אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הקשר בין ה'מורדת' לבין התנהלות החרדים בקורונה

הסדרה שכבשה את נטפליקס בישראל, מספקת לנו שוב הצצה להימלטות מקהילה חרדית סגורה, אבל יותר מזה, ניתן ללמוד ממנה על היחס והקונפליקט בין הישראליות לחרדיות שפרצה בעוז במשבר הקורונה

הקשר בין ה'מורדת' לבין התנהלות החרדים בקורונה
  צילומסך

בפעם המי יודע כמה, נעשית יצירה שנוגעת בבריחה ובקונפליקט מול העולם החרדי. הפעם זאת אסתי, דור שני לבורחות מהקהילה הסגורה של סאטמר בווילאמסבורג בניו יורק.

בסיפור כמו בסיפור ובוודאי במיני סדרת נטפליקס, אפשר להביא מורכבות עד רמה מסוימת. יש את הסיפור המרכזי והוא המרידה והבריחה מהקהילה, בגלל הלחץ להביא ילדים, נישואי בוסר שמקדשים את המטרה ודוחקים את האהבה ואת הקושי האישי הצידה בשביל המטרה המקודשת, שגם הופכת אותך לשווה בין שווים בקהילה. עד שאסתי, כמו רבות וגם רבים אחרים, לא יכלה לשאת זאת וברחה מהקהילה ומהלחץ.

עוד באותו נושא

מומלצי עצמאות: 7 סרטים ישראליים שחובה לראות


12

דווקא ינקי, בעלה אליו נישאה בשידוך, נראה מהצד בחור שאילולי הנסיבות היה מתאים לה. את הרגישות והאמפתיה הוא מגלה מאוחר מידי- לאחר שיצא מהסינר של אימא ומלחץ הקהילה. יחד איתו מגיע בשליחות הרבי, מוישה. "תמיד יש איזה מוישה" אומרת לאסתי אימה שחוותה על בשרה בריחה וחיה כלסבית בגרמניה. 'פְרֵח' חרדי שטעם טעם חטא מימיו ולא תמים כמו בן דודו ינקי. הוא נהנה מהחצר האחורית של העולם החילוני, וכלמוד ניסיון מספר שאי אפשר לברוח מהקהילה אל הכאוס שבחוץ.

אל תוך הקהילה הקוסמופוליטית בגרמניה, שבנויה מגוונים שונים של מהגרים ונמלטים מכל מיני מציאויות, מגיעה אסתי. מכל החבורה בניהם היא מצאה מקום, היחידה שלא מצליחה להכיל אותה היא יעל. ישראלית שמנגנת עם חבריה באקדמיה נחשבת למוזיקה.

יעל לא רואה רק את אסתי- היא רואה יחד איתה את כל הקהילה וכל החרדים – בגלל ההיכרות, השטחית והסטריאוטיפית שלה, היא תמיד שופטת אותה על גבי הקהילה והעולם התרבותי ממנו באה וממנו גם ברחה. "אני לא מכונת ילדים"- מתקומת אסתי מולה, למרות שבדיוק מזה היא ברחה- אבל השיפוטיות החיצונית שלה ושל הקהילה שלה, מכריחה אותה לעמוד מול מי שיכלה להיות בעלת ברית שלה (היחידה שיודעת מה זה קוגל ומבינה מושגים מהעולם ממנו היא באה).

שאר החברים – מבינים שהיא שונה, אבל לא אכפת להם. זה קצת מסקרן אותם, אבל לא מפריע להם, לכן הם יכולים לראות את האדם שנמצא מולם בלי ההקשר הקהילתי. יעל מתקוממת; איך בלי הכשרה מוזיקלית, אסתי מנסה לקצר את התהליך ולהתקבל לאקדמיה. כמו ישראלים שלא מבינים למה הם יושבים שנים ללמוד לימודי ליבה, נאבקים אידאולוגית עם זה בנציגי הציבור החרדי, ולבסוף רואים לצידם בספסל הלימודים, או עם דיפלומה דומה במסלולים עוקפים, חלק מאותו ציבור בדיוק.

הישראליוּת, כמו יעל, לפעמים מתקשה להפריד בין הציבור לפרטים (צילומסך)

כמו בתחילת ימי סגר הקורונה שהתרגש עלינו, השיפוט הציבורי של החרדים, שנשמעו מאוד מאוחר להנחיות וסיכנו את עצמם ואת כולם הוביל להתנגשות טקטונית. בתוך הציבור החרדי, גם כאלו שהייתה להם ביקורת חריפה על ההנהגה הפנימית, הרגישו שהמתקפה החיצונית גדולה יותר ומסוכנת יותר מהקורונה ונכנסו למגננה.

הישראליוּת, כמו יעל, לפעמים מתקשה להפריד בין הציבור לפרטים, בין היחיד לחברה, ולמרות שצריך את זה, כי האדם אמנם הוא גם תבנית נוף קהילתו, אך יחד עם זאת צריך לדעת איך מפרידים את הפרט, את האדם היחיד, מההקשר הקהילתי ורואים אותו.

כי כל אדם הוא עולם ומלואו מעבר לתבניות הקהילתיות. וכל אחד כזה כשידחקו אותו אל תוך הקופסה הסטראוטיפית- יעמוד על רגליו האחוריות להגן על הציבור ממנו הוא בא. כי הוא רואה את הגוונים והניואנסים שהצופה מבחוץ לא יכול לראות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
חברה סגורה, ללא שקיפות ועם אמונת חכמים מופרזת
שי | 01-05-2020 9:28
זאת התוצאה: כל אמירת אגב של האדמור הנערץ נתפסת בתור נבואה אלוקית שאין לפקפק בה.
בית שימוש אחד גדול כל החלאה הזו
בית שימוש אחד גדול | 03-05-2020 7:37
בית שימוש אחד גדול
סוף כל סוף: אצל החיונים כל 2 גרוש
בין חילוני לדתי | 01-05-2020 13:54
מספר הבגידות אצל החילונים. על כל 100 זוגות. יש 90 בגידות
אין דבר כזה אמונת חכמים לא מופרזת
Aladdin | 01-05-2020 12:49
כל המאמין בחכמים הוא כופר בעיקר וכאילו עובד עבודה זרה
2
המורדת
ט | 01-05-2020 10:01
ראיתי את הסדרה כל מילה שנאמרה לעיל מדויקת.אין צורך לפרט ישנן קהילות שניתן לכנותן כתות .קשה מאוד לחיות בכת . .
3
הכתבה והקשר לסרט נגועים בחוסר הגינות
מיכל | 01-05-2020 10:07
זה ממש לא מדויק לכתב כי התנהלות החרדים בתחילת הקורונה זהבגלל השיפוט הציבורי שלהם. עכשו עם הציבור החרדי כל טעויות האפשריות.לאחר שהם תוקנו הם נוהגים כמו כלל הציבור. לא התחשבו בזה שהמידע לא מגיע אליהם רובם לא משתמשים במדיות הדיגיטליות וגם לא הבינו שיהודי חרדי לא יפסיק ללכת לבית כנסת בלי הוראה של רב. היו צריכים דבר ראשון לפנות למנהיגים ולהסביר להם את המצב.
להקפיד להתעלם מהרב ומהריחוק מהתקשורת
זו הבעיה שלהם | 10-05-2020 10:54
אסור לשרת את השיגעונות שכופה עליהם הרב כאשר הוא משדר להם פרסים ועונשים אם יצייתו לו או יתמרדו ובאונ מזה יתמרדו. והם מצידם בוחרים להתנער ממנו או להכנע לשגיונותיו.
4
חסידי סטמאר הם לא חרדים הם קיצוניים
קצת שכל | 01-05-2020 12:03
תפסיקו להכליל את כל החרדים, אתם מתנהגים בדיוק כמו כל החילונים או שאתם בעצם חילונים ????
סאמטר זה תמצית של אידיאולוגיה החרדית
Aladdin | 01-05-2020 12:50
ד
5
לא לכל החרדים יש אמונה מופרזת ודוקא רוב
ג'פרי | 01-05-2020 15:45
החרדים כן שמרו על ההוראות
6
מי הגאון שכתב את זה?
משה | 01-05-2020 16:48
״הישראליוּת, כמו יעל, לפעמים מתקשה להפריד בין הציבור לפרטים, בין היחיד לחברה״ וזה באותו משפט, מי הגאון שכתב את זה?
אכן אירוני כלשהוא
רון | 03-05-2020 7:47
ולגופו של עניין חוסר הפרדה בין הפרט לכלל (סטריאוטיפ ) הוא תכונה אנושית.
7
אם תציגו את סיפורי הדתי לשעבר,
רפאל | 01-05-2020 17:04
סיפורי החרדים יתבטלו ב100.
8
זה טבעי בעולם הזה ללכת אחרי היצר
הודה | 03-05-2020 9:25
רק מי שיש לו יראת שמים ויראת חאט יכול לישרוד את ניסיונות העולם הזה גם מה שנאמר עשה לך רב וקנה לך חבר זה חלק מהישרדות בעולם היהדות זו מלחמה יום יומית עוד יותר שיש קשיים כלכליים או בריאותייים זה שאדם זה או אחר נושר זה לא דבר נדיר
9
יש איזה סרט על צדיקים? בינתיים לא במודה
בצלאל | 03-05-2020 23:26
אבל ככל שעם ישראל יחזור לעצמו, יהיה כאן תור לביים צדיקים בעלי מוחין גדולים
10
החרדים, החרדים, החרדים...
הודיה | 04-05-2020 14:43
למערכת הזו וגם למגיבים אין להם תעסוקה רק בחרדים החרדים עשו, החרדים התפרעו החרדים שרפו החרדים והחרדים והחרדים, די נמאסתם אם הבחורה הזול הזו מעוניינת ללכת בדרכה של אימה שתלך זו הבעיה שלה , תרצה חהפקירב א עצמה גם בעיה שלה .בבקשה אל תעשו הכללות . תסתכלו סביבכם על החילוניוצ המחלה הממארת שנדבקה בעם ישראל, ותחפשי של אלמנטים נחמדים שתוכלו לבזות ולכתוב עליהם . מקווה שהתגובה שלי תתקבל ותתפרסם.
החרדים
גגי | 07-05-2020 12:42
המחלה הממארת היא החרדיות בעצמה .
11
חרדים
גגי | 07-05-2020 12:39
אני דתלש אבל ההתנהגות של החרדים באופן כללי בלי קשר לקורונה מרתיחה את דמי .
אגב רתחת על מי שהביא את הקורונה לארץ?
חרדי | 08-05-2020 17:13
אף אחד מהם לא היה חרדי - כולם היו נופשים ישראלים- חילונים מאיטליה ספרד שוייץ ומקומות נוספים וכך התחילה הקורונה בארץ. אבל חרדי מפיץ מחלות מצלצל טוב מימי הדער שטירמער ועד היום.
12
מזל טוב לתמר השחקנית שמשחקת את יעל
רונה | 08-05-2020 21:55
יום הולדת שמח! ????
13
כמה שנאה וצימצום ראייתי
רבקי | 13-05-2020 0:39
אחד הנושאים הכי חשובים ומדוברים עם כלה חרדית לפני חתונתה ובחיים החרדיים תמיד זה דבר ראשון האהבה בין בני הזוג. זו דרך התורה. אהבה וכבוד הדדיים. לא אהבה לחודש כי אז הקפידה להתאפר יפה או מה. ואני לא ארחיב כי כל אחד בסופו של דבר רואה ושומע ומפליץ מה שרוצה