אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יום הזיכרון 2020: 42 חללים נוספו למניין הנופלים

מספר החללים מאז שנת 1860 עומד על 23,816. מניין הנרצחים בפעולות האיבה מאז קום המדינה עומד על 3,153 הרוגים. רנה שנרב הי"ד היא הנרצחת האחרונה

יום הזיכרון 2020: 42 חללים נוספו למניין הנופלים
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

במותם ציוו לנו את החיים.

לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תש"פ שייכנס לתוקפו בשעה 20:00 עם דקה דומייה, משרד הבטחון מפרסם את מספר החללים משנת 1860, ראשית הציונות ועד היום.

על פי הנתונים, מספרם הכולל של חללי מערכות ישראל עומד על 23,816. 42 מתוכם נוספו מיום הזיכרון הקודם ועד היום. על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי מספר הנופלים הכללי בפעולות האיבה הוא 4,166.

בנוסף ל-42 החללים שנפלו במהלך השנה האחרונה נוספו למניין חללי מערכות ישראל במהלך שנה זו 33 נכים, שנפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו במהלך השנה כחללי מערכות ישראל.

על פי המוסד לביטוח לאומי מאז קום המדינה נרצחו בפיגועים 3,153 בני אדם, מתוכם 120 אזרחים זרים שנהרגו בארץ ו-100 ישראלים שנספו בפיגועים שבוצעו בחו"ל.

בשנה החולפת נהרגה ישראלית אחת בפיגוע איבה – רנה שנרב ז"ל, שנרצחה בפיגוע במעיין דני הסמוך ליישוב דולב באוגוסט 2019. פיגועי האיבה הותירו 3,241 יתומים בהם 120 יתומים משני ההורים, 817 אלמנים ואלמנות ו-897 הורים שכולים, שחיים עמנו היום.

אריה מועלם, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון מסר כי "יום הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל מבטא את השותפות בכאבן של המשפחות השכולות ואת החובה המוסרית לזכור ולהנציח את הנופלים. השנה, כולנו נשארים בבתים וזוכרים, על מנת לקדש את החיים ולשמור על בריאות המשפחות. מחבק אתכם בימים אלו, כבכל ימות השנה ומצדיע לזכר יקיריכן, עם חזק זוכר ולא מאבד תקווה".

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר מסר: "הביטוח הלאומי רואה בטיפול ובשיקום נפגעי פעולות האיבה ומשפחות הנספים זכות ערכית ומוסרית, ואנחנו פועלים לסייע להם ברגישות ובמסירות מתוך תחושת שליחות. נפגעי פעולות האיבה ובני משפחות הנספים מתמודדים שעה שעה, עם הצלקות של הפגיעות הגופניות והנפשיות הצרובות בבשרם. אנחנו עושים כול שניתן לשמש עבורם אוזן קשובה, כתף תומכת וכתובת יציבה לכול צורכיהם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
לגבי יום הזכרון
דוד | 27-04-2020 19:42
במותם על קידוש השם הם התעלו מן המציאות הפרטית שבה שרוי כל יהודי אל המדרגה הכללית של קדושת כלל ישראל. בזה שמסרו את כל חייהם למען כלל ישראל, התרוממו להיות במדרגתו. והם קשורים יותר אל הקבה, אל מקור החיים. ולכן במיתתם הוסיפו הרבה חיים בעולם האמת ובעולם הזה, ובזכותם אנחנו חיים כאן, וכל מה שאנו עושים משלהם הוא. לדאבון לבנו, השתלטו על כלי התקשורת הממלכתיים ועל חיי התרבות במדינת ישראל אנשים חסרי אמונה, רחוקים מהכרת עברו וייעודו של כלל ישראל. בתחילה עוד היתה בהם לחלוחית של יהדות ממה ששמעו בבית הוריהם, אולם במשך הזמן הריחוק עשה את שלו, והם הפכו את יום הזיכרון ליום של חולשה ותבוסתנות. ליום שבו במקום לכבד את זיכרון הנופלים, להבין את משמעותו של עם ישראל, ולתת משמעות למסירות נפשם, הם מדגישים את הכאב, הייאוש והחידלון, ומעמידים את מותם כמוות חסר משמעות. הם נראים כמכבדים את הנופלים, אבל האמת שאין פגיעה גדולה יותר בכבודם של הקדושים מאשר הצביון הקלוקל שהעניקו ליום הזיכרון, שביסודו – התעלמות מהיעוד הכלל-ישראלי שלמענו מסרו החיילים את נפשם.טקסים חילוניים ושירי עצבות בתחנות הרדיו עם שירים על חיילים של להקות צבאיות מלפני חמישים שנה ואף שירת נשים פוגעות בזכרון אלו שמסרו נפשם וחוטאות בכך, אם כבר מקיימים יום זיכרון, צריך להעלות בו על נס את מסירות נפשם על קידוש השם. להדגיש כי הם גילו לנו שחזון קיבוץ הגליות ובניית העם בארצו גדול כל כך עד ששווה לתת את החיים בעולם הזה למענו. ומכוח זה אנחנו מגבירים את כוחנו ולאורם אנחנו ממשיכים. הילדים שאנחנו מולידים ומגדלים – מכוחם. הישובים שאנחנו מקימים – מכוחם. לימוד התורה שאנחנו לומדים – שלהם הוא. החברה היהודית המוסרית שאנחנו רוצים לבנות כאן כחזון הנביאים – שלהם. ומתוך זיכרון כזה נוכל ברוב מרץ להמשיך בדרכם, דרך של מסירות נפש למען כלל ישראל. ובזה נכבד אותם באמת, כקדושים וטהורים, כזוהר הרקיע מאירים ומזהירים. כך גם צריך לומר למשפחות השכולות, אלו שבקרבם צמחו הקדושים הגיבורים הללו – אל תיכנעו למוות, המשיכו לחיות מכוחם. אל תרכינו את ראשכם, אל תשתתפו בטקסים חילוניים שלא קשורים למסורת אלא תתחברו וזקפו את קומתכם מאוד, לכבודם. הרימו את מבטכם אל מעבר לאופק הרגיל, אל חזון הגאולה ואחרית הימים. וגם אם בעיניכם דמעות, אלו דמעות של גדוּלה.
2
תיקון לגבי פעולות איבה
ארי | 28-04-2020 9:25
גם דביר שורק נרצח השנה על ידי מחבלים בנוסף לאנה שנרב
הוא היה חייל ולכן לא נחשב כחלל פעולת איבה
אחיה | 28-04-2020 11:28
דרך אגב השנה נהרגו 3 חיילי צהל מפעילות מבצעית. זכריה באומל שהושב השנה. דביר שורק וגל קאיידן שנהרג באריאל. המספר הנמוך ביותר מאז קום המדינה. יהי זכרם ברוך!