אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

כ-80% מהציבור תומכים בהחלת ריבונות ביהודה ושומרון

מהסקר של מכון גיאוקרטוגרפיה עולה עוד כי רוב הישראלים רואים באפשרות שירדן תהפוך למדינה פלסטינית את הפתרון הנכון לשתי המדינות.

כ-80% מהציבור תומכים בהחלת ריבונות ביהודה ושומרון
  להחיל ריבונות ישראלית. (פלאש90)

רוב הציבור בעד החלת ריבונות על שטחי יו"ש, כך עולה מסקר שנערך לקראת כנס אריאל למשפט ותקשורת שיערך באוניברסיטת אריאל, על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה.

בניתוח של ממצאי הסקר נמצא כי כ-80% סבורים שעל ישראל להחיל ריבונות ביהודה ושומרון בתנאים כאלה או אחרים, מתוכם יותר משליש מהציבור סבורים כי ישראל צריכה להחיל את ריבונותה על כל שטחי יהודה ושומרון, בעוד כמעט רבע מאמינים כי עליה להחיל אותה רק על גושי ההתיישבות.

עוד עולה כי 20% בלבד מכלל הציבור סבורים כי ישראל צריכה להחיל ריבונותה רק במסגרת הסכם. הממצאים דומים לממצאים מסקר דומה אשתקד, לבד מעליה של 5% במספר האנשים הסבורים שהחלת הריבונות צריכה להיות רק בהסכם, לעומת זאת קיימת ירידה של כ-6% בנשאלים שענו שעל ישראל לא להחיל ריבונות על יהודה ושומרון.

60% מהנשאלים המגדירים את דעותיהם כשמאל סבורים במידה כזו או אחרת כי ישראל צריכה להחיל את ריבונותה ביהודה ושומרון כולה או חלקה (או על כל השטח, או על גושי ההתיישבות או בהסכם עם הפלסטינאים). עוד נמצא כי 42% מהנשאלים המגדירים את דעותיהם כשמאל מסכימים במידה כזו או אחרת כי המשפט הבינלאומי צריך להכיר בריבונות של ישראל ביהודה ושומרון.

מהסקר עולה כי יותר מחצי מהנשאלים המגדירים עצמם כמצביעי שמאל טוענים כי במידה כזו או אחרת המשפט הבינלאומי משקף דעות לא אובייקטיביות של העולם המערבי ופוליטיקאים מהמערב כלפי הסכסוך הישראלי פלסטיני, בנוסף, כמעט שני שליש מהנשאלים המגדירים את דעותיהם כשמאל מאמינים במידה כזו או אחרת שהמשפט הבינלאומי מושפע מהשדולה הפרו פלסטינית וגורמים אנטי ציוניים.

ירדן היא פלסטין?

עוד נשאלו הנסקרים לגבי העמדות והתפיסות כלפי ה"אופציה הירדנית". כי קרוב לשני שליש מהציבור מסכימים במידה כזו או אחרת כי האפשרות שירדן תהפוך למדינה פלסטינית מהווה פתרון נכון גם לטווח הארוך, מכיוון שממילא מרבית אוכלוסיית ירדן פלסטינית. מתוך הנשאלים המגדירים את דעותיהם כשמאל 43% מסכימים במידה כזו או אחרת עם אפשרות זו.

ממצאים נוספים מצביעים על כך שבהקשר למקומה של ירדן בנוגע לסכסוך, רוב מכריע מהציבור מאמינים כי מימוש השאיפה הלאומית הפלסטינית צריך למצוא ביטוי בירדן, או על ידי קיום מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון תוך מימוש זכויות פוליטיות בירדן (61% מסכימים במידה כזו או אחרת), או על ידי הקמת מדינה פלסטינית בירדן מכיוון שמרבית אוכלוסיית ירדן פלסטינית (64% מסכימים במידה כזו או אחרת).

כחצי מהנשאלים המגדירים את עצמם כמצביעי שמאל מאמינים בצורה כזו או אחרת כי הפתרון לבעיה הפלסטינית הוא הקמת מדינה פלסטינית עם סמכויות מוגבלות, שאזרחיה יממשו את זכויותיהם הפוליטיות בירדן.

עניין אחרון שנדון בסקר הוא יחס הציבור הישראלי לחרמות על מוצרים ומוסדות של המדינה אקדמיים ואחרים.

בסקר נמצא כי רובו ככולו של הציבור הישראלי נגד חרמות על ישראל ואינם מסוגלים להצדיק חרמות כאלה במידה כזו או אחרת (94%). 88% סבורים כי באופן כזה או אחר לא ניתן להצדיק חרם של ישראלים על מוצרים ושירותים שמעבר לקו הירוק, בעוד 87% סבורים כי לא ניתן להצדיק חרם (לא רק של ישראלים) על מוצרים המיוצרים מעבר לקו הירוק. בנוסף, 91% סבורים כי במידה כזו או אחרת לא ניתן להצדיק חרם על מוסדות תרבות והשכלה.

עוד עולה מהסקר כי למעלה משלושה רבעים מהציבור בישראל סבורים כי יש לפעול כנגד ישראלים המשמיצים את ישראל בעולם וקוראים לחרמות על מוסדות ישראלים, יותר משליש מהציבור בעד שלילת אזרחות לישראלים אלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אריה אלדד צדק
עזרא | 21-04-2013 17:21
ח"כ לשעבר (תא"ל) פרופ' אריה אלדד (יו"ר עוצמה לישראל בבחירות האחרונות) כבר שנים מדבר על "ירדן=פלסטין", ועל זה שמדינה פלסטינית יכולה לקום רק בירדן....
2
כנסו
בני | 21-04-2013 21:03
אני קורא לכל עם ישראל לדרוש מהממשלה להכיל את הריבונות של מדינת ישראל על כל שטחי ארץ ישראל
3
למה אין קמפין דורסני :הגדה לירדן עזה למצרים,הגולן שלנו.
עקיבא | 22-04-2013 11:45