אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנכ"לית הליגה נגד השמצה לסרוגים: "יהודים מואשמים בקביעות בהפצת מגפות"

לקראת יום השואה ועל רקע העלייה באנטישמיות בעולם, מנכ"לית הליגה נגד השמצה סיפרה לסרוגים על התיאוריות המאשימות את היהודים בקורונה - אך גם סברה שהמגיפה היא הזדמנות

"יהודים מואשמים בקביעות בהפצת מגפות ומחלות"
  קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה (באדיבות המצלם)

משבר הקורונה מציב את המאבק באנטישמיות בפני אתגרים חדשים. התכנסותם של אנשים בבתים בחסות ההגבלות במדינות השונות, כמו גם העלייה במפלס החרדה בקרב פרטים וקהילות, מביאים לעליה גם בביטויי האנטישמיות – כשקיצונים מנצלים את המשבר כדי לטען שהיהודים אחראים להתפרצות הנגיף בעולם.

עוד באותו נושא

זוכרים בצל הקורונה: לו"ז אירועי יום השואה בסרוגים

נוריאל הסבירה כי יש מספר סיבות לכך שהיהודים מואשמים באחריות להפצת מגפות כמו הקורונה. "יש לזה אלמנט היסטורי, שיהודים הואשמו תמיד כחלק מהגישות האנטישמיות. בנוסף יש תיאוריות קונספירציה שבאות לתת הסבר לוגי לתופעות ואירועים עולמיים" אמרה. "הבעיה נוצרת כשהתופעות הללו מתלבשות על פני השנאה הקיימת ממילא כלפי מגזר מסויים ועל הסטריאוטיפים שאותם רוצים להדגיש. במקרה הזה, הסטריאוטיפים הם של היהודים שרוצים להרחיב את ההשפעה הגלובלית שלהם, של כח, השפעה וחמדנות. כמובן יש גם ביטויים של שנאה טהורה – שמחה על עלייה במספר החולים בישראל, עידוד לפגיעה והדבקת יהודים, ודברים נוספים מהסוג הזה".

"זאת לא הפעם הראשונה שמשהו כזה קורה – אנטישמיות בעת מגפות זו תופעה מאד נפוצה. אנחנו מכירים את זה גם מימי הנצרות הקדומה, כמו המגפה השחורה שבה יהודים הואשמו בהרעלת בארות, וגם ממגפות חדשות כמו הסארס ושפעת החזירים" אמרה קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה, בראיון לסרוגים. "יהודים מואשמים בקביעות בהפצת מגפות ומחלות, ועכשיו בימי הקורונה כל התאוריות הללו נארזות ומופצות מחדש".

דוגמא לקריקטורה אנטישמית המאשימה את היהודים בהפצת הקורונה

"יש חשש שהמילים יהפכו למעשים אלימים"

הפצת התאוריות האנטישמיות על הקורונה מתרחשת גם במקביל לעלייה במספר אירועי האלימות שמתרחשים על רקע אנטישמי ברחבי העולם. "בשנים האחרונות יש עליה במסוכנות של האנטישמיות – שהפכה להיות מסוכנת ופיזית הרבה יותר. אנחנו רואים הרבה יותר יהודים שנרצחים על רקע אנטישמי, כמו הטבח בפיטסבורג, אירוע הירי בבית חב"ד בסן דייגו, הירי בבית הכנסת בגרמניה ביום כיפור והדקירה בניו יורק" אמרה נוריאל. "אבל הקורונה היא קטליזטור מסוג מאד מסויים. היא תופעה כלל עולמית, חוצה מגזרים, מדינות וגבולות, אבל מצד שני יש כאן כל מיני מאפיינים קהילתיים, ויש נתונים על כך שיהודים נדבקו בשיעור גבוה יותר מאשר לא יהודים – ומהסיבה הזו יש יותר ביטויים אנטישמיים ותקיפה של אורח החיים היהודי".

קריקטורה אנטישמית: "ישראל והקורונה מאוחדים בכיבוש נגד הפלסטינים"

לדבריה, "רוב הפעילות האנטישמית כעת היא ברשת, כי גם השונאים נמצאים בבית, אבל יש גם מקרי ונדליזם פיזיים כמו ציור צלבי קרס או שלטים בהפגנות, כמו אחד שבו הוצג עכבר עם מגן דוד עליו וכיתוב שהיהודים הם המגפה האמיתית. הבעיה עם ההפצה ברשת היא שהחשיפה שהמסרים ברשת הרבה יותר גדולה, ויש חשש גדול מהיום שאחרי – שהמציאות המילולית תתרגם למעשים פיזיים, אלימות או ונדליזם. אנחנו מאמינים שמילים הופכות למעשים, וכשיש מילים בעולם המקוון הם עלולים להידרדר גם לאירועים בעולם הפיזי. יש מי שמקשיב את המסרים, מפנים אותם ופועל לפיהם".

מה ניתן לעשות כנגד התופעה?

"הדבר הכי חשוב הוא קודם להכיר את התופעה ולהעלות מודעות לאנטישמיות המסוכנת. בתקופת הקורונה יש גם ביטויי שנאה כלפי אחרים, לא רק יהודים – כמו אנשים ממוצא סיני או מהגרים – ולכן ניתן להזדהות עם המסרים. המנהיגות חייבת להבין שיש לה תפקיד משמעותי בגינוי ביטויי השנאה הללו. בנוסף, גם לפלטפורמות האינטרנט יש תפקיד חשוב, והם צריכים להבין שכשיש מסרי שנאה כאלה שחוצים את הגבול של חופש הביטוי – צריכים להיזהר".

"כמו כן יש את התפקיד החינוכי – אנחנו מנסים לפזר את הערפל סביב האנטישמיות ומה הביטויים שלה, כדי שאנשים יכירו ויוכלו לזהות את התופעה החמורה" הוסיפה. "אנחנו נמצאים בקשר עם כל משרדי הממשלה ופועלים איתם לתמוך במאבק נגד האנטישמיות ובקהילות היהודיות בתפוצות".

"האנטישמיות לא נעלמה, היא עדיין חיה ובועטת גם יותר מ-70 שנה אחרי מלחמת העולם השנייה – וחייבים להיאבק בה" הבהירה נוריאל בסיכום. "אני חושבת שהקורונה, שהיא אירוע חסר גבולות ומשפיע על כולנו, יוצרת גם הזדמנות עבורנו להילחם – גם באנטישמיות וגם באינטראקציה שלה עם סיסמאות אחרות – ולפתח סולידריות שחוצת קהילות מגזריות נגד השנאה".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
עם יד על הלב, גם אנחנו אשמים .
אלקנה | 20-04-2020 17:17
כשאנחנו רואים איך החרדים מצפצפים על ההנחיות למלחמה בקורונה, ומדביקים את עצמים ואותנו, מזלזלים ברשויות כולל במדינת ישראל כאילו מדובר בשלטון זר, הם מרוויחים את השנאה להם ביושר. וכמו שבגלל כמה מחבלים המון ישראלים שונאים את כל הערבים, כך בגלל כמה חרדים, המון גויים שונאים את כול היהודים.
אנטישמיות
אביה | 21-04-2020 16:18
כשאני רואה תגובות כמו שלך אני מבין את האנטישמיים והנאצים לגמרי.
גם אתה מכליל
יהודי | 21-04-2020 2:59
היי אלקנה, לצערי אתה משתמש באותן טקטיקות אנטישמיות של הכללה והבלטת חצאי אמיתות תוך התעלמות מכלל הנתונים, חבל. הידעת שאנטישמים באמריקה מאשימים את כלל היהודים בגרימת התמכרות לתרופות משככות כאבים (אופיואידים) ותמותה המונית של נוצרים, בגלל שאחת מחברות התרופות המובילות בתחום היא של משפחת סאקלר היהודית (לי אישית אין מניות בחברה הזו, אולי לך יש?)?
2
למרבה הצער היו יהודים שצפצפו על ההוראות
משה | 20-04-2020 18:24
והם הפיצו מחלות בשם בדת, הזכות להתפלל. הצעדים ננקטו מתוך רצון למנוע את התפשטות המחלה, ולא שמישהו ניסה לפגוע בדת. האנטי למדינה , האנטי לבריאות, גרמו נזק מאוד גדול. התרגלו לחעשות אנטי למדינה, וזה עובד כל הזמן. ולכן זה לא מפתיע שיהודיםן נחשדים כממפיצי מחלות, גם אם מדובר בקובצה קטנה של אנשים, הם השתמשו בדת , וחיללו אותה.