אוחנה נגד השופט מזוז: אל תדון במינוי פרקליט המדינה מחשש למשוא פנים

אוחנה נגד השופט מזוז: אל תדון במינוי פרקליט המדינה מחשש למשוא פנים

שר המשפטים הגיש בקשה לפסול את השופט מני מזוז מלדון בתיק נגד מינוי פרקליט המדינה, וטען כי יש חשש למשוא פנים של השופט נגדו. באישור היועמ"ש, השר מיוצג על ידי עו"ד רוטמן ולא על ידי המדינה

author-image
אוחנה נגד מזוז: אל תדון במינוי פרקליט המדינה
  Gili Yaari / Flash90

שר המשפטים, אמיר אוחנה, הגיש היום (שישי) בקשה לשופט בית המשפט העליון מני מזוז, בדרישה כי יפסול את עצמו מלדון במינוי פרקליט המדינה מחשש ממשי למשוא פנים. אוחנה בחר לנהל את המערכה הזאת באופן אישי ולהיות מיוצג באופן עצמאי על ידי עו"ד שמחה רוטמן.

בבקשה, כותב רוטמן כי מזוז הוציא צו נגד מינוי כל אדם לתפקיד ממלא מקום פרקליט מדינה מבלי שנתבקש לכך. כזכור, אמש הוציא מזוז צו נגד המשך כהונתו של דן אלדד בתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה כפי שנתבקש בעתירה שהוגשה בנושא, אך הוסיף מבלי שהתבקש כי בנוסף לכך אין למנות גם כל אדם אחד לתפקיד עד שתינתן החלטה שונה.

עוד באותו נושא

בג"צ הוציא צו זמני נגד הארכת כהונתו של דן אלדד


24

וכך נכתב: "החלטה שניתנת על ידי בית משפט ביוזמתו, לפני כל דיון, לפני שנשמעו טענות הצדדים וללא כל בקשה, מעוררת בליבו של כל אדם או שופט סביר חשש ממשי כי השופט שנתן את ההחלטה כבר גיבש עמדה מוקדמת בכל הנוגע להליך ולנושאו".

"די בהתנהלות זו, בה נותן שופט של בית המשפט העליון, בשבתו כבית דין גבוה לצדק, צו מניעה המופנה כלפי שר בממשלת ישראל, ללא כל דיון, ללא כל עתירה, וללא כל בקשה בניגוד מוחלט לחזקת התקינות המנהלית, ומבלי שהועלתה בפניו כל טענה הנוגעת לצו זה על ידי העותרים, בכדי לבסס עילת פסלות".

רוטמן מוסיף וכותב בבקשת הפסלות כי העתירה הוגשה בשל תפיסת העותרים כי אוחנה הוא שר משפטים לעומתי, וטען כי מזוז התבטא בעבר נגד אוחנה בכנס של אונ' חיפה במהלכו אמר: "המצב של שר משפטים לעומתי או בכלל שר לעומתי הוא מצב בעייתי, מטריד, מציק…זה מצב שלא המערכת המשפטית בחרה בו היא לא יכולה להשפיע על זהות השר, ולא אמורה להשפיע. אבל זה מקשה עליה וכמובן מקשה על התפקוד שלה, והכרעה בעניין הזה לא מסורה למערכת המשפטית".

עוד נטען כי לא ניתן להתעלם מהרקע של מזוז אשר היה בעבר היועץ המשפטי לממשלה וכי קיים חשש ממשי שכאשר יש עימות בין שר המשפטים ליועמ"ש, מזוז יבחר לצדד באחרון. בנוסף, צוטט מזוז תוקף את שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן, אשר כיהן בתפקיד בעת שמזוז היה היועמ"ש: "כל ניסיון של הדרג הפוליטי להתערב בהליך הבחירה של פרקליט המדינה צריך להציב סימן שאלה על המוטיבציה לעשות זאת. אין שום סיבה עניינית טובה למעורבות כזו, ובוודאי שאין סיבה לשנות את סדרי הבחירה דווקא כעת. ליוזמה של פרידמן, שאיני יודע מה המניעים שלו, אין הצדקה עניינית".

רוטמן כתב בשם אוחנה: "המשיב סבור כי די בכל אחד מהאירועים שצויינו לעיל בכדי לבסס חשש ממשי למשוא פנים, ולתחושה קשה שדעתו של המותב (מזוז) מוטה ונעולה". בסיום הדברים נדרש מזוז להעביר את התיק לידי שופט אחר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
דן אלדד
ליאון | 01-05-2020 12:36
אדון אוחנה אתה לא יכול לקבוע מי מהשופטי העליון ידון בפרשת המשנה לפרקליט המדינה אתה בתוקף תפקידך חייב להיות נייטרלי
פרקי אבות: חכ/מים,הזהרו באמיר/תכם.
חקקו נכון.ללא גוואלד | 07-05-2020 19:38
לו חכ יחוקקו נכון? בגצ לא יוכל לשפוט נגד החקיקה שלהם. אי אפשר לבקש משופט שייפסוק נגד החוק שחוקק. אבל לא לחוקק נכון ולצעוק, להטעות ציבור זו זריית חול. גוואלד מזוייף גרוע משתיקה. משל הזאב והילד. אפשר לחלוק עיניינית, אבל לא עי זריית חול. מערכת משפט היא עוגן חשוב ליציבות חברה ומדינה.
2
משילות
מייק | 01-05-2020 12:39
הגיע הזמן שהשר אוחנה יקח את החק לידיים ויעמיד אותם במקום, הם נותנים הרגשה שהם פועלים על פי הג'ננה שלהם וזה ניראה שמערכת המשפט מתנהלת כמו בג'ונגל שר המשפטים חייב לדחות פסיקות שלהם שנראות נשלפות מהשרוול ולהחזיר את השפיות ,כי פסיקותיהם כל כך ניראים ממניעים פוליטיים ואישיים והכל מכור מראש עד שאין משמעות לפסיקותיהם וחייבים להתעלם מהם,וכל זה נוצר שאין ריענון לעתים קרובות אצל שופטי בגץ והעליון כבר חכמים אמרו עמי ארצות ככל שמתבגרים, דעתם מטפשת עליהם וזה מה שקורא במציאות.
3
מזוז שר''י כותב פס''ד עם שגיאות. חחחח
מזוז שר''י | 01-05-2020 12:51
מזוז חושב כיון שעלה על כס המשפט [הוא מרוקאי?] מותר לו להשתולל. טיפש 1 הרי לולא מקום מוצאך, היית ס''ה פקיד זוטר במשרד הסעד. אתה תמיד מעמיד פנים רציניות, כביכול ''אדם חשוב''. חחחחחחחח שב בשקט, ולא נגלה עליך הכל. אתה יודע למה אני מתכוון. אתן לך רמז: ''צופית''
בירור
סימון | 01-05-2020 14:30
מזוז לא מרוקאי אלא תוניסאי נא לעדכן
4
אוחנה לא נבחר על ידי הכנסת
מה זה? | 01-05-2020 12:57
מכהן כפקק בממשלת מעבר כפול שלוש ועתיד להבעט מהמשרד בקרוב. מציע לו לעשות נעים בגב לבעלו (או להיפך), ועזוב אותנו בשקט
5
חבר מגן חבר ?
שלמה | 01-05-2020 13:32
מזוז פסול כי נוגע בדבר, טרם התמנה לבג״ץ נישאר חבר עם אנשים שעדיין בפרקליטות ומן הראוי כי שופט יהיה לגמרי מבחוץ... לא יחזירו אמון למערכת המשפט ע״י מצב חבר מגן על חבר מראש במשפט
6
מי אמר שצריך לציית לבית המשפט העליון
אליהו1 | 01-05-2020 13:35
הפסק לא מסתמך על שום חוק, אלא, השופט החליט ומרח סיבות לא משפטיות נוזלות כמו מים שמקבלים את צורת הכלי. אני שמעתי מעדות ראשונה מעו'ד שבא להגן על מרשו אצל מזוז. וכך נפתח הדיון,' אנחנו דנו בענין טרם תחילת המשפט, ודעתינו בענין היא x, עכשו אתה יכול לאמר מה שאתה רוצה. (כלומר, לא משנה מה תגיד אנו העליונים כבר החלטנו)
7
מזוז
חרד | 01-05-2020 13:37
כבוד השופט העליון מני מזוז, מסכל את חקר האמת! נוכחותו בבית המשפט העליון מזהמת את הסביבה, בסביבה בה לא יושבים שופטים סטריליים ושאינם מוטים. יש לערוך בדיקת פוליגרף לכלל שופטי העליון ולכלל בכירי הפרקליטות, יש להעביר מתפקידו את כל מי שימצא כמי שאינו דובר אמת והוא מעורב בסיכול חקר האמת ובהטיית משפט וחקירה. נשיאת העליון בראש הנבדקים! יש לבנות את מערכות האכיפה והמשפט מחדש גם במחיר של מתן חנינה לכלל הצדיקים. ככול שלא כך יעשה לא ניתן יהיה לשקם את אמון הציבור! ערך יסוד בקיומה של חברה שוחרת צדק.