אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קצר על הפרשה: כמעשה ארץ מצרים, אלו הלהט"בים

רעיון קצר לפרשת השבוע בפחות משלוש דקות: השבת התורה אומרת לנו שאסור לעם ישראל לעשות כמעשה ארץ מצרים - אומרים חז"ל בשפתם, ובתרגום לימינו; להט"בים. אז איך מתייחסים כיום לתופעה? צפו:

קצר על הפרשה: כמעשה ארץ מצרים, אלו הלהט"בים
  צילום: פלאש 90

פרשות אחרי מות – קדושים: הסוגיה הכי נפיצה בחברה הישראלית, היחס ללהט"בים נמצאת בפרשת השבוע. הפרשה אומרת לנו שאסור לעם ישראל לעשות כמעשה ארץ מצרים וכמעשה ארץ כנען, מה זה מעשה ארץ מצרים ומעשה ארץ כנען? – אומרים חז"ל בשפתם, ובתרגום לימינו; להט"בים.

התורה אוסרת את זה בצורה ברורה ומוחלטת. איך מתייחסים? מה עושים? בפרשת השבוע יש לנו שתי סוגיות מרכזיות, סוגיה ראשונה עבודת כהן גדול ביום הכיפורים והסוגיה האחרונה – כל נושא המיניות ובתוכו הלהט"בים, מה מותר ומה אסור בתחום הזה.

ביום הכיפורים יש לנו סתירה בין שתי התייחסויות לחיים, מצד אחד האדם מכיר בנפילותיו ובטעויותיו, זה לא תקין לחטוא. הפוך מזה יש את הציפייה מהקב"ה שיכיל את החוטא. מחד יש את החוטא, אין לגיטימציה לחטוא, מאידך יש את ההכלה האלוקית.

את המורכבות הזו נשליך גם לנושא הלהט"בים, ההתנהגות הזו אסורה בצורה מוחלטת, ובמקביל  צריך להכיל אותה. איך אדם יחיה? אדם שכל עולם האהבה שלו מתמסמס, הוא לא יכול לבטא את עצמו, הוא יחיה בתסכול מיני כל ימי חייו? בנושא הזה אפשר ללמוד הרבה מאוד מהמזרח הרחוק, יש שם הרבה מאוד תפיסות עולם ודתות שמצד אחד האדם מלא בחיים עשירים ובסיפוק עצמי, ובמקביל ישנו מזעור של המיניות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
הבעייה עם המתרוממים הארורים שרוצים להראות שזה
שמעיה | 01-05-2020 7:24
שרוצים להראות שזה נורמטיבי אז אם כן ההתנגדות והתוכחה להם היא פי אלף יותר נורמטיבית!
2
שוב להטבים? קשקשן מטריד?
ורדה | 01-05-2020 7:56
אולי תחזור ללמוד בחיידר? לא מספיק פוליטיקה מעורבת ביהדות? אין לך מה לכתוב אלא רק על להטבים שרבים מהם סרוגים? עוד קשקשן .
3
ומה עם רבנים להטבים כמו מוטי אלון?
בעייה במיגזר | 01-05-2020 8:17
מכיוון שאינם יכולים לממש את חייהם כמו חילונים, הם פוגעים באחרים. ומה עם מטרידים מינית עמו הרב אבינר? במיגזר הדג מסריח מהראשת
4
להטבים ופרשת השבוע
עמליה | 01-05-2020 8:21
רב גדול אמר שהקורונה באה בגלל הלהטבים .ואני שואלת למה רבנים נדבקים וגם ירחם השם מתים .
לא שמעת על כל ישראל ערבים זה לזה?
ל4 | 01-05-2020 13:02
רבנים בתור מנהיגי הציבור חולים בגלל חוטאים מהעם
5
פרשנות פשטנית מידי למזרח הרחוק
ש | 01-05-2020 9:21
המזרח הרחוק כלשונו איננו תפיסה אחת אחידה ישנם הרבה דתות מסורות נורמות שונות שגם מתירות מיניות פתוחה או לא מתנגדים לה באופן עקרוני ואינה בהכרח קשורה למזעור מיניות בצורה מהותית (שבנוסף לא קשורה ללהטביות שהיא נטייה מינית ולא שאיפה למיניות יתרה) הוא מתייחס בעיקר לנזירות ולפרישות שמאפיינות חלק מהדתות של המזרח הרחוק אבל הפרישות לא נלחמת במיניות באופן מוסרי ( אלא אם כן היא פסולה ופוגעת בזולת) אלא היא רואה בה כהסחת דעת מהתמקדות התודעה בחוויה הרוחנית.
6
תגובה
דתי אמיתי | 01-05-2020 15:32
יאללה, מה אכפת מה אדם עושה בחייו הפרטיים? כמו שאנשים לא רוצה שתהיה החלנה אז שגם לא תהיה הדתה
צודק. ולמגיב השני-
מאור | 02-05-2020 23:28
כהומו, לא צריך את האהבה שלך. תודה רבה, אבל אני אעדיף שתצא לי מהמיטה
אח שלי
ישראל | 02-05-2020 21:23
אכפת לי מה הוא עושה כי הוא אח שלי ואני אוהב אותו, כי אנחנו עם אחד שמחוברים אחד לשני בקשר נשמתי. זה לא אומר שאני אכפה עליו לשמור תורה ומצוות אבל אני לא אתן לגיטימציה ו'הכלה' לדברים שהם הפך התורה שהיא הד.נ.א שלנו.
7
די כבר להידחף לחיים של אנשים!!!!
ישראלי | 02-05-2020 23:26
אני הומוסקסואל, ומאוד לא נח לי שאנשים נדחפים לי למיטה. אני אבחר לנהל את החיים שלי איך שאני רוצה בלי שיגידו לי עם מי לחיות ועם מיל לא. אתם לא חושבים שאתם פוגעים? בא נראה אתכם חיים כל החיים שלכם בלי אהבה ובלי זוגיות כשאתם יודעים שהחברה מוקיעה אתכם. תאמינו לי, ניסיתי לחיות עם אישה. ניסיתי את כל השיטות, כלום לא באמת עובד. חייתי בארון שמונה שנים וסבלתי, אני לא רוצה לאחל לאף אחד מכם לחוות את מה שאני חווה. עכשיו אני נמצא במקום טוב, נשוי באושר לבעלי ואב לשני ילדים מקסימים. אני לא אתן לאף אחד לקחת לי את זה או ללכלך עלי. די כבר!!
8
בחייאת, די כבר. תנו לאנשים לחיות
שיר | 02-05-2020 23:27
נחמד לדבר על אחרים, אבל אני בטוחה שאם הייתם במקום שלהם לא הייתם נוהגים אחרת
9
להיות הומו זה אחלה
משה | 04-05-2020 10:05
תשתו קצת מים ותרגיעווו ולא לשכוח מסיכות כשיוצאים מהבית
10
שקר
לקרב לבבות לה' | 04-05-2020 10:48
למה אתה ומי אתה שתתיר ללהטב לעשות ..... אתה בן אדם דתי ומצהיר פה שזה לגיטמי רואים איך הקרן החדשה לישראל משפיעה עליך ימתפרס ומפחד מבני אדם ולא מריבונו של עולם בושה