באפילה בתחתית הבור: סיפורו המדהים של יהודה בייליס

באפילה בתחתית הבור: סיפורו המדהים של יהודה בייליס

חוקר יהדות ליטא, ד"ר בן ציון קליבנסקי  מביא את סיפורו המדהים של יהודה בייליס, אחד מששת הניצולים שנבחרו להדליק את משואות יום הזיכרון לשואה ולגבורה

author-image
באפילה בתחתית הבור: סיפורו המדהים של יהודה
  יהודה בייליס- קרדיט ישראל הדרי

יהודה בייליס נולד ב-1927 בקובנה שבליטא, הצעיר בשלושת בניהם של אליעזר וחנה. לאחר הכיבוש הנאצי של קובנה, נצטוו היהודים לעבור מבתיהם שבעיר אל גטו בפרוור סְלַבּוֹדְקָה. ב-3 בספטמבר 1941 נערכה בגטו זה "אקציית הזהב", שבה נדרשו היהודים למסור את כל הזהב וחפצי הערך שברשותם.

בעקבות האקציה ערכו הנאצים חיפוש מקיף מבית לבית אחר חפצי ערך מוחבאים, ונכנסו גם אל בית הוריו של יהודה. קצין נאצי שהבחין כי אמו של יהודה עונדת טבעת נישואין, ציווה עליה למסור אותה מיד. היא לא הצליחה להסיר את הטבעת מאצבעה. הנאצי בלא אומר ודברים כרת את אצבעה בסכין ולקח את הטבעת. הנער יהודה, חסר-אונים, נשבע בו במקום כי אם ייוותר בחיים – ינקום את נקמת אמו (ולאחר המלחמה הוא נקם!).

עוד באותו נושא

ניצולת השואה לסרוגים: "מקבלת את הכל באהבה"


3

ב-28 באוקטובר 1941 נערכה בגטו "האקציה הגדולה". יהודה עם הוריו ועוד כעשרת אלפים יהודים נלקחו לפאתי הגטו, אל "הגטו הקטן". למחרת הם הובלו לפורְט [=מצודה] התשיעי, אתר הרצח ההמוני של יהודי קובנה, תחת משמר של ליטאים חמושים. בהגיעם אל המצודה, נצטוו היהודים להתפשט. קבוצת יהודים ראשונה, ובה יהודה והוריו, נדחפה אל סף בור גדול בכידוני רובים. לצד הבור היה ליטאי עם מכונת יריה. יהודה שמע יריות, והיהודים שנפלו רצוחים אל הבור הפילו גם אותו. אמו של יהודה, לפני שנפחה את נשמתה, הספיקה ללחוש לו ביידיש: "יודקה, אתה פצוע?". יהודה איבד את ההכרה.

כששב יהודה להכרתו, מצא עצמו באפלה, בתחתית הבור. מעליו היו גופות כה רבות, עד שלא ראה את אור היום. הוא היה מלא דם וסיד ששפכו הרוצחים אל הבור. יהודה פילס את דרכו החוצה בין הגופות. כשיצא מהבור היו פניו לבנים מהסיד. הרוצחים הליטאים נבהלו בחושבם שהמתים יוצאים מהבור, הצטלבו ונמלטו מפחד.

יהודה הלך מהפורט התשיעי יחף לאורך הכביש ברגליים מדממות מהקרח הדוקרני. הוא לא ידע לאיזה צד לפנות, וכשראה אור למרחוק הלך לכיוונו. הוא הגיע אל בית כפרי, וביקש עזרה מדיירי הבית המבוהלים. הם טיפלו בפצעיו, האכילו אותו ונתנו לו בגדים עשויים יוטה, אך ביקשו שלא יספר שעזרו לו, מחשש לחייהם.

יהודה יצא ופנה לבית חרושת לגומי "אִינְקָרָס" שבו עבדה בריגדה יהודית. העובדים היהודים סיפקו לו בגדים ועזרו לו להסתנן חזרה אל הגטו. הוא סיפר שם על קורותיו אך תושבי הגטו סירבו להאמין לו (!!!), הואיל וסברו שהיהודים שהוצאו מהגטו ב"אקציה הגדולה" נשלחו לעבודה.

באחד הימים הובאו יהודים מדכאו ישירות אל מותם בפורט התשיעי. הם היו לבושים במיטב מחלצותיהם וחלפו בסמוך לגדר הגטו. בסוף השיירה השתרכה לה אישה כבת ארבעים לבושה פרווה ותיק בידה. השומרים הליטאים לא שמו לב אליה והיא נשארה מאחור. יהודה שעמד בסמוך לגדר הגטו וראה את המתרחש, שם לב לארבעה ליטאים כבני 19 הזוממים להתנפל על היהודייה, לרוצחה ולשדוד את תיקה ובגדיה היקרים. הוא ניצל שעת כושר ששומרי הגטו התרחקו, הסיר את הטלאי הצהוב וזחל מתחת לגדר הגטו. הוא יצא החוצה, התנפל על הליטאים והיכה אותם מכות רצח. את האישה הוביל אל הבריגה היהודית שב"אינקרס", ואלה הבריחו אותה אל הגטו.

יהודה החל לעבוד מחוץ לגטו. באחד הימים שמע שנערכת אקציה והוזהר שלא לשוב אל הגטו. הוא זכר שדודו מסר לו כתובת בסלבודקה ואמר לו ששם גרה אישה בשם גְרַבְּניצְקְיֶינֶה, שתעזור לו בעת סכנה. יהודה נמלט מהעבודה והגיע אל כתובת זו, שהתבררה כמסעדה. באותה העת ישבו ואכלו בה קצינים נאציים. בעלת המסעדה העניקה ליהודה מסתור, צבעה את שערו לג'ינג'י וסייעה לו לאמץ זהות בדויה. באחד הימים הגיעה למסעדה נערה ג'ינג'ית שדיברה ליטאית רהוטה. הסתבר ליהודה כי היא יהודיה שאמהּ ביקשה להסתירהּ אצל גוי. באותו היום הגיע ליטאי מגודל ולקח את הנערה עמו.

במסעדה הכיר יהודה את הצעירה הליטאית גניה פְּרֵמֵנֶצְקַאיְטֶה, וזו הואילה להסתירו שנה וחצי בבית משפחתה בכפר. באחד הימים הגיע לביתה של גניה גוי, ולאחר שהשתכר סיפר כי קיבל סכום כסף גדול מאמה של נערה ג'ינג'ית יהודייה כדי שהוא ישמור עליה. אולם הוא החליט שלא כדאי לו להוסיף ולהחזיקה, ולפיכך, כך סיפר, הוא הכניסהּ לאסם וכרת את ראשה (!). כל זאת שמע יהודה במקום מחבואו בביתה של גניה, ומשזיהה כי המדובר בנערה הג'ינג'ית שהכיר, זלגו עיניו דמעות על מר גורלה.

בסוף 1943, לאחר הבריחה הנועזת של אסירי הפורט התשיעי, הגבירו הגרמנים את החיפוש אחר יהודים מסתתרים. שלוחיהם אף הגיעו לביתה של גניה, וכמעט גילו את יהודה. גניה ביקשה אפוא ממנו שיעזוב את ביתה עד יעבור זעם, ויעבור לחסות הכומר סְטַנִיסְלוֹבַס יָקוֹבַּאוּסְקָאס, ששימש מחנך בגימנסיה הליטאית שבה למד יהודה לפני המלחמה. יהודה עזב את מקום מחבואו והחליט לשוב אל הגטו.

ב-28-29 במרס 1944 נערכה בגטו "אקציית הילדים והזקנים", ובה נחטפו מאות ילדים וזקנים ונרצחו. הורים מעטים הצליחו להסתיר את ילדיהם, והיודנראט ואנשי שירות הסדר היהודי ביקשו להבריח ילדים אלו אל מסתור מחוץ לגטו. אנשי היודנראט ידעו על ידידותו של יהודה עם הכומר יקובאוסקאס וביקשו שירתום את הכומר למבצע של הברחת ילדים מהגטו. יהודה הסתנן אל מחוץ לגטו והגיע אל הכומר. זה הסכים להירתם למבצע ההברחה וההסתרה של הילדים.

אנשי היודנרט ושירות הסדר היהודי היו מוסרים ליהודה שק ובו ילד מורדם, ומציידים את יהודה בכסף וסיגריות, שוחד לשומרים. יהודה נראה כמו ליטאי, וסיפור הכיסוי שלו היה הברחת בשר בשוק השחור. הוא היה יוצא מהגטו עם השק, משחד את שני שומרי האס-אס שניצבו על הגשר אשר הוביל מפרוור סלבודקה אל קובנה ומגיע למקום המפגש עם הנזירות ששלח יקובאוסקאס. אלה היו לוקחות את הילד למקום מסתור במנזר. באחת ההברחות האלה, ביום גשום וקר במיוחד, עצר אותו השומר, הביע את שמחתו לבואו, שלף סכין וביקש לחתוך לעצמו נתח מה"בשר" כדי לטגן לעצמו סטייק. יהודה, משותק מאימה, התעשת וענה לו שהוא מוזמן לאכול מהבשר, אך שיידע כי זה בשר סוס סרוח. הנאצי התרתח ובעט ביהודה בחוזקה. באותו הלילה הספיק יהודה הפצוע בקושי רב להגיע בזמן אל הנזירות. כך הבריח יהודה 22 ילדים מהגטו. לימים הוכרו יקובאוסקאס ופרמנצקאיטה חסידי אומות העולם.

בקיץ 1944, עם חיסול גטו קובנה, נשלחו יהודה ואחיו יוסף לדכאו ועבדו במחנות לנדסברג וקאופרינג. בעת עבודת הפרך נפל יוסף אחיו אל בטון רטוב ונפגע קשות. יהודה טיפל בו, רחץ אותו וניסה להשיב את נפשו, אך יוסף הושלך חי (!) אל בין המתים. אחיו חיים נרצח עוד קודם לכן, בפורט התשיעי. יהודה נותר יחיד מכל משפחתו.

ב-1946 עלה יהודה לארץ ישראל באוניית מעפילים ווג'ווד. ב-1948 הוא התגייס לצה"ל ולחם במלחמת העצמאות.

 

ד"ר בן ציון קליבנסקי, מלמד בתוכנית לזיכרון ומורשת ישראל במכללת אפרתה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
יהודה - מופת
אורי | 21-04-2020 12:59
איש מדהים וסיפור מצמרר. מי יודע מה היתה נקמתו ?
2
הסיפור באמת מדהים
אלכסנדר כפרי | 25-04-2020 15:03
קראת מרותק את סיפורו של יהודה, שבעיני, היה על נקודת אור בתקופה האפלה של העולם