אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סערת חני ליפשיץ| חב"ד ומדינת ישראל: אין חדש תחת השמש

כאשר הופיעה הציונות, האדמו"ר החמישי היה בין גדולי ישראל שנקטו עמדות מאוד חריפות נגד, הוא החליט שהיא יותר מסוכנת מההשכלה וההתבוללות, כי לדעתו המשכילים יודעים שהם טועים, לכן יש סיכוי שיעשו תשובה, אבל הציונים חושבים שהם צודקים, לכן אין להם תקווה

סערת חני ליפשיץ| חב"ד ומדינת ישראל: אין חדש תחת השמש
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

התקשר אליי חבר בתמיהה; איך ייתכן שתנועת חב"ד שכל כך מלאים בחסד ועשייה בלתי רגילה ומאור פנים לכל יהודי בכל מקום ומצב בעולם, מפנים גב ומבטאים זלזול לערכי החברה הישראלית והתבדלות שאינה אופיינית להם ומסתייגים להשיא משואה לכבוד 72 שנות עצמאות מדינת ישראל ? מה זה אומר בעצם ?

עד כאן תמיהת חברי, ואני מבקש לעשות מעט סדר.

איני רואה כאן חידוש מרעיש למרות הרעש התקשורתי. תנועת חב"ד היו וישארו אנשים טובים ומסורים לכל יהודי באשר הוא עם כל הלב והנשמה אך לא למדינת ישראל. התפיסה המרכזית של אדמורי חב"ד לדורותיהם (בסגנונות שונים) ביטאה התנגדות נחרצת לציונות וראתה בה כמרכיב אנטי גאולי בעליל ואף יותר מכך.

עוד באותו נושא

בעקבות הוראת חב"ד: חני ליפשיץ לא תדליק משואה


68

כאשר הופיעה הציונות, האדמו"ר החמישי, הרש"ב זצ"ל, היה בין גדולי ישראל שנקטו עמדות מאוד חריפות נגד, הוא החליט שהיא יותר מסוכנת מההשכלה וההתבוללות, כי לדעתו המשכילים יודעים שהם טועים, לכן יש סיכוי שיעשו תשובה, אבל הציונים חושבים שהם צודקים, לכן אין להם תקווה.

אמנם הרבי האחרון של חב"ד ביטא ריכוך ביחס למדינה אך רק בדיעבד. משהוקמה המדינה והחיים היהודיים בה, אז נוצר הכרח לסייע ליהודים שחיים בארץ ישראל, וכך הוא פעל ועשה במסירות אך לא ראה ערך בהקמת המדינה לכשעצמה.

בספרו של הרב יצחק גינצבורג (שהינו מרבני חב"ד) 'קומי אורי', ניתן לראות ביטוי מובהק ליחס השלילי למדינה הרואה בהקמתה חטא ועיכוב בביאת הגואל. לשיטתו, המגמה היא להתנתק בהדרגה ממדינת ישראל ולהקים מדינה חדשה שתהיה על טהרת הקודש ולכשתתבטל (ח"ו) מדינת ישראל ותקום מדינה ע"פ חוקי התורה כך תיסלל הדרך לביאת המשיח.

עוד באותו נושא

אח של חני ליפשיץ מחק את הפוסט: "איני יכול עוד"


37

אין בדברים אלו למעט את זכויותיהם של חסידי חב"ד ומסירות נפשם לכל יהודי כפרט, יש לדעת כי חב"ד מונעת מתפיסת עולם רחבה ומגובשת אך שונה מהותית מהתפיסה של אתחלתא דגאולה כפי שלימדנו מרן הראיה קוק זצ"ל באורותיו, הרואה במדינת ישראל יסוד כסא ה' בעולם ושלב מהותי בגאולת ישראל.

יחד עם זאת, ניתן לראות שהדור החדש של חסידי חב"ד בארץ יותר מעורה בחברה הישראלית ומגלה יחס חיובי מאוד למדינה ומוסדותיה ורואה את עצמו באופן כזה או אחר חלק ממנה, גם זאת התקדמות.

לענ"ד למרות כל האמור, אנו זקוקים גם למי שיזכיר לנו שעדיין הדרך ארוכה לגאולתינו השלמה ושמדינת ישראל אינה חזות הכל אלא רק שלב מהותי בדרך לתיקון השלם ואכן הרבה עוד נזקק לתיקון ועם זאת אנו שמחים ומודים לרבש"ע על גאולתינו ופדות נפשינו בהקמת מדינתינו ואיננו כפויי טובה על חסדו עמנו.

עוד באותו נושא

אחיה של חני ליפשיץ תוקף: "איומים וגסות רוח"


23

ניתן לתמצת זאת בדברי מרן הראיה קוק זצ"ל , כאשר נשאל ע"י נאמן רוחו ותלמידו הרב דוד כהן (הנזיר) זצ"ל בראשית היכרותו עם הרב, מה ההבדל בינו לבין תפיסת חב"ד, השיבו הרב; אני בונה אומה. אצל חב"ד תפיסת הפרט קודמת לכלל ועיקר עיסוקה היא בתורת הפרט, בשונה ממשנת הרב קוק שהתפיסה הכללית היא המהות המבדלת, כהגדרת הרצי"ה קוק זצ"ל; הפרט – מתוך הכלל ובשביל הכלל.

לסיכום, אין חדש תחת השמש, חסידי חב"ד ימשיכו להטיב עם כל יהודי במסירותם האופיינית ואנו נמשיך להשתדל, נוסף על כך, להפיח רוח ונשמה במדינתנו ורבש"ע יעשה את שלו להחיש את גאולתינו השלמה.

=======

הרב שמעון בן שעיה מלמד תורה במסגרות תורניות, פסיכותרפיסט ומטפל זוגי. הוא רב בארגון 'רבני דרך אמונה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
32 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
ה״כל יהודי״ נעלם מהציונות הדתית המתחרדלת
ניר | 24-04-2020 11:34
את אחי אנוכי מבקש. למה לתת במה למאמר דיעה שכזה בכלל? גם אם הכל אמת, ראוי יותר: ״והמשכיל ידום״
2
עד שזה מגיע לכסף
אשר | 24-04-2020 11:35
חבד לא מעונינים שחני ליפשיץ תשיא משואה כדי זה משויך למדינה. אבל אין להם בעיה להפעיל לובי בכנסת כדי להעביר חוקים לטובתם. לדוגמה, תשלום קצבאות ביטוח לאומי לשליחים שלהם בחול, למרות שהם ובני משפחותיהם אינם חיים בישראל שנים רבות. הטבה שלא קיימת עבור שום ישראלי שחי בחול תקופה ארוכה.
בושה
אא | 27-04-2020 4:43
מה אתה משווה בכלל?
עוזרים לציונים
מני | 24-04-2020 13:27
נכון שהם לא גרים בארץ, אבל ידידי היקר! עם הכסף הזה שהם מקבלים מהמדינה הציונית הם עוזרים לך מתי שאתה תטוס ותיתקע שם בלי מזון כשר (אם אתה בכלל אוכל כשר) כן הם עוזרים לישראלים מיונים כי לא משנה מי אתה ומה דעותיך תחשוב קצת
3
חב"ד תנועה משיחית. בזאת אינם שונים
אין פלא | 24-04-2020 11:43
למשל מהאידאולגיה של האברך סמוטריץ או סר הבריאות ליצמן. מי שאשם היא המדינה שנותנת יד לתרבות ההתבטלות הפרזיטית, ולא כופה שירות צבאי כחוק על כולם, כולל בנות. משניתן הפטור, התיאבון הטפילי רק הולך וגובר.
נראה את צבא הפמיניזם שלך במחלמה הבאה
שי | 24-04-2020 15:48
עם בנות שלא מסוגלות לקפוץ מעל גדר, אבל בא להן שירות קרבי
4
חבד יודעים לקבל,
קימול | 24-04-2020 12:03
חבד מקבלת מהמדינה המשוקצת הכרה, יש לה לא מעט רבני ערים, לצערי אחד מהם לפחות חתום על מכתב האיום ( אין דרך אחרת להבין את הסיפא שלו), היא נכנסת לבסיסי צהל, מקבלת מימון מלא-מלא למוסדות שלה, מטוס יצא להביא לארץ 45 חולי קורונה חסידי חבד בלחץ של ליצמן ועוד, אבל ברגע האמת חבד מסתובבת לאחור ומחכה את אחותה מסאטמר, אכן, חבד היא סאטמר עם חיוך....
למנחם
איתן | 26-04-2020 9:34
קצת עפתם על עצמכם, סבתא שלי עה מעולם לא קיבלה ממצות, להיפך, תמיד היא נתנה להם תרומות לפני החגים, ולגבי בתי חבד בחול, איך אומרים שלא נזדקק לכם, המחירים שם ללא שום קשר למציאות...
ממש ממש לא נכון
אחד שהייה שם | 25-04-2020 21:22
האוכל בבתי חבד במהלך השנה *בתשלום מלא!!* ומראש בשבתות. זה אחלה הכנסה בכל העולם ובגלל זה יש מחלוקות אדירות על השליטה על הכסף הזה..
למנחם המנותק
קימול | 25-04-2020 20:40
אני לא צריך לא את המצות שלך, ולא את בקבוק הוודקה שלך, כל פעם שיש אירוע בבית לבד בחול מיד הם נזכרים שיש מדינה יהודית דורשים אבטחה למקום. מצד אחד לא שייכים ולא מכירים את המדינה מצד שני נהנים מכל מטעמי המדינה, משרות של רבני ערים, מפקחים ברבנות ועוד, סאטמר לפחות אומרים לא רוצים לא דבש ולא עוקץ חבד יודעים לקחת את הדבש ולברוח מהעוקץ....
חב"ד ועוד איך מקבלים מימון מהמדינה
למנחם המגיב שטועה | 24-04-2020 18:36
תכנס לאתר מפתח התקציב, תקיש חבד בחיפוש ותכין לעצמך יומיים לעבור על כל עשרות בתי חבד ומאות ארגוני חבד שמקבלים מימון מהמדינה בסכומי עתק.
צוחק מי שצוחק אחרון
מנחם | 24-04-2020 13:43
ידידי היקר! דבר ראשון חב''ד לא ממומנת משום מקור ממשלתי!הם עובדים ק ש ה(!!) מאוד בשביל לממן לסבתא שלך או לכל אשה אחרת מצות לפסח ב ח י נ ם!! אתה שיצאת נגד הממשלה על אותם 45 חבדניקים שחזרו מניו יורק אתה עוד תזדקק להם! שתטוס להודו לסין או לכל מקום אחר בחו''ל ותתקע שם בלי דרכון אותם בחורי ישיבה יהיו שם לעזור לך. אז תתדע לך שברגע האמת תמיד יהיו שם לעזור לך
5
חבד רק האמת!!!
ישראל | 24-04-2020 14:05
איזה כיף שכל יומיים אפשר למצוא טרף חדש ולשסות בו קצת את העצביים.. קודם זה היה החרדים אחכ המורים ועכשיו זה חבד ותכף נחזור לביבי. פתואם באחת חבד הפכה להיות התנועה הכי לבבית ומדהימה שמקבלת כל יהודי באשר הוא לסאטמרים החדשים רק עם חיוך על השפתים אנשים אגרסיבים שובנסטים ואנטי ציוני... איך הגעתם ברגע אחד כל כך רחוק? אז קודם כל תנועת חבד היא לא חבד מחמד גם לא צוות הוואי ובידור לקהל הרחב חבד היא דרך של אור תנועה יהודית אינטלגנטית חדורה בשליחות העיקרית להפוך את העולם למקום טוב יותר ולהביא את הגאולה. הרבי שלח יהודים לאהק תמך ביישובי ארץ ישראל ייעץ לממשלות מה לעשות והיה לאבן שואבת למדינאים ואנשי מפתח בצמרת הישראלית ביקש מחסידיו להיות מעורים לפועל בשיתוף מלא עם משרדי המדינה להתגייס אחרי החתונה לצבא ולקחת חלק בנטל המיסים. מאידך הרבי דיבר בכאב גדול מאוד על כך שעמד מאחרי הרצון להקים מדינה איך באופן יזום חוזי המדינה כיוונו למחוק ולהרוס כל סממן שנוטף ממנו ריח דתי יהודי אותנטי.. לקחו יהודים טהורים וגזזו להם את הפאות הכניסו אותם לקיבוצים ועקרו מהם את האמינה הפשוטה והתמימה שהייתה נטועה בליבותם.. וכפי שהמציאות מוכיחה גם כיום איך בשם מדינת ישראל ומדינת היהודים פעולים ללא הרף לפרק את הזהות היהודית עד חקיקת חוקים כמו מיהו יהודי, חילול שבת במרחב הציבורי, הפרדת דת ומדינה, ופירוק מוסד הרבנות והנישואין, ובעצם להיות עם חופשי מעול תורה ומצות ככל העמים עם בלי זהות ובלי עתיד. ובכן תנועת חבד חיה בשלום עם המדינה אבל מזדהה עם החזון ולכן לא תיקח חלק בחגיגות העצמאות בטקסי משואות ובהנפת דגלים. בטח שלא בשם הרבי ומוסד השליחות זה לא הופך אותה להיות תנועה אנטי ציונית ואגרסיבית חשוכה ולא רלוונטית זה בסך הכל אומר שגם לתנועה כזאת לבבית ואוהבה יש ערכים יש רבי ואפשר לעמוד מאחריהם בגאון גם אם זה לא פוליטקלי קורקט.
תגובה 5, הסברת יפה. מסכימה לחלוטין
הדס | 24-04-2020 16:44
.
6
חב"ד = הדת הזרה שהכי קרובה ליהדות
הרב ש"ך זצ"ל | 24-04-2020 16:07
לא ימצא בך...דורש אל המתים כי תועבת ה' כל עושה אלה (פרשת שלח לך)
בואנה אתה חכם!!
איציק | 26-04-2020 9:38
תמשיך להקליד שטויות
7
השינוי הוא כזה
אני 3 | 24-04-2020 16:07
שעכשיו הדברים נאמרו בצורה הכי בולטת, דבר שפוגע בכל ישראלי שמישהו מסרב (או במקרה זה מנוע) להדליק משואה שזה כבוד גדול מאד.אין ספק שלישראלים רבים מאד זה צורם מאד ופוגע מאד בתדמית של חבד.שלא לדבר על הנוסח המעליב ואף מאיים של המכתב.
8
חבד דומים לסרוגים כתות משיחיות ספק יהודיות.
בן דוד | 24-04-2020 16:33
יש המון דמיון בין הסרוגים דימיינו לבין תנועת חבד. אלא מאמינים ברב ספק מת ואלא מאמינים בחזון ממלכת ישראל. שתי התנועות לא רואות את הדבשת שעל גבן ומשוכנעות שכל האמת אצלן.
9
אני באמת לא מבינה את הפליאה
רחלי | 24-04-2020 16:41
הרבה אנשים תמהים כיצד ייתכן שחבד המכילה והאוהבת מתבדלת מהמדינה?! שמישהו יסביר לי למה זה אמור להיות קונפליקט? בעניי זה רק מראה את מעלתם: חילוקי הדעות שיש להם עם המדינה לא מונעים מהם לאהוב כל יהודי ולעזור לכל אחד בכל מקום.
גם חסידות חבד אוהבת את ארץ ישראל, את עם ישראל
הדס | 26-04-2020 0:11
ואת תורת ישראל, לא פחות מהציונות הדתית! חבד ידועה כחסידות ימנית שאפילו דיבור על החזרת שטחים הוא פסול לדעתה. כך גם בעניין השמירה על תורת ישראל- המאבקים על מיהו יהודים וכו' ובעניין 'עם ישראל' אין צורך להרחיב על הפעילות הרבה שלהם.. הבעיה היחידה שיש להם היא עם סמלי המדינה ומה שהם מייצגים.
די לנפנף בזה
תהלה | 25-04-2020 21:48
אף אחד לא אמר שהם לא נותנים אבל הגיע הזמן להתנתק מהגלות אולי תחזרו לפולין ותחכו שם למשיח. אנחנו ציונים דתיים תורניים אוהבים את התורה אוהבים את עם ישראל ואת ארץ ישראל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו כל הענין של הציוניים זה היה פעם היתה פה הזדמנות לחיבור אמיתי אבל חבד תמיד צריכים להיות שונים והפעם לא לטובה לצערי
10
חב"ד מקבלים מאות מיליוני ש"ח בשנה מהמדינה
המורה להיסטוריה | 24-04-2020 18:34
והם לא ציוניים לפי דברי המחבר. הם אפילו מייחלים לסיום קיומה של המדינה?
11
פספוס לקידוש שם שמים גדול
חכם | 26-04-2020 9:36
לו רבני חבד היו לוקחים בחשבון את ההד התקשורתי השלילי ומלא הארס והאנטישמיות שיבוא כגל צונאמי על החלטתם, היו כנראה מחליטים אחרת. אפשר שלו היו מאשרים לחני לקבל את פרס ישראל ואף לומר כמה מילים לקירוב הגאולה מעל במה כל כך גדולה ועמוסת רייטינג, היה נעשה קידוש שם שמים גדול מאד. בפועל החלטתם גרמה להיפך הגמור מכך וחבל. אנשים ענקים עם לב גדול שפספסו ברגע הזדמנות לקידוש שם שמים גדול.
אחד חכם
אא | 27-04-2020 4:47
כמה חבל שבחבד יש מורה דרך שקוראים לו אצלם הרבי הוא זה שהורה לחסידיו שאין צורך בקידוש השם שכזה בהצעות דומות שכבר עלו בעבר
12
איך זה אתר דתי??
אני דתי. נראלי | 26-04-2020 9:41
מה עושות פרסומות להלבשה תחתונה באתר הבית של הדתיים??
13
חבד
ליאת | 26-04-2020 9:58
תנועה שקמה לפני כ100 שנה תורתם מושטטת על קווי יסוד מיסיונריים בושה לעדות המזרח שפונים למקומות זרים בעוד נוטשים מורשת שלא תסולא בפז,תנועה שהתחילה ברוסייה מה להם וליהדות הרבה גויים מרוסיה בסביבתי הם נושאי הדגל שלהם
למספר 13
למספר 13 | 26-04-2020 23:56
כלל ראשון אל תדבר על דברים שאתה לא יודע עליהם כלום! חב דלא הוקמה לפני 100 שנה אלא לפני יותר מ250 שנה, ולגבי רוסיה לידיעתך רוב החסידויות קמו ברוסיה, עד לעלית הקומוניסטים שחרטו על דגלם את הכחדת הדת כולם נכנעו להם נוצרים, מוסלמים, מהפכנים, ולהבדיל רוב העם היהודי, ורק אחת נשארה חב ד שנילה מעבק עיקש על שמירת והחזקת היהדות (ושלמו על זה מחיר קשה רבנים נשלחו לסיביר, חסידים עברו עינוים קשים והרבי השישי של חב ד שניהל את כל זה הוציאו עליו גזר דין מוות ביריה, אבל הם לא נכנעו והם הסיבה היחידה שנשאר כזה דבר יהדות ברוסיה. ולגבי הנושא הנידון הסיבה היא פשוט ונהוגה כבר עשרות שנים חבד לא משתייכים לשום גורם מפלגה או כל שהוא אחר וזה על מנת להיות בקשר עם כל היהודים בכל המדינות.
14
רק היהדות הרפורמית תציל את עם ישראל
עמנואל | 26-04-2020 11:13
עמוק בלב כולכם יודעים זאת. להיות יהודי חשוב, משה, הנביאים שפינוזה, רמבם, איינשטין וכל זוכי פרס הנובל זה לקדש מחשבה פתוחה שמחדשת למעם העם תוך שמירה על ואהבת לרעך כמוך. כל השר זה עסקונה שכל מה שמענין אותה שה כח וכסף.
הרפורמים שמים קצוץ גם על הלכה וגם על צדקה
שי | 27-04-2020 9:45
סתם תנועה פסבדו-דתית שחבריה אפילו לא מסוגלים להדליק נרות שבת, לפי הסקר של מכון Pew
למספר 14
למספר 14 | 27-04-2020 7:27
כן ברור, רפורמים. פשוט אלוקים ציווה תריג מצוות אבל בערבון שכשמגיעים לשנות האלפיים מתבטלים חצי מהמצות (לפי בחירתנו כמובן) - הרפורמים זה ההיגיון הכי מפגר ששמעתי בחיים
15
כמה בעלי תשובה עשו
אבינועם | 26-04-2020 11:30
השליחים של חבד עושים טוב ליהודים השאלה היא כמה מאוכלי חינם חזרו בתשובה זה שבאותו רגע בירכו ואכלו כשר זה מצוין אבל אם זה רק לכבוד המקום ולא לכבוד שמים זה בעיה גדולה
16
השאלה כאן האם היה כאן קידוש ה׳ חקירות הלבבות
יצחק | 29-04-2020 13:43
באמת לא יודע , מבין היטב את השני צדדים