אלי בין
מתנדבי הנוער של מגן דוד אדום
"מחויבות אמיתית לבריאות הציבור ולהצלת חיים"
< להסבר המלא >
"מחויבות אמיתית לבריאות הציבור ולהצלת חיים"

לפני כחודשיים הגיע נגיף הקורונה לישראל, ונאלצנו להתמודד עם מגיפה עולמית ועם כל השלכותיה. לצד החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום, היו אלה מתנדבי הנוער של מד"א, שהוכיחו את עצמם, ואת מחויבותם לתפקיד החשוב שהם ממלאים בגיל צעיר כל כך.

ברחבי הארץ מתייצבים מדי יום אלפי מתנדבי הנוער של מגן דוד אדום, יהודים, מוסלמים ונוצרים, חילונים ודתיים, ללא כל הבדל דת, גזע או מין. הם מנצלים את זמנם הפנוי ובוחרים לבוא ולהתנדב במגן דוד אדום, למען אזרחי ישראל, ומתוך מחויבות אמיתית לבריאות הציבור ולהצלת חיים. במוקדי הקורונה המיוחדים של מד"א, במרכז הלוגיסטיקה ובפעילויות הומניטריות שונות – בכל מקום בו עולה צורך, הם מתייצבים מבלי להסס, בהתנדבות מלאה, באחריות, במסירות ועם בגרות שאיננה מובנת מאליה.

בשם ארגון מגן דוד אדום ובשם אזרחי ישראל אני מודה לכם, מתנדבי נוער מד"א היקרים. השנה, אתם משיאי המשואות שלי.

אלי בין הוא בראש ארגון ההצלה הלאומי מד"א

(צילומים: יונתן זינדל/ פלאש 90, דוברות מד"א)
חילי טרופר
אמיר סטרוגו, מנכ"ל תנועת "אחריי!"
"בזכותו אף אחד לא נשאר לבד"
< להסבר המלא >
"בזכותו אף אחד לא נשאר לבד"

משואה זו היא לכבודם של כל עובדי, פעילי ומתנדבי המגזר השלישי, שעסוקים כל השנה ובעיקר בימים אלה בעשייה למען החברה הישראלית. אמיר, שנולד באשקלון, למד בכלל כלכלה ומתמטיקה באוניברסיטה אך התאהב בעשיה החברתית, קצין ביחידת מגלן ורב סרן במילואים ביחידה מובחרת, מוביל את תנועת "אחריי!" כחלק מעולם שלם של ארגונים ועמותות אשר פועלים כל השנה, וביתר שאת בתקופה זו, כדי לבנות כאן חברה טובה יותר.

עבורי אמיר הוא סמל לכל הטוב הישראלי הזה. אלפי פעולות טובות שמבטאות ערבות הדדית, נטילת אחריות ומנהיגות מתקיימות בימים אלה בכל פינות הארץ, בזכות ישראלים טובים שמדברים מעט ועושים הרבה. הנה, למשל שלוש מאות מדריכי "אחריי!" התפזרו בין עשרות מוסדות גריאטריים וחילקו מסכות כירורגיות לאנשים במקום כדי לשמור על ביטחונם.

חניכי "אחריי!" הקימו חמ"ל שמרכז פניות מגוונות. משם הם יוצאים לחלק סלי מזון לקשישים שלא יכולים לצאת מביתם, משוחחים איתם בטלפונים כדי להפר את בדידותם ומוכיחים שוב כי למרות הרפש שמכסה לא פעם את השיח הישראלי, הרי שמתחתיו יש את כל הטוב, היפה והאנושי שאפשר לבקש."אף אחד לא לבד" זו כותרת הפעילות של אמיר ואנשיו. ובזכות אנשים כמו אמיר, חברי הועד המנהל, הצוות והחניכים ב"אחריי!" באמת אף אחד לא נשאר לבד".

 

חילי טרופר הוא חבר כנסת מטעם כחול לבן

צילום: הדס פרוש/ פלאש 90, יח"צ)
שרון אייזר
ורד טבח
"עובדת ימים ולילות בהתמודדות עם אתגר הקורונה"
< להסבר המלא >
"עובדת ימים ולילות בהתמודדות עם אתגר הקורונה"

ורד טבח, סגנית מנהלת הסיעוד ואחראית על איכות ובטיחות במרכז הרפואי מעיני הישועה, שותפה בקביעת מדיניות והובלת ההתמודדות עם אתגר הקורונה של המרכז הרפואי.

בהכשרתה היא אחות מוסמכת עם תואר שני, בעלת ניסיון רב וראיה רחבה, והיא חלק מצוות התכנון של מחלקות כתר (קורונה), כותבת הנחיות ונהלים ומנחה את הצוותים לטיפול מקצועי ואיכותי במטופלים.

בנוסף, ורד אחראית על תאום שחרור המטופלים החולים בקורונה מבית החולים למלוניות, תוך ראית טובת המטופל ובני משפחתו לנגד עיניה. בתקופה זו ורד עובדת ימים ולילות ומסייעת בפתרון בכל עת בבעיות העולות מהשטח.

כאחראית על איכות ובטיחות, ורד גם הובילה את תהליך האקרדיטציה בבית החולים. קבלת אקרדיטציה היא תהליך ארוך וממושך, הדורש התגייסות ומחוייבות אדירה. את התהליך עבר בית החולים בציונים הגבוהים ביותר והוא הביא את בית החולים לפסגות אחרות של מקצועיות, איכות ובטיחות

כשאנחנו רוצים לתת דוגמא למקצוענות עם נשמה, ורד היא דוגמא מצוינת. מקצוענית אמיתית שעוטפת כל תהליך בהרבה נשמה, אכפתיות מסירות ואהבה. זו בדיוק גם הסיבה לתוצאות ולהצלחה שלה בפרוייקטים גדולים ומורכבים אלה.

שרון אייזר היא מנהלת הסיעוד במרכז הרפואי מעייני הישועה

(צילומים: דוברות מעייני הישועה)
הרב רפי פרץ
מאיר בן שבת
"מלא אידאליסטיות ואמונה שעושה את כל עבודתו לשמה"
< להסבר המלא >
"מלא אידאליסטיות ואמונה שעושה את כל עבודתו לשמה"

זכיתי להכיר בשנים האחרונות אישיות נפלאה, הכרתי אותו עוד משירותי הביטחון וכמובן היום בהיותו ראש המל"ל- אני מדבר על מאיר בן שבת. יהודי צנוע ויירא שמים, אדם מלא אידאליסטיות ואמונה שעושה את כל עבודתו לשמה ולטובתה של מדינת ישראל.

אני רואה אותו בתקופת משבר הקורונה בעבודה היוצאת מן הכלל שלו ימים ולילות ללא הפסקה וכאש ישנו הצורך, גם בשבת פוקד את עבודתו.

הוא מתכנן ומארגן הכל בצורה מדהימה, מדינת ישראל זכתה ללא ספק באדם נפלא ואני ברמה האישית זכיתי בידיד יקר ואם הייתי יכול הייתי נותן לו להדליק משואה ביום העצמאות.

הרב רפי פרץ הוא שר החינוך מטעם ימינה ויו"ר הבית היהודי

(צילום: דוד כהן/ פלאש 90, ללא קרדיט)
משה ליאון
ההורים הירושלמים
"ללא רגע של מנוחה עם הילדים בבתים"
< להסבר המלא >
"ללא רגע של מנוחה עם הילדים בבתים"

"למעלה מחודש ימים נמצאים ההורים הירושלמים בחזית, ללא רגע של מנוחה ועם הרבה עזרה לתפעול הזום נשארו ההורים עם ילדיהם בבתים. משבר הקורונה הציב בפנינו אתגרים לא פשוטים אך יחד עם זאת היה על מי לסמוך.

כולי תקווה שכבר בימים הקרובים יחזרו מוסדות החינוך כאשר הם נקיים אחרי שעברו חיטוי לפעול בבטחה ובבריאות. וההורים הירושלמים? הם יוכלו לנוח מעט".

 

משה ליאון הוא ראש העיר ירושלים

 

(נתי שוחט/ פלאש 90, שלומי כהן/ סרוגים)
הרב אורי שרקי
הרב גרשון אדלשטיין
"מנע פירסום של מכתב העומד בניגוד להנחיות משרד הבריאות"
< להסבר המלא >
"מנע פירסום של מכתב העומד בניגוד להנחיות משרד הבריאות"

"הרב גרשון אדלשטיין הוא הראוי להדלקת משואה עבור המלחמה בקורונה. למרות שהדבר לא היה פשוט מבחינה ציבורית, הוא מנע פירסום של מכתב העומד בניגוד להנחיות משרד הבריאות שהוחתם עליו אחד מחשובי הרבנים.

בכך הציל נפשות רבות, וכל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא".

הרב אורי שרקי הוא ר"מ במכון מאיר, רבהּ של קהילת "בית יהודה" בקריית משה בירושלים ויו"ר ברית עולם

(צילומים: אהרון קרוהן, ללא קרדיט)
זאב רוטשטיין
רופאי ואחיי המחלקה לטיפול נמרץ
"העמידו עצמם בחזית המלחמה בווירוס הקורונה"
< להסבר המלא >
"העמידו עצמם בחזית המלחמה בווירוס הקורונה"

פרופ׳ סיגל סבירי סרוסי וצוות רופאי המחלקה לטיפול נמרץ, האחות הראשית אביבה שמחון והצוות הסיעודי הנפלא. בשגרה פרופ' סבירי מנהלת את המחלקה לטיפול נמרץ פנימי בהדסה עין כרם ובימים אלה היא מנהלת בנוסף את היחידה לטיפול נמרץ לחולי קורונה.

אביבה הינה האחות הראשית בטיפול נמרץ פנימי, וחברה אל "צוות סבירי" במאבק הנוכחי. כמומחית ברפואה פנימית, הרדמה וטיפול נמרץ סיגל היא סמל לדמות הרופא כפי שאני רואה אותה ואת צוות רופאיה ואביבה, עם צוותה הנפלא מייצגת נאמנה את דמות האחות בחזוני. "צוות סבירי" התגייס באחת, תוך זמן קצר ביותר ובאופן מיידי הקים את הטיפול נמרץ קורונה הפועל להצלת חייהם של חולי קורונה במצב קשה.

לגאוותי, במקביל ליחידה זו, פועלת יחידת טיפול נמרץ נוספת ונפלאה לטיפול בחולי קורונה, העושה לילות כימים בטיפול מסור בחולים. "צוות סבירי" אינו יודע מנוחה. מדובר באנשי רפואה מן השורה הראשונה, רופאים, רופאות, אחים ואחיות אשר העמידו עצמם בחזית המלחמה בווירוס הקורונה, ללא כל היסוס, ללא שאלות או לבטים ואמרו "הננו כאן". הם המשלבים בין ידע ומקצוענית שאין לה פשרות, לבין חמלה ומסירות אין קץ. אותן דמויות שהחולים מכנים "מלאכים בלבן",ולמרות המסכות על הפנים – מזהים היטב במבטם את החום והדאגה.

ברוח הדסאית מרשימה, מוביל הצוות את הטיפול בחולי קורונה קשים ומונשמים בהדסה, תוך שהם מצילים חיים מדי יום ובמאמץ אדיר. אין ספק כי זוהי מדינת ישראל ביופייה ובעוצמתה, המקבלת ביטוי בתוך יחידת טיפול נמרץ מיוחדת איכותית, שאינה נחה לרגע. לתפארת הדסה ומדינת ישראל".

 זאב רוטשטיין הוא פרופסור ומנכ"ל המרכז הרפואי הדסה

(צילום: פלאש 90, דוברות הדסה)
אלי ביר
גיטי ביר
"תפסה את העניינים, לא לתת למשפחה להיכנס לדיכאון"
< להסבר המלא >
"תפסה את העניינים, לא לתת למשפחה להיכנס לדיכאון"

"גיטי היא אמא לחמישה ילדים שנשארה בלעדי בשבועות האחרונים לאחר שחליתי בקורונו במיאמי. במשך כל התקופה הייתי מונשם ומורדם וגיטי החליטה לתפוס את העניינים ולא לתת למשפחה להיכנס לדיכאון, עזרה לפתוח את המוקד ההומניטרי של איחוד הצלה וכל יום היא והילדים יצאו לחלק אוכל ותרופות לנזקקים.

אפילו בערב פסח שהמצב שלי היה קריטי בצד השני של העולם היא יצאה עם הבת הגדולה למשך שש שעות וחילקה ל- 80 משפחות אוכל חם כי לא היה להם אוכל לסדר, כשהיא חוזרת הביתה כמה דקות לאחר כניסת החג.

גיטי היא חובשת מתנדבת, הקימה את יחידת המיילדות והנשים של איחוד הצלה, ואין אדם שפגש אותה שלא מיד מתאהב במלאכת הזאת".

אלי ביר הוא נשיא ארגון הרפואה וההצלה 'איחוד הצלה'. לאחרונה החלים מנגיף הקורונה לאחר שמצבו הוגדר קשה והוא הורדם והונשם

צילום: יהודה חיים/ פלאש 90, דוברות איחוד הצלה)
יונתן הלוי
דגנית קובלינר –פרידמן
"התנדבה לעבוד במחלקת "כתר" הראשונה"
< להסבר המלא >
"התנדבה לעבוד במחלקת "כתר" הראשונה"

"דגנית, בת 54, נשואה וסבתא גאה. סרן במיל. גרה בקרני שומרון, נולדה וגדלה בקבוץ שדה אליהו, שם ינקה ערכי עבודה, התנדבות ועשייה. ללימודי הסיעוד הגיעה כאמא לשלושה ילדים קטנים ומאז מאוהבת במקצוע.

דגנית עובדת כאחות מלר"ד – המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במשך כ-17 שנים. במהלך השנים שילבה ביחד עם העבודה במיון את אהבתה השניה שהיא החינוך ועבדה כאחות בכפר הנוער בן יקיר, לימדה בבי"ס לסיעוד בשערי צדק ובעשור האחרון עוסקת בפיתוח מקצועי של צוות המלר"ד.

כמו כן, לאור לידות רבות שראתה ויילדה במלר"ד, הפכה גם למיילדת מוסמכת. לפני כשנה מונתה לתפקיד מתאמת ההחייאה של שערי צדק. לפני 8 שנים התנדבה לשירות מילואים ביכא"מ = בית חולים שדה של צה"ל, בו היא משרתת כאחות אחראית של המלר"ד. במסגרת היכא"מ זכתה להצטרף למשלחת צה"ל שנשלחה לאחר רעידת האדמה במאי 2015, לעזרת העם הנפאלי.

לפני כחודשיים, עם פרוץ מגיפת הקורונה לחיינו התנדבה לעבוד במחלקת ה"כתר" הראשונה שנפתחה בשערי צדק, שם עבדה במשך כחודש. המוטו שלה בחיים הוא נתינה, עשיה ותרומה ועל כך דגנית ראויה להדלקת משואה על תרומתה לחברה ולמטופלי שערי צדק".

יונתן הלוי הוא פרופסור ומנכ"ל בית החולים שערי צדק

(צילום: שערי צדק)
איילת שקד
הרב אברהם ישעיהו הבר ז"ל
"אדם מאד מיוחד, הציל מאות בני אדם"
< להסבר המלא >
"אדם מאד מיוחד, הציל מאות בני אדם"

"הרב הבר ואני היינו בקשר טוב כל השנים, עזרתי ככל שיכלתי לסייע לבקשות שלו ושיתופי פעולה עימו. היה אדם מאד מיוחד שהציל מאות בני אדם. מדברים על זה שיהיה לו תחליף, אבל אף אחד לא יוכל להמשיך ולבצע כמוהו את המפעל האדיר כמו שהוא הקים בעשר אצבעותיו.

זו אבידה מאד גדולה לאדם שנפטר בגיל 55, כל כך צעיר. האמת, שהרב הבר היה צריך לקבל משואה בחייו על הזכות הגדולה שנתן חיים למאות אנשים אנשים. צר לי שבתקופה מסויימת המדינה התעללה בו לשווא, שמחה שהוא התגבר על זה והמשיך בעשייה האדירה שלו.

אשתו צריכה להדליק משואה בשמו בשנה הבאה".

אילת שקד היא שרת המשפטים לשעבר וח"כ מטעם ימינה

(צילומים: יונתן זינדל, מרים אלסטר/ פלאש 90)
עקיבא תורג'מן
נאור כרמי
"מוזיקה בלי להתפשר, מתוך שליחות ואמונה"
< להסבר המלא >
"מוזיקה בלי להתפשר, מתוך שליחות ואמונה"

האומן שאני רוצה להמליץ עליו להדליק משואה זה נאור כרמי, שהוא אמן של מאחורי הקלעים. הוא עוסק בהפקה מוזיקלית, ואחראי לפרוייקטים מוזיקלים מאד חשובים – לפחות בחיים שלי וכן בתרבות הישראלית היהודית המתחדשת.

הפרויקט הראשון שהוא עסק בו נקרא "הלב והמעיין", שזה פרוייקט שלקח ניגונים מחצרות חסידים ונתן להם ביטוי עמוק. בתור אחד שחי גם את המוזיקה את הישראלית, ועושה מוזיקת מיינסטרים, אבל במקביל בעל חיבור עמוק לניגונים חסידיים שורשיים, אני מרגיש שהוא הביא את השפה הזאתי לקדמת הבמה.

גם עם הפרוייקט השני שלו, פרוייקט "צמאה" הגדול שבו הוא הוציא 5 אלבומים, הניגונים קיבלו מעטפת עיבודית מיינסטרימית ברמה מאד גבוהה ומונגשת, שהצליחה להביא עשרות ניגונים לאזניים הפשוטות שלנו בצורה קלה ומדוייקת.

מבחינתי הבשורה שהוא מביא איתו זה שאפשר לעשות מוזיקה בלי להתפשר על התוכן שאתה מביא איתך, הוא עושה את זה מתוך שליחות ואמונה.

(צילומים: יח"צ)
< להסבר המלא >