץ המשפטי לממשלה לפרקליט המדינה שיותר לא יהיה כפוף ליועמ"ש: "כשאמון הציבור בפרקליטות צונח, אין ברירה אלא לנהל על כך מאבק"

הצעת חוק | האם תפקידי היועמ"ש יפוצלו?
  Miriam Alster/FLASH90

חברת הכנסת שרן השכל הגישה הצעת חוק לפיה תפקידי היועץ המשפטי לממשלה יפוצלו. בעוד סמכויות הייעוץ המשפטי ישארו בידי היועץ, סמכות התביעה הכללית של מדינת ישראל תעבור לידי פרקליט המדינה.

נכון להיות פרקליט המדינה כפוף ליועץ המשפטי לממשלה, וכפי שהגדיר זאת היועמ"ש הנוכחי, אביחי מנדלבליט, הפרקליט שואב את סמכויותיו מהיועמ"ש אשר האציל עליו סמכויות אלו.

עוד באותו נושא

השופט פוגלמן לא חתם על פסק הדין בבג"צ אדלשטיין


16

על פי הצעת החוק, פרקליט המדינה יהפוך להיות התובע הכללי ולא יהיה תלוי היועמ"ש בשום דרך: "התובע הכללי ונציגיו לא יפעלו מטעם היועץ המשפטי לממשלה ולא יישאו בתפקיד הכפוף למרותו".

השכל מציעה כי דרישת הכשירות לתפקיד התובע הכללי תמנה את אזרחותו הישראלית של המועמד, חברותו בלשכת עורכי הדין, וכן ייצוג פלילי במשך עשר שנים כאשר לפחות חמש מתוכן יהיו בישראל. תפקיד התובע יהיה למשך חמש שנים.

בדברים ההסבר להצעת החוק כתבה השכל: "הבעיה המרכזית העולה ממילוי שני התפקידים על ידי איש אחד היא שעקב ייעוצו השוטף של היועץ המשפטי לממשלה ולרשויותיה, נוצרת קירבה יתרה בינו לבין נושאי המשרה השלטוניים אשר מולידה ספק לגבי יכולתו להחליט לגבי העמדה לדין של נושא משרה במקרה והדבר נדרש".

"לאחרונה הולכת ומתגברת תופעת חקירות השחיתות בקרב בכירים בשלטון – דבר הדורש לעיתים קרובות החלטות אמיצות ונחרצות על הגשת כתב אישום. כל קשר בין נושא תפקיד התובע לבין נושאי המשרות הבכירות עלול להביא להטיית שיקול הדעת ולפגוע בהחלטותיו".

השכל מסרה בתגובה להגשת הצעת החוק: "בשבוע שעבר, עוד לפני החשיפה של איילה חסון ביום שישי, הגשתי הצעת חוק לפיצול תפקיד היועמ"ש והקמת מערך תובע כללי שינהל את הפרקליטות בעוד מערך הייעוץ המשפטי למשרדי הממשלה יהיה נפרד ויעסוק רק בייעוץ. אני מכירה היטב את האופי הסגור של המערכת המשפטית. מכירה את הטענות שעולות מול כל הצעת חוק שעשויה, קצת, לערער את אחיזתם במושכות מערכת אכיפת החוק".

"זה לא כי אין שם אנשים טובים. בהחלט יש. אנשים מעולים אפילו. אבל יש גם תרבות מערכתית. תרבות שמאמינה ב-100 אחוז הרשעות ולא מסוגלת להגיד "טעינו".תרבות שמאפשרת השתקה של דעות אחרות. תרבות ארגונית פסולה שרואה בפרקליטות בתור מעוז הצדק והאמת. הציבור ונבחריו? פחות".

"לצערי, כפי שברור למחנה הימין שנוכל לשנות מעט מאוד בכנסת הקרובה מתוך השותפות עם כחול לבן, כך גם ברור כשמש כי על כך יהיו מערכות הבחירות בעתיד. הציבור רואה ולא מקבל יותר את סדר העולם הקיים. ההתנגשות הזו לא טובה ועדיף שלא הייתה מתרחשת כך. אבל כשאמון הציבור בפרקליטות צונח, כשאנחנו כנבחריו לא מסוגלים לשרת אותו בגלל התנהלות של פקידים – אין ברירה אלא לנהל על כך מאבק".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
הגיע הזמן!
מנחם | 12-05-2020 16:25
מי שלא יתמוך בהצעת החוק אינו ראוי לשמש עוד כנבחר ציבור.
2
מי הם הבכירים המושחתים?
מדהים | 12-05-2020 17:25
חוץ מביבי, ליצמן, דרעי, ביטן, כץ ומנדלבליט עצמו , יש עוד מושחתים??
זאת בדיוק הבעיה
בולח | 14-05-2020 12:20
'' שמואשם בכל כך הרבה חקירות תיקים ומעשים פליליים'' זה בדיוק מה שמסריח בגלל זה ח''כ מציעה להפריד
3
אולי היועמ''ש צריך להיבחר ע''י הכנסת ולא רוה'
צדק | 12-05-2020 18:04
השיטה שכולם כפופים ונבחרים ע''י ראש הממשלה זה בעיה ענקית אולי להקים ועדה שתבחר את היוהמ''ש בתקווה שזה ראש הממשלה האחרון שמואשם בכל כך הרבה חקירות תיקים ומעשים פליליים
4
מהיום בהמות
מאיר | 13-05-2020 8:37
מהיום אין יותר שמאל יש בהמות שימשיכו לקרוא לימין בבונים ואנחנו קוראים להם בהמות אין שמאל ישנם בהמות נחמד נכון אז תאמצו את זה בהמותתתתת.
אני ימני בהשקפתי
לאומן ציוני | 14-05-2020 9:09
ואמשיך לקרוא לתומכי המשפחה החזירית בבונים
5
הרעיון הוא נכון במהותו-הקריטריונים והעיתוילא
מושחתים הביתה | 13-05-2020 9:11
עדיף שפרקליט המדינה יהיה התובע הראשי - אבל הוא חייב להיות תובע ברמה גבוהה ביותר עם ותק של 20 שנה לפחות - לא גמיש פוליטית. ללא משוא פנים. שמעוניין לתבוע ולחקור שחיתות פוליטית! ולא לטאטא אותה ולמלט פוליטיקאים מבית המשפט והצדק.(כמו אנגלמן המבקר שלא רוצה לבקר)
6
לא מספיק איתן איפה שאר חברי הכנסת???
מירי | 13-05-2020 9:14
כנראה נגיע איתם חשבון ביום הבוחר. לא עושים עבודתם כראוי למעט בודדים וכל הכבוד לאוחנה
7
עוד אפסית
פולי | 14-05-2020 9:08
עוד אחת שמלקקת למשפחה החזירית עמ' לקבל גוב נוח כמו למשל שגרירה באוסטרליה. סעי ואל תחזרי
8
הצעת חוק
יאיר | 14-05-2020 13:09
צודקת מה שכן צריך להוסיף שיועמשים יבחרו על ידי השרים כמשרת אימון במשרדים ובממשלה ופרקליט המדינה הוא התובע הראשי יבחר על ידי הכנסת ולהפסיק את כל וועדות האיתור למינהים רק ככה יהיה אפשר לשלוט והצעת חוק תגביר את השקיפות ותוריד את כל השחיתות בפרקליטות של שמור לי ואשמור לך
9
תובע כללי
יונתן | 14-05-2020 15:06
צודקת ברעיון. אין צורך בבוס נוסף בדמות יועמש. זאת עוד שכבה מעכבת ודוחה החלטות על הגשת או אי הגשת תביעות פליליות. פרקליט המדינה צל עצמאי.
10
בלע משפטי.
חיימון | 14-05-2020 16:49
כל מילה בסלע,הגיון פשוט ובריא,שאין מערבין מען בשאינו מינו,גם אם זה מנדלשליכט.