אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח חריף על משרד החוץ ועל תמונות שדולפות לרשת

הו"ח השנתי שהוציא מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מותח ביקורת של שורה של תחומים, בהם תמונות של רשיונות נהיגה ורב קו שדולפות לרשת, משרד החוץ שרוקן מתוכן ועוד

דו"ח חריף על משרד החוץ ועל תמונות שדולפות לרשת
  מבקר המדינה מתניהו אנגלמן (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

זה הדו"ח השנתי הראשון שמפרסם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. בהקדמה לדו"ח שלו מתייחס אנגלמן לטיפול הממשלתי במשבר הקורונה. "מומלץ שהמשרדים השונים יפעלו לפשט הליכי בירוקרטיה שלא לצורך. פישוט תהליכים נכונים בימי שגרה, וקל וחומר בעתות חירום, כפי שאנחנו חווים במשבר הקורונה".

אנגלמן אמר כי בכוונתו לעדכן את תוכנית הביקורת המשרדית, כך שתכלול את בדיקת הנושאים העיקריים בהתנהלות הגופים המבוקרים בעת משבר הקורונה.

עיקרי דוח המבקר:

 

משרד החוץ: מצוי במשבר שעשוי לפגוע במעמדה של ישראל

המבקר מותח ביקורת חריפה בדו"ח על התנהלות משרד החוץ. בביקורת הוא מציין כי סוגיות שונות בזירה הבינלאומית מטופלות בעת ובעונה אחת על ידי משרד החוץ, בעוד משרדי ממשלה אחרים וארגונים נוספים, פועלים בחוסר תיאום, סנכרון ושיתוף פעולה, מה שמייצר קשיים וחסמים, הפוגעים ביעילות ובמיקוד הפעילות, ואף עשוי להוביל לפיצול אינטרסים של הממשלה מול מדינה או גוף בינלאומי כלשהו.

לא נעשתה עבודת מטה בנוגע למודל העבודה הראוי, ואין מנגנון מסודר של עדכונים הדדיים. המבקר קבע כי ממשלת ישראל מתקשה לקדם פעילות מתואמת בתחומי החוץ, וכי הפעילות הממשלתית עלולה לשקף אינטרסים של הגורם המוביל את הפעולה בלבד.

ממשרד החוץ נמסר:  "הדוח מפנה אצבע מאשימה לאגף התקציבים במשרד האוצר על התנהלות לא מקצועית שבאה לידי ביטוי הן בהחלטה לסגור נציגויות ישראל בחו"ל, אשר לא נסמכה על בחינה מקצועית וסדורה, ואף יותר מכך על הכנת תקציב ללא תיאום כלל עם אנשי משרד החוץ אשר ראו לראשונה את הצעת התקציב שלושה ימים בלבד טרם הגשתו לאישור הממשלה".

צה"ל המשיך לתת פנסיה תקציבית לפורשים

מבקר המדינה מציין כי צה"ל ממשיך להעניק לפורשי הצבא שנהנים מפנסיה תקציבית, תוספות דרך "הגדלות הרמטכ"ל", אותם היו אמורים לחלקם רק במקרים חריגים, אך בפועל חולקו באופן גורף לפורשים.

כך למשל, רק בשנת 2017 נוספו לעלויות המצטברות עוד 24 מיליון שקלים עבוד הגדלות הרמטכ"ל. במשרד האוצר מעריכים שנכון ל-2018 הן עמדו על כ-1.1 מיליארד שקלים, ומאז עלו בעשרות מיליונים נוספים. למרות שהרמטכ"ל הקים עוד לפני פרסום הדו"ח הקודם צוות לבחינת הנושא, ולמרות המלצת המבקר להגביל את התוספות ולבחון את המדיניות, בפועל שיעורי הגדלת הרמטכ"ל רק עלו בשנים האחרונות.

נוער בסיכון: נופלים בין הכיסאות

בישראל יש 110 אלף בני נוער וצעירים (13-25) שחיים במצוקה, כך עולה מדו"ח המבקר, הם חשופים לאלימות, ניצול מיני, שימוש בסמים וועוד. המבקר קובל כי למשרד הרווחה אין נתונים על מספרם ומיקומם של בני הנוער הנמצאים בסיכון גבוה ולא נעשה מספיק על מנת לאתר בני נוער בסיכון. הבדיקה העלתה כי המערך שמפעיל משרד הרווחה לאיתור בני נוער בסיכון גבוה המשוטטים ברחובות (ניידות רחוב) או לאיתורם באמצעות רשת האינטרנט כמו צ'אטים וכדומה הוא מצומצם וכי יש מקומות בפריפריה שניידות הרחוב כלל לא מגיעות אליהן.

עוד מצא המבקר כי מסגרות השיקום של בני נוער בסיכון לא מוסדרים בעבודה בין משרדי החינוך והרווחה והם נופלים בין הכיסאות.

ליקויים בטיפול במאגר התמונות של משרד התחבורה

המבקר מתריע כי מידע ביומטרי נמצא בסיכון, בראש הגופים בהם אין פיקוח על המידע הביומטרי, מציין המבקר את הטיפול במאגר תמונות רישיונות הנהיגה של משרד התחבורה. דוח המבקר קובע כי "מאגר זה מוגדר כמאגר ברמת סיכון גבוהה", וכי "קיים פוטנציאל סיכון גדול למידע הביומטרי השמור בו בהיבטי אבטחת מידע והגנת הפרטיות".

כך גם מאגר התמונות של משתמשי כרטיס רב-קו, אשר "כולל גם תמונות של כמיליון קטינים".

ממשרד התחבורה נמסר: "המאגרים במשרד התחבורה פועלים בכפוף לדינים המחייבים בהחזקת מאגרים. משרד התחבורה פועל בשיתוף-פעולה עם מערך הסייבר הלאומי – הממונה על יישומיים ביומטריים, ומקיים חשיבה ועבודה משותפת לניהול וצמצום הסיכונים של מאגר התמונות של המשרד.

"כמו כן, משרדנו פועל בשיתוף-פעולה עם רשות האוכלוסין מתוך הבנה כי ראוישכלל הנתונים של אזרחי ישראל ינוהלו במאגר אחד, כולל תמונה מזהה.

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו