אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ביה"ד הרבני הגדול: ההחלטה איפה תלמד נערה אינה נתונה בידי ההורים

האם בית הדין הרבני מוסמך להחליט באיזו פנימייה תתחנך נערה? מאבק משמורת חריף הוכרע לאחרונה בביה"ד הרבני בסופו קבע בית הדין כי ההורים אינם המחליטים הבלעדיים| הסיפור המלא

"ההחלטה איפה תלמד נערה אינה נתונה בידי ההורים"
  ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: יוסי זמיר/ פלאש90)

מאבק מכוער בין בני זוג על גורל בתם הגיע לפני כארבע שנים לפתחו של בית הדין הרבני האזורי, אשר החליט שלאור התנהגות האם כלפי בתה  – יש להעביר את המשמורת עליה לאב.

על פי התביעה להעברת משמורת, שהגיש האב  נטען שהאם לא התירה לאב לראות את בתו, והסיתה אותה בצורה קשה נגדו. בנוסף, נטען שהאם מנעה מהבת להגיע למוסדות החינוך מסיבות שונות ולאורך תקופה, וזאת בין השאר מחשש שהדבר יאפשר למוסדות הרווחה להוציא את הילדה מחזקתה.

לדברי עוה"ד רונית א. זיסמן, האם הרבתה בהפעלת מניפולציות במטרה לקצר את שהיית הבת בחברת אביה, ובין השאר "שכחה" מספר רב של פעמים לצייד את הילדה במשקפיים שבלעדיהם לא הייתה הילדה מסוגלת לתפקד.

לנוכח תסקירים חינוכיים ונפשיים, וראיות רבות נוספות להתנהגותה הבעייתית של האם – החליט בית הדין הרבני האזורי, לפני כשנתיים, להוציא את משמורת הבת מידי האם, ולהעבירה אל האב.

עוה"ד רונית א. זיסמן (צילום: מקס מורון)

מצבה הנפשי הקשה של הילדה החמיר ובתום טיפול בה, עתר האב באמצעות עוה"ד זיסמן וביקש להעביר אותה לפנימייה טיפולית, אך נתקל בהתנגדות עזה מצד האם. הסכסוך הגיע להכרעתו של בית הדין הרבני האזורי, שאישר לאב לבחור את הפנימייה הטיפולית שבה תתחנך בתו.

על החלטה זו ערערה האם לבית הדין הרבני הגדול. במסגרת ערעורה טענה האם כי אין לבית הדין הרבני את הסמכות להכריע בעניין מוסדות חינוכיים לילדה, וכי עצם היותה אפוטרופסית על בתה מתוקף הורותה – יש לה את הזכות להכריע היכן תתחנך הבת.

לטענת האישה, בית הדין האזורי התעלם מרצונה של הקטינה לשוב לחיק אמה ולמשמורתה, וההתדרדרות במצבה הנפשי, שהצריך את העברתה לפנימייה טיפולית, נובע מהעברת המשמורת אל האב.

על כן, על פי האישה, יש להחזיר את משמורת הבת אליה. האב השיב לערעור באופן מנומק והתייצב ביחד עם עו"ד זיסמן לדיון ארוך שהתקיים בפני בית הדין הרבני הגדול בירושלים.

בפסק דין מנומק דחו הדיינים הרב אליעזר איגרא, הרב שלמה שפירא והרב ציון לוז-אילוז מבית הדין הרבני הגדול – את ערעורה של האם.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
זה למה צריך בג"צ עצמאי, נגד דוסים מטורפים.
סרוג | 19-04-2020 14:46
דוגמה קלאסית לגוף שלוקח על עצמו סמכויות שלא נתונות לו.רוצה לראות מפגר אחד חראדי ככול שיהיה שיסכים שהרשויות יחליטו עבורו לגבי חינוך ילדיו.
אולי מדובר בחרדלים, אין מצב שיהודים ציונים.
שאול | 19-04-2020 15:33
החרדלים מדרובים על כל הראש, הכל אצלם אפשרי.
כל הרכב הוועדה היו דיינים דתיים לאומיים...
מוישי | 19-04-2020 15:19
כל הרכב הוועדה היו דיינים דתיים לאומיים...
2
עכשיו ההורים ירוצו לעליון, כמו אצל בנות ש"ס.
פרנקל | 19-04-2020 15:25
כשהאשכנזים מנעו מהבנות הירודות והנחותות רוחנית של הספרדים ללמוד בבתי הספר שלהם. ההורים רצו לבית המשפט שיציל אותם מכל המוסדות החרדיים. אני מניח שנראה עכשיו תגובה דומה. מה שלא יפריע לכל מצקצקי השפתיים בפעמים שלא נוח להם להתלונן על מעורבות בתי המשפט.
האב אוסט יודן והאם פרנקינה והזוסמן והדיינים
ארי | 19-04-2020 17:54
פסקו לטובת האב, רק שהאב לא יודע ולא רוצה לטפל בבת, אז הוא שולח אותה לפנימיה, רק לא שתהיה אצל האם... זה לא קרב מכוער, זו גישה דיינית מתנשאת על האם שהיא לא מהקליקה הנכונה... בת צריכה להיות בחזקת האם, כך מובא בהלכה, אז אם האב לא רוצה בה, אז היא צריכה להיות בחזקת האם... ואם הדיינים לא פסקו לפי האמת ולפי התורה, זה יחזור אליהם כבומרנג, יש אלוקים בשמים... וזה כולל גם עורכי דין שמעוותים דין ולא הולכים לפי האמת הצדק ההלכה והיושר... העולם הזה הוא מידה כנגד מידה... מה שאתה עושה לאחר זה מה שאתה מקבל חזרה, ואם לא היום אז מחר, ואם לא מחר את מחרתיים... הדיינים לא יכולים לעשות ראש קטן, אמא זו אמא זו אמא זו אמא, נקודה.
3
הכותרת
מישהו | 19-04-2020 15:35
צר לי מערכת סרוגים, אבל לא זכיתי להבין את הכותרת.. נשמע כאילו הדיינים היו הכי בסדר בעולם אז איפה היה נראה שזה לא ביד ההורים לקבוע?
4
ההחלטה של הדיינים היא שהאב מחליט הכותרת מטעה
יוסי | 19-04-2020 15:53
הכותרת לא נכונה חבל שאתם יורדים לרמה הזו בשביל כניסות לאתר
5
מה זה הדבר הזה
מיכל | 19-04-2020 18:09
הכתב הוא קשה הבנה או קשה ביטוי או מחפש פרובוקציות. מתוכן הדברים עולה שבית הדין נתן לאבא להחליט איפה תלמד ביתו ולא לאמא. מה הקשר לכותרת? מלבד זה, כל העניינים של יחסי משפחה והורות הם כל כך מורכבים. אי אפשר באמת לדעת מתאור מקרה שטחי כזה, מה קורה, מי צודק ומה נכון לעשות. כך שכל הבאת הסיפור בצורה הזו היא פשוט ביזיון שטחי וחסר תועלת.
6
ב"ה
אזרייה | 19-04-2020 18:57
מהולל ה' ! מחזיר שופטינו שוטרינו ויועצנו כבתחילה !
7
הדור השני של מי שהתגרש ברבנות כבר לא מתחתן
ליאת | 21-04-2020 12:58
הצרה הגדולה היא שהרבה ממי שהתגרשו ברבנות לא רוצים לשמוע כלל על חתונה ברבנות