אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"צ: אין למנוע הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח

בית המשפט העליון קבע היום כי האיסור להכניס חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח נעשה בחוסר סמכות, וכי מעתה ואילך יהיה אסור למאבטחים לחפש אוכל בכלי באי בית החולים או לפנות בכל הערה בנושא

בג"צ: אין למנוע הכנסת חמץ לבתי החולים בפסח
  כניסה לבית חולים, ארכיון (Yonatan Sindel/Flash90)

בית המשפט העליון קיבל היום עתירות שהוגשו בטענה כי האיסור שהונהג על ידי בתי חולים על הכנסת דברי חמץ לתחומם במהלך חג הפסח נעשה בחוסר סמכות. העתירות הוגשו נגד האיסור להכניס מזון פרטי לבתי החולים בחג הפסח, ובפרט לחדרי המטופלים. האיסור המדובר לא נקבע בהחלטה של משרד הבריאות, אלא הוטל על ידי מרבית בתי החולים בארץ בעקבות דרישה של הרבנות הראשית.

בית המשפט העליון קבע בדעת רוב של השופטים עוזי פוגלמן ועופר גרוסקופף כי האיסור הגורף על הכנסת מזון שהוא לא ירקות ופירות טריים או מזון ארוז הנושא תווית כשרות לפסח במהלך חג הפסח פוגע בזכויות יסוד מן השורה הראשונה לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת. עוד נקבע כי האיסור פוגע בכבוד המטופל ובהכרה בזכותו להגדרה עצמית ולמימוש בחירותיו והעדפותיו. בהינתן הנסיבות המובילות בדרך כלל לאשפוז בבית חולים, ונוכח מאפייני מתכונת האשפוז, אשר במסגרתה חדרו של המטופל הוא מרחב המחייה האישי היחידי העומד לרשותו, נקבע כי עוצמת הפגיעה בזכויות אלו היא ניכרת.

עוד באותו נושא

דרעי על זוכי פרס ישראל: בושה; אין אפילו מזרחי אחד


84

בית המשפט קבע כי לא קיימת הסמכה ברורה ומפורשת בדין המקנה לבתי החולים סמכות לפגוע בזכויות חוקתיות אלו. בית המשפט הוסיף ונדרש לחלופה שהוצעה על ידי משרד הבריאות שלפיה – בכפוף לתנאים ומגבלות מסוימים – יוקמו בבתי החולים מתחמים חיצוניים לבנייני האשפוז, שבהם יוכלו באי בית החולים לצרוך מזון שאינו מסופק על ידי בתי החולים. נקבע כי הצעת המשרד להקים את "מתחמי החמץ" לקתה בעמימות רבה (ולא ברור שהיא ניתנת ליישום בחלק מבתי החולים) וכי מכל מקום מתחמי החמץ אינם מצמצמים את הפגיעה בזכויותיהם של המטופלים, שרבים מהם ממילא סובלים ממצב רפואי המקשה עליהם לקום ממיטתם, לא כל שכן להתנייד מחוץ לבניין האשפוז.

במהלך הדיונים השונים הוצעו על ידי בית המשפט מתווים שיאפשרו שמירה על כשרות המזון המוגש על ידי בית החולים, מבלי לפגוע בזכותו של מאושפז המעוניין בכך לצרוך מזון אחר בדלת אמותיו. הגם שהצעות אלה לא התקבלו על ידי המשיבים, ולכן נדרשה הכרעה בעתירות, לא נסגרה הדרך לפני יישום חלופות כאמור. הובהר כי בחינת החלופות האפשריות (ובכלל זאת האפשרות לשימוש בכלים חד פעמיים בחדרי מטופלים, שהועלתה בגדרי ההליך) לא מוצתה, וכפי שבבתי חולים מחוץ לישראל נמצאו פתרונות הלכתיים שמאפשרים לחולה שומר מצוות לאכול מזון כשר לפסח, בלא שהדבר ישפיע על בחירת המזון של מאושפזים אחרים גם במקרה הנוכחי נדרשת הכרה בצורך להגיע לאיזונים שיאפשרו דו קיום בחברה רב גונית כזו הקיימת במדינת ישראל.

בצד קביעות אלה פסק בית המשפט כי על פי המגבלות הקבועות בחוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור, המאבטחים המועסקים על ידי בתי החולים במהלך חג הפסח אינם רשאים לחפש מזון בכלים של באי בית החולים ואינם רשאים לתפוס כל דבר מזון שהיה ברשות אדם שנכנס לבית החולים או להגביל את תנועתם החופשית של מבקרים בבית החולים בשל החזקת מזון לשם תכלית זו (וזו הייתה גם עמדתה של המדינה בהליכים). בהמשך לכך נקבע כי המאבטחים לא רשאים לפנות אל באי בית החולים בכל הערה, הנחיה או הסבת תשומת לב בנוגע להכנסת מזון לבית החולים במהלך חג הפסח, נוכח פערי הכוחות המובנים במפגש בין המאבטח לבין האזרח.

בית המשפט קבע כי בתי החולים יאפשרו הכנסת מזון (לרבות חמץ) לשטחיהם בתקופת חג הפסח תוך קביעת הסדרים מתאימים אשר יאפשרו שמירה על כשרות המזון המוגש על ידי בית החולים. בשים לב להיערכות הנדרשת לכך במתכונת פעולתם של בתי החולים וכן בהתחשב באתגרים הפוקדים את המדינה בעת הנוכחית בשל התפשטות נגיף הקורונה, הוחלט לתת לבתי החולים, למשרד הבריאות ולרבנות הראשית פרק זמן של 10 חודשים להיערך למציאת פתרון שיהלום את הקביעות בפסק הדין.

בכל הנוגע למאבטחי בתי החולים, הורה בית המשפט כי אלה יימנעו מנקיטת צעדים כלשהם לאכיפת נושא הכשרות בפסח, לרבות בדרך של הערות לבאי בתי החולים בנושאי מזון וכשרותו. בסיכום פסק דינו ציין בית המשפט: "אנו תקווה כי העוסקים במלאכה ישכילו למצוא דרך לשמור ולהגן על המרקם האנושי העדין המאפיין את בתי החולים, אשר מקבלים בשעריהם מטופלים מכל גווניה של החברה הישראלית ואמונים על מתן שירות שוויוני, המעמיד במרכז את בריאותו ורווחתו של כל מטופל כאדם".

השופט ניל הנדל סבר, בדעת מיעוט, כי עסקינן בקונפליקט חברתי המצריך פתרון חברתי. לא מדובר בהתנגשות בין זכויות המחייבת הכרעה לטובת צד אחד, אלא במקרה שבו לכל הצדדים יש זכויות בחברה דמוקרטית, ושראוי להסדירו בהסכמה מחוץ לכתלי בית המשפט ולא בהכרעה שיפוטית.

השופט הנדל התייחס לשבעה גורמים שמשפיעים על ההכרעה: החולים שומרי הכשרות; החולים שאינם שומרי כשרות; בתי החולים; עובדיהם ומבקריהם; הרבנות וגורמים מטעמה; העותרים; ומעמדו של חג הפסח מבחינה הלכתית, תרבותית וסוציולוגית. במפגש בין כל הגורמים הללו, סבר השופט הנדל כי הצדדים יכולים להגיע להסדר שייתן מענה הולם לכולם, הן מבחינת ההלכה היהודית והן מבחינת השמירה על זכויותיהם של המאושפזים בבתי החולים בפסח. בנסיבות אלה, ועל הרקע החברתי והתרבותי של ההליך, ראוי לאפשר לצדדים להגיע להסדר כזה ללא הכרעה שיפוטית של הסכסוך. לפיכך סבר השופט הנדל כי נכון יהיה להורות על מחיקת העתירות, תוך מתן הוראה שאם עד לסוף שנת 2021 לא יגיעו הצדדים להסדר מוסכם – ניתן יהיה להגיש עתירה חדשה.

ח"כ אורי מקלב הגיב לפסק הדין: "בית המשפט בהחלטתו פוגע ומכשיל את החולים השומרים ומקפידים על החמץ הפסח כרוב אזרחי ישראל, שופטי בית המשפט אינם מכבדים את בית החולים כמקום ציבורי שצריך להתחשב ברגשות כל המגזרים, לאחרונה הבג"ץ בסדרת פסיקות ידועות מראש דוהר ומוביל לפיצוץ בין חלקי העם ועושה הכל כדי להחליף את השלטון בכוח".

גם ח"כ יעקב אשר הגיב: "החלטת בג"צ לאפשר בפסח הכנסת חמץ לבתי חולים היא 'פיסקת ההתנתקות' של שופטי בית המשפט העליון מהציבור בישראל שרובו מעריך ומכבד את המסורת היהודית ושומר את מנהגי חג הפסח. מול המדרון החלקלק בו ערכי היהדות נדרסים ברגל גסה מוטלת על נבחרי הציבור האחריות למחות ולפעול בכל הכלים החוקיים לשמירת צביונה היהודי של המדינה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
24 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
סכנה ליהדות. את הבג"צ להפוך לבד"צ
יח | 30-04-2020 12:34
ארץ ישראל. ארץ יפה. ארץ נהדרת. ארץ הקודש. מזה אסור הפרדה הבגצ מפריעים ליהודים לחיות את הקבה. שישלך להם הקבה תשובה חייב תשובה לפני......
''כל הגורם שיהודי יכשל בחמץ יהיה חרש אילם''
המקובלים | 03-05-2020 0:34
ויש אומרים שיתעוור ב10 שנים אחרונות לחייו. הבנתם בגצניקי''ם? שר''י
אף אחד לא מפריע לך לא לאכול חמץ.
יוז'יק, בתר-מדען | 30-04-2020 14:09
אל תיכנס לי לצלחת ואל תגיד לי מה לאכול. להכריח אנשים לחיות לפי האמונות שלכם כשהם בבית-חולים ואין באפשרותם לברוח? תאר לך מצב הפוך שהיו מכריחים אותך לאכול בייקון באשפוז.
2
חמץ
פנחס | 30-04-2020 12:38
למה שהדתיים לא יאתגרו את בגץ וידרשו שבתי החולים יבטיחו שבחדרם לא יהיה חמץ ויבטיחו שבמטבח שמבשלים בו עבורם, יהיה מהדרין?
אני דורש רק לאכול רק עדשים ירוקות
יוז'יק, בתר-מדען | 30-04-2020 14:07
המדינה שלנו היא מדינת היהודים, לא מדינה יהודית אורתודוקסית. יש עוד יהודים חוץ מכם, תתמודדו.
ידרשו? זה לא מה שהם עשו עד עכשיו?
אני | 30-04-2020 13:31
כפו על אנשים שלא מעוניינים בכך? ודרך אגב, האוכל בבתי החולים כשר, מדובר על למנוע מאנשים שלא רוצים לאכול כשר- ומביאים אוכל מהבית, למנוע מהם לאכול אותו בתחומי בית החולים!!
ןאז הטבעונים ידרשו אוכל על טהרת הטבעונות
רון | 30-04-2020 13:31
אלה שנמנעים מגלוטן מסיבות אופנתיות, ידרושו מזון ללא גלוטן , אלה שלא אוכלים מזון תעשייתי ידרשו מזון ביתי... זה בית חולים לא מסעדה כבקשתך.
3
בגץ גוף מושחת וחסר ערך..להקיא עליכם!!!
נתי | 30-04-2020 12:40
אתם בושה .לא שציפו ממכם למשהו שקשור ליהדות.יושבים שם חבורה של גועל נפש..שכל החוזק שלהם זה שלמדו משפטים ושהם אשכנזים.. לא מאמינים בכם.לא חושבים שאתם שווים משהו .
בגץ. היחיד שמכבד חילונים. קשה לכם בלי כפייה?
בני | 01-05-2020 14:17
צאו לנו מהצלחת. תאכל מה שבא לכם כשר למהדרין או כשר חלאל. מהחיים שלי הגיע הזמן שתצאו. חיה ותן לחיות - מכירים??
אה, יצאה האמת : אוי אוי אוי הם אשכנזים
התמים | 30-04-2020 18:22
כן רוב השופטים אשכנזים. אז מה ? גם רוב הרופאים שאתה הולך אליהם הם אשכנזים, וגם רוב המהנדסים, עורכי הדין, הפסיכולוגים, הכלכלנים וכל היתר. מה לעשות שהמזרחיים לא מפנים משאבים מספיקים ללימודים ולהצטיינות ? האשכנזים באים מתרבות שמעריכה השכלה והמרכז בחייהם הם לא מופלטות ומנגלים אלא הצטיינות בלימודים. זו התוצאה - והאשכנזים ראויים לכבוד ולהערכה על כך.
4
אם יש מישהו
משה | 30-04-2020 13:21
שמצוות הדת שלו מחייבת לאכול חמץ בפסח אזי הפסק נכון ומלומד. אבל עד כמה שידוע לי אין דת כזאת
5
כולם מסקימים שעד שלא יבוא המשיח אי אפשר....
כולם מסקימים | 30-04-2020 13:23
כולם מסקימים שעד שלא יבוא המשיח, אי אפשר לקרוא למדינה הקטנה הזאת על שם הארץ שלנו. - ישראל?! וכעת זו אֶרֶץ אוֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ. ולחילונים אין חיים כמש בחזל אין תורה כתורת ארץ ישראל (מר בראשית) בלי תורה אין חיים!!!! כעת זה מצב של במחשכים הושיבני הכל באי חושך ועוד חושך. אמנם מתוך החשך יצמח אור גדול וזה רק יהיה כשיגע המשיח!!!! כי לאי זוכין בני רק בכח התורה כמש חזל כח מעשיו הגיד כו'!!! מה נקרא חיים???? התורה והעבודה, יראת רוממות של אין סוף, והוד אהבת אלקים חיים... לימוד וקיום מצות התורה הקדושה. תְּשֻׁאוֹת חֵן חֵן לְיהודים הצדיקים ממאה שערים!!!! אנשי מאה שערים הם השלוחים של כלל ישראל!!!! החכמים ממאה שערים משמחים כל עם ישראל!!!! השם יתן לכם חן בעיני העם ובכל העולם כולו!!!! אתם היהודים הכשרים והטהורים בעם ישראל!!!!! אין כמו תושבי מאה שעים לכולכם יש לב טוב וטהור!!!! תודה תושבי מאה שערים לקידוש השם, ביום המר ה' אייר, ביום אבל לאומי. אִלּוּ פִינוּ מָלֵא שִׁירָה כַּיָּם, וּלְשׁוֹנֵנוּ רִנָּה כֲּהַמוֹן גַּלָּיו, וְשִׂפְתוֹתֵינוּ שֶׁבַח כְּמֶרְחֲבֵי רָקִיעַ, וְעֵינֵינוּ מְאִירוֹת כַּשֶׁמֶשׁ וְכַיָּרֵחַ, וְיָדֵינוּ פְרוּשׂוֹת כְּנִשְׂרֵי שָׁמַיִם, וְרַגְלֵינוּ קַלּוֹת כָּאַיָּלוֹת - אֵין אֲנַחְנוּ מַסְפִּיקִים לְהוֹדוֹת לאנשי מאה שערים על כל החינוך הטהורה שלכם.... בביאת גואל צדק בבא.
אתה חי בסרט רע מאוד
מוטי | 02-05-2020 9:18
ואומרים מסכימים.
6
כל הכבוד לבית לבית המשפט הגבוה לצדק!!
אני | 30-04-2020 13:29
מזל שיש אותו
צודק
רועי | 01-05-2020 14:19
לפחות ארגון אחד שומר לנו על הזכויות. הכפייה הדתית פשוט אבדה את זה? איך בארהב אתם מצליחים ללדת בלי לדרוש מהבית חולים לשנות תפריט? שם זה זה בסדר להיות דתי בבית חולים עם אוכל לא כשר? לכו לעבוד פרזיטים
7
עיר מקלט לחמץ בפסח
אליהו הנביא | 30-04-2020 14:14
מחכים להסכמה של הרבנים .שהרי אם יתנגדו תסגר הרבנות .ותפקיד ושררה קשה לעזוב .פסק הלכה בדרך .כמו שנעשה בקורונה .
8
טיפשות וחוסר ידע בהלכה
אוחנה | 30-04-2020 14:20
המאבטחים המועסקים על ידי בתי החולים במהלך חג הפסח אינם רשאים לחפש מזון בכלים של באי בית החולים...זה מה שנאמר עי בגץ. חגיגה למחבלים פוטנציילים
אף אחד לא מדבר על סכנות בטחוניות
איזה שטות ושמגוגיה ב | 01-05-2020 14:21
הדבר היחיד שמדברים עליו הוא שלא יכנסו לי לצלחת כשאני מאושפז וטוב שכך. קצת כבוד לאחר - אתם לא לבד כאן. חיה ותן לחיות. תאכל כשר כמה שבא לך. אפילו מטבח בית החולים יהיה כשר. אבל צא לי מהאוכל כשאני מאושפז
9
לפטר את סמרטוויץ. לציונות הדתית אין אמירה?
זה רק עניין של חרדים | 30-04-2020 14:44
היהדות היא לא של הגטו בהתנחלות. למה הציונות הדתית לא דואגת בעניין, לכלל ישראל? צריך להדיח את החכים של תקומה
10
גם שלא הותר עד היום מניין במרחב הציבורי
וינוגרד | 30-04-2020 14:47
גם העניין שלא הותר עד היום מניין במרחב הציבורי. לא מעניין את החכים , התפילות של כלל ישראל. לא מעניין אותם כלום . לא דואגים לכלום
מה שייך תפילות
התמים | 30-04-2020 18:24
לא מספיק מתו מקורונה ? שוב רוצה להתחכך בחולים ולחטוף קורונה ? מה הטיפשות הזו....יהודים אמורים להיות חכמים, אבל בישראל גדל זן חדש של יהודים שהחכמה מהם והלאה.
11
מעולה, אין שום סיבה שנחליט לאחרים מה הם
איחטיאנדר | 30-04-2020 15:44
צריכים לאכול. שיהיה לחילונים בתאבון.
12
חמץ
חסוןי | 01-05-2020 6:38
חבל שבג״ץ אישרו את זה מקווה שיחזרו בהם
13
הצדק ניצח החושך גורש
מוטי | 02-05-2020 9:17
סוף סוף צדק במדינת ישראל. הצדק והאור ניצחו את הכפייה והחושך. כך זה בדמוקרטיה וכל ניסיון של החושך להחשיכה יסולק מיד.