אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב עמיחי אליהו: השמאל הדתי ואני לא באותו מחנה

הרב עמיחי אליהו מפרסם פוסט ארוך בו הוא מגיב למתקפות נגדו מצד ארגונים דתיים המזוהים עם השמאל ועם הצד הליברלי ותוהה: "מה המשותף לי וללוביץ' או לפכטר?"

הרב עמיחי אליהו: השמאל הדתי ואני לא באותו מחנה
  (צילום: דרור סיתהכל)

אחרי הסערה שהתעוררה בעקבות דבריו על שיעורה של הרבנית רבקה לוביץ' שעסק בשאלה 'האם משה רבינו היה ממזר?', הרב עמיחי אליהו, יו"ר ארגון 'רבני קהילות' ובנו של הרב שמואל אליהו, מפרסם פוסט ארוך בו הוא מגיב למתקפות נגדו מצד ארגוני השמאל המזוהים עם השמאל ועם הצד הליברלי ותוהה: "מדוע אנחנו והם באותו המחנה?".

הפוסט המלא של הרב אליהו

שאלו פעם את גורדייף שהיה גורו לפני 120 שנה, למה הוא לא מקים תנועת שלום עולמית. הוא ענה: "משום שהדבר הראשון שיעשו אנשי השלום, הוא לרצוח את כל מתנגדי השלום".

היה ברור לי שרגע אחרי שאכתוב נגד רבקה לוביץ' והממזרים, יהיה גל של התקרבנות, התמסכנות ונסיון להפוך אותי לרשע, מיזוגן ופרימיטיבי.

הביריונים, כמו שמסביר מצוין העיתונאי והסופר בן שפירו, הם ארגוני השמאל בעולם. ואני מוסיף גם בישראל ובציונות הדתית. מה שעשו בחכמה הארגונים הללו בכל העולם כולו, הוא לצייר את עצמם כדואגים לכל הקבוצות של "החלשים" בעולם. ולכן בהכרח מי שמתנגד אליהם הוא נגד החלשים. הוא בריון, והוא לא חלק לגיטימי מהדיון הציבורי.

אלא שהמציאות היא בדיוק ההפך כמו שאראה בהמשך.

זו הסיבה שארגוני השמאל שפועלים בציונות הדתית ידאגו לספר לכולם שהרבנים מרושעים, סוטים,, גזענים, מיזוגנים, שונאי להט"ב, פרימיטיבים, שמרנים, שונאי חופש וזכויות אדם ועוד.

קל להתמודד ציבורית כשאתה מצייר את עצמך כמגן החלשים וכל השאר הם גנבים ושקרנים.

באופן אישי אני אפילו זכיתי שמשפחת לוביץ' תוסיף אותי למדרשי האגדה שלהם. יש להם "מדרש" על ממזרותו של משה. ומדרש על עמיחי אליהו. משה זכה ואני זכיתי ולא עוד אלא שזכיתי אפילו להיות תחת הכותרת של "אותו האיש", כינוי ששמור לישו ימ"ש.

מידתיות וקוהרנטיות, קווים לדמותם

בכל מקרה אנסה לגעת בשלוש נקודות. ולתת להן סימוכין

א. ארגוני השמאל בציונות הדתית, גופיים מוסרים או לא ? ב. האם באמת אנחנו באותו מחנה ערכי ? ג. מה כן ? (עם מי לדעתי נכון לקדם שיתופי פעולה)

אתחיל בנקודה הראשונה.

הסיבה שהארגונים הללו מצליחים משום שאנחנו בימין האידאולוגי, או בימין הזהותי, עסוקים בעבודה פנים מול פנים, עבודה בגובה העיניים בעוד הם בשמאל מנסים לכפות את תפיסת עולמם ע"י שימוש במערכת המשפטית, בתקשורת, באקדמיה ובתרבות.

אנחנו בימין, בציונות הדתית, בקהילות, בישיבות ההסדר ובמכינות נדבר עם כל אחד, ניפגש עם כל מי שיהיה מוכן לשבת איתנו ולשוחח איתנו בגובה העיניים. הם לא "יבזבזו" את הזמן על הפעילות הזו. הם לא ישקיעו בקשר עם ה"הציבור"- משום שהציבור לא איתם, משום שהם לא יודעים להסתכל בגובה העיניים, ומשום שהם עסוקים בעתירות לבג"ץ. אנחנו פועלים עם הציבור, הם משתלטים על הציבור ע"י מוסדות המדינה.

שימו לב – לצילום הפוסט. מדובר בעורכת הדין שהעלתה את לוביץ' לשיחה על משה. ופה בדיוק היא מורידה לרגע את המסכה המוסרית ומגלה את הפנים האמיתיות שלה כשהיא מאיימת על אדם שכתב פוסט נגד הסגנון של לוביץ' בתביעה משפטית. אגב, לדעתי תביעה חסרת כל "קייס משפטי". אבל למה לא להיות "בריון" אם אפשר להפחיד במקום לשכנע.

עוד באותו נושא

סערה במגזר בעקבות שיעור של הרבנית רבקה לוביץ'


3

באותה גישה ממש, אותה חבורה הלכה לצלם במועצות דתיות ע"מ להכשיל רשמי נישואין ורבנים. מוזמנים לקרוא את הכתבה ולהבין מאיפה אני מכיר את ההתנהלות הדורסנית שלהם. אותו הדבר הם עושים לרבנים עורכי חופות, בסרטונים האנטישמים שהם הוציאו לא מזמן, לגרעינים התורניים, למשגיחי הכשרות. וכן על זה הדרך.

זו אותה השיטה בכל מקום. הם טוענים שהם מגנים על החלשים, בשם הטענה הזו הם מוכנים לקבור באדמה כל מי שלא מיישר איתם קו. ולהוציא מהדיון את כל השאר.

כל הרבנים רשעים וסוטים. ליתר דיוק רק 90% כתבו אנשי נאמני תורה ועבודה, אז למה להשקיע זמן לדבר איתם. אפשר ישר להגיע לבג"ץ אחרי שעשינו להם דמוניזציה בתקשורת. ולעזאזל המציאות. אגב אותם אנשים מחקו מיד כשהבינו שזה לא מסתדר עם התדמית המוסרית שלהם או שהם עשו תשובה. הם מסתירים את הבריונות שלהם בעין אחת ובוכים בעין השניה שמישהו משתמש מולם באותם כלים בדיוק ואפילו פחות.

אני רוצה להמשיך לנקודה השניה

זהות משותפת: הגמרא מספרת על רבי יהודה בן נחמיה שהשיב לרבי טרפון תשובה הלכתית וכשראה שרבי טרפון לא עונה לתשובתו, זילזל בו. אגב הוא לא קרא לו ממזר, לא רשע ולא סוטה. הוא רק זילזל בו. ואפילו לא עשה את זה בפוסט או בזום.

אמר לו רבי עקיבא, דמות שכולנו בציונות הדתית לקחנו לנו כמודל: יהודה, צהבו פניך שהשבת את זקן תמהני אם תאריך ימים. אמר רבי יהודה ברבי אלעאי אותו הפרק פרס הפסח היה, כשעליתי לעצרת, שאלתי אחריו, יהודה בן נחמיה היכן הוא? ואמרו לי נפטר והלך לו [מנחות סח].

מה המשותף לי וללוביץ' או לפכטר'? אני עובר לשאלה האם אני רואה את עצמי עובד קשה ע"מ לייצר איתם אחדות, על פי הקריאה החשובה של הרב זלמן מלמד.

חשוב לי לציין שברור לי שמדובר באנשים שמכוונים לעשות טוב ובטוחים שדרכם נכונה. אין לי ספק שהם גם עזרו בעברם ללא מעט אנשים. בדיוק כמו כל אחד אחר שלא שייך למחנה שלהם. השאלה החשובה היא האם אנחנו חולקים אותן תפיסות עולם יסודיות. שהיו תמיד ביסוד הציונות הדתית. משום שיש עוד אנשים שאני יכול למצוא נקודות אחדות איתם בליכוד, בציבור החרדי, בוודאי בחוזרים בתשובה, אבל אפילו בעבודה ובמרצ.

אני יוצא מנקודת הנחה שבציונות הדתית יש גם משמעות למילה "דתית" שמהווה מחויבות של 100% לציונות ו100% ליהדות. יהודי דתי הוא יהודי שרואה בתורה שבכתב ובתורה שבעל פה – בסיס ערכי שראוי ללכת לאורו. קרי: אידאולוגיה שראוי לחתור אליה, דרך חיים שיש בה הרבה טוב. ומכאן גם היחס שיש לו כלפי חז"ל, כלפי משה רבנו, כלפי המצוות והאיסורים.

לעומת היהודי הדתי – קמה לה הרפורמה והתנועה הקונסרבטיבית והעמידה את כל המסורת והכבוד למסורת אליה בסימן שאלה. קרי: אני ומשה יכולים לחלוק, מיהם בכלל רשב"י, רבי עקיבא, רבי מאיר בעל הנס ועוד. (שימו לב לדברים שאומרת לוביץ בסרטון) שימו לב לדברים שכותב פכטר ביחס לפרימיטיביות של התורה. שימו לב, התנועה הזו, בה שותפה לוביץ', רוצה לעקור הנישואין כדת משה וישראל. לטעמי זה לא דיון במסגרת הציונות הדתית. אם הציונות הדתית לדורותיה מצאה דרך לחבר את עולם היהדות עם הציונות, החבורה הזו אולי לא שמה לב שבפועל היא בזה לחוקי התורה, הנסיון להתאים את דברי חז"ל למקובל בתרבות המערבית נותן לחכמינו דימוי של בעלי דעות מיושנות וכו'. שצריך למצוא כל דרך לעקוף או לתמרן אותם.

עוד באותו נושא

בכאב לב גדול: הרב לוביץ' מגיב לסערה סביב אישתו


11

ולכן אני שואל שוב; מדוע אנחנו והם באותו המחנה? איך ה-30% ערכים משותפים שאני חולק איתם, על פי הערכה שרירותית שלי, משמעותיים יותר מ- 90% ערכים משותפים שאני חולק עם שולי רנד, הרב עופר גיסין, גולן אזולאי, עדן אראל ועוד? איך הם יותר משמעותיים מה – 80% ערכים שאני חולק עם הציבור המסורתי בישראל? לדעתם הם לא, ולכן הם תמיד ישתפו פעולה עם ארגוני הקרן החדשה, עם אנשי מרץ ויש עתיד.

אז מה כן?

צריך לחזק את המגמה האמונית בציונות הדתית. לבנות מחנה אמוני רחב שקורא לאחדות מתוך כבוד למסורת. שפועל דרך העם ולא משתף פעולה עם כפיה משפטית כוחנית של ארגוני הקרן החדשה. יש אלפי דיינים ותלמידי חכמים שיושבים על המדוכה מתוך כבוד לתורה ומוצאים דרכים להקל איפה שאפשר. מתוך כבוד לתורה, מתוך רצון לשמר את האור המיוחד של היהדות.

ביהדות יש בשורה אמיתית לעולם שמבולבל בנושא המשפחה, הכלכלה, חינוך, מידות, ערכים, יחס לנשים, משפט, אמונה. מה לא? עולם הערכים היהודי הוא לא מערכת שצריך כל היום לחשוב איך לעקוף אותה. אלא עולם ערכים שצריך לעמול כיצד ליישם אותו מתוך כבוד.

כך גם נראה לי צריך להיות בערכי היסוד של הציונות הדתית. מי שלא מקבל את זה, שיהיה לו לבריאות. אפשר להיות איתו בקשר טוב, אפשר לכבד ולהעריך אותו בתחומים שונים. אפשר גם למצוא איתו נקודות הסכמה. לא ניתן להגדיר אותו באותו מחנה. הוא לא יכול להיות חלק מהתנועה הפוליטית, הוא לא יכול לכתוב את התוכן הלימודי של מוסדות החינוך של התנועה, הוא לא יכול לדבר בשם המגזר ולא יכול לייצג את המגזר.

בניגוד לדברים של הרב רונן לוביץ', אני לא עסוק בהם אפילו פרומיל של אחוז. הם לא מעניינים אותי. אין לי גם בעיה לשבת איתם לכוס קפה ואפילו להיות חבר שלהם. א. כל עוד הם הוגנים, ומנהלים מחלוקת הוגנת, בכלים שווים. בלי צילומי סתר ובלי כפיה משפטית. ב. זה לא דורש ממני להיות איתם באותו מחנה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
לא לפחד
מנחם | 06-05-2020 18:22
כל הכבוד הרב אשריך חייבים להגיד את האמת בלי לפחד
צודק אליהו, חלקכם לא יהיה עימנו.
גבעת שמואל | 06-05-2020 20:39
הגוש החרדלי בהחלט לא חלק מהציונות הדתית. אתם חלק מהגוש החרדי. טוב תעשו אם תעזבו אותנו ותחברו למפלגה חרדית לפי טעמכם.
ל"מה זה"
ש | 06-05-2020 20:01
מאחל לך להחליק על בננה וליפול על קרמבו בלי עטיפה
ה"רב" עמיחי איש קטן ודי מגעיל
מה זה? | 06-05-2020 19:23
נאחל לו עצירות קשה ואז שילשול אינסופי.
2
הרב עמיחי
בנימין | 06-05-2020 18:47
אשריך על הדברים צריך להעמיד את האנשים האלה במקומם הראוי להם. מחוץ למחנה עד שיטהרו
תלמידי רבי עקיבא
א. | 06-05-2020 19:14
האם הרב עמיחי וחבריו המקפידים כמו כולנו על מנהגי האבלות בספירת העומר שכחו מה גרם למגיפה? על שלא נהגו כבוד סה בזה תסכים או לא תסכים עם דעה של רבנים אחרים זה בסדר ומותר להתווכח. לזלזל ,לפגוע ,להשמיץ אסור. חבל !!!!
3
ישר כח
חדוי זנזורי | 06-05-2020 18:51
דברים נכוחים ונכונים.
4
הבסיס הראשון לאהבת ישראל הוא כבוד
א | 06-05-2020 18:58
לא יאמן. רב צעיר ומיוחס שמנסה למצב עצמו כמויהל דרך כותב פוסטים מתלהמים בסגנון יאיר נתניהו. בלי להיכנס לתוכן הויכח , מאיפה אתה לוקח את החוצפה להשמיט משמם של המכובדים שהזכרת את התואר רב? האם ההסמכה שלך טובה משלהם? אכן, אני לפחות לא רוצה להיות באותו המחנה שלך. סבך שסיפורי אהבת ישראל שלו רבים וידועים מתהפך בקברו.
5
הבריסקער רב
מייק | 06-05-2020 19:02
כבר אמר הבריסקער רב אלוקים שלהם הוא לא אותו אלוקים שלנו, זה תוצאה של הדרך
6
איזו התנשאות...
אבי | 06-05-2020 19:05
חלק נכבד מהנחות שלך לגבי הסולם הערכי שלהם פשוט לא נכון. הם יכולים ליצג את המגזר לא פחות ממך. אתם שניכם מהווים פנים שונים של המגזר אך אף אחד מכם לא מחוץ למחנה ומי שמוציא את האחר, מעיד בעיקר על עצמו...
7
צודק לגמרי, אבל למה במעשים אתם תמיד עושים הפו
יעקב | 06-05-2020 19:07
למה בבחירות במקום ללכת עם מפלגה דתית לאומית לפי תפיסתך בחרתם ללכת עם האנשים היותר קרובים ללוביץ ופכטר במקום לאחד את מי שכן ציוני דתי? בסוף גם אתם רואים באנשים האלו חלק מהציבור שלכם יותר מאשר אנשים דתיים כמו הר המור (נעם) ואנשים שקצת יותר קיצוניים ממכם (בן גביר) אז זה לא חכמה פתאום לצאת בהצהרות נגד כל המעשים
8
זה בכלל לא רב
אז לא | 06-05-2020 19:08
סתם גזען קטן ועלוב מסוגם של צביקה הטיל טאו והדוב לנעור.
9
הקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר הם רפורמים
ירון שאול | 06-05-2020 19:09
ידוע שרוב השמאלנים הדתיים הם רפורמים השם ישמור ויציל ויעזור לנו מהם.כבר הופיע סרטון בפייסבוק שהיהודים הרפורמים בארהב אלא שתומכים ותורמים מאות מליוני דולרים לקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר הבזויים,עשו בר מצווה לכלב והעלו אותו לתורה פשוט מזוויע.לפי דעתי הדתיים הרפורמים הם הערב רב שיצא איתנו ממצרים השם ישמור ויציל ויעזור לנו מהם.מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.
10
ישר כח די לממזרים של יאיר לפיד
יעל | 06-05-2020 19:15
ישר כח גדול לעמיחי אליהו שם את האמת בפרצוף להקיא מממזרי הזום של יש עתיד
11
אתה יהודי בכלל?
פגע רע | 06-05-2020 19:28
כשיבוא יומך, תיקבר מחוץ לגדר. עוכר ישראל
12
לא יודע אם מישהו יקרא את זה
נתנאל | 06-05-2020 19:30
אין קשר לשמאל וימין. הרב קפלן שייסד את התנועה הרקונסטרוקציוניסטית היה ציוני נלהב ובקלות היה יכול להיחשב ימין. ומאידך, הרבה מחסידי הרב מרדכי אליהו הם שמאל קיצוני. לכו לבית הכנסת שמש וצדקה ותמצאו סידורים עם דגלים של אשף ואיחולי חורבן למדינה. הנושא כאן הוא האם מותר להתעלם או לשנות את ההלכה כדי להקל על סבלם של בני אדם. השאלה היא מיהו בשבילי אלוקים? זה שצועק בתוכי שאסור להכאיב ואו להרוס את החיים לזולת (=ממזר, להטב וכו'), או הסופר שכתב את ספר התורה ומצפה שיקיימו את כל הכתוב בו ככתבו וכלשונו?
13
לא מצליח להבין
התמים | 06-05-2020 19:39
את השנאות, העלבונות, ההתחשבנויות, הקטנוניות וחוסר הסובלנות שבין הזרמים השונים ביהדות. לפעמים נדמה שהשנאה בין המחנות השונים ביהדות גדולה מהשינאה לאויבים חיצוניים. מפגינים כזה להט וכזו אינטנסיביות כאילו ניצבים מול השטן בכבודו ובעצמו. כל אחד בטוח שהאמת כולה אצלו ורק אצלו, והאחר הוא משומד ומרושע או לפחות אידיוט. די. חלאס. ויכוחים על קוצו של יוד ממש לא מחייבים כזו שינאה. תרגיעו.
14
אולי די?
שימי | 06-05-2020 20:01
גדולי הרבנים לא עסוקים במלחמות פייסבוק ואחרי אינטרנט
15
הניסיון הפשטני והמכליל
אבי | 06-05-2020 20:16
לייחס לאותו שמאל סטריוטיפיקלי את אותה אידיאולוגיה, דרך פעולה, תפיסת עולם וזהות פוליטית, פשוט גובל בחוסר הבנת המציאות. השמאל(וגם הימין) הוא לא אותו דבר בכל העולם ולא כל אחד שתומך בזכויות מיעוט הוא אוט' נתפס כשמאל רדיקלי אנטי לאומני. ישנו כל הזמן ניסיון לייצר פוליטיזציה של כל דעה או אידיאולוגיה לדיכוטומיה מחנאית של ימין ושמאל מבלי להבין את תשתיות המוסר הפסיכולוגיה והפילוסופיה של הזהיות הפוליטיות לכן צריך להיזהר משיח פופוליסטי שמכניס אנשים לתבניות פשטניות רדוקציוניות מבלי להבין את הקונטקסט הנרחב שקשור לעשרות פרמטרים בזהות הפוליטית. בקיצור ללמוד להקשיב ולהבין את הצד השני ואת המוכביות השונות בין כל חלקי הזהיות הפוליטיות בעולם.
בטרמינולוגיה איזוטרית
דוד | 08-05-2020 8:00
שימוש בטרמינולוגיה איזוטרית לרוב מנווה חיפוי על ואקום אינטלקטואלי
16
שאל אביך ויגדך .זקנך ויאמרו לך
צפתי | 06-05-2020 20:28
אצל הרבנים .נהוג להעביר את העסק לבנים שמא חס ושלום מי שהוא .יגנוב להם את השררה ואת הפרנסה .למה לעבוד קשה זכור לי שהתערבתי שהרב לאו והרב עובדיה יכניסו את בניהם לעסוק כרבנים ראשיים ועכשיו תורו של הרב שמוליק .דואג לעתיד בנו .מתי שמעתם מהם דבר תורה נטו .אין סכוי כי הם יודעים פסקי הלכות .תורה הם לא באמת יודעים .וגם זה לא מעניין אותם .
17
עמיחי,איפה התעודת רב שלך?
עמיחי כסף ותקציבים | 06-05-2020 20:39
אשמח לראות שיש לך תעודת רב,ושעברת את מבחני הרבנות,או שקיבלת תעודה בקומבינה של ועדה של הרבנות הראשית? עמיחי לא מסוגל לשבת וללמוד סימן אחד בשוע ,מלל העמותות,הקומבינות והתקציבי עתק,והתרמות,עמיחי נרקומן כבוד ופרסום,מסכן סבו זצל.
הרב עמיחי בשבילך
בניה | 17-01-2021 12:41
אכן יש לו תעודת רב, הוא כיהן אצלנו כרב גרעין. למה להכפיש סתם לפני שבודקים?
18
ברור שאנו לא באותו מחנה
אסף | 06-05-2020 21:56
כי אתה פשוט לא בן אדם, אינך בן תורה, אתה מבזה תלמידי חכמים ומנבל את פיך! אז לי ולך אין מקום לא רק באותו בית כנסת אלא אפילו לא באותה דת. אתה חומץ בן חומץ. אביך הנבל איים על עובדי משחטת עוף צפת שהתעללו בהם כי אם יתאגדו אזי הוא ידאג שלא יקבלו אותם לעבודה בשום מקום אחר והוא אף ישלול לכל מקום בו יעבדו את תעודת הכשרות. אתם לא ראויים לשאת את הכיפה שעל ראשכם עד שתעשו תשובה
צודק
נכון | 06-05-2020 22:18
צודק...עצוב שיש רבנים כאלה כמו הרב אליהו
19
לא נורא, עם ישראל יסתדר בלי כבודו
יואב | 06-05-2020 22:19
.
20
ציטוט שקרי
דנה | 06-05-2020 22:23
הציטוט שמביא בשם הרב עידו אינו נכון. הכותב של ציטוט זה הוא מגיב לפוסט של הרב עידו ולא הרב עידו עצמו כתב זאת.
21
צודק לגמרי הרב אליהו
שמואל | 06-05-2020 23:36
צודק לגמרי הרב אליהו
22
טור של נודניק
אור | 07-05-2020 7:31
מאדים וילדותי