אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

דו"ח אנטישמיות בארה"ב: רוב היהודים מרגישים איום

דו"ח חדש של הליגה נגד השמצה שפורסם לרגל יום השואה הציג את העליה המדאיגה באנטישמיות בארה"ב, המשפיעה על חיי היהודים במדינה. מחצית מהנשאלים חוו אנטישמיות באופן אישי ו-63 אחוזים מהם חשים "בטוחים פחות" בעשור האחרון

דו"ח אנטישמיות בארה"ב: רוב היהודים מרגישים איום
  אנטישמיות בארה"ב. אילוסטרציה (צילום: מתוך טוויטר)

כמעט שני שליש מיהודי ארה"ב סבורים שהם בטוחים כיום פחות משהיו לפני עשור – כך עולה מתוצאות סקר חדש של הליגה נגד השמצה, שבחן את תופעת העליה באירועי אנטישמיות בארה"ב בשנים האחרונות.

בסקר שפורסם היום (שלישי) לרגל יום השואה, נמצא כי למעלה ממחצית מיהודי ארה"ב (54 אחוזים) חוו תקרית אנטישמית בעצמם, או היו עדים לתקרית שאירעה לפי הערכתם על בסיס אנטישמי. כמעט שני שליש מן היהודים (63 אחוזים) סבורים כי הקהילות שלהם "בטוחות פחות" משהיו לפני עשור.

"המעקב שלנו מלמד כי תקריות אנטישמיות, בין שגבו חיי אדם ובין שלא, נמצאות בעלייה בשנים האחרונות. בנוסף מצאנו כעת, כי יהודי ארה"ב חווים דאגה עמוקה לביטחונם האישי ולביטחון משפחותיהם וקהילותיהם. מדובר בדאגה חסרת תקדים ביחס לעשור האחרון" אמר ג'ונתן גרינבלט, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה. "מצב העניינים הנוכחי, שבו חלק מיהודי ארה"ב משנים את הרגליהם מימים ימימה ונמנעים מהצגת יהדותם בציבור בגלל חרדה גוברת מאנטישמיות – הוא מעציב ביותר".

עם זאת, גרינבלט ציין כי הסקר נערך בינואר 2020, לפני התפרצות נגיף הקורונה. "אנו מודעים לכך שהמציאות בשטח השתנתה בחודשים האחרונים באופן דרמטי – וכפי שהיא השתנתה עבור הקהילות היהודיות, היא השתנתה גם עבור כל קהילה אחרת" הבהיר. "סקר זה מאפשר הצצה לחלון הזמנים שקדם להתפרצות הנגיף, ששינה את שגרת יומנו מן הקצה אל הקצה". לדבריו, "אנו מבצעים כעת הערכה של רמת האנטישמיות במצב הדברים הנוכחי ושל השפעת השינויים על הקהילה היהודית. אני צופה כי יהיו לנו נתונים נוספים בעניין שאותם נשתף עם הציבור בשבועות ובחודשים הבאים".

עוד באותו נושא

"יהודים מואשמים בקביעות בהפצת מגפות ומחלות"


4

מהנתונים גם עולה כי כמחצית מן היהודים (49 אחוזים) ציינו כי היו עדים להערות, גידופים או איומים על רקע אנטישמי – שהופנו כלפי אחרים. 21% מהנשאלים חוו הערות אנטישמיות שהופנו אליו באופן אישי, ו-22 אחוז מהם ציינו כי יש להם קשר עם מוסד קהילתי יהודי שניזוק, הושחת או סבל מוונדליזם על רקע אנטישמי. עוד נאמר כי אחד מכל שבעה נשאלים (14 אחוזים) מכיר אדם שהותקף פיזית על רקע היותו יהודי. וכן כ-14 אחוזים מן היהודים חוו הטרדה ברשת על רקע אנטישמי.

כמחצית מן הנשאלים הביעו את חששם שאדם החובש כיפה או כיסוי ראש דתי, או מפגין את יהדותו בדרך אחרת, יותקף פיזית או מילולית ברחוב או במקום ציבורי אחר. יותר מאחד מכל ארבעה יהודים אמריקאים (27 אחוזים) נקט אסטרטגיית הימנעות אחת לפחות כדי שלא להפוך יעד למתקפה מסוג זה – כשהאסטרטגיה הנפוצה ביותר (12 אחוזים) היא הימנעות מסממנים יהודיים אופייניים, כגון אי שימוש בשם משפחה, הימנעות מלענוד מגן דוד או מלהזדהות כיהודי ברשתות חברתיות. אחד מכל עשרה נשאלים (11 אחוזים) דיווח על קושי לישון או להתרכז או על תחושת חרדה לאחר אירוע של הטרדה או הפגנת שנאה ברשת.

הסקר, שפורסם סמוך למועד שבו מציינים את יום השואה, נערך ע"י YouGov, חברה מובילה בתחום הסקרים וניתוח דעת קהל. סך של 538 תשובות נאספו בין התאריכים 17-30 לינואר 2020 והם שוקללו כך שישקפו את ההרכב הדמוגרפי של יהודי ארה"ב. מרווח הטעות עומד על +/- 4 אחוזים.

ממצאי הסקר מתפרסמים בתקופה שבה מספר התקריות האנטישמיות נמצא בעלייה דרמטית מזה כשלוש שנים. כזכור, ב-2019, יהודי ארה"ב נחשפו לשיטפון של ידיעות בדבר מתקפות אנטישמיות; תקרית ירי קטלנית בבית חב"ד בפאווי, שבוצעה ע"י תומך בעליונות לבנה ב-27 לאפריל; אירוע ירי קטלני נוסף בסופרמרקט כשר בג'רזי סיטי (ניו ג'רזי) ב-10 לדצמבר; ואירוע דקירה קטלני נוסף במסיבת חנוכה במונסי, ניו יורק, ב-28 לדצמבר.

בדו"ח האנטישמיות השנתי של הליגה נגד השמצה לשנת 2018 דווחו למעלה מ-1800 תקריות, שהן במקום השלישי הגבוה ביותר ב-40 השנים האחרונות. כל זאת, שנה בלבד לאחר הדו"ח של 2017, שבו דווחה נסיקה של 57 אחוזים, כך ש-2017 הפכה לשנת שיא מאז החל איסוף הנתונים. הליגה נגד השמצה עתידה לפרסם את נתוני 2019 בקרוב.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מה......
חיים | 21-04-2020 17:59
לא יכול להיות . מה אומרים כל היהודים הליברליים הפרוגריבייביים . מה לא מאשימים את ישראל הקולוניאליסטית את הכיבוש .
2
תתבטלו לרב מאיר כהנא תקימו את הליגה
שמעיה | 22-04-2020 8:09
להגנה יהודית מחדש כולל אימונים מסיביים לקסח את חלאות האדם שם.
3
כהנא צדק
ישראלי | 22-04-2020 11:04
לא הקשתבם.