אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בגלל הקורונה: עלייה חדה במקרי האנטישמיות בעולם

דו"ח חדש של ההסתדרות הציונית חושף כי בשנה האחרונה נרשמה עליה חדה במקרי האנטישמיות בעולם - בעיקר על רקע משבר הקורונה. בהסתדרות דאגו: "נגע האנטישמיות הפך למחלה ממאירה"

בגלל הקורונה: עלייה חדה במקרי האנטישמיות בעולם
  צילום: יונתן זינדל\פלאש 90

העולם שכח: דו"ח אנטישמיות שהוכן עבור ההסתדרות הציונות העולמית ליום השואה תש"פ שיחול הערב (שני) מגלה כי ברבעון הראשון של שנת 2020 ישנה עלייה חדה במקרי האנטישמיות בעולם. הדוח שהופק על ידי אלי נחום, חוקר תופעת האנטישמיות וגמלאי משרד ראש הממשלה, מגלה כי מגפת הקורונה המשתוללת בעולם היא סיבה מרכזית לאנטישמיות.

הדו"ח מציין כי בממשלות שבהן יש מקרים רבים של אנטישמיות אין תוכניות מסודרת נגד המאבק בתופעה. גם נאמר כי רבים מיהודי התפוצות חוששים להסתובב במרחב הציבורי עם סממנים יהודיים כמו כיפה, טלית, תליוני מגן דוד. כבר בשנת 2019 חוו יהודי העולם אירועים אנטישמים בסדר גודל שלא היו בעבר – אך ברוב מדינות העולם בהם מתבצע מעקב אחר אירועים אנטישמיים, נרשם בשנה החולפת מספר שיא של אירועים.

ישנן מספר מדינות ברחבי העולם שבהם הנתונים של הרשויות מעוררות דאגה: בגרמניה וארה"ב חלה עליה במספר האירועים האלימים שמבוצעים על רקע אנטישמי, כאשר לפי הנתונים בארה"ב, בכל יום מתרחשת לפחות תקיפה אחת של יהודי במקום כלשהו, ובגרמניה מותקף יהודי כל שלושה ימים בממוצע. מציין מחבר הדו"ח.

בשנה החולפת התרחשו שני פיגועים קשים על רקע אנטישמי: הראשון התרחש בבית הכנסת של חב"ד קליפורניה באפריל 2019, אז נהרגה מתפללת אחת ורבים נפצעו. הפיגוע השני התרחש בבית הכנסת בגרמניה במהלך תפילות יום הכיפורים, כאשר שטפן באלייט פתח באש אך לא הצליח לחדור לבית הכנסת בעיר האלה.

בעקבות ממצאי הדו"ח יכנס יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית פגישת אונליין דחופה השבוע עם ראשי הקהילות היהודיות ברחבי העולם לגיבוש תכנית פעולה וסיוע לקהילות. ״ממצאי הדו"ח מראים כי נגע האנטישמיות כבר הפך למחלה ממאירה שלא בוחלת באמצעים כדי לפזר את הרעל שלה ברחבי העולם" אמר חגואל. "נגיף הקורונה אמנם לא מבדיל בין דת גזע ומין אבל נותן לאנטישמיים קרקע פוריה לקונספירציות".

"התופעה הזו, של האשמת היהודים ביצירת נגיפים מגפות, מחלות ועוד, אינה חדשה. ראינו אותה כבר בימי הביניים בתקופת המגפה השחורה. כבר אז, כמו היום, הסיתו נגד היהודים והאשימו שהם עומדים מאחורי המגפה" הוסיף. "ההבדל הגדול בין אז להיום הוא שכיום יש לנו את מדינת ישראל, חזקה, גאה ואנחנו נמשיך ונאבק באנטישמיות ואף ננצח אותה בראש מורם" .

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
דחוף
מושן | 20-04-2020 10:06
לעלות לישראל רק כאן תאכלו. להגן על עצמכם ומשפחתכם