אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועמ"ש לבג"צ: אין מניעה משפטית שנתניהו יהיה ראש הממשלה

היועץ המשפטי לממשלה קבע כי לא קיימת מניעה משפטית שהמנדט להרכבת הממשלה יוטל על בנימין נתניהו. בנוסף, קבע היועמ"ש כי אין לפסול את ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן

היועמ"ש: אין מניעה שנתניהו יהיה רה"מ
  היועמ"ש במעמד ההודעה על הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה (Hadas Parush/Flash90)

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש היום (חמישי) לבג"צ את תגובתו בנוגע לעתירות שהוגשו נגד מסירת המנדט להרכבת הממשלה בידי ראש הממשלה המכהן, בנימין נתניהו, וזאת בשל כתב האישום שהוגש נגדו בעבירות של שוחד מרמה והפרת אמונים. מנדלבליט הודיע לבג"צ כי למרות כתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה ועל אף הקשיים המשמעותיים הקיימים שמתעוררים בעניין, לדעתו לא קיימת מניעה משפטית שנתניהו יקבל את המנדט ויכהן בראשות הממשלה ה-35 של מדינת ישראל.

עוד באותו נושא

הנשיא לא ענה לבג"צ אם נתניהו יכול להיות רה"מ


21

בנוגע להסכם הקואליציוני, היועמ"ש סבור כי על-פני הדברים, הסדרים מסוימים שנקבעו בהסכם הקואליציוני מעוררים קשיים משמעותיים. עם זאת, לדעת היועמ"ש לא קמה בעת הנוכחית עילה לפסילת ההסכם הקואליציוני גופו, בשלב בו אנו מצויים כעת; ובהינתן – וכאן העיקר – שאין בכוח הוראותיו לגבור על הוראות הדין החרות ועל הוראות המשפט הציבורי המהותי עת יבוא ההסכם לכלל מימוש. על כן, היועמ"ש סבור כי יש לדחות גם את הסעדים המבקשים להביא לביטול ההסכם, או לביטול חלק מסעיפיו. היועמ"ש מציין, כי בחינת חוקיות הסדריו השונים של ההסכם הקואליציוני, נכון שתיעשה בשלב הוצאתו של ההסכם מן הכוח אל הפועל.

בעמדה נאמר, כי ההסכם הקואליציוני טומן בחובו הסכמה לקידום שינויים חוקתיים משמעותיים, ובכלל זה יצירת מודל משטרי חדש שאינו טבעי לשיטת המשטר בישראל. בתוך כך, ההסכם אף כולל, בין היתר, סעיפים שמבקשים לשנות מיחסי הכוחות שבין הממשלה לבין הכנסת, ובין סיעות האופוזיציה לבין סיעות הקואליציה, בתוך הכנסת פנימה. ההסכם הקואליציוני אף קובע כי בתקופת החירום שהוגדרה בו יוקפאו מינויים ואיוש תפקידים בשירות הציבורי, לרבות מינויים לתפקידים בכירים ביותר, הכוללים גם מינויים במערכת אכיפת החוק. על כך ביקש ההסכם להוסיף הוראות, הנוגעות לזהות חברי הכנסת שיכהנו בוועדה לבחירת שופטים.

ההסדרים הפרטניים יחייבו בתורם בחינה קפדנית, בין במעלה הליך החקיקה, בין ברמה מינהלית, כדי לוודא שהקשיים המשמעותיים הניכרים כבר על פני השטח, ואשר הוצגו לעיל, ואלה שעוד יתגלו במעלה הדרך, יקבלו מענה כנדרש. מכל מקום, ההכרעה הסופית בדבר חוקיותם וחוקתיותם של ההסדרים הפרטניים, צריכה להיבחן רק לאחר שהליכי החקיקה יושלמו, ועל רקע הפעלתם המעשית של הוראות ההסכם. מכל מקום, היועמ"ש מצא להציב "תמרורי אזהרה" ברורים ביחס לחלק מהוראות ההסכם וליישומו בהמשך הדרך, אף אם לעמדתו אין מקום לפסילת ההסכם כולו או פסילת חלק מהוראותיו.

בעמדה מציין היועמ"ש, כי לא ניתן לשלול באופן קטגורי את האפשרות כי בנסיבות קונקרטיות חריגות, תקום עילת נבצרות תפקודית הנובעת מכך שראש הממשלה הינו נאשם בפלילים. ואולם, במצב הדברים הנתון, עמדת היועמ"ש היא כי מכלול הנסיבות הרלוונטיות הקיימות, אינו מבסס עילה לקביעה שיפוטית לפיה נבצר מראש הממשלה למלא את תפקידו.

*התנועה לאיכות השלטון: מנדלבליט מסתתר מאחורי מילים עמומות ומכשיר את השחיתות ; צר לנו על תגובתו הרפה של מי שאמון על שמירת החוק. אנו בטוחים כי בית המשפט יתערב ויוציא כרטיס אדום להרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים*

בתנועה לאיכות השלטון תקפו את היועמ"ש: "דומה כי היועץ המשפטי, אשר עשה כל שביכולתו על מנת שלא להדרש לעניין זה, מוסיף לנסות ולהסתתר מאחורי מילים עמומות ותיאורי מצב תיאורטיים. המציאות היא כאן ועכשיו, והמציאות הכואבת הזו היא שבעוד מספר ימים בראשות ממשלת ישראל יעמוד אדם שבבוקר ישב על ספסל הנאשמים ובערב ינהל את ישיבות הקבינט מדיני בטחוני".

"לא ברור לנו על אילו נסיבות קונקרטיות עתידיות מדבר היועץ המשפטי לממשלה, ובוודאי לא ברור לנו מה יכול להיות חמור יותר ממצב עניינים מביש זה, בו נאשם בנטילת שוחד מבקש להרכיב ממשלה במדינת ישראל".

"אותם הדברים אמורים אף לגבי תגובתו הרפה של היועץ המשפטי לסוגיית ההסכמים הקואליציוניים. לצערנו, כמוהו כאותו אחד המבקש לסגור את השערים לאחר שכל הסוסים כבר ברחו. טענתו של היועץ המשפטי כי רק בעתיד יש לבחון את ההסדרים החמורים הקבועים באותם הסדרים, מלמדת על חששו הכבד להתמודד עם המציאות שבה משתלטת הממשלה על הכנסת ומשנה את שיטת המשטר הישראלית, בחסות "מצב החירום" של ימי הקורונה אשר עושה שמות בדמוקרטיה הישראלית".

"צר לנו מאוד שזוהי תגובתו של מי שאמון על שמירת החוק במדינת ישראל ועל ההגנה על האינטרס הציבורי. אני סמוכים ובטוחים שבית המשפט הנכבד יתערב ויקבל את העתירות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
תיזהרו לכם מנוולים לרמוס את הריבון .
מלי | 30-04-2020 14:16
העם הריבון ורק הוא יחליט מי העומד בראשו. אל תעזו להתערב בבחירה של רוב העם . כל התערבות תביא למצב כאוטי ולזעם בקרב העם, שיבוא לידי ביטוי בהפגנות זעם קשות. שבו בשקט
אליעד שרגא= אנדרויגינוס
אליעד שרגא אנדרויגינ | 03-05-2020 7:31
אליעד שרגא= אנדרויגינוס. נראה כמו חצי זקנה חצי זקן. טפו איכס
2
נתניהו יהיה חלש
אזרחית מודאגת | 30-04-2020 14:19
מוחלש, שפוט של בגץ וכחול לבן. ראוי היה שיפנה מרצון את מקומו למי שהו אחר.
3
מניעה
דדי | 30-04-2020 14:20
המניעה היחידה שקיימת זה אתה וכלבי בגרץ
4
ן
7 | 30-04-2020 14:30
דתי מחמד
5
עוג שפן אפס, בגלל זה מונה ע"י מושחתיהו
אזרח | 30-04-2020 14:44
מי שממליץ לבגץ דבר כזה אתה מושחת, אותו דבר לגבי גם בני גנץ שלא אכפת לוח לזחול לממשלת החמישית של נתניהו אם יהיה.
6
מה ההבדל בין המן לבין המן-דבליט?
המן-דבליט | 01-05-2020 1:28
ראה לעיל
7
המוסר של המנהיגות בשפל המדרגה
מן העם | 02-05-2020 13:30
כאילו התנהגות מוסרית של מנהיגים אין לה חשיבות. אבוי לנו, לאן הוביל אותנו נתניהו, שפל המדרגה של משרתי הציבור. אלה שמזמן הפסיקו לשרת את הציבור ומשרתים רק את עצמם אבל ב כ ס פ י נ ו.