אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שדרן בתאגיד 'כאן': "יש פה העדפה ברורה לאשכנזים"

שדרן הרדיו בן רד יוצא בבקורת קשה נגד תאגיד השידור הציבורי 'כאן' וטוען כי קיימת בו אפליה כלפי עובדים ממוצא מזרחי. מהתאגיד נמסר לסרוגים: "הטענות מופרכות. תוכנית הרוק של בן רד תשוב למשבצת השידור שלה"

שדרן בתאגיד 'כאן': "יש פה העדפה ברורה לאשכנזים"

שדרן הרדיו בן רד יוצא בבקורת קשה נגד תאגיד השידור הציבורי 'כאן' וטוען כי קיימת בו אפליה כלפי עובדים ממוצא מזרחי. רד עצמו, המגיש את התכנית 'נותן ברוק' הוצא לאחרונה לחופשה כפויה בשל משבר הקורונה.

בפוסט מאוד ארוך שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו הוא כתב, בין היתר: "מסתמן שתאגיד השידור הציבורי "כאן", העומד בראשו ומנהליו מעדיפים באופן מובהק ומובחן מנהלים ועובדים אשכנזים. אני עדיין לא מאמין שאני כותב את הדברים האלה, כי תמיד רציתי לחשוב שאנשים בכלל ובמקומות עבודה בפרט, נמדדים ביחס ליכולות שלהם, למקצועיות שלהם, לידע שלהם, לכישרון שלהם, ליצירתיות שלהם. אבל לצערי כנראה זה לא תמיד כך. הפוסט הזה אומנם קצת ארוך, אבל אם תהיה לכם הסבלנות אני אציג לכם בהמשכו עובדות ונתונים שלא משתמעים לשני פנים שאני מודה שגם אני הופתעתי מהם".

"העדפה ברורה ומובהקת למנהלים ועובדים אשכנזים"

בהמשך כותב בן רד כי תכניתו הורדה בטענה של משבר הקורונה והרצון של התחנה להשמיע מוזיקה ברצף כל היום, דבר שבפועל לא קרה: "לאחרונה יותר ויותר אנשים שאלו אותי "בן למה אתה לא משדר יותר? התגעגענו…". מה יכולתי לענות להם? אני בעצמי לא ידעתי למה. במקביל צללתי לעומק כדי להבין מה הסיבה באמת. התחלתי לשחזר ולבדוק את כל המינויים של אנשי חטיבת הרדיו בשנים האחרונות גם בקרב העובדים וגם בקרב ההנהלה. כל מי שהוזז. כל מי ששונמך. כל מי שהתקבל. כל מי ששודרג. לאט לאט התברר לי המכנה המשותף וחשכו עיניי: נראה שלראשי תאגיד השידור הציבורי יש העדפה ברורה ומובהקת למנהלים ועובדים אשכנזים. לא מאמינים? (גם לי בהתחלה היה קשה) אז הנה הנתונים ותשפטו בעצמכם".

בהמשך הוא כותב: "נתחיל במועצת תאגיד השידור הציבורי, הגוף המפקח על התאגיד. מתוך 12 חברי מועצה שנבחרו בשנת 2016 יש רק מזרחי אחד! (דווקא בנושא המגדר יש איזון מושלם שישה גברים ושש נשים) להלן החלוקה: היו"ר גיל עומר – אשכנזי. יתר חברי המועצה לפי החלוקה דלהלן: 9 אשכנזים, 1 מזרחי, 1 ערבי. אני חושב שהמספרים מדברים בעד עצמם. זה הרי רחוק שנות אור מהיחס המספרי בקרב כלל האוכלוסייה, אבל לזכות המועצה ייאמר שבתור גוף מפקח היא אינה מעורבת בצורה ישירה בהדרה או פיטוריי עובדים שכבר התקבלו לתאגיד ועובדים בו. את זה כאמור עושה שדרת הניהול של התאגיד, והרי הנתונים לפניכם: מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי – אלדד קובלנץ – אשכנזי. סמנכ"ל הרדיו הנוכחי של תאגיד השידור הציבורי – ליאור אברבך – אשכנזי. מנהל תחנות המוזיקה בתאגיד השידור הציבורי – עפרי גופר (כמו גם קודמו אביעד רוזנבוים) – אשכנזי.

"אף לא עורך מעדות המזרח"

ומי היה בתפקיד ניהולי בתאגיד, הוזז וכבר לא יושב על כיסא המנהל? בבקשה: סמנכ"ל הרדיו הראשון של תאגיד השידור הציבורי – שמעון אלקבץ – מזרחי. מנהל כאן 88 הראשון של תאגיד השידור הציבורי – משה מורד – מזרחי. מנהל כאן גימל הראשון של תאגיד השידור הציבורי – יובל גנור (משפחת מזרחי לשעבר) – מזרחי".

בן רד ממשיך וכותב: "גם בקרב העובדים החדשים שהתקבלו לתחנה בשנים האחרונות, שדרנים ובעיקר עורכים, לא תמצאו ולו מזרחי אחד. ומה עם חברי ועדת הפלייליסט של 88, לב ליבה של התחנה, האנשים שלמעשה קובעים ומשפיעים על מה שכולכם תשמעו? נכון, גם שם לא הצליח להשתחל אף לא עורך מעדות המזרח".

"מזרחית; אי אפשר לסמוך שתציית"

"ואם עוד לא השתכנעתם, אז עוד אנקדוטה קטנה שנחשפתי אליה ממש לאחרונה בחיפושי הקדחתניים אחרי שהבנתי שלא מדובר ביד המקרה. בחיפושיי הגעתי למה שזכה לכינוי "מסמכי קובלנץ", המדובר בחוות דעת שנכתבו על עובדי הרשות לשעבר והמלצות אם לקבלם לעבודה בתאגיד החדש אם לאו, שכן התאגיד היה מחויב לקבל לשורותיו לפחות 51 אחוז מקרב עובדי רשות השידור לשעבר (כיום נשארנו הרבה פחות). שימו לב למה שנכתב בחוות הדעת של התאגיד על יעל קשאני, עורכת התוכנית "מבט" ברשות השידור. וכך נכתב ב"המלצה":ב"מבריקה, מזרחית, חדת לשון, ידענית אבל גם עליה אי אפשר לסמוך שתציית". מזרחית??? למה זה בכלל נתון שמופיע בהתאמה למקום עבודה? למי זה חשוב? גם נושא הציות הוא דבר ידוע וכאמור שום דבר אינו מקרי".

'כאן': טענות מופרכות

מתאגיד השידור הציבורי כאן נמסר לסרוגים: "הטענות מופרכות. תוכנית הרוק של בן רד תשוב למשבצת השידור שלה בכאן 88, מיד לאחר שובו מחופשת המחלה. אנחנו מאחלים לבן החלמה מהירה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
ומחזירים אותו לעבודה?
יגאל | 22-04-2020 9:51
.
2
איזון בתקשורת בבקשה!
בני | 22-04-2020 10:16
לא רק אשכנזים דמוקרטים.
חייבים יצוג הולם גם לנשים להטבים ורפורמים!
בהחלט | 22-04-2020 17:35
יצוג מלא לכולם. המגזר המקופח ביותר הם הערבים
3
גם בממשלה
לא רק | 22-04-2020 10:21
תסתכל על צמרת הליכוד. כמה אשכנזים הם שרים ואיזה תפקידים נותנים למזרחיים. שלא לדבר על זה שראש ממשלה הוא ההגדרה אשכנזי.
4
חלאס עם ההתבכיינות.
אבוטבולסקי | 22-04-2020 16:49
אין יותר כוח לשמוע את כל המקופחים המקצועיים.
5
אפליה על רקע מוצא
אחיצח בן יכקב | 22-04-2020 17:21
אם נכון (עובדתית) מה שאתה טוען, אי אפשר לעבור על זה לסדר היום. חשבתי לתומי שעברו מן העולם הימים האלו. תיקון - מיידי !!!
למעניין
שי | 28-04-2020 15:05
אין פה הזדמנות שווה ואל תספר שאם תלמד זה שקר כי גם שם יש חסימות יש רק פתרון אחד והוא שיוויון בכל הוועדות בכל הצמתים שלשיטת הריצ'רץ בעגה שלכם אחד שחור אחד לבן ורק אז אולי עוד דור ימוגר האי שיוויון
מעניין
התמים | 25-04-2020 7:37
גם בין הרופאים, המהנדסים, עורכי הדין, המדענים, הסופרים, חוקרי מכון ויצמן ואנשי הטכניון, ראשי האוניברסיטאות ומנהלי ההייטק - הרוב המוחלט אשכנזי....מה זה אומר על הספרדים ? אולי במקום ליילל צריך להתחיל ללמוד באקדמיה ולעבוד קשה ?
6
כשתתפקחו ותפסיקו להצביע לעבריינים נחזור להיות
אחד | 22-04-2020 21:04
חברים
7
בן רד
אריה | 22-04-2020 21:10
די עם רגשי הנחיתות התאגיד בוחר את המוכשרים וכנראה שאתה לא בקריטריון
8
תגובה
מיכה | 22-04-2020 22:07
א) רד בן הוא לא שדרן בכיר בתאגיד !! ב) זה לא נכון ! אני מקשיב לכאן ג' כל היום וכל השהוע. רק ביום שישי יש 5 שעות רצופות. וכל יום שעתיים מיוחדות וגם בתוכניות הרגילות. בולשיט !!!!!!
9
הלוואי שזה נכון
צופה בערוץ | 26-04-2020 7:23
זו הדרך היחידה לשמור על איכות השידורים!
10
עצוב אבל הוא צודק.
חיים | 27-04-2020 0:15
כך זה נראה גם היום...
11
הדרת ספרדים בכאן מורשת
תמר | 27-04-2020 19:21
לצערי הרב גם בכאן מורשת יש הדרת ספרדים. התחנה שינתה פניה לחלוטין. בעבר שידרו קריינים כמו גידי שרון וכו', היה מגון רחב של מוסיקה . היום השתלטו שדרנים אשכנזים אוטונטיים, מרבים להשמיע מוסיקה באידיש ובהגהה אשכנזית. כבר לא נעים להאזין לתחנה לצערי.
12
לא צריך ייצוג הולם ולא צריך את תאגיד השידור
שי | 28-04-2020 14:16
ככל שיהיה ריבוי של כלי תקשורת מכל הזרמים והסוגים, ככה ייטב לקורא ולשומע שיידע להתמודד עם הטיות.
13
חלאס עם התבכיינות?
אדם | 29-04-2020 6:40
למה חאלס? לא מגיע אין טובים אין מוכשרים? עולם כמנהגו נוהג הם לא רוצים מזרחיים!!! לדעתי זרקו אותם לאלף עזאזל תפתחט תחנות חדשות ולפרסמן והמוזיקה שתבקע מהן תמשוך קהל לקוחות שמצורך אותן וכך תגמדו את שונאיכם