אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עמדתו המקורית של הרב בקשי דורון בנוגע להר הבית

מכתב של הראשון לציון, הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל שנכתב לפני כעשר שנים והגיע לידי סרוגים חושף את עמדתו המקורית של הרב בנוגע לעלייה להר הבית

עמדתו המקורית של הרב בקשי דורון בנוגע להר הבית
  (צילום: פלאש90)

מכתב של הראשון לציון, הרב הראשי לישראל לשעבר הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל שנפטר בשבוע שעבר מנגיף הקורונה, שהגיע לידי סרוגים חושף את עמדתו של הרב בנוגע לעלייה להר הבית.

במכתבו, שנכתב לפני 10 שנים בדיוק, כתשובה לאדם שהבין "שעמדת הרבנות שאין לנו ח"ו 'שום עניין' בעניין ריבונות או בעלות על הר הבית"וזאת מכיוון שהרבנות אוסרת לעלות להר הבית.

בתשובה השיב לו הרב בקשי שורון: "על כן הנני להבהיר שעמדת הרבנות הראשית לישראל ברורה, שצריך לשמור על הריבונות על הר הבית. השמועות הזדוניות כאילו הרבנות הראשית לישראל אין לה עניין בריבונות על הר הבית באה מחוגים המעוניינים לעלות בהר, לבנות בית כנסת וכדומה כדי להיאחז בו, ובכדי ללחוץ על הרבנות מציגים כך את הדברים".

הראשון לציון ציין כי "השאלות שציין כב', בניין בית המקדש, עליה להר הבית, ותפילה ובית תפילה בהר הבית, הן שאלות הלכתיות שאין לשנותם בעקבות נסיבות ח"ו או לפי צורך מדיני של מאן דהו. כידוע משום מצוות מורא מקדש אסרה הרבנות הראשית לישראל לדורותיה, כולל כל הרבנים הראשיים שעד עתה, את הכניסה לתחום הר הבית כולו, וכך דעתם של רוב גדולי הרבנים".

הראשל"צ זצ"ל הסביר לנמען שאדרבה משום טענת חיזוק הריבונות בהר הבית אין להיכנס אליו כלל: "הטענה שבנסיבות של היום יש צורך להקל כדי שתהא לנו אחיזה בהר הבית, שאם נאסור הכניסה ייווצר מצב שאין לנו עניין בהר הבית, לא רק שאינה יכולה לשנות ההלכה במקום שיש חשש לאיסור חמור, יש בה טעות חמורה גם מבחינה מדינית, לפי שאם כוחנו ואחיזתנו בהר תהא תלויה בכניסה להר, לכל היותר המתירים יתירו כניסה לאזור שולי וקטן של הר הבית, משום שברור שבקודש פנימה לכל הדעות אין כל היתר כניסה וזה רובו המכריע של ההר, וכך נפסיד את הריבונות בכל ההר, משום כך מכריזים אנו שדווקא משום שאסור לנו להיכנס למקום, המקום קדוש ויקר לנו כבבת עינינו וחייבים אנו בשמירתו".

עוד באותו נושא

הרב בקשי דורון ביקש: כך תערכו את הלוויה שלי


14

"לצערנו", הוסיף הרב זצ"ל, "חברו לדעת הימנים שרוצים להיכנס ולבנות בית כנסת בשולי ההר, גם גורמים ממשלתיים, שנוח להם יותר שתהא כניסה באזור שולי בהר ליהודים בו יונף דגל ישראל, בכדי לאפשר הדרישה לריבונות של אחרים על רובו של ההר".

הראשל"צ חותם את מכתבו מעין הפתיחה וכותב: "פרסמנו לא פעם דעתנו בעניין בעיתונות ובגלי האתר, ואעפ"כ ממשיכים להפיץ כאלו ח"ו לרבנות "אין שום עניין בהר הבית"=, וכל זה כדי שנשנה הלכה שקבעו גדולים לפנינו, וגדולי הדור דהיום בעניין הכניסה להר, שגם לדברי המתירים צריכה להיות לאחר טבילה וכדומה, שרק המדקדקים יכולים לעמוד בה, ובוודאי תהא מכשול לרבים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
נראה לי טעות בכותרת כיוון שזה לא מקורי
ש | 21-04-2020 10:14
זה מסורת הרבנות הראשית לדורותיה